Boşanırken sefil olan çocuklar

Ben orada iş kurumuna CV bıraktım zaten, öncesinde dil öğreneceksin sonra bize geleceksin dediler. Bilmiyorum hiç çocuğunuz var mı, iki küçük bebeğin bakımı maddi manevi çok da kolay değil. Babamın bu kadarına gücü olsa böyle bir konuyu açmaya ihtiyaç duymazdım, babam çocuklara herkesten düşkün zaten, her zaman çocuklarımla burada yaşayabileceğimin garantisi olurdu o zaman.
Anneniz nerede kalıyor?Boşanma aşamasında demişsiniz ,çocuklarla hiç ilgilenemez mi?

Uzaklaştırma kararını ben aldığım halde eğer yurtdışındaki eve gidersem hemen gidip oturum iznimi iptal edeceğini söyledi.
Bunu nasıl yapacakmış? Göçmenlerden sorumlu bürokrat mı kendisi? Gurbetçi tayfanın en büyük korkutma yöntemi bu. Sanki izin vize kendilerine bağlıymış gibi tehdit ediyorlar. Sakın bu oyuna gelmeyin. O ülkeye geri gidin ve daha havaalanında polise anlatın. Çocuklarımın eşyası düzeni orada, ben şiddet nedeniyle kendisiyle karşılaşmak istemiyorum ama evime gitmem gerek deyin. Uzaklaştırma kararı çıkarttım deyin. Görsün bakalım polisi karşısında.

Seni dövdüğümü söylersen çocukları alırlar yalanına nasıl inandınız, okumamış cahil kalmış da değilsiniz öğretmensiniz. Mantık yürütün biraz. Kendisini tutuklar götürürler size de manevi psikolojik destek verirler, çöp toplatırlar yine de nafakanızı ödetirler. Bu yüzden dil bilmeyen çalışamayan kişileri götürüp evleniyorlar. Bunların hiç birine inanmayın, çok gördüm sizin gibi sindirilenleri. Dil biliyor musunuz veya size tercüme edecek arkadaşınız var mı?

bu tamamen 0-2 yas arasi biletlemesiyle alakali diye hatirliyorum yaninizda sizden baska yetiskin bir kisi yoksa ikinci bir bilet alip iki cocugunuzla birlikte ucus gerceklestirebilirsiniz.
yurt disina gidin madem esinizin kirada bir evi var devlet o geliri de size ve cocuklarina baglar; umarim evi annesi, babasi gibi baskalarinin uzerine yapmamistir. hicbir sekilde cocuklarin haklarindan vazgecmeyin gidin, ordaki hekimleri vs duzenleri bozulmasin.
edit: oturum iptali onun keyfine göre degil sizin cocuklariniz var her sekilde kalirsiniz orda
o kiradaki ev, y.dışında değildir muhtemelen tr'dedir
tabi %100 bilemem de genelde gurbetçilerin evi tr'de oluyor orada sosya lyardım vırt zırt alıyorlar, bu modeller öyle genelde yani

konu sahibi,
Türk hava yolları için :

"Birden fazla bebek ile seyahat talep edilmesi durumunda; birinci bebek yolcu kucakta bebek bileti ile, ikinci bebek yolcunun seyahati ise ayrı koltukta çocuk bileti ile ücretli olarak sağlanır. " diyor

sun express'le filan uçuyorsanız onlar da lufthansa kurallarına uyuyor genelde, benzerdir. pegasus ise çağrı merkezine sorulabilir.

konu sahibi,
Türk hava yolları için :

"Birden fazla bebek ile seyahat talep edilmesi durumunda; birinci bebek yolcu kucakta bebek bileti ile, ikinci bebek yolcunun seyahati ise ayrı koltukta çocuk bileti ile ücretli olarak sağlanır. " diyor

Kadın bir şekilde yurt dışına geri dönse ne yapacak ki ? Daha da berbat duruma düşer bence. Çünkü gittiği an da kalacak yer lazım, para lazım, her şeyden önemlisi dil bilmesi lazım. Konu sahibinde bunlardan hiç biri yok. Yurt dışına geri dön demek, kocana geri dön demek. Çünkü orada ondan başka şansı yok.

Türkiye'de baba evinde kalırken, bir işe girse muhtemelen asgari ücret alacak. İkiz bebeği kreşe verse, aldığı maaş direkt kreşe gidecek (hatta belki yetmeyecek).

Her yönden zor bir durum. Boşanmak bu yüzden kolay değil. Arkada bir destek veya maddi gücün yüksek olmadıkça..

Ben buradan her kadına şunu söylemek istiyorum, eşiniz ne kadar iyi olursa olsun, mesleğiniz ne kadar güzel olursa olsun, kenarda köşede eşinizin bilmediği belli bir miktar paranız hep bulunsun. Hayatın ne getireceği kimse için belli değil.
Şimdi kadın çalışıyor, karı koca ortak hesap ( tabi ki de öyle olmalı) ama aksi bir durum olunca, çocuğu tek başına doğurmuş gibi ortada kalıyor kadın. Yani işi olsa da ortada kalıyor çünkü çocuklar var, tek maaşıyla hem bakıcı hem kira, fatura vs kolay değil.
Valla ben yıllarca eşimden 1 kuruş kenara gizli koymazdım. Yıllar sonra ( bebeğim olduktan sonra) kararım değişti. Ne kadar iyi bir evlilik olursa olsun, sorumluğun olduğu bir bebek varsa, mutlaka kenarda gizli bir meblağda birikim olmalı.
Benim düşüncelerim böyle :)

Kadın bir şekilde yurt dışına geri dönse ne yapacak ki ? Daha da berbat duruma düşer bence. Çünkü gittiği an da kalacak yer lazım, para lazım, her şeyden önemlisi dil bilmesi lazım. Konu sahibinde bunlardan hiç biri yok. Yurt dışına geri dön demek, kocana geri dön demek. Çünkü orada ondan başka şansı yok.

Türkiye'de baba evinde kalırken, bir işe girse muhtemelen asgari ücret alacak. İkiz bebeği kreşe verse, aldığı maaş direkt kreşe gidecek (hatta belki yetmeyecek).

Her yönden zor bir durum. Boşanmak bu yüzden kolay değil. Arkada bir destek veya maddi gücün yüksek olmadıkça..

Ben buradan her kadına şunu söylemek istiyorum, eşiniz ne kadar iyi olursa olsun, mesleğiniz ne kadar güzel olursa olsun, kenarda köşede eşinizin bilmediği belli bir miktar paranız hep bulunsun. Hayatın ne getireceği kimse için belli değil.
Şimdi kadın çalışıyor, karı koca ortak hesap ( tabi ki de öyle olmalı) ama aksi bir durum olunca, çocuğu tek başına doğurmuş gibi ortada kalıyor kadın. Yani işi olsa da ortada kalıyor çünkü çocuklar var, tek maaşıyla hem bakıcı hem kira, fatura vs kolay değil.
Valla ben yıllarca eşimden 1 kuruş kenara gizli koymazdım. Yıllar sonra ( bebeğim olduktan sonra) kararım değişti. Ne kadar iyi bir evlilik olursa olsun, sorumluğun olduğu bir bebek varsa, mutlaka kenarda gizli bir meblağda birikim olmalı.
Benim düşüncelerim böyle :)
şimdi evet, kadınlar kendisi ayrı para biriktirsin, erkeğe %100 güven omaz bişey demiyorum da

çocukları 2 yaşına geliyor
yani en kötü 3 senedir evli, (hiç nişanlı filan kalmamış bile olsa, hiç nikahtan sonra vize beklememiş vs olsa bile en kötü 3 sene olmuş) 3 senede zor bir dil bile olsa öğrenilir. öğrenmemiş. üniversite mezunu olarak, ben başka bir ülkedeyim dil öğreneyim, çalışayım, lazım olur dememiş.

öğretmenmiş ama muhtemelen kpss'de filan yüksek puan alabilecek bir umudu altyapısı da yok. özel okullar haftada 6 gün günde 12 saate asgari ücret diyor. aldığı para 2 çocuğun kreşine değil kendi üst baş yol yemeğine yetmez.

şimdi bu koşullarda şayet ilgil ülke azerbaycan filan değil de bir avrupa ülkesi ise, gidip orada sığınma evine filan başvursa işi daha garanti olur. evet dil bilmiyoum demiş ama şu durumda yardımcı olurlar, oraya gitsin dil öğrensin iş bulsun demiyorum, ya da gitsin kocasıyla kaldığı evde yaşasın da demiyorum.

Merhaba.Benim sizlere bir sorum olacak. Eşimle yurt dışında yaşıyorduk. Türkiye’ye tatile geldiğimizde aramızda bir sözlü tartışma başladı ve sonrasında beni ciddi şekilde darp etti. Hemen darp raporu ve uzaklaştırma kararı aldım, şikayetçi oldum. Daha önce bir kere daha olmuştu ama yurt dışında olduğumuz için şikayetçi olamadım. Polisler geldiğinde onlara seni dövdüğümü söylersen çocukları bizden alırlar ve bir daha geri vermezler dedi. Bunun böyle sürmeyeceğini anladım ve artık boşanmak istiyorum. 2 yaş civarında ikiz bebeklerimle babamın evine geldim, çok zorlanıyorum. Uzaklaştırma kararı aldığım için bana para göndermiyor, cebimde beş kuruş para olmadan onun yanından ayrıldım. Babam elinden geleni yapıyor sağolsun, ama ben ondan bir şeyler isterken çok utanıyorum. Bu zamana kadar ailem ve eşim dahil kimseden gelen parayı gönlüm rahat harcamışlığım yoktur. Çocukları bırakacak kimsem yok, çalışma imkanım yok.Parasızlıktan boşanma davası aşamasına bile geçemedim.Babam da şu an annemle ayrılma aşamasında ve ben çocuklarımla maddi manevi yük oluyorum ona. Sürekli hastane randevuları oluyor, ikizlerden birinin özel bir durumu var takip gerektiriyor. Babam sürekli bizim için iş yerinden izin almak zorunda kalıyor. Çocuklara tek başıma yetemiyorum, bazen hiç sabrım tahammülüm kalmıyor. Kucağımdan inmek istemiyorlar, onlara yemek hazırlayacak fırsatım bile olmuyor. Babam geceleri dahi çocuklar için kalkıp sabah işe uykusuz gidiyor. Çocukların bakımsız kaldıklarını düşünüyorum, içim hiç rahat değil. Bu ev onların büyümesi için uygun değil. Eşimin kirada evi var, orayı çocuklarla bizim kullanmamıza yanaşmıyor. Uzaklaştırma kararını ben aldığım halde eğer yurtdışındaki eve gidersem hemen gidip oturum iznimi iptal edeceğini söyledi. O beni maddi manevi desteksiz bırakarak bir şeylerle terbiye etmeye çalışıyor ama ben işin içinden çıkamıyorum. Ailesi evliliğimizin başından beri ben onların giyim ve yaşam tarzlarına, muhafazakar aile kalıplarına uymuyorum diye boşanmamızı istiyor ve en ufak tartışmamızda bile onu bu konuda yönlendiriyor. Bu darp olan kavgamız esnasında eşim bana çocukları senden alacağım, annemle ablam sen çocukları al biz bakarız dedi, diye söyledi. Ben çok yoruldum, yetişemiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Bana akıl verir misiniz? Bırakayım mı çocukları, kendi evlerinde babalarıyla daha iyi şartlarda, daha iyi bir bakımla ama annelerinden ayrı büyüsünler mi?Benimle kalsalar onlarla yeni bir hayat kursam kendime, nereden nasıl başlayacağım?Her şey o kadar uzak ve imkansız geliyor ki bana.Onlara bakarken içim acıyor, keşke böyle şeyler yaşanmasaydı da en azından şu çocukları güzelce büyütebilseydik diyorum. Ama karşımda böyle bir adam ve böyle bir aile varken işim çok zor.
Hangi ülkede yasiyorsun?

Anneniz nerede kalıyor?Boşanma aşamasında demişsiniz ,çocuklarla hiç ilgilenemez mi?
Bu olaylar olduğunda ilk onun yanına geçtim, kardeşiyle birlikte kalıyor. Hastane, karakol işlerini hallederken çocuklarla ilgilenmesini rica ettim ama çok pişman oldum. Anne deyince bildiğiniz anneler gibi bir anne profili canlanmasın gözünüzde.

Bunu nasıl yapacakmış? Göçmenlerden sorumlu bürokrat mı kendisi? Gurbetçi tayfanın en büyük korkutma yöntemi bu. Sanki izin vize kendilerine bağlıymış gibi tehdit ediyorlar. Sakın bu oyuna gelmeyin. O ülkeye geri gidin ve daha havaalanında polise anlatın. Çocuklarımın eşyası düzeni orada, ben şiddet nedeniyle kendisiyle karşılaşmak istemiyorum ama evime gitmem gerek deyin. Uzaklaştırma kararı çıkarttım deyin. Görsün bakalım polisi karşısında.

Seni dövdüğümü söylersen çocukları alırlar yalanına nasıl inandınız, okumamış cahil kalmış da değilsiniz öğretmensiniz. Mantık yürütün biraz. Kendisini tutuklar götürürler size de manevi psikolojik destek verirler, çöp toplatırlar yine de nafakanızı ödetirler. Bu yüzden dil bilmeyen çalışamayan kişileri götürüp evleniyorlar. Bunların hiç birine inanmayın, çok gördüm sizin gibi sindirilenleri. Dil biliyor musunuz veya size tercüme edecek arkadaşınız var mı?
Aynen ya her şiddet görenin çocuğu elinden alınsaydı her köşe başına bir Jugendamt açılırdı

Haklısınız, bazı şeylerin ben de farkındayım fakat orada hiçbir tanıdığım kimse yokken onu da tutuklayıp götürmeleri benim çocuklarla Türkiye’ye dönememem demekti.

Bu olaylar olduğunda ilk onun yanına geçtim, kardeşiyle birlikte kalıyor. Hastane, karakol işlerini hallederken çocuklarla ilgilenmesini rica ettim ama çok pişman oldum. Anne deyince bildiğiniz anneler gibi bir anne profili canlanmasın gözünüzde.
Canım yurt dışına geri dön havaalanında polise anlat seni güvenli bir yere alırlar

Türkiye de kalsan hayatın düzelmez

şimdi evet, kadınlar kendisi ayrı para biriktirsin, erkeğe %100 güven omaz bişey demiyorum da

çocukları 2 yaşına geliyor
yani en kötü 3 senedir evli, (hiç nişanlı filan kalmamış bile olsa, hiç nikahtan sonra vize beklememiş vs olsa bile en kötü 3 sene olmuş) 3 senede zor bir dil bile olsa öğrenilir. öğrenmemiş. üniversite mezunu olarak, ben başka bir ülkedeyim dil öğreneyim, çalışayım, lazım olur dememiş.

öğretmenmiş ama muhtemelen kpss'de filan yüksek puan alabilecek bir umudu altyapısı da yok. özel okullar haftada 6 gün günde 12 saate asgari ücret diyor. aldığı para 2 çocuğun kreşine değil kendi üst baş yol yemeğine yetmez.

şimdi bu koşullarda şayet ilgil ülke azerbaycan filan değil de bir avrupa ülkesi ise, gidip orada sığınma evine filan başvursa işi daha garanti olur. evet dil bilmiyoum demiş ama şu durumda yardımcı olurlar, oraya gitsin dil öğrensin iş bulsun demiyorum, ya da gitsin kocasıyla kaldığı evde yaşasın da demiyorum.
Bebeklerim iki aylıkken oraya taşındık ve şu an iki yaşında bile değiller. Eşim çalışıyorken desteksiz 2 çocuğa nasıl bakıyor olabildiğimi düşünmek yerine neden bu süreçte dil öğrenemediğimi mi eleştiriyorsunuz gerçekten? Lütfen sınanmadığınız konular hakkında böyle kolay konuşmayınız.

Bebeklerim iki aylıkken oraya taşındık ve şu an iki yaşında bile değiller. Eşim çalışıyorken desteksiz 2 çocuğa nasıl bakıyor olabildiğimi düşünmek yerine neden bu süreçte dil öğrenemediğimi mi eleştiriyorsunuz gerçekten? Lütfen sınanmadığınız konular hakkında böyle kolay konuşmayınız.
yurtdışında yaşadım
bir yandan tam zamanlı çalışıp bir yandan ekstra çalışıp aileme para gönderip bir yandan dil öğrendim, kalabalık aileden geliyorum etrafımda neredeyse herkes bir yandan çocuk büyütüp bir yandan çalışıp bir yandan neler yapıyor. 2 teyzemin, 3 ayrı kuzenimin ikiz çocukları var. teyzemin çocuklarından birisi özel bir çocuk. kuzenlerimin hepsi de anne babadan ayrı yerlerde yaşayıp (birinin zaten annesi yok) çalışıyorlar.

siz 2 çocuğa hamileyken muhtemelen gideceğiniz belliydi, birden ak sakallı dede rüyanıza girip ,hadi git diyip sizin pasaport bileti yastığın altına mı koydu?

kısacası bahane buluyorsunuz, sınanmadığımızı ya da bilmediğimizi ileri sürüp çıkıyorsunuz işin içinden...hadi ben sınanmadım ama siz nasıl oluyor da sırf maddi sebeple bebek çağda çocuklarınızı baba tarafına vermeyi düşünebiliyorsunuz, üniversite mezunu ,genç, sağlığı yerinde, meslek sahibi kadın olarak, köylük yerde canı tehlikede vs değilken?

X