Bir iş yeri mevzusu

yani nasıl işe alınmış peki ben bunu pek anlamadım açıkçası
Bizim şirket sektöre yeni atılan insanlara çok fazla sırt çevirmiyor belki ondandır. Beni de hiç tecrübem yokken aldılar. Ki normalde benim mesleğimde 2-3 yıl tecrübe aranıyor. Ama bu çocuk yok çok enteresan biri tavırları ayrı algılama şekli ayrı ben bilmiyorum katlanamıyorum sadece artık

Evet aynen, ki sizin zaten sorumluluklarınız var maaşını her ay alıp yiyen birinin sorumluluğunu da siz almayın. Ben ettim siz etmeyin mdkgg düzelmiyorlar gerçekten

yanı ama hanı profesyonel bir insan kaynakları da kımın yapacağını kımın yapamayacağını hemen anlıyor normalde anlamıyorsa uyarıp anlatmayı bırakın bence insan tükenir

Evet aynen, ki sizin zaten sorumluluklarınız var maaşını her ay alıp yiyen birinin sorumluluğunu da siz almayın. Ben ettim siz etmeyin mdkgg düzelmiyorlar gerçekten
Zaten ben artık düzeleceğine olan inancımı yitirdim bu çocuktan olmaz. Olmaz yani o yüzden gitsin benim yanımdan çünkü beni de işten kopartıyor yetmiyor sinirlendiriyor

böyle biriyle calismayan bunun ne kadar enerji emici oldugunu anlayamaz. eski islerimden birinde bir kiz vardi. o ofiste soyle bir hiyerarsi vardi - hepimiz ilk ay dosyalama, arşiv, basit seyleri yapardik alisana, sistemi kafada oturtana kadar. sonra bir gorev alirdik. normalde bu surec bir iki ay falan. bir iki ay sonra sen kendi isinde uzmanlasirdin , yerine yeni birisi gelirdi ilk bir iki ay o arsiv dosya vs ugrasirdi. sonra yeni birisi gelirdi falan.
iste bu kiz tam 10 ay sadece dosyalama arsiv yapti. ne zaman bir gorev verilecek olsa asla anlayamadi, beceremedi. dosyalamayi da zaten guzel yapamamis yanlis isimleri yanlis dosyalara koymus. aylar sonra en az ayda birkac kere kayip evrak vakasi yaşayıp hepimiz isi gucu bırakıp tum dosyalari tek tek acip kizin yanlis koyduğu evraki arardik falan.
cidden ömür torpusu.
bir de soru sorardi, uzun uzun cevaplardin. hii hıı diye dinlerdi anlar gibi. sen bilgisayarina döndüğün anda gider yanindaki kiza sorardı bir de hem yanlis anlar yanlis yapardi..hem de birisi yanlışını gorup uyarinca "ama xy oyle söylediiii" derdi!
cidden tahammul etmesi zor bir sey.
bir kere tatile cikacaktim. asla aranmak istemedigim ve o isi tek ben yaptığım icin aranacagimi bildigim icin bu kiza her seyi yazdira yazdıra anlattim. tum excellime aciklama bolumu ekleyip yazdim herhangi biri o kisinin adini soylerse ac excellden bak diye. ona rağmen tatilde zirt pirt beni arayıp durmustu.
insallah degistirirler yerini..böylesiyle calismak is yapmaktan daha zor

4 ayda ben kıdem atlamıştım ilk girdiğim işte stajyerken. 4ay uzun bir süre ki tecrübeli diye de almışlar..

yanı ama hanı profesyonel bir insan kaynakları da kımın yapacağını kımın yapamayacağını hemen anlıyor normalde anlamıyorsa uyarıp anlatmayı bırakın bence insan tükenir
Yani size nasıl anlatsam uyarılmayı da anlamıyor bu çocuk. Bir konu üzerinde 3-4 kere söyledim aynı gün sonra artık bana çıldırmak geldi. Dedim yani bu böyle olmaz bak bu iş böyle yapılmaz kendini toparlaman lazım sen benden tecrübelisin ama sen hiçbir şey bilmiyorsun, anlamıyorsun denemiyorsun bile kendine çeki düzen ver artık babanın şirketi değil burası böyle sürekli seninle uğraşamayız dedim. Çocuk gülüp önüne döndü!?!?!?! Ve yarım saat sonra aynı soruyu tekrar sordu! Deliricem. Benimle dalga geçtiğini düşünüyorum artık

olabilir o da bir ihtimal iyi sabırlısın valla

Gerçekten inanılmaz yıpratıyor gerçekten. Ortalama buna yakın bir haldeyim ama daha fenası. Bizim iş böyle genel hatlarıyla zaten çok stresli çok sorumluluk gerektiren bir durum ve dikkatli olman gerekiyor bunun yanında ve gelen de aynı işi yapmak zorunda mecburen başka iş yok çünkü. Çocuk sürekli sürekli sürekli bir şeyler soruyor. Birde inanılmaz bir gevşekliği var beni çileden çıkartıyor. Hadi ilk başlarda gergindi herhalde ne diyeceğini bilemiyor diye düşünüyordum ama yok bu çocuk cidden bizim aklımızla dalga geçiyor

olabilir o da bir ihtimal iyi sabırlısın valla
Artık sabredemiyorum gerçekten. İşin daha da sinirimi bozan kısmı şimdi ben yer değiştirmek istediğim için ekibin geri kalanı bana burun kıvırıyor çünkü onlardan biri oturacak yanına istemiyorlar. Zaten bir iş yükü olarak yıktılar onu benim üzerime öyle dursun istiyorlar. Kimse kusura bakmasın ben tükendim artık

bence o çocuk eski isinden deneyimli falan degil. basit isler yapmıştir ama is gorusmesinde kendisini satarken kulaktan duydugu tum uygulamalari evet evet biliyorum falan demistir.
bilen insan böyle olmaz.
benim yakin bir arkadasim da sap programiyla ilgili 4 saatlik bir egitime katılmıştı. eski is yeri vermis. katilim belgesi vardi. is yerinde de koca uygulamanin kucuk bir kismini kullaniyordu. yeni ise girerken mulakatta sap bilgisi sorunca "tabii ki, zaten eski isimde hep bu programi kullaniyorduk. bunun yanisira sertifikam da var" diyor. hemen aliyorlar:))
yaklasik 5 ay sora sora herkesi deli ettigi icin altıncı ayinda isten kovuyorlar.
bence sizin cocuk da boyle bir sey. olmayani oldu demis oyle girmis

Yüksek ihtimalle çünkü her şeyden bir haber işin temelinden bile. İş yapamayanı bilmeyeni gerçekten anlarım. Bende geldiğimde her şeyi soruyordum çünkü hiç bilmediğim bir şeydi. Ama sorduğum şeyi not alırdım bir süre sonra soru sormadan önce aldığım notlara bakardım eğer orda yoksa gidip sorardım. Bu çocuğa not al diyorum sırıtıyor karşımda, onu yap diyorum sırıtıyor yine. Asla amacım ezmek, kıdem şu bu değil zaten neyin kıdemi ben daha 1 senelik bile değilim ama afedersiniz yanında da anırmıyorum ya bir bildiğim var söylüyorum asla asla bir aksiyon almıyor. Birde sürekli kendi kendine konuşması var ki o da tuzu biberi

İşyeri profesyonel bir alandır. Bir sabredersin iki sabredersin olmuyorsa yapacak bir şey yok.

Bir de çalışan kişinin torpili olup olmadığına emin olun derim. Nice donanımlı insan iş bulamıyor böyle biri o mülakatları nasıl geçmiş de 4 aydır orda barınıyor hayret ettim. Üzerinde bir şeylerin rahatlığı var gibi geldi.

İş tanımı ne acaba?
Alınırken teknik mülakat falan yapılmamış mı?
Teknik mülakat yapıldı diye biliyorum. Yani iş tanımı çok geniş kapsamlı maalesef ama bu iş ile ilgili her şeyi eksiksiz bilmemiz gereken ve karşı tarafa da bunu aynı özgüvenle anlatabilmemiz ve sıkıntıyı çözmemiz gereken bir iş. Ama bu çocuk biri aradığında ben bilmiyorum ya da işte yok ben o konuyu şey yapamıyorum da ama o öyle de olabilir de vs zırvalayan bir tip. Mülakatı nasıl geçti ne sordular ve yapabileceğine ikna oldular onu bilemiyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…