Bitmeyen ev derdim! Kızlar akıl verin

Herkese merhaba. Direk sorunuma geleyim. Biz kv nin 50 senelik eski bir evinde yaşıyoruz. Daha önce de çok yazdım. Evlenirken eşimin ev alıcak durumu yoktu kv kp de yakınlarındaki boş evi oturmamız için bize verdi. Fakat yanlış anlaşılmasın sizin olsun falan demediler yani burda oturcaksaniz oturun, başka semt isterseniz kiraya çıkarsınız size yardımımiz olmaz dediler. Bu tek evleri değil, kirada birkaç evleri ve dükkanları da var. Ama bize kendilerine yakin olanı verdiler esim de nisanliyken kredi cekip içine dünyanın masrafını yaptı 2 sene kredi ödedik. Evde nerdeyse her ay tadilatimiz oluyor.

Tesisatlar herşey çok eski. Otoparkı yok. 3 yıldır birikimimizle yeni guzel bir ev alabilecek duruma geldik. Belki arabamızı satarak çok iyisini bile zorlariz. Ama eşim asla yanaşmıyor. Elimizdeki tüm birikimi sifirlarsak bebeğimizin eğitim masraflarıni nasıl karsiliycaz diyor. Gerçekten eğitime önem veren bir aile. Benim ailem de kesinlikle öyledir. Onun ailesinde de benim ailemde de herkes iyi okullardan mezun. Devlet okullarının su anki hali ortada :-( Bu konuda katılıyorum tabii ama hayırlısıyla sağlıkla kucağıma alıyım inşallah, ilerisi Allah kerim diyorum. Şu an konut daha elzem geliyor. Hem kendi aileme yakın hem de sorunsuz bir evde oturmak istiyorum. Eşim ise elimizde bedava varken niye tüm paramızı konuta verelim diyor. Ev alıp bi sure burda oturalim orayi kiraya verelim fikrine de yanaşmıyor. Kv zaten siz çıkarsanız ben burayı satarım keyfiniz bilir dedi kesip attı. Bıktım gerçekten.

Artik evimize gelenler bile, binaniz cok eski, arabaya yer bulamadik otoparksiz zor olmuyor mu, burasi ne kucukmus gibi cumlelerle iyice moralimi bozuyor. Olanağımiz varken kötu bi evde oturmak zoruma gidiyor. Eşimle bu konuda tartışmaktan yoruldum. Bazen evi terk etmeyi bile düşünüyorum bu sebepten.
Baska hiç sorunumuz yok şükür. Eşim üstüme titrer, ne istersem alır nereye istersem götürür. Ailemi kendi ailesinden çok sever. Özel günleri asla unutmaz hediyelerle sürprizlerle gelir. İş hayatımda evde bana hep anlayışlıdır. Kv me ezdirmez asla. Tedavi surecimizde her saniye yanımda oldu şimdi de bebeğimiz için herşeyi yapıyor ve yapar Allah razı olsun. Çok seviyorum eşimi. Ama bu ev derdi beni çok yıprattı. İnadından asla vazgeçmiyor. Uzun oldu hakkınızı helal edin kızlar. Sizce ne yapmalıyım nasıl ikna etmeliyim bir akıl verin.
(Artik evimize gelenler bile, binaniz cok eski, arabaya yer bulamadik otoparksiz zor olmuyor mu, burasi ne kucukmus gibi cumlelerle iyice moralimi bozuyor) yüzünden huzurunuzu bozmayın bence...eşininzin vardır bi bildiği...

Esinizin baska bir sebebi var gibi geldi bana da. Suan nakit paraya ev almak hic mantikli degil. Ev fiyatlari surekli artiyor diyenler olacaktir ama tl uzerinden degil enflasyon ve dolar uzerinden bakmak lazim. Tek nedeninin bu olduguna emin misiniz?

İyi de bebek daha doğmamıs bile 3 yılda birikim yaptıysaniz bebek 3 yaşina gelene kadar yine yaparsiniz şu durumda eşinizin bahanesi saçma..istemiyor bahane sunmuş size
Ben de öyle düşünüyorum o yüzden kızıyorum canım. Ama şu da var düğün takıları ordan burdan gelenlerle anca birikti. Şimdi hayat da cok pahalandi maasimizdan hiçbir şey kalmayacak ondan korkuyor

Evet canım arkadaşlar değil de akrabalar yapıyor hep. Özellikle sevip saydigim yaşlı akrabalar ay senin ev çok sıcak ay merdivenlerin bayıltıyor. Evime gelen temizlikçi de her gelişinde sen bu merdivenlere nasıl dayanıyorsun, siz bu sıcakta nasıl uyuyorsunuz filan diyor. Daha önce gelen temizlikçi abla da bu sıcakta herşey bozulur çiçek bile durmaz derdi. İnan herkes diyor. klima taktik gerçi. Bir de hiç komşum yok hepsi 80-90 yaşında yazık tonton amca ve teyzeler. İnsan istiyor kendi yaşlarında bir komşusu olsun girsin çıksın. Yoksa nankör değilimdir inan hep şükrediyorum halime. Ama insan olanağı olunca daha iyi şartlarda yaşamak istiyor
Daha iyi şartlarda oturmak en doğal hakkınız eve gelen misafirler siz villada da otursanız eleştirirler,eski evde tadilat işi çok olur o konuda haklısınız,ev almak isterseniz peşin mi alacaksanız yoksa kredi mi çekeceksiniz.

Daha iyi ev mi annenize yakın ev mi istiyorsunuz

Eşinize de anneme yakın dedi iseniz yanaşmamış olabilir

Bir de eve çok masraf yapıldığı için oturalım diyebilir

Ev merkezi mi

Cadde üstü mü işlemi sokakta mı

Güneş alıyor mu

Kaçıncı kat asansör yoktur sanırım

Bebek için oda var mı

Banyo vs uygun mu

Yeni eve taşınmak için önemli kriterler bunlardır yoksa misafir otopark yoktu dedi diye taşınılmaz

Bu arada cadde kenarında da oturdum diye içinde de misafir hep arabayı bulduğu yere park ediyor site içine yabancı araba alınmıyor mesela
Ev çok merkezi. Her yere yakın. Bu yüzden ayak altı ve gürültülü. Tam cadde üstünde. Her saat aşırı güneş vuruyor diyebilirim. Banyosu sıcak suyu inan hep problem. Annemlere yakın yeri eşim beğeniyor. Orda evler güzel ve pahalı. Hem de sağolsun annem babam herseyimize koşuyor. Kv bebek konusunda bile bana sakin guvenmeyin dedi. Hatta kendisi diyor senin annen baksın ben uğraşamam diye. Çok bencildir malesef

Benim için ev çok önemli, çok evciyim. Pahalı, lüx anlamında değil de his olarak eve ısınamadıysam çok zor. Fakat çevreyi, misafirleri de asla takmam, siz de aldırmayın.
Ayrıca şu ara hiç kımıldamamak en iyisi. Ekonomi malum, ne olacağı belli değil. Yeni seneyi bekleyin en azından.

Of o misafirler, cok severek oturduugum evimden sogutmuslardi beni, yok yokusmus, yok yeterince isik almiyormus, sorduk sanki. Ama o zamanlar yeni evliydim cahilmisim, simdi izin vermiyorum.

Sizin icinize sinmiyorsa siz ev arayisina baslayin, belki onun da cok begenecegi bir ev bulursunuz, iknaya gerek kalmaz.

Ben esinizin bakis acisini anlayabiliyorum.

Kredi mi çekip ev alacaksınız yoksa nakit yetiyo mu ?

O eve nekadar masraf yaptınız olsa olsa 20bindir

Evi alın çocuk okula başlayana kar eğitim masrafınıda biriktirirsiniz
Sorma canım 4 yıl once 55 bin TL masraf etmiş bu eski eve. Bana söylemedi o zaman nisanliydik çok karışmıyordum aile işlerine. Sırf başka yere gitmesin diye ailesi yarısıni ödemiş (ev kv uzerine). Yarısını sen öde demişler kredi çekmiş 2 sene onu ödedik. Çok paramız yok benim isyerimle anne babamın evi aynı semtte o yüzden tasinmisken oraya tasiniriz diye konuştuk eşim başka semt beğenmiyor merkezi yere alışmış oralar da çok pahalı. Pimpirikli biridir. Tüm paramızı eve harcayıp bir de kredi cekersek ne yapicaz diye kabul etmiyor. Paramızın yettiği yerleri hiç beğenmiyor. Ev kriterlerimiz farklı. Ona kalsa ev önemli değil gezip tozmak yiyip içmek kaliteli giyinmek daha önemli. Normalde tersi olur ama bizde eşim çok savruk. Markette herşeyin pahalısini aliyor ne olur biraz ucuzunu alsak diyorum hemen tartışıyor. Evin ihtiyaclarini kendi maaşından alır allah için ama dişini sıkıp biriktirme huyu yok işte. Benim maaşım zaten anca kendi masrafima gidiyor. Kenara para atma potansiyelimiz sıfır. Birikimimiz düğün takisiyla kp den kalan 3-5 kuruş. buraya masraf ettim çıkarsak annem satar yada kiraya verir masrafım boşa gider diyor. Sanki bana sordu buraya o kadar para harcıyim mi diye. Bu yüzden çok kızıyorum iste

Bu kriz ortamında ev almak bana mantıklı gelmedi. Zira fiyatlar epey yükseldi. Arabayı bile gözden çıkartıyorsunuz da çocuk olunca da araba lazım olacak. Hastalanacak, bir yere gitmeniz gerekecek vs. Sırf otopak yok, insanlar küçük diyor diyerek böyle bir düşünceye kapılmayın. Çocuk odası yok filan deseniz anlayacağım.

Eşinize elinde para tutmak istemesi konusunda hak verdim. Onun dışında seneler sonrasını düşünmesi biraz fazla olmuş. Şartlar ne getirecek bilemezsiniz.

Fakat yanlış anlaşılmasın sizin olsun falan demediler yani burda oturcaksaniz oturun, başka semt isterseniz kiraya çıkarsınız size yardımımiz olmaz dediler.
Şu kısma takıldım açıkçası. Neden sizin olsun desinler? Neden yardımları olsun zaten. Evlendikten sonra da kirası ödemesinler bi zahmet.

Eşiniz anlayışlı çocuğunu önemseyen biri anladığım kadarıyla. Sadece bu konuda inat yapmış. Mantıklı sebepler gösterip ikna etmeye çalışın. Yine çocuk üzerinden gidin çocuğumu bu eski evde sağlıklı rahat bir şekilde büyütemem ya da ev küçükse ileride ders çalışmasınin zor olacağından kendi için ayrı oda olmamasının sıkıntı yaratacağından bahsedin. Çevre semt kötüyse burada büyütmek istemiyorum vs diyebilirsiniz
Evet canım çok düşünceli biridir. Ama ev tadilatına çok para harcadı bu evi annesine bırakıp çıkmak da zoruna gidiyor galiba. Demiyor ama hissediyorum çünkü annesi gözümüzün yaşına bakmaz satar parasını koyar bankaya yer. Değişik bir kadın. Dediğin şeyi söyledim bebek için uygun değil küçük dedim. Balkonları kapattırmaya karar verdi alan kazanacakmisız. Hiç çıkmaya niyeti yok iyice yerleşiyor :-)

Bu kriz ortamında ev almak bana mantıklı gelmedi. Zira fiyatlar epey yükseldi. Arabayı bile gözden çıkartıyorsunuz da çocuk olunca da araba lazım olacak. Hastalanacak, bir yere gitmeniz gerekecek vs. Sırf otopak yok, insanlar küçük diyor diyerek böyle bir düşünceye kapılmayın. Çocuk odası yok filan deseniz anlayacağım.

Eşinize elinde para tutmak istemesi konusunda hak verdim. Onun dışında seneler sonrasını düşünmesi biraz fazla olmuş. Şartlar ne getirecek bilemezsiniz.
Burda zaten araba eziyet canım. Arabayı cogunlukla ben kullanıyorum otoparkimiz yok cadde tıklım tıklım üst üste. Kaldırımlar bile dolu yemin ederim. Araba kullanmak burda iskence. Is disindaki coğu yere taksiyle gidip geliyoruz zaten. Ona da gönderme yaptığım için arabayı satmaktan bahsettim

Sizi o kadar iyi anlıyor ve hak veriyorum ki.Ben de 7 yıllık evliyim ve hiç gönlüme göre geniş ferah yeni bir evde oturamadım.Ama bu eşim ya da benden kaynaklı bir durum değil.Görev nedeniyle yaşadığımız yerlerde hep ev sıkıntısı vardı.şu an bulunduğumuz yerde de evler hem küçücük kutu gibi hem eski.Parasıyla bile oturabileceğimiz doğru düzgün bir ev yok. Bu durum artık benim psikolojimi o kadar olumsuz etkiliyor ki anlatamam.ev eşyalar her şey üstüme üstüme geliyor.iş falan yapasım bile gelmiyor çok bunalıyorum.halbuki çok bir eşyam bile yok ama dar olunca herşey üstüste.o kadar özeniyorum ki şöyle yepyeni kocaman ferah evlere bazen gözümü kapatıp öyle bir yerde yaşadığımı hayal ediyorum.sırf bu ev meselesi yüzünden tayin isteyeceğim.Daha iyi bir yerde yaşamak istemekte çok haklısın.bir de evle daha çok haşır neşir olan bayandır eşin o kadar rahatsız olmayabilir ama seni anlaması lazım.

Son düzenleme:
Şu kısma takıldım açıkçası. Neden sizin olsun desinler? Neden yardımları olsun zaten. Evlendikten sonra da kirası ödemesinler bi zahmet.
Tabii ki haklısın. Bana kalsa 1 kuruş yardımlarını istemezdim eşim ellerinin altında olsun diye yaptılar canım. onlara da hak veriyorum bi oğulları var o da yakın olsun dediler. Anlatsam çok şey var zaten Kv evlenmesinı de istemiyordu eşim baya kafa tutup evlendi (ki 38 yaşındaydı). Kp vefat etti allah rahmet eylesin. Kv şimdi tv si bozulsa gece yarısı demeden çağırır eşimi. Eşim yarın uğrarım dese Kv nin bağırma sesleri bana kadar geliyor eşim de suratını asıp kalıp gidiyor. Kp hastalandı komalik oldu ambulans çağırmamis. Eşimi bekliyor gelsin çağırsın diye. Eşim koşmasa mahvoluyolar. Bi defasında eşimin şarjı bitmiş Kp mide kanaması geçirmiş. Eşime ulaşamadı diye öyle oturmuş evde. En son beni aramak aklına geldi de hemen 112 yi arayip eşime ulaştım ama ne fayda adamcağız komaya girdi 1-2 ay sonra da sizlere ömür. Cahil bir kadın mi diye düşünme yurtdışında üniversite okumuş 2 sene amerikada yaşamış bir kadın. Bencilliği ve acımasızlığı insanı tedirgin ediyor. Ben kendi yağımizda kavrulmayı tercih ederim. Eşim kira vermiyoruz oturalım kafasinda

iyi de daha hamilesiniz, bebek eğitime başlayana kadar durumu toparlarsınız. birikim var diyorsunuz 50 sene kredi ödemeyeceksiniz sonuçta. eşiniz bahane ediyor bence.
Ben de ona kızıyorum işte insanlar 2 çocukla kredi ödeyerek ev sahibi oluyorlar. Bizimki sıkıya gelmiyor. Sıkıya gelmezsen bişey sahibi olamazsin

3 senede ev birikimi yaptıysanız bebek doğduktan sonra eğitim birikimi de yaparsınız. Yapmasanız bile geliriniz varsa aylık ödersiniz zaten. Ev gerçekten kötü ise daha iyi bir evde zorlanmayacaginiz şekilde oturmak hakkınız. Arabayı satmaya gerek kalmadan imkan dahilinde bir yer alabilirsiniz.
Birikim daha çok kp den kalanlar canım eşim tutumlu olmayı pek bilmez. Birikim yapma potansiyelimiz düşük

Binanın eski olmasına takılmayın bence sonuçta içine tadilat yaptırmışsınız. Gelen misafirler fikirlerini kendilerine saklasınlar :)
Haklısın canım orası öyle ama onca tadilat yaptırdı yine de sık sık usta gelir. Tesisatlar çok kötü.

3 senede bir ev alacak parayı biriktiren bir aile, daha doğmamış çocuğu okul hayatına başlayana kadar onun eğitim masrafları için birikim yapamaz mı? Eşinizin hesap biraz tuhaf geldi bana, bahane bulmaya çalışmış bence. Ayrıca elbette çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak görevimiz de, bu varımızı yoğumuzu onlara harcamak, kendi isteklerimizi hiçe saymak demek de olmamalı. Biz de insanız zira. İnsan içinde huzur bulacağı bir evde yaşamalı, ben evlerin enerjisine inanırım. Durumunuz elverişliyken, sizi daha iyi hissettirecek bir mekanda yuva kurmak varken, zamanında zorunluluktan girdiğiniz bir evde ömür tüketmek bence saçma.
Aynı dusuncedeyim canım. Varını yoğunu kaç sene sonraki eğitim masrafına kanalize etmek çok saçma geliyor. Ondan önce güzel bir ev güzel oda, etrafta güzel parklar sağlamak benim önceliğim. Ama elimizdeki para da mukemmel evi almaz tabii. ya merkeze uzak olur ya gunes almaz yine bi eksigi gedigi olur. Biraz daha biriktirebilirsek o zaman alıcam diyor söz veriyor sözde. Ben de bu ekonomik krizde hiç umutlu degilim

X