Çocuğun olmazsa ileride çok pişman olursun

Sahip olmadığınız birşeyin yalnızlığını veya eksikliğini hissetmezsiniz. Çocuk büyütmek zor değil sorumluluk almak zor ebeveyn olmak zor. Tam donanımlı olsanız dahi illaki eksik hissedeceksiniz. Bir canlı sahiplenirken bile bir sürü sorumluluk altına giriyorsunuz. İstemiyorsanız istemiyorsunuzdur. Yalnız kalacağım diye evlat sahibi olunmaz. Olunsa dahi amaca uygun yetiştiremezsiniz. Çünkü o bir birey o bir başka hayat sahibi canlı. Anne olmak istemek biraz bencilce bir içgüdü aslına bakarsanız.

Ben pişman olunacağını kendimce çok sanmıyorum tabiki cocuk çok güzel bi şey ama

Ablanı bi kk ya yollasana biraz linç yesin , hak ediyor.

Bence ne istediğini biliyorsan pişman falan olmazsın
Çocuk sahibi olmak çok zor, sorumluluğu çok fazla. Maddi ve manevi her şeyi ona aktarıyosun. Ya da ben böyle yaptığım için bana aşırı zor geliyor.

cocuk için evlenmedim öncelik doğru bir hayat arkadaşı bulabilmek belki sonra hastalıkları çıktı çıkacak bosanacak miyiz veya gebe kalamiyorum nolcak olmak şartı mi var

bence 31 yaşındayım hiç de şimdiye kadar çocuk olsaydı demedim demiyoruz da tercih bizim hayat bizim .

ikimizinde tamamlaması gereken gerek eğitim gerek maddi manevi işlerimiz var ki çocuğa yetebilelim ona da zaman güç ve maddiyat ayirabilelim .

Allah rızkını verir tabii ki verir ama niye doğru zamani ben secemeyim evlilik veya cocuk icin

Once siz ne istiyorsunuz nasıl mutlu olursunuz onu düşünün cocuk çok başka bi sorumluluk gelecegini sunabilmek maharet doğurmak değil.

Eğer bu soruyu soruyorsanız pişman olursunuz. Çünkü bu çok netlik isteyen bir konu, en ufak bir şüphenin bile ileride keşke olarak dönme olasılığı çok büyük. Ben çocukları çok sevdiğim ve aşırı anaç bir insan olduğum için kesinlikle pişman olurdum. Hatta ikinci için kararsızım ama ileride yapmadığım için kesinlikle de pişman olurum kendimi biliyorum. İstemeyen insan için de aynı benim gibi bu konu nettir, istemiyorsanız pişmanlığı düşünmezsiniz. Olsa olsa şartlar olgunlaşmadığı için kendinizi hazır hissetmiyorsunuzdur. Bu soruyu soranların en büyük yanılgısı bu bence, şartlar olgunlaşmadığı için çocuğa hazır hissetmiyorlar ve bunu çocuk istememekle karıştırıyorlar.

Çocuğu olmayıp, hiç evlenmeyip çok mutlu olan arkadaşlarım var, bunun yanında kariyerli kocası ikiz çocukları olup çok mutsuz olan hatta intiharı düşünmüş bir arkadaşımda var…Mutluluk , hayata bağlanma meseleleri insanın kendiyle alakalı, hiç uğraşın yoksa bir çocuk seni hayata bağlar ama çevren, uğraşların vs.. varsa bir çocuğun varlığına ihtiyaç duymazsın..
Burada kim ne derse desin kendinizi en iyi siz tanırsınız ama sadece mahalle baskısı var diye evlenilip, çocuk yapılmaz ..

Henüz evli bile değilsiniz doğru mu anladım? O zaman bu soru biraz yersiz değil mi? Çocuk için evlenilmez ki. Önce birini seversiniz, birlikte hayatı paylaşmak istersiniz; çocuk fikri sonra gelir. Ortada öyle biri yokken de evlenmedim çocuk yapmadım diye pişman olmazsınız sanıyorum. Siz zaten evlenmeyi bile düşünmüyormuşsunuz.
Kendi açımdan değerlendirecek olursam, pişman değilim anne olduğuma. Çok zorlanıyorum ama anneliği sevdim. Sürekli büyümesine, değişmesine tanıklık etmek beni aşırı mutlu ediyor. Yapmasam pişman olurmuşum artık eminim. Eski günlerimi özlüyor muyum evet özlüyorum. Ama benim ya hiç evlenmemem gerekiyormuş ya da böyle bir hayat yaşamam gerekiyormuş. Başka türlüsünü düşünemiyorum.
Pişman olur muyum sorusuna cevap vermek için kişi içine bakmalı, gerçekten istiyor muyum? Dünya çok kötü bir yer, ekonomi çok berbat vs gibi düşüncelerden sıyrılıp bakmak gerek ama. Çünkü ilerde yapsaydım dediğin zaman bu düşünceler pişman olmana engel olmuyor ne yazık ki. Dünya hiçbir zaman çok güzel bir yer olmadı. Güzel yapan ailemiz, sevdiklerimiz, anılarımız.

Hayat bir yerden sonra yanliz cekilmez diye dusunuyorum.. tamam ye ic gez eglen, nerde aksam orda sabah yap ama hersey zamaninda guzel degil
Mi? Birde zaman cok cabuk geciyor, 20 yasim daha dun gibi mesela benim icin.. o gunlere donsem hrseyi baska yapardim dedigimde oldu.. olmasi gerekiyormus bazi seylerin dedigimde oldu.. tek bildigim gercekten zaman acimasiz..

Beraber vakit gecirebilecegin, seni anlayabilecek bir hayat arkadasi istersin zamanla diye dusunuyorum… ayrica cocuk yapmadigin icin pisman olursun degil, olabilirsin evet! Ama yapip pisman olmaktan iyidir bence..bence iyi bir es daha onemlidir.. cunku hayirli bir es huzurun baslangicidir.

Nasıl bırakıp gidebildiğini.
Anneler merhametli olur dicem
Ama her anne bir degil.. bazi anne olmayanlar daha vicdanli belkide..birde toplum
Olarak belki cok sorumluluk yukleniyor annelere depresyona giriyolar…sadece annesi tarafindan terkedilme duygusu cok kotudur.. bir cocuk bunu omru boyu unutamaz ve hep terkedilme duygusu yasar icinde bi yerlerde.

Kafanda en ufak soru işareti varsa pişman olursun.
Ben çevremde hiç denk gelmedim çocuk yapmayana ama KK da gördüğüm kadınların kesin çizgilerle net olduğuydu.
Çizgiyi çekersin pişmanlığın olmaz ama sen bence pişman olacaksın gibi görünüyor.
Bende zor karar verenlerdenim ama pişman olacağımı sanmıyorum.
Çocuk bizim aile yapımızı tamamlayacak gibi geliyor.

Yani bu zor bir karar iyi düşünmen lazım ama illa da çocuk yapacağım diye evlenmek saçma geliyor.

Bu hastalıklı bi durum
Cocugun olsun hayata baglayacak biseyin olsun diye düsünmek.
Evladını kaybeden anneler napsın ozman?
Bisekilde ayakta kalmaya calısıyorlar.
Cocuk yapıp mutsuz oldum diyen olacagını sanmıyorm burda.
Ama sizin yapıp mutlu olacagınız anlamına gelmez.
İstemiyorsanız görev diye cocuk yapmayın,herkes anne baba olacak diye bisey yok.

amaaan analar öyle. benimki de arada böyle bikbikleniyor. ee sen evlenmicen mi hep yalnız mı kalıcan bilmem ne. hep böyle. geçenlerde tartıştım, ya istemiyorum sana ne, sen çocuk yaptın noldu başın göğe mi erdi, çok mükemmel bir hayat mı yaşıyoruz sanki, çocuğa iyi imkanlar sunamıyorsak yapmanın anlamı yok dedim bayağı kırıldı. napayım, abuk sabuk konuşan alır benden cevabını. evladın bile olsa böyle bir konuda üzerine gitmeyeceksin. kırılan kırılsın dökülen dökülsün, napalım. ben bir camım, kıranı keserim. nokta.

Annem çocukları çok seviyor, aşırı çocuk düşkünü biri. İlk çocuğunu doğurduktan sonra o sevgiyi o kadar sevmiş ki beni ve akrdeşimi de doğurmaya karar vermiş. Şuanda da torun diye tutturan, çocuk görünce dayanamayıp seven biri. Yalnız kalmayayım düşüncesi illa ki geçmiştir ama yinede. Özellikle de eskiler fazlasıyla o düşüncede çünkü.
Durun tahmin ediyim, yaş 23 falan dimi? Bu şekilde bi hevesle bu yaşlarda marjinal marjinal konuşanlar ilerde 3 cocuga karışıyolar da ahhsjd
25 yaşındayım. Bekar olunca marjinal marjinal gezmiyoruz malesef. Sabah 8 işe aksam 5 eve dönüyoruz. Hayatım bundan ibaret.
Anneniz farklı bir zamanın ve farklı bir dünyanın gerçeklerine dayanarak konuşuyor. Siz annenizin dünyasına ve annenizin zamanına ait değilsiniz.
Çok haklısınız ben de ona bunu anlatmaya çalışıyorum aslında ama bu şekilde ifade edememiştim
Sorunda tam olarak bu aslında. Kendimle fazla iyi dostum yani fazla içe dönük bir insanım ve bu durum gittikçe artıyor.
Haklısınız hayatta her ihtimal var hayırlısı olsun diyelim en iyisi
Çok teşekkür ederim oldukça bilgilendirici oldu
Aday var ama değerlendirmiyorum annemde buna bozuluyor
Haklısınız bunun farkındayım ama kendimi bildim bileli ergenlikten tut şimdi bile flört konularında iyi değilim. Aşık olmadan flört etmek manasız geliyor ve karşıma aşık olabileceğim biride çıkmadı

Çok haklısınız hayat seçimlerden ve sonuçlarından ibaret zaten. En kötü son pişmanlık fayda etmez der geçerim artık ne olmuş yani:)
Hayattaki prensibim yapmayıp pişman olmaktansa yapıp pişman olmaktır
Normalde benimde öyle ama bu konu farklı. Dönüşü yok, sorumluluk var ortada.
Evet çok haklısınız bana da öyle geliyor aslında. Bencillik anne olmayı istemekten ziyade olduktan sonra yaşanan o pişmanlıkla mutsuz çocuklar yetiştirmek. Tabi herkes için geçerli değil bu durum.
Evet henüz evli değilim adaylar var değerlendirmeden, düşünmeden eliyorum annem pişman olacaksın diye diretiyor ne saçma
Evlilik için aday var mı öncelikle?
evet
Ah tüm anneler aynı bir rahat bıraksalar keşke. Kuzenimde sırf bu sebeple evlenip çocuk yaptı şimdi çok pişman. Doktor bir de. Güzel bir kariyeri, hayatı vardı şimdi rahatlık batmıştı herhalde diyor.

Çocuk demek sorumluluk demek. İçinizde o istek yoksa ve kararınız buysa kimse karışamaz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…