Bitmeyen ev derdim! Kızlar akıl verin

Bence eşinizde sizde haklısınız yani şöyle siz eski bşr evde oturmak istemeyebilirsiniz para varken almak mantıklı ayrıca kısa sürede bir ev parası biriktirmekte ayrı bir durum yine yapabilirsiniz. Eşiniz şu konu da haklı hazır ev var malum ortada bebekte gelecek paraya çok ihtiyaç olacak belki bugün bebek aa 3,4 yaşında başlıyor okul artık ve masraflar çok oluyor ayrıca eşinizin bunu düşünmesi çok doğal gider çok olacak

Evin durumunu merak ettim gercekten .Cok zengin arkadaslarimiz var fabrikator oyle cok luks yerlerde oturmuyorlar .
.Mal mülk cokta umrumda olmaz.Esiniz illaki inat ediyorsa uyum saglamaya calışın .Unutun yani .
Bu ev cok kötu diyen arkadaslarinizi birakin .
Arkadaslarima gidipte eviniz cok eski ,park yeri bulamadim demeye utanırım .
Birde devir borç devri degil paranıza sahip cıkın .

Allah yardımcınız olsun. Binanın sağlam olmasına sevindim sizin adınıza :) çocuklar küçükken, gençken yapılabiliyorsa yatırım birikim yapılmalı çünkü ilerisi için bu ülkede yaşam zor.. Bende istemediğim bir yerde oturuyorum (ev iyi sayılır, çevresi berbat) ama 1 yıllık evli olmamıza rağmen erken emekli olabilmek ve içinde bulunduğumuz şartları değişti rebilmek için yatırımlar yapıyoruz. Burada eşlerin aynı görüşte olmaları çok önemli.

Eşini nasıl ikna edebilirsin bilmiyorum ama market vb ev bütçesini eline alabilirsin. Aynı kalitedeki ürünleri farklı marketlerden indirim takip ederek bütçeni arttırabilirsin. Maaşlar yatar yatmaz birikim miktarını ve kendi ihtiyaçlarınız için gereken miktarı ayırabilir siniz. Bu konuda birikim topikleri çok başarılı.. Eşinin de biriktirebildiğinizi görebilmesi lazım.. Umarım herşey gönlünüzce olur..
Allah razı olsun canım, deprem, yangın, hırsızlık vs hiçbir bela uğratmasın rabbim hiçbirimize :dua: sağlamlık ve güvenlik en önemlisi. Eşim de bu ikisi çok iyi diye yerinden kıpırdamak istemiyor. Bazı arkadaşlarımız ucuz olsun diye kötü semtlerde ev aldılar, gerçekten evlerini çok beğeniyorum ama onların da bin türlü derdi var. Şimdi eşimi ikna edip öyle bir yere taşınsak, bu sefer eşim başımın etini yiycek al sana yeni ev diyecek. Onu da istemiyorum. Hiçbir şey tam istediğimiz gibi olmuyor, sağlıktan öte boş şeyleri kafaya takmamak lazım. Kafama takınca eşimi de üzüyorum, sırf ben ısrar ediyorum diye kredi çekip sonra strese girmesini istemem çünkü. Öte yandan geçen birisi gelmiş arabamın önüne park etmiş çıkamadım, sorumsuz herifi de uzun süre bulamadık sinirden elim ayağım titredi. bunları da yaşamak istemiyorum, bebeğim için korkuyorum, sinirlenmiyim diyorum elimde değil. Ama hayat da böyle işte. Bir şekilde kabullenilecek. Bu arada eşim çok inattır canım, biz biraz geç yaşta evlendik ben 34 o 38 di. belli yaşam tarzları alışkanlıklar oluşmuş tabi. Bazı şeyleri ne desem kuzu kuzu anında yapar sağolsun, istediğim şeyi ikiletmez hemen alır getirir, eve geçerken arar marketten ne alıyım der. Hiç üşenmez. Herşeyin sağlıklısını araştırır, tek tek üstlerini okur. Ama ucuzunu alalım dersen aslan kesiliyor. Markette tartışıyor benle sesimi çıkaramıyorum :KK70: Annesi yüzünden bence. Eşim öyle değil ama kv marka bağımlısı. Benim öyle takıntılarım asla olmadı. Sağlıklı beslenmeye tabii ki önem veririm ama kv abartı. Beğenmediği yiyeceği, sıkıldığı giyeceği kaldırıp çöpe atan bir kadın. Ben çocuğumu da asla öyle yetiştirmek istemem. Hele ki ülkenin bu berbat halinde. Eşime söyledim, haklısın dikkat edicem diyor. Ama alışkanlık işte, bu şekilde biriktiremeyeceğine dair kendisinin de şüphesi var hep

ben eşine hak veriyorum bence bıraz bekleyın çocuk doğsun ev nedır kı çalışan insanlar evı otel gıbı kullanıyor bırıkımınızı artırın ...
O çok doğru, otel gibi kullanıyorsun ama insan işten eve gelince caddede 4 dönüp park yeri aramakla uğraşmasın istiyo (ki işyerim evime çok ters, tek vesait yok, 2 vesaitle de 1,5 hatta yoğun trafikte 2 saatin yolda geçiyor, yolun bir kısmını da yürüyorsun zaten) sonra şöyle bi duşa giriyim rahatlıyım da diyemezsin çünkü suyun ısısını ayarlıyım derken 2 kat yoruluyosun, Bir misafir çağırıyosun hava kötüyse yandın giderden lağım kokusu geliyor, oda spreylerini boşaltıyosun nafile. İnsan biraz rahat etmek istiyo, kafa dinlemek istiyo. Bir evden başka ne beklersin ki? Komşu zaten yok. Herkes 80 yaşın üstünde. Şeker insanlar ama işte napcan hepsi kendi halinde tonton insanlar, geçen üstümdeki teyze yanlışlıkla bizim kapıya gelmiş anahtarı sokmaya çalışıyor, anahtar seslerini duyunca nasıl korktum anlatamam, delikten teyzeyi görünce kapıyı açtım kadın da beni görünce şok geçirdi oracıkta kalp krizi geçiriyodu fenalaştı, korkmayın yanlış kapıya geldiniz dedim zar zor evine çıktı. Geçen de giriş katta bi teyze kime geldin sen nasıl girdin bu binaya diye benle kavga ediyor, anahtarla girdim neyle gircem dedim yaa sen bu binada mıydın dedi (üstelik bir de yöneticiyiz). Başka bir teyzeye de merdivenden inmesine yardım edince başımı okşayıp yanağımı sıkmıştı :KK48: Anlıycağın tuhaf bir apt.

Valla ben evcil bir yapiya ve gösterişe düşkün olduğum için,hep lüks peşindeyim ve yenilige açığım. Sahsen bende sizin gibi bi evde otursam bu kadar sorunlu ustasi bitmez masrafi bitmez park yeri bulmak dert bende çıkmak isterdim. Ben sizi haklı gördüm. Babamın bir evi var bina 27 senelik falan evin ici cok eski sayılmaz,ancak satamıyor. Insanlar yeni 0 daireleri almak istiyor neden bu eve girip masraf yapayim ki diye düşünüyor şuan emlak almak icin zaten uygun bir zaman degil,kira vermeden oturmaniz avantaj. Ancak sürekli sorunlu ev de iyi degil mesela eski ev temizligi de göstermez eşyayı gostermez. Gerçi icini yapmışsınız ne durumda bilmiyorum ama suanda cocugun egitim masrafini düşünmek icin erken,ya da sohle diyim bence bunu biriktircek gücünüz var kaygilanmak icin erken. Bu ev isleri kredisiz dönmüyor,esiniz tum.paramizi eve neden yatiralim derken haklı. Taşınılmaz a cok para baglanmaz hele bütün nakit hic baglanmaz ev zaten ölü bir yatırımdır siz guvence demissiniz ancak bir guvence degil ev,kira verme derdiniz olsa surekli mesela tasinmak vs o zaman icinde sadece oturmak icin evet iyi . Esiniz haklı ancak ev cok beterse sizde haklisiniz
.orta yol bulunabilir diye düşünüyorum . Bence ısrarcı olmayın esiniz akıllı bir adam gibi. Ayni zamanda da sizi seviyor anladigim kadariyla . Hakkınız da hayırlısı
Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Baştan sona haklısınız. O yüzden ikilemde kalıyorum işte. Lüks arayışında değilim ama babamın evinde ailemle oturduğum bekar dönemde, 20 sene önce bile daha iyi şartlarda yaşıyordum. Şimdi bu yüzyılda akıllı evler her yeri sarmışken, böyle bir semt böyle bir ev insanın zoruna gidiyor. Allah kimseyi gördüğünden geri bırakmasın cidden. Eşim de benimle aynı durumda aslında, ailesinin evi çok lüks bir sitede, öyle bir evde yıllarını geçirip sonra şu anki evimize adapte olmaya o da bayılmıyorum diyor. Ama benim kadar da taktığı yok. Siz beni anladınız. Düşünün 27 yıllık evi bile kimse tercih etmiyormuş bizimki 48 yıllık filan. Evet içi gerçekten güzel yapıldı, mimar elinden çıktı, herşeyi sıfırdan yaptı tamamen, zamanında da herşeyi kaliteli yapılmış, ustalar hep övüyor. Ama 48 yıl yani can mı dayanır? tesisatlar adam olmaz. Bizim binadaki satılık ve kiralık evler de uzun süre bekliyor ama alıcı buluyor, şöyle bir durumu var, üniversiteler, hastaneler, devlet kurumları evimize çok yakın. Birkaç kez acil gitmem gerektiğinde 3-4 dakikada hastanenin acilinde olabildim. Hareketli mekanları çok fazla. Fazlasıyla merkezi. O yüzden eskiliğine bakmayıp özellikle tercih edenler de var.

Evin durumunu merak ettim gercekten .Cok zengin arkadaslarimiz var fabrikator oyle cok luks yerlerde oturmuyorlar .
.Mal mülk cokta umrumda olmaz.Esiniz illaki inat ediyorsa uyum saglamaya calışın .Unutun yani .
Bu ev cok kötu diyen arkadaslarinizi birakin .
Arkadaslarima gidipte eviniz cok eski ,park yeri bulamadim demeye utanırım .
Birde devir borç devri degil paranıza sahip cıkın .
Arkadaşları insan umursamıyorum zaten onlar boşver idare et diyor, akrabalar söylüyor bunları. Hayır görüntü olarak berbat değil, içi 0 yapıldı mobilyaları sade döşedik temiz sade şık bir ev. Ama bir evde olmaması gereken sorunlar yaşatıyor. Duşu akmıyor, aksa da cozumsuz bir ısı sorunu var. Civarda arabaya park yeri bulma imkanı yok. Her saat özellikle haftasonu arabayla bi yere gitmeyi unutun, dönüşte kaldırımlar bile üst üste dolu. En yakin parali otopark 5 km uzaklikta. Asansörü olmamasıni sorun olarak saymıyoruz alışveriş torbaları ve valizleri indirip çıkarmaya alıştık, o sıradan. Sürekli bir apt sakininin evini su basıyor boruları patlıyor bişeyler oluyor. binada hep tadilat hep tadilat. İşlek bir cadde olduğu için gecenin 3unde bile belediye arabaları yol kazıyor sabaha kadar. Defalarca fotoğraflayip şikayet ettik kimi kime şikayet ediyorsak! Dileyen olursa burda da resimleri paylaşırım abartı diyen olursa. Yemin ederim gece 3te başlıyorlar ve gürültü dayanılır gibi değil. haftalık düzenli kadın gelip temizledigi halde evimizi böcek sardı (ki eşim de ben de titiziz) apt da her tarafi sardiklari anlasildi bir sürü masrafla kurtulduk çok şükür ama sinirlerim bozuldu günlerce ağladım. Hala evin bazı köşelerinden acayip tiksiniyorum. Bir de rüzgarlı günlerdeki lavaboda lağım kokusu var ki ona hiç deginmeyeyim bile

Aynen canım pahalı ustalara yaptırdı ama ev harabe gibiydi inan ben de o zaman tanıdık ayarlayıp fiyat istemiştim aşağı yukarı bu kadar istiyorlardı 3-5 bin anca kurtarirdi ucuzu bile. Banyo diye bişey yoktu ki eski fayanslarin olduğu bomboş bi yerdi. Sıfırdan yapıldı. O dönem ben de demiştim o harabeyı boşver kredi çekip yavaş yavaş öderiz diye ama işte ailesi meğer baskı yapıyormuş. Benim yüzüme kv siz bilirsiniz diyordu eşime ise baskı uygulamışlar. Burda oturursan tadilata yardım ederiz ev alıp yada kiraya geçersen kuruş yardımımız olmaz demişler. O da tadilatla sıfır gibi olur işte niye kredi çekip sürüneyim diye düşünmüş. Tesisatların böyle sorun çıkaracağını düşünmemiş. Herşey gıcır gıcır olcak sanmış. Yoksa o da evdeki gider kokusundan, duştan doğru duzgun su gelmemesinden, arabayı 10 dk yürüme mesafesine koyup arabaya gidip gelmekten, alışveriş torbalarıni valizleri 3 kat indirip çıkarmaktan illallah dedi o da memnun değil ama bu saatten sonra taşınmaya yanaşmıyor katlanmaya razi[/QUOT
Seni o kadar iyi anlıyorum ki herhalde benden başka anlayan olmaz.Oturduğumuz ev 4.kat asansörsüz 30 senelik bina sürekli tadilat istiyor onu da geçtim küçük artık sığamaz olduk,iyi yanı bu şehrin iyi devlet okullarına yakın merkezi aynen dediğin gibi evin önünde park yeri bulamazsın ama iyi bir semt burası ben 10 senedir oturuyorum biz de seni evlenmeden içini yaptırdık hala da yaptırıyoruz.Ancak sizden şöyle bir farkımız var bunu kiraya verip kiraya çıkabiliriz yeni ev alacaktık eşim sürekli bahaneler öne sürdü yok merkezi değil Yok çoçuğun okulu bu tarafta bir türlü ikna olamadı ama ben de salak gibi kiraya çıkmadım bu saatten sonra kiracı olamam diye şimdi çok pişmanım.Aynen dediğin gibi komşularımız hep emekli torun Sahibi,aile hekimine gidince kendimi baya genç hissediyorum öyle yani durum

1+1 olsun kira vermiyim yaşayayım yeterki. biraz daha sabret canım. hemen ani karar verme. ama 3 yılda ev alacak kadar para biriktirdiyseniz çocuk içinde 3 yılda tekrar biriktirirsiniz. çocuk küçükse özellikle aciliyeti yoksa

55bin masraf ettiyse oturulmayacak bir ev degildir güzeldir.kredi çekicez birikim yetmez diyosunuz o zaman çocugun egitimi ne olucak hiç düsünmüyosunuz.eşiniz haklı

1+1 olsun kira vermiyim yaşayayım yeterki. biraz daha sabret canım. hemen ani karar verme. ama 3 yılda ev alacak kadar para biriktirdiyseniz çocuk içinde 3 yılda tekrar biriktirirsiniz. çocuk küçükse özellikle aciliyeti yoksa

Henuz anne karninda bir bebek :KK70:

al gitsin ozaman canım ya o büyüyene kadar birikir para :KK45: gerçi sen yinede eşinle sağlam konuş iki tarafın ortak kararı olması lazım. hayırlısı neyse o olsun de. bazen istediklerimiz hayır getirmiyor çünkü

Konu sahibi ben degilim yalniz. Ben zavalli memur kari koca hayata yasayan dugun borcu hala bitmemis ufacik da olsa bi evimiz olsun kaygisinda olan bi insanim luks bizim neyimize :halay:

En son araba almak icin kalkisma yaptik kursagimizda kaldi. :KK76: Bi 4 5 ay ertelemeyi dusunuyoruz. Belki 1 sene :KK48: Bazi insanlara rahat batiyor bacim :eğlence::kahve:

şimdi kredilerde yükseldi zaten bulunduğumuz yerde ev fiyatları 350 den başlıyor normal evler. aynen yaa 1+1 olsa bile razıyım yeterki kendimin olsun. inş nasip olur bizede canım ya:dua:

şimdi kredilerde yükseldi zaten bulunduğumuz yerde ev fiyatları 350 den başlıyor normal evler. aynen yaa 1+1 olsa bile razıyım yeterki kendimin olsun. inş nasip olur bizede canım ya:dua:

Olur insallah canim. Birikim sart krediyle olacak is degil su an. Ulkenin durumu bile belli degil 4 5 aya ne hale geliriz acaba diyorum. Su an ulkede para var o donuyor. Bitince ne olacak. Valla hic guvenemiyorum ulke ekonomisine o yuzden kredisi borcu batsin :63:

Olur insallah canim. Birikim sart krediyle olacak is degil su an. Ulkenin durumu bile belli degil 4 5 aya ne hale geliriz acaba diyorum. Su an ulkede para var o donuyor. Bitince ne olacak. Valla hic guvenemiyorum ulke ekonomisine o yuzden kredisi borcu batsin :63:

öyle valla durum ne göstericek ülkenin belli değil Allah sonumuzu hayır etsin inşaallah

Arkadaşları insan umursamıyorum zaten onlar boşver idare et diyor, akrabalar söylüyor bunları. Hayır görüntü olarak berbat değil, içi 0 yapıldı mobilyaları sade döşedik temiz sade şık bir ev. Ama bir evde olmaması gereken sorunlar yaşatıyor. Duşu akmıyor, aksa da cozumsuz bir ısı sorunu var. Civarda arabaya park yeri bulma imkanı yok. Her saat özellikle haftasonu arabayla bi yere gitmeyi unutun, dönüşte kaldırımlar bile üst üste dolu. En yakin parali otopark 5 km uzaklikta. Asansörü olmamasıni sorun olarak saymıyoruz alışveriş torbaları ve valizleri indirip çıkarmaya alıştık, o sıradan. Sürekli bir apt sakininin evini su basıyor boruları patlıyor bişeyler oluyor. binada hep tadilat hep tadilat. İşlek bir cadde olduğu için gecenin 3unde bile belediye arabaları yol kazıyor sabaha kadar. Defalarca fotoğraflayip şikayet ettik kimi kime şikayet ediyorsak! Dileyen olursa burda da resimleri paylaşırım abartı diyen olursa. Yemin ederim gece 3te başlıyorlar ve gürültü dayanılır gibi değil. haftalık düzenli kadın gelip temizledigi halde evimizi böcek sardı (ki eşim de ben de titiziz) apt da her tarafi sardiklari anlasildi bir sürü masrafla kurtulduk çok şükür ama sinirlerim bozuldu günlerce ağladım. Hala evin bazı köşelerinden acayip tiksiniyorum. Bir de rüzgarlı günlerdeki lavaboda lağım kokusu var ki ona hiç deginmeyeyim bile
Evi tadilat yaptirdik bir sure kira alabilirmiyiz deseniz babasina .Normal bir eve kiraya gecseniz .Yada diger evlerden birine gecelim deseniz .
Kiracinin cikmasini gözleyip taşinın gecin iyi bir ev varsa .

Zor gercekten tesisat ,böcek,ve ısinma problemi temel sorunlar .
Allah yardimcıniz olsun .Ev kampanyaları var girebilirsiniz .

Bebiş daha minicik canım, benimki doğmadan eğitim derdine düştü :) sağlıkla kucağıma alayım da başka bişey umrumda değil inan. çok haklısın ben de kiraya çıkmak istemiyorum aynı senin gibi düşünüyorum gücümüzün yettiği bir evi alsak bizim olsun, içimize sinecek gibi olsun kendimiz seçelim yeter diyorum. kenardaki birikim rahmetli kp den kalan ufak bir miktar malesef kendimiz kenara bişey koyamıyoruz, tüp bebek tedavisi ve araba masrafı, bir de eşim tadilat için kredi çekmişti 2 sene onu ödedik. Her zaman masrafımız oluyor. Krediye de tövbeli, bu zamanda ben de yüksek faizle krediye karşıyım, strese girmenin manası yok tabi. Bu birikim hızıyla da eşimin istediği kriterde evi almamız 10 sene sürer. Ama burda sizlerin yorumları bana çok iyi geldi, hepinizden allah razı olsun. Bazen insan kendi kafasında kurup kurup kendini yiyor. Hayat böyle malesef hiçbir şey 4-4 olmayacak. En güzeli sağlığımıza şükredip geri kalanları kabullenmek. Eşime de yüklenip baskı yaptığımı biliyorum ama gerçekten bu konuyu konuşmaktan bunaldım. İkna edilecek gibi değil. Asla kabul etmiyor, biraz daha ülkenin durumunu görelim bekleyelim diyor. Hergün bişeyler okuyor araştırıyor, eşimin iddasına göre ülkede kontrolsüz şekilde inşaate yatırım yapıldı oysa tüm malzemeler ithal olduğu için maliyet çok arttı, devam eden işler bile bitirilemiyor. büyük lüks siteler satılamıyormuş. insanlar da ellerindeki parayı konuta yatırmaktansa beklemeyi seçiyolar şu an yatırımcılar öyle öneriyor. yakında inşaat sektörü çökecek diyor. bu zamanda tutup ev almak enayilik olur diyor. ben de bu şekilde olacağına emin gibiyim, ama bazen tereddüte düşüyorum. bekleyip görücez. hepimiz için hayırlısı olsun inşallah.

X