Çocuğun olmazsa ileride çok pişman olursun

Benim annem de siz gibi telkinler veriyor. Bir tanıdığım teyzenin altı çocuğu var eşi vefat etti, hiç bir evladı evine sığdıramadı. Ki o biz göz evde kaç tane çocuğu tek başına ne zorluklarla büyütmüş. Bu yüzden asla ve asla ileride yalnız kalmazsın düşüncesi bana aşırı saçma geliyor. Annesini babasını kesen doğrayan evlat da var, ki onların da ailesi evladı kötü olsun diye uğraştığını sanmıyorum. Çocuk yapınca hep hayırlı evlat olacakmış gibi geliyor akla, ha oladabilir o daha bir ihtimal. Ama yeni gelen nesli saygısını terbiyesini görüyoruz. 90 kuşağı ve daha yaşlıları için ailemizin bi göz devirmesi yeterdi yaramazlık bile yapmamaya. Şimdikilerin neler yaptıklarını görüyoruz. Ha bunu yargılamak için değil. Gelişen sosyal hayat bu yönde evrildi, bunda etkili bir çok faktör var. Çocuk büyütmek eskisinden bin kat daha zor. Herkes her şeye çok çabuk ulaşabiliyor, sosyal medya desen zaten çocuk istismarı dolu. Ne kadar iyi yetiştirirsen yetiş okul zamanı birine kapılıp hayatını da karartan dolu. O yüzden lütfen çok istekli olanlar yapsın çocuk. Bu dünya masumlar için çok tehlikeli artık. Koca insanlar için bile. Ben şahsen bana doğmadan sorulsaydı bu dünyaya gelmek istemezdim. Ama iki insan canı istiyor bir canlı getiriyor kimse sormuyor gelmek ister misin diye.

Çevremden tanıdığım iki örneği anlatıyım o zaman siz karar verin...

Biri 55 yaşlarında tek çocuklu bir kadın ve çok pişman 2 3 cocuk yapmadığına

Diğeri 35 yaşlarında bir oğlu var ikinciye hamile kalınca aldırdı çocuğu ve birine bakamıyorum ikincisine nasıl bakicam dedi aldırdı..

Yani bu konu herkes için farklıdır..benim şahsi düşüncem küçüklüğümden beri kalabalık aileleri severim Birgün evlenirsem en az 5 cocuk yaparim derdim hep şükür 2 evladım var 3.yude istiyorum ama bi 10 sene sonra felan 😄

Cocuk neyse de evlenmeyip ne yapacaksin? Gencken flort, sevgili tatli ama yaşlandikça ortada doğru durust flort edecek adam kalmamaya başlayacak, 50 yaşindaki flortler 20lerin başındaki tadini vermeyecek. Millet ailesiyle bir kenara çekilmeye başlayacak yavaş yavaş. Sen de güvenecegin rutin hayati paylaşacagin birini arayacaksin yaninda belki. Yaşin kucuktur diye tahmin ediyorum, anlarsin zamanla.

evliliğimde 7 yılı doldurduktan sonra yaptım çok marjinal bir tiptim tek başıma yurt dışına gittim eşim yabancı falan.sabahlara kadar eğlenen :) 7yıl sonra oğlum doğdu her şeyim oldu öyle güzel anlam kattı ki ardından süpriz şekilde kızım oldu peş peşe oldular herkes şok oldu.evlenmez çocuk yapmaz diye düşünenler inanamadı.oğlum 2.5 yaşında kızım 9 aylık hiç bir şey eskisi gibi değil ne bedenim ne beymim ne ruhum :) ama çoooook güzel gerçekten yapmasaydım pişman olurmuşum.anneliği çok sevdim çok yıprandım ama acısı bile gğzel geliyor :) benim yaşama sebeplerim.Hatta eşimle lafı geçiyor çocuklar olmasa neler yapardık nereleri gezerdik ama cidden tuzsuz bir yemek gibi.bu benim hayatım ve yaşamım.Kendi deneyimim üzerinden yorum yapıyorum.Ablam çocuk yaptı ama kızını babasına bırakıp hayatını yaşamak için şehir dışına yerleşti 2 yaşındaydı kızı.Hala çok sevdiğini düşünmüyorum ablam anneliği kaldıramadı.çok da umursamaz.Herkesin anneliği hisleri deneyimleri farklıdır.Zaman gösterir size de.

ne yazık ki ülkemizde çocuk aslında yaşlanınca bakacak birinin olması için yapılıyor. annenizin söylediklerinin alt metninde de bu var.
yaşlanınca sana bakacak bir çocuk doğur diye kısaca.
sanki doğan çocuğun hayırlı evlat olma ihtimali %1000 yada sağ kalması kesin.
kendiniz için değil bu dünyaya sağlıklı bir birey yetiştirmeye hazır olduğunuzda çocuk sahibi olmayı düşünün derim.

Bu çok kişisel bir konu

Ben pişman olurum sen pişman olmazsın misal

Hayata nereden baktığına bağlı

Ben 70 yaşına geldiğimde kapım çalsın isterim torunum çocuğum olsun isterim bayramlarda ailemle torunlarımla olmak uzakta bile olsalar onların sesini duymak arandığımı özlendiğimi bilmek hoşuma gider Çünkü muhtemelen o Yaşta annem babam olmayacak ve kardeşlerimde evlenmiş çocukları olmuş olacak

Ama kimi insanda yanlızlığı sever kimseye ihtiyacım yok der.

O yaşa gelince de gezerim tozarım diye düşünür.

Kişiye bağlı bunları tek kaleme indirgemek doğru değil.

İstemiyorsanız çocuk sahibi olmazsınız zaten merak etmeyin isteseniz bile ha deyince olacak bir şey değil.

Ablam çocuk yaptı ama kızını babasına bırakıp hayatını yaşamak için şehir dışına yerleşti 2 yaşındaydı kızı.Hala çok sevdiğini düşünmüyorum ablam anneliği kaldıramadı.çok da umursamaz.Herkesin anneliği hisleri deneyimleri farklıdır.Zaman gösterir size de.
Peki bunu konu sahibi çocuk yaptıktan sonra fark ederse daha kötü değil mi? Çocuk isteyip istemediğimizi bence yapmadan önce bilebiliriz, görünen köy kılavuz istemez. Çocuğu yaptıktan sonra aaa annelik benlik değilmiş demek bana çok zalimce geliyor. Yeğeniniz için çok üzüldüm, hiç bir çocuk annesiz büyümeyi hak etmiyor

Hayatım boyunca çocuk sahibi olmak istemedim. Hep kararsızdım ama istememek daha ağır basıyordu. 15 sene eşimle mutlu mesut yaşadık. Ne olduysa bir anda arkadaş gazına geldim. Biraz da olmayacağına güvendim. Yani öyle tek seferde hamile kalmak zor bir şeydi.Tek korunmasız ilişki ile hamile kaldım. Şu anda 21 aylık bebeğim. Çok seviyorum ama çok da pişmanım. Gerçekten hayatımız şu an için 21 aydır bitmiş vaziyette. Eski günlerimizi çok özlüyoruz. Ağlaması da çok olan bir bebek.Eğer bizim gibi kararsızsanız kesinlikle uzak durun.

Konu evlilik düşünmemem, çocuk sorumluluğunu kaldıramayacağımı düşünmem ve annem. Her seferinde istemiyorum diye diretiyorum ve her seferinde çocuğun olmazsa ileride çok yalnız hissedersin hayata bağlayacak birşeyin olmaz, olmasını istediğinde geç olur vs vs.
Asla hak vermiyorum ama yinede sormak istedim çocuk yapıp pişman olan, yapmayıp pişman olan var mı aranızda?
Yapmadan pismanim valla çocuktan 😅😅😅 şimdi tonla şey sayarım da bu sefer de cocuksuzlukla sinanirim, eksikliğini yasanirim sınavım olur diye yardiramiyorum

Hayatım boyunca çocuk sahibi olmak istemedim. Hep kararsızdım ama istememek daha ağır basıyordu. 15 sene eşimle mutlu mesut yaşadık. Ne olduysa bir anda arkadaş gazına geldim. Biraz da olmayacağına güvendim. Yani öyle tek seferde hamile kalmak zor bir şeydi.Tek korunmasız ilişki ile hamile kaldım. Şu anda 21 aylık bebeğim. Çok seviyorum ama çok da pişmanım. Gerçekten hayatımız şu an için 21 aydır bitmiş vaziyette. Eski günlerimizi çok özlüyoruz. Ağlaması da çok olan bir bebek.Eğer bizim gibi kararsızsanız kesinlikle uzak durun.
Çocuklu hayatınıza yardımcı ve destek olan yani yükünüzü hafifletip siz bı gezin, siz bugün uyuyun diyen bir aile buyugunuz yok mu ?

Her kadın çocuk doğurmak zorunda değil istemiyorsanız eminseniz saygı duyulmalı şahsen bana sorulsa dört çocuk annesiyim dünyaya bir daha gelsem yine doğururum Allah pişman etmesin Allah utandırmasın ne doğurmaya ne de doğurmamaya mecbur değilsiniz kendi seçiminiz saygı duyulmalı ama anne olmak çok güzel minicik bir kızın anne demesi gözlerini kocaman açıp sevinmesi top oynayıp terlemiş oğlan çocuğunun anne acıktım yine mi kerevizzzz anneeee demesi çok güzellll

Benim annem de siz gibi telkinler veriyor. Bir tanıdığım teyzenin altı çocuğu var eşi vefat etti, hiç bir evladı evine sığdıramadı. Ki o biz göz evde kaç tane çocuğu tek başına ne zorluklarla büyütmüş. Bu yüzden asla ve asla ileride yalnız kalmazsın düşüncesi bana aşırı saçma geliyor. Annesini babasını kesen doğrayan evlat da var, ki onların da ailesi evladı kötü olsun diye uğraştığını sanmıyorum. Çocuk yapınca hep hayırlı evlat olacakmış gibi geliyor akla, ha oladabilir o daha bir ihtimal. Ama yeni gelen nesli saygısını terbiyesini görüyoruz. 90 kuşağı ve daha yaşlıları için ailemizin bi göz devirmesi yeterdi yaramazlık bile yapmamaya. Şimdikilerin neler yaptıklarını görüyoruz. Ha bunu yargılamak için değil. Gelişen sosyal hayat bu yönde evrildi, bunda etkili bir çok faktör var. Çocuk büyütmek eskisinden bin kat daha zor. Herkes her şeye çok çabuk ulaşabiliyor, sosyal medya desen zaten çocuk istismarı dolu. Ne kadar iyi yetiştirirsen yetiş okul zamanı birine kapılıp hayatını da karartan dolu. O yüzden lütfen çok istekli olanlar yapsın çocuk. Bu dünya masumlar için çok tehlikeli artık. Koca insanlar için bile. Ben şahsen bana doğmadan sorulsaydı bu dünyaya gelmek istemezdim. Ama iki insan canı istiyor bir canlı getiriyor kimse sormuyor gelmek ister misin diye.
Zaten bana ileride baksın diye çocuk yapılır mı
Bakicimizi niye doguruyoruz ki ?
Veririz parasını bakar illa biri

Çocuklu hayatınıza yardımcı ve destek olan yani yükünüzü hafifletip siz bı gezin, siz bugün uyuyun diyen bir aile buyugunuz yok mu ?
Hayır ne yazık ki yok.Görev dolayısıyla ikimizin memleketine de çok uzağız. Şu anda yanımda anne babam var ama çok yaşlılar. Annemin yürüme problemi var. Henüz kızım sen evde kal, biz geleceğiz bilincinde değil. 21 aydır 24 saat yan yanayız neredeyse. İçimin sıkıntısını size anlatamam. Tuvaletin kapısında bekliyor ve ağlıyor.

Bu çok kişisel bir konu

Ben pişman olurum sen pişman olmazsın misal

Hayata nereden baktığına bağlı

Ben 70 yaşına geldiğimde kapım çalsın isterim torunum çocuğum olsun isterim bayramlarda ailemle torunlarımla olmak uzakta bile olsalar onların sesini duymak arandığımı özlendiğimi bilmek hoşuma gider Çünkü muhtemelen o Yaşta annem babam olmayacak ve kardeşlerimde evlenmiş çocukları olmuş olacak

Ama kimi insanda yanlızlığı sever kimseye ihtiyacım yok der.

O yaşa gelince de gezerim tozarım diye düşünür.

Kişiye bağlı bunları tek kaleme indirgemek doğru değil.

İstemiyorsanız çocuk sahibi olmazsınız zaten merak etmeyin isteseniz bile ha deyince olacak bir şey değil.
Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Ben çocuk isterim ama herkes istemek zorunda değil. Büyük bir sorumluluk.

Zaten bana ileride baksın diye çocuk yapılır mı
Bakicimizi niye doguruyoruz ki ?
Veririz parasını bakar illa biri
Yüzde doksan bu beklentilerle yapılıyor. Çevremde neden çocuk dediğimde bir tane mantıklı cevap alamadım. Bir tane de çünkü sıfırdan bir çocuk yetiştirme arzusu yaşıyorum, onunla büyüyüp gelişmek istiyorum diyeni duymadım. Hep bir sigorta gözüyle bakılıyor. Bu çocuk için o kadar büyük bir ağırlık ki. İleride yalnız kalmazsın bir bakanın olur düşünceleri çok bencilce. Dediğiniz gibi Allah nasip ederse kimseye muhtaç olmamak için çalışıp geleceğimizi kazanmaya çalışıyoruz. Allah elden ayaktan düşürmesin kimseye zül olmayalım inş. Çocukluğumda da sürekli babam kardeşim ve bana, biz size elimizden geldiğince en iyi şekilde bakıyoruz sizde bize bakacaksınız deyip dururdu inanılmaz yük hissederdim omuzlarımda…

Son düzenleme:
Çocuk yapıp yapmamak, evlenip evlenmemek herkesin kişisel tercihidir. Ve herkesin önceliği de farklı...
Ben çocuk sorumlulugunu alabilecegim için çocuk sahibi oldum. Ama kendini bilen bir insan istemiyorsa kesinlikle yapmamalı, takdir ederim bu konuda da o kişiyi.
Kızım benim için bir dayanak, mutluluk sebebi, 2 senedir yalnız yaşıyoruz babası görevde oldugu için, şükür olsun var diyorum, ne komşu ne arkadaş hiç ihtiyacım yok.. Ben tercihimi bu yönde kullandım, ama herkes böyle mutlu olacak diye de birşey yok. Anneler çevreyle kıyaslıyor bana kalırsa.

Hayır ne yazık ki yok.Görev dolayısıyla ikimizin memleketine de çok uzağız. Şu anda yanımda anne babam var ama çok yaşlılar. Annemin yürüme problemi var. Henüz kızım sen evde kal, biz geleceğiz bilincinde değil. 21 aydır 24 saat yan yanayız neredeyse. İçimin sıkıntısını size anlatamam. Tuvaletin kapısında bekliyor ve ağlıyor.
Çocuğunuz adına üzüldüm gerçekten. Aa yanlışlıkla yaptım pişmanım denecek bir şey değil ki çocuk.
Sırf keyfiniz bozuldu diye çocuktan bahsederken bile negatif hissettiriyorsunuz. Kim bilir ona nasıl hissettiriyorsunuz bunları🤷🏼‍♀️
Gerçekten herkes anne baba olamıyor.

Benim de düşündüğüm şey bu . gerçekten bir çocuğa ömrüm boyunca kendimden ödünler verip bakabilecek hem gücüm ,hem sabrım, hemde yetkinligim ,becerim yeterli donanımım var mı ?kaldırabilir miyim? gerekli mi ? Vs bir sürü soru dönüyor . Evliyim 3 senedir hâlâ çocuk yapmadım eşim de sağolsun hazır hissettiğinde olsun diyor ama hic de hazır hissedecek gibi değilim . Toplum baskısı da çok fazla evlisin ve çocuğun yok '' aaa neden acaba olmuyor mu ? '' sen yap yap çocuksuz evlilik mı olur ? '' daha ne bekliyorsunuz '' sizden sonra evlenenlerin bile çocukları oldu '' yaşınız geçiyor '' bir ton şey . E direk de söylenmiyor ben çocuk istemiyorum diye .çocuk istemeyen kadın mı olur kadın dediğin annedir kafasında ki yapı yüzünden . Ik mık zamanı var biraz daha evliliğimizi yaşayalım istiyoruz fln gibi şeyler söylüyoruz . E ben bu çocuğu yapınca gelip bakacak mısınız nedir yani ? Maddi destek de çıkacak mısınız ?
Evet haklılar yalnızlık çok zor yaşlanmak da öyle ama o çocuk biz yaşlandığımızda yanımızda kesin olacak mı ? Kısır döngüdeydim zaten bu soru daha da içine soktu beni . Evlenin evlenmek güzel aşık olun da evlenin önce ilk adımı gerçekleştirin evlenince de bu yuvaya bir çocuk lazım hissi gelirse tamamdır sizin için 🥰

Çocuk yapmadığım için pişman olacak yaşta değilim henüz ama çocuk istemiyorum.
Bir gün bir mucize olur ve istersem de bana baksın ya da yalnız kalmayayım diye yapmam.
Kendi isteğimizle dünyaya getirdiğimiz bir canlıya yükleyebileceğimiz bundan daha ağır bir yük yok sanırım.
Berbat bir çocuk yapma sebebi.

Ayrıca çocuk yapmazsanız pişman olabilirsiniz gerçekten ama bu, hayattaki ilk pişmanlığınız olmaz eminim. Çünkü hayat zaten böyle bir şey. Bazı seçimlerimizden pişman oluruz, bazılarından olmayız.

X