Bitmeyen ev derdim! Kızlar akıl verin

Hamilelik hormonlarından mı bu sıkıntılar içindesiniz önceden de dert ettiğiniz bir durum muydu bu? Eleştirmiyorum sadece meraktan soruyorum yanlış anlamayın. Bu ekonomik ortamda ev almak çok mantıklı değil, eşiniz nakitte kalmayı istemekle çok haklı. Bebeğiniz daha doğacak, okul yaşı gelecek onun masrafını bahane etmek biraz uçuk gibi geldi bana. Eğer eviniz merkezi bir yerdeyse bencede takılın şimdilik. Kira vermiyorken birikim yapmaya devam edin. Kelepir bir ev bulursanız kiraya verebileceğiniz onada hayır derse o zaman oturur konuşursunuz.
Eşim de sizin gibi düşünüyor. Ya tüm paramızla artı borcla ev alırsak ve ev fiyatları çakılırsa diyor. O yüzden ısrarcı olamıyorum. Hamilelikten önce de hep taşınmak istiyordum ama 2 yıldır bebek icin tedavi sürecinde ev hiç gözüme gelmedi. Şimdi belki dediğin gibi gelecek kaygıları bebek sorumluluğu beni daha iyi bir ev istemeye zorluyor. Ilk onceliğim bebeğimi sağlıkla kucağıma almak Allah'in izniyle :dua:

Eşim de sizin gibi düşünüyor. Ya tüm paramızla artı borcla ev alırsak ve ev fiyatları çakılırsa diyor. O yüzden ısrarcı olamıyorum. Hamilelikten önce de hep taşınmak istiyordum ama 2 yıldır bebek icin tedavi sürecinde ev hiç gözüme gelmedi. Şimdi belki dediğin gibi gelecek kaygıları bebek sorumluluğu beni daha iyi bir ev istemeye zorluyor. Ilk onceliğim bebeğimi sağlıkla kucağıma almak Allah'in izniyle :dua:
Ev fiyatlarının hiç çakılacağını zannetmiyorum 10 yıl öncede aynı şeyi söylüyorlardı şimdide.Emlak balonu patlıyacak diye hala bir sürü inşaat yapılır gördüklerim inşaat biter bitmez dolmaya başlıyor evler.

İstanbulda mıydınız.Orada daha pahalı oluyor evler.

Eğitim konusu için daha çok erken;bebeğiniz doğmamış bile.evi şimdi alsanız 5—6 sene de çoğunu Ödemiş olursunuz.bir de şu nokta var,bebeğiniz doğunca belki yardıma ihtiyaç duyarsınız çalışıyorsanız mesela.anneniz veya kayınvalidenizin yardım durumlarını da dikkate alarak ev işine girişebilirsiniz.yakınlık da önemli olabiliyor bu durumda
Evet işte daha şimdiden eğitim derdine düşmek çok manasız. Herşey nasip kısmet. Kv hiç hayrı yok canım benden bişey beklemeyin dedi. Annemler uzak iste. Isyerim de onlara cok yakin. O tarafta oturmak hem eşimin hem benim hayatımı kolaylaştırır. Ama ordan ev almamız su an zor gibi. Anca kiraya çıkabiliriz. Ona da eşim asla razı degil

Ev fiyatlarının hiç çakılacağını zannetmiyorum 10 yıl öncede aynı şeyi söylüyorlardı şimdide.Emlak balonu patlıyacak diye hala bir sürü inşaat yapılır gördüklerim inşaat biter bitmez dolmaya başlıyor evler.

İstanbulda mıydınız.Orada daha pahalı oluyor evler.
Ankara. İstanbul kadar değil ama burda da müthiş pahalı sorma

Eski olmasını sorun etmeyin bence ,ne güzel kira derdiniz yok.:işsiz:
Evet bi yandan öyle düşünüyorum şükrediyorum. Her gelen sıcak diye söyleniyor ama ısınmayan ev daha kötü tabii. Ev alma imkanımız varken alalım diyorum bu zamanda tüm birikmişi eve vermem hele kredi faizini asla ödeyemem diyor (biraz sıksak 3-5 seneye herşeyi hallederiz ama kesinlikle yanasmiyor)

Evinize gelen misafirler size eviniz için mi geliyor onları ne ilgilendiriyor evinizin küçük olması,sıkıcı olması yada otoparkınızın olmaması her binada otopark mı var yada varsa bile içeriye alınmıyor mesela oturduğum sitede misafir arabası içeri alınmaz sadece ev sahibi arabaları içeri alınır.

Daha güzel bir evde oturmak isteyebilirsiniz anlarım ama misafirlerinize söz hakkı düşmez benimle görüşmek isteyen kişiler benim için gelmeli evime eğer evime gelip laf söyliyeceklerse hiç gelmesinler daha iyi ve akrabada olsa o kişilerle arama mesafe koyarım.
Evet haklısınız. Aslında merkezi yer toplu taşımayla gelenler rahat da şahsi arabasıyla gelenler park yeri bulamıyor caddeyi baştan sona turlayip ara sokaklarda yer ariyorsunuz şansınız varsa bi yer bulup artık yürüye yürüye geliyorsunuz. Öyle berbat yani. Araba çekme olayları da çok malesef. Hergün tonla park yeri kavgası yaşanıyor. Stres dolu bir yer. Ben de eskiden böyle yerlerde oturanlara gitmeye cekinirdim, park sorunu yüzünden. Onları anlayabiliyorum. Ama evet sıcaklığına küçüklüğüne laf edilmesi hadsizlik oluyor biraz

Doğmamış çocuğun eğitim masrafları için birikim mi yapıyorsunuzo_O
Nerde okutmayı düşünüyorsunuz bu derece birikim gerektirecek acaba
Sorma ya sanki robert koleje göndericez. Alt tarafı civardaki bir özel okula gidecek cocukcagiz. Arkadaşları gözünü korkutmuslar okula para yetistiremiyoruz borçla harçla denklestiriyoruz demişler

:KK66:
Evet bi yandan öyle düşünüyorum şükrediyorum. Her gelen sıcak diye söyleniyor ama ısınmayan ev daha kötü tabii. Ev alma imkanımız varken alalım diyorum bu zamanda tüm birikmişi eve vermem hele kredi faizini asla ödeyemem diyor (biraz sıksak 3-5 seneye herşeyi hallederiz ama kesinlikle yanasmiyor)
İnşallah ilerde istediğiniz gibi bir eve sahip olursunuz:dua: size tavsiyem isterseniz şimdilik boş yere huzurunuzu bozmayın :işsiz:
Evinize gelenlerin Ne söylediğinizde fazla takmayın :KK66:

Benim için ev önemli.Eve girince bir ferahlık hissetmeliyim .Bir eve kiracı olarak girmiştik .Kirası biraz ucuzdu. O kadar pişman oldum ki .Resmen ev beni depresyona soktu . Eğer imkanınız varsa iyi bir eve geçmelisiniz .
Bence de öyle. Adam gibi otoparkı olsun şarıl şarıl sicak suyu aksin. Esim evi istediğim gibi tadil ettirdi mobilyaları zevkime göre aldı ama işte eski olunca derdi bitmiyor içi güzel olsa ne olur

:KK66:
İnşallah ilerde istediğiniz gibi bir eve sahip olursunuz:dua: size tavsiyem isterseniz şimdilik boş yere huzurunuzu bozmayın :işsiz:
Evinize gelenlerin Ne söylediğinizde fazla takmayın :KK66:
Amin canım Allah razı olsun. Kimse bişey demese de hergün yaşadığım arabaya park yeri bulma stresi bile yetiyor. Yada diyorum bakalım bugün sularımiz düzgün akacak mi

Bedavaya kira ödemeden kv nın evinde oturuyorsun ve evi terk edesin geliyor. Ben anlayamıyorum gerçekten. Ne güzel kira veya kredi ödeyeceğim yere başka şekilde yatırım yapsanıza. Hakimler savcılar hep lojmanlarda oturur döküntü evler. Ama lüks arabaları olur ilerde en iyisini alırlar. Her evin tadilatı oluyor bak ne güzel eşin evin içini yaptırmış. Keşke bizimde anadan babadan bi desteğimiz olsaydı da her ay kredi derdimiz olmasaydı

Ay gelmesinler o vakit. Sinir olurum öyle insanlara.
Bence bu bir dert değil ya. Hayirlisiysa olsun deyip akisina bırakın. Eşinizi de darlamayin. Olacagi varsa olur.
Akrabalar işte canım geliyolar ne yapacaksın. Akrabalar iyi niyetli onu hissediyorum daha iyi yerde olmamızı istiyorlar ama kırar miyiz uzer miyiz diye düşünmüyorlar. Bir arkadaşım mesela ay burda her akşam işten gelince park stresiyle nasıl baş ediyorsun diye canımı sıktı. Sonra kendi evlendi gitti bildiğin santiyelerin filan olduğu dağ başında asansörlü özel garajli lüks sitede kirada oturuyor. Civarda sokak köpeklerinden başka canlı yok en yakın market 1.5 km mesafede. Tercih meselesi yani. Asla herşey tam istediğin gibi olmuyor. Herkes elinde olmayanı istiyor bunun bilincindeyim. Ama ben kimseye gidip evini eleştirmiyorum aklıma bile gelmez. İnsanlar yapıyor işte takmamak lazım da üzülüyorsun malesef

Esiniz parayi altina dolara falan yatirmissa hakli cok para kazanmistir su an ev almak degil parayi işletmek mantikli bence ..
Bebegin egitim masrafi kismi cok komik..
Misafirlerin evle ilgili fikirleri önemsiz..ama ev rutubetli havasiz gunessizse bilemem bebek icin iyi olmaz..
Bir de devlet okullarina olan tavrınız hiç yerinde degil özel okul ogretmeniyim ama iyi cocuk her yerde iyidir devlette cok zeki ogrenciler var cok iyi ogrewtmenler de var..Kolejler harikalar yaratmiyor kolejde okumak şart degil ben cocuklarimi devlet okuluna gonderebilirim gerekirse..Daha cocuk zaten dogmamis dogmayan cocuga don bicilmez bu da ayri konu..
Yoo bu benim tavrım değil eşimin tavrı. Bana kalsa devlet okulları çok daha iyi. Ama eşimin çevresinde saplantı yapmışlar. Benim çevremde de yemeyip içmeyip çocuğunu özel okula yollayan arkadaşlar çoğunlukta. Ben mesela apartmandan bozma kıytırık kolejlere çok karşıyım. Ama siz de işin içindesiniz bizden iyi bilirsiniz hepimiz devlet okulunda okuduk 90 larda ilkokul ortaokul lise eğitimiyle şimdiki aynı seviyede değil. Bunlar ayri konular. Benim kv bile ünlü bir kolej mezunu. Üniversiteye yurtdışına gönderilmiş. Eşim aynı kolej. Sonrasında Boğaziçi ve devlet burslariyla çeşitli yurtdışı universiteler. Tüm kuzenleri keza böyle. Çok özür dileyerek söylüyorum bunları lütfen yanlış anlaşılmasın. Eğitime herşeyden fazla önem veriyorlar. Ben eminim ki eşim bekarken bile bi çocuğu olup onu nerelerde okutacağıni hayal etmiştir. Doğmamış çocuğa don biçme ısrarı bu yüzden yani

Sizi o kadar iyi anlıyor ve hak veriyorum ki.Ben de 7 yıllık evliyim ve hiç gönlüme göre geniş ferah yeni bir evde oturamadım.Ama bu eşim ya da benden kaynaklı bir durum değil.Görev nedeniyle yaşadığımız yerlerde hep ev sıkıntısı vardı.şu an bulunduğumuz yerde de evler hem küçücük kutu gibi hem eski.Parasıyla bile oturabileceğimiz doğru düzgün bir ev yok. Bu durum artık benim psikolojimi o kadar olumsuz etkiliyor ki anlatamam.ev eşyalar her şey üstüme üstüme geliyor.iş falan yapasım bile gelmiyor çok bunalıyorum.halbuki çok bir eşyam bile yok ama dar olunca herşey üstüste.o kadar özeniyorum ki şöyle yepyeni kocaman ferah evlere bazen gözümü kapatıp öyle bir yerde yaşadığımı hayal ediyorum.sırf bu ev meselesi yüzünden tayin isteyeceğim.Daha iyi bir yerde yaşamak istemekte çok haklısın.bir de evle daha çok haşır neşir olan bayandır eşin o kadar rahatsız olmayabilir ama seni anlaması lazım.
Canım inşallah Allah en kısa zamanda hayalindeki evi verir :dua: Seni öyle iyi anladım ki. Mesela bi eşyaya özeniyorum aman bosver nereye koycaksin ki yer mi var diyorlar. Mutfagına köşe takımı yaptırıp tv koyduran arkadaşlarıma çok imreniyorum benim mutfağım minicik. Yemek yaparken fırın ocak çalıştı mi hamam gibi oluyor kan ter içinde kalıyorsun. Şimdi de bebegin beşiğini odanda nereye koyacaksın sığmaz ki diyorlar :KK48: sağlık olsun da gerisi boş aslında. Sanki herkesin herşeyi tam mi? Sevdiklerin yanında ve sağlık sıhhat yerinde olduktan sonra gerisini takmak boşa kendini yıpratmak. Rabbim herkesin gönlüne göre versin

Bedavaya kira ödemeden kv nın evinde oturuyorsun ve evi terk edesin geliyor. Ben anlayamıyorum gerçekten. Ne güzel kira veya kredi ödeyeceğim yere başka şekilde yatırım yapsanıza. Hakimler savcılar hep lojmanlarda oturur döküntü evler. Ama lüks arabaları olur ilerde en iyisini alırlar. Her evin tadilatı oluyor bak ne güzel eşin evin içini yaptırmış. Keşke bizimde anadan babadan bi desteğimiz olsaydı da her ay kredi derdimiz olmasaydı
Haklısın o açıdan düşünmemiştim. Lojman gibi bir nevi :KK48: ama lojmanlar ne bileyim böyle ağaçlık alanlarda filan olur, çocuk parkları olur imkanları güzel yani. Bizde kafanı pencereden çıkart her yer beton. Yaz akşamında camını aç korna sesi egzoz kokusu. Geçen gece 3te gürültüye uyandık bi baktık belediye caddeyi kapatmış yolu kazıyor. Herkes çıkıp bağırdı çağırdı foto çekti şikayetler hiç ise yaramadı. Kaldırımlar bile araba dolu.

Bu dünyaya kaç kez geleceksin.Eğer imkan varsa neden ömrünü küçücük evde çürütesin . Şuanki evimiz kira ama 200 metre kare o kadar ferah ve huzur veriyor ki

Ankara. İstanbul kadar değil ama burda da müthiş pahalı sorma
Bana nedense cebeci ya da küçükesat gibi biryerde oturuyorsunuz gibi geldi. Taşınmak istediğiniz yerde ümitköy çayyolu gibi düşündüm :KK33:

Eşinizde haklı sizde haklisiniz. Ben olsam yeterince kar ettik kira vermeyerek bu evden diye düşünür tasinirdim. Ebeveyn olarak sizin de iyi yerde yaşama hakkınız var siz mutlu olmadan varınızı yogunuzu çocuğunuz için feda etmek bana anlamlı gelmiyor. Ha Allah korusun hastalık olur anlarım herseyini verirsin. Ama A okuluna gitmez B okuluna gider imkan dahilinde üstelik daha 6 sene var.

Devlet okullarının hali ortada cümlesinden sonrasını okumadım.çok çirkin bir cümle olmamış mı sizce de.özel okullarda okutulan çocukların hepsiyle özel olarak ilgilenildiğini hepsine ayrı ders mi verildiğini zannediyorsunuz.neden bu önyargı anlamıyorum.devlet okulları bizim milli gücümüz.kızımın gittiği devlet okulundan ben çok çok memnunum mesela özellikle müdürümüz çocukların mutluluğu için imkanlarını çok fazla zorluyor tamamen çocuklar için yapılıyor herşey.ha eğitimi diyorsanız zaten devlet okullarındaki öğretmenlerin daha iyi olduğunu özel kolejlerde öğretmenlik yapan kişilerden bile duyuyoruz biz.bu kadar önyargılı olmayın.çocuğun zaten öğrenmeye hevesi varsa hangi okulda olursa olsun başarılı olur.inş en kısa zamanda sizin de bebeğiniz olur Rabbim herşeyi gönlünüze göre versin

şu dönemde kredi işi yaş iş faizler uçmuş, şahsen kira vermiyor olsam idare ederdim bi şekilde. Ama şunu da netleştirmek lazım ölene kadar o evde oturacak değilsiniz. eşini kırmadan sakince konuş, ne zaman tahminen yeni bir ev alabiliriz diye sor. Yani onun da bi bildiği vardır bence.
biz bi araba kredisi bi ev kirası derken inan zor geçiniyoruz çift maaşla. bi tuvalet kağıdı bile 40 tl olmuş markette maalesef. şu dönem biraz zor ...

X