Boşanırken sefil olan çocuklar

Merhaba.Benim sizlere bir sorum olacak. Eşimle yurt dışında yaşıyorduk. Türkiye’ye tatile geldiğimizde aramızda bir sözlü tartışma başladı ve sonrasında beni ciddi şekilde darp etti. Hemen darp raporu ve uzaklaştırma kararı aldım, şikayetçi oldum. Daha önce bir kere daha olmuştu ama yurt dışında olduğumuz için şikayetçi olamadım. Polisler geldiğinde onlara seni dövdüğümü söylersen çocukları bizden alırlar ve bir daha geri vermezler dedi. Bunun böyle sürmeyeceğini anladım ve artık boşanmak istiyorum. 2 yaş civarında ikiz bebeklerimle babamın evine geldim, çok zorlanıyorum. Uzaklaştırma kararı aldığım için bana para göndermiyor, cebimde beş kuruş para olmadan onun yanından ayrıldım. Babam elinden geleni yapıyor sağolsun, ama ben ondan bir şeyler isterken çok utanıyorum. Bu zamana kadar ailem ve eşim dahil kimseden gelen parayı gönlüm rahat harcamışlığım yoktur. Çocukları bırakacak kimsem yok, çalışma imkanım yok.Parasızlıktan boşanma davası aşamasına bile geçemedim.Babam da şu an annemle ayrılma aşamasında ve ben çocuklarımla maddi manevi yük oluyorum ona. Sürekli hastane randevuları oluyor, ikizlerden birinin özel bir durumu var takip gerektiriyor. Babam sürekli bizim için iş yerinden izin almak zorunda kalıyor. Çocuklara tek başıma yetemiyorum, bazen hiç sabrım tahammülüm kalmıyor. Kucağımdan inmek istemiyorlar, onlara yemek hazırlayacak fırsatım bile olmuyor. Babam geceleri dahi çocuklar için kalkıp sabah işe uykusuz gidiyor. Çocukların bakımsız kaldıklarını düşünüyorum, içim hiç rahat değil. Bu ev onların büyümesi için uygun değil. Eşimin kirada evi var, orayı çocuklarla bizim kullanmamıza yanaşmıyor. Uzaklaştırma kararını ben aldığım halde eğer yurtdışındaki eve gidersem hemen gidip oturum iznimi iptal edeceğini söyledi. O beni maddi manevi desteksiz bırakarak bir şeylerle terbiye etmeye çalışıyor ama ben işin içinden çıkamıyorum. Ailesi evliliğimizin başından beri ben onların giyim ve yaşam tarzlarına, muhafazakar aile kalıplarına uymuyorum diye boşanmamızı istiyor ve en ufak tartışmamızda bile onu bu konuda yönlendiriyor. Bu darp olan kavgamız esnasında eşim bana çocukları senden alacağım, annemle ablam sen çocukları al biz bakarız dedi, diye söyledi. Ben çok yoruldum, yetişemiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Bana akıl verir misiniz? Bırakayım mı çocukları, kendi evlerinde babalarıyla daha iyi şartlarda, daha iyi bir bakımla ama annelerinden ayrı büyüsünler mi?Benimle kalsalar onlarla yeni bir hayat kursam kendime, nereden nasıl başlayacağım?Her şey o kadar uzak ve imkansız geliyor ki bana.Onlara bakarken içim acıyor, keşke böyle şeyler yaşanmasaydı da en azından şu çocukları güzelce büyütebilseydik diyorum. Ama karşımda böyle bir adam ve böyle bir aile varken işim çok zor.
En başta ordan buraya gelmekle hata etmişsiniz orada daha iyi destek veriyorlar

Sanırım vicdan rahatlatma tahtası olarak yazdınız.. Bakın başka çarem yoktu.. diyeceksiniz..
Çocuklarınıza bi sarılıp koklayın bakalım vicdanınız ne diyecek ve onların başına siz yanında yokken bir şey gelirse o vicdanınız size nasıl rahat verecek..
Ben ne şartlarda çocuklarına bakan anneler tanıyorum. Kafanızı sokacak damınız var, babanız destek oluyor. İşin gerisi maddiyat çocuklarınızla evden yapabileceğiniz iş bakabilirsiniz.. Yani isteseniz elinizden ne geliyorsa yaparsınız da.. İşte istemek lazım.
Bir tarafta bir kadın çocuğunu göstermedikleri için uyuyamıyor diğer tarafta çocuklarımı vereyim mi acaba diyor.
Az bi sağlıklı düşünüp diğer tarafla sağlıklı bir diyalog kurun sonrasında da çocuklarınız için elinizden ne geliyorsa yapın.
Ben şu durumda yurt dışına gitmenizi tavsiye etmem.. Evet ordaki koşullar daha iyi ama şuan için siz orda ne yapacağınızı bilmez durumdasınız.

Ben direnmenizdem yanayım.Sonuçta çocuklarının iyiliği için insafa gelecektir
Yaptıklarının dozu her geçen gün artacak ama direnin pes etmeyin.Çocukları bırakmayın ki onlardan vazgeçmeyeceğinizi idrak etsin.Bununla ilgili asla ona acaba mı bile diye düşündüğünüzü belli etmeyin.net hep.

Adam tam iki ayaklı şeytan söylediklerinin biri bile doğru değil özellikle "şikayet edersen çocuklarını alırlar" cümlesi. Git hemen şikayetçi ol hala gecikmiş değilsin o adamın oturum izni varsa bile iptal ederler böyle bir durumda. Hangi ülke bilmiyorum ama geneli kadın hakları konusunda çok katı.

Evlatlarınızı verirseniz çok pişman olursunuz. Şimdi en zor zamanları, en fazla 1-2 sene daha zorlanacaksınız. Konuşup kendilerini ifade etmeye başlayınca, kıyafetlerini kendileri giyinip, yemeklerini kendileri yiyebilince, tuvalet eğitimini atlatınca hayat çok daha kolay olacak.

Babanız size destek zaten. Siz de evden bir şekilde çalışırsınız. Özel ders verirsiniz. Belki atanırsınız sonraki yıllarda. Hiçbir lüks yaşam sizin sıcaklığınızı onlara veremeyecek. Yavrularınızı bırakmayın.

Herkese ayrı cevap yazamadım kusura bakmayın, çok teşekkür ediyorum hepinize yorumlarınız için.
Ülke belirtmeme sebebim konuyu açarken zaten çok fazla kişisel bilgi vermiş olduğumdan daha fazla kendimi açık etmek istemedim, bu paylaştığım şeyler öyle herhangi bir arkadaşıma anlatabileceğim şeyler değil, çevrem tarafından tanınmak istemedim.
Dil konusunda üsteleyerek yazan arkadaşa cevabım zaten tek başıma yetemediğimi düşündüğüm, ikiz oldukları için acaba diğer çocuklardan daha mı az ilgi görüyorlar diye endişe ettiğim çocuklarıma bakmak herhangi bir mesaili işe benzemiyor benim için.Hala kıyaslamanızı yanlış buluyorum, bilmiyorum hiçbir bebeğin bakımına şahit oldunuz mu ama tüm bunları yaparken evin iş yükü de benim üzerimdeydi. Benim planım çocuklar kreşe başladıktan sonra bir dil kursuna başlamaktı, kısmet olmadı.
Bir arkadaş durumumu fark etmiş, bir yandan evime gitsem çocuklarımla kurulu düzenimde devam mı etsem diyorum. Bunun için firmaya iki bebekle seyahat edip edemeyeceğimi sordum, konsolosluğa durumumu anlatan bir mail attım. Ama oraya gittikten sonrası da belirsizlik benim için. Tek bebek olsaydı her şey çok farklı olabilirdi ama oraya gittikten sonra en ufak market alışverişi ihtiyacımı bile yalnız göremem. Çünkü tek başıma dışarıda çocukları idare edemiyorum. Birisi çok akıllıdır, söz dinler ama diğeri asla elimi bile tutmaz, kafasına göre koşar durur.Orada tanıdığım, bildiğim kimse yok. Devlet muhtemelen durumumdan dolayı belli bir miktar bana ödeme yapar veya bana iş seçeneği sunar, çocuklar için aldığımız yardım eşime gidiyor, onu belki bana yönlendirir. Orada maddi yönden zorluk çekmeyebilirim ama bir kaç sene çocuklar biraz daha laftan anlar hale gelene kadar zorlanabilirim, bu zamana kadar da eşime minnet etmek istemem.
Ev konusunu soranlar olmuş, eşim benimle evlenmeden 6 ay önce kredi ile almış, evlendikten sonra orada oturduk, yurtdışına taşınmamız yeni sayılır, orada kiracıyız.
Ben hiçbir annenin başından atmak için çocuklarını vereceğini düşünmem, benim için böyle düşünmeniz beni üzer. Benim kaygılarımdan biri benim çocukları yanımdan ayırmayıp başkalarının evinde, zor şartlarda, maddi güçlüklerle büyütmemden sonra ileride onların bundan memnun kalmama ihtimali. Benim hamileliğimin 4. ayı civarı bu iş teklifi geldi eşime. Riskli bir hamilelik geçirdim, uzun süre hastanede kaldım ama yine erken doğum önlenemedi, 7 aylık bile olmadan doğdular. Bir süre küvezde kaldılar.Onlar 2 aylıkken taşındık.Bizim bu işi kabul etme sebebimiz çocuklarımızın daha iyi bir geleceği olması içindi. Şimdi bu boşanma durumunda onları ben yanıma, buraya alarak onlara haksızlık yapmıyorumdur inşallah.

Sizi iki kere dövmüş olan bir adama çocuk vermeyin hele ki özel durumu olan çocuk ekstra sabır gerektiriyor, o adamda sabır ve merhamet olsaydı size el kaldırmazdı lütfen çocuklarınızı o vicdansizdan koruyun onlarin iyi şartlardan çok merhamete ve sevgiye yani size ihtiyaçları var, bir şekilde yaparsınız devlet yardımları falan var oralara baş vuru yapın ama çocuklarınızı vermeyin

Merhaba.Benim sizlere bir sorum olacak. Eşimle yurt dışında yaşıyorduk. Türkiye’ye tatile geldiğimizde aramızda bir sözlü tartışma başladı ve sonrasında beni ciddi şekilde darp etti. Hemen darp raporu ve uzaklaştırma kararı aldım, şikayetçi oldum. Daha önce bir kere daha olmuştu ama yurt dışında olduğumuz için şikayetçi olamadım. Polisler geldiğinde onlara seni dövdüğümü söylersen çocukları bizden alırlar ve bir daha geri vermezler dedi. Bunun böyle sürmeyeceğini anladım ve artık boşanmak istiyorum. 2 yaş civarında ikiz bebeklerimle babamın evine geldim, çok zorlanıyorum. Uzaklaştırma kararı aldığım için bana para göndermiyor, cebimde beş kuruş para olmadan onun yanından ayrıldım. Babam elinden geleni yapıyor sağolsun, ama ben ondan bir şeyler isterken çok utanıyorum. Bu zamana kadar ailem ve eşim dahil kimseden gelen parayı gönlüm rahat harcamışlığım yoktur. Çocukları bırakacak kimsem yok, çalışma imkanım yok.Parasızlıktan boşanma davası aşamasına bile geçemedim.Babam da şu an annemle ayrılma aşamasında ve ben çocuklarımla maddi manevi yük oluyorum ona. Sürekli hastane randevuları oluyor, ikizlerden birinin özel bir durumu var takip gerektiriyor. Babam sürekli bizim için iş yerinden izin almak zorunda kalıyor. Çocuklara tek başıma yetemiyorum, bazen hiç sabrım tahammülüm kalmıyor. Kucağımdan inmek istemiyorlar, onlara yemek hazırlayacak fırsatım bile olmuyor. Babam geceleri dahi çocuklar için kalkıp sabah işe uykusuz gidiyor. Çocukların bakımsız kaldıklarını düşünüyorum, içim hiç rahat değil. Bu ev onların büyümesi için uygun değil. Eşimin kirada evi var, orayı çocuklarla bizim kullanmamıza yanaşmıyor. Uzaklaştırma kararını ben aldığım halde eğer yurtdışındaki eve gidersem hemen gidip oturum iznimi iptal edeceğini söyledi. O beni maddi manevi desteksiz bırakarak bir şeylerle terbiye etmeye çalışıyor ama ben işin içinden çıkamıyorum. Ailesi evliliğimizin başından beri ben onların giyim ve yaşam tarzlarına, muhafazakar aile kalıplarına uymuyorum diye boşanmamızı istiyor ve en ufak tartışmamızda bile onu bu konuda yönlendiriyor. Bu darp olan kavgamız esnasında eşim bana çocukları senden alacağım, annemle ablam sen çocukları al biz bakarız dedi, diye söyledi. Ben çok yoruldum, yetişemiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Bana akıl verir misiniz? Bırakayım mı çocukları, kendi evlerinde babalarıyla daha iyi şartlarda, daha iyi bir bakımla ama annelerinden ayrı büyüsünler mi?Benimle kalsalar onlarla yeni bir hayat kursam kendime, nereden nasıl başlayacağım?Her şey o kadar uzak ve imkansız geliyor ki bana.Onlara bakarken içim acıyor, keşke böyle şeyler yaşanmasaydı da en azından şu çocukları güzelce büyütebilseydik diyorum. Ama karşımda böyle bir adam ve böyle bir aile varken işim çok zor.
Bende boşanma aşamasındayım. Ve anne babam yok vefat ettiler. Bu yüzden ilk celsede 1 yaşındaki kızımın geçici velayeti babaya verildi. İnanırmısınız ölüp tekrar dirildim. Öyle bir acı yok... O kadar zor 1,5 sene geçirdim ki. Bu sürecte inamadım yaşananlara ancak hemen işe başlamam sebebiyle baktım ki iyileşiyorum. Kızım ve kendim için birşeyler alıyorum. Kendi düzenimi kurdum,marketimi kiramı kendim karşılıyorum. Bu benim özgüvenimi yerine getirdi.
Çok zor bir durum. Kızımı bırakırken içim içimi yedi. Zten anneliğimi sürekli sorgulayan ben, sen nasıl annesin annen seni bıraktı mı gibi şeyler söyledim.
Ama baktımki, babası kızımı siyah transporterle almaya geliyor. Üstü başı mis gibi ve imkanlara sahip...
Kızım 2,5 yaşında ve babası herşeyi alabiliyor ve bu özgüvenle büyüdü.
Şuan bana sarılıp üzülme anne,seni seviyorum diyor.
Halen velayeti için uğraşıyorum ancak kızımı bana verirlerse çalışamayacagım.
Ancak çocuk imkanlar dahilinde büyürse ona hiçbirşey olmaz.
Merak etmeyin ,siz de bu süreçte iyilişeceksiniz.

Çocuklarınızı verin demiyorum. Eğer hala boşanma davası açmadıysanız hemen boşanma davası nafaka talebi ve maddi tazminatta bulunun.
En azından bu süreçte nafaka alabilirsiniz.
Davayı ilk kimin açtığı da önemli bir durum.
İkilemde kalmanızı çok iyi anlıyorum ben de aynı durumdayım.
Eğer mecburiyetten velayeti verirseniz her hafta sonu görme şartı isteyin.
Ancak sizin gibi yanımda biri olsaydı ben vermeyi düşünmezdim....

Bende boşanma aşamasındayım. Ve anne babam yok vefat ettiler. Bu yüzden ilk celsede 1 yaşındaki kızımın geçici velayeti babaya verildi. İnanırmısınız ölüp tekrar dirildim. Öyle bir acı yok... O kadar zor 1,5 sene geçirdim ki. Bu sürecte inamadım yaşananlara ancak hemen işe başlamam sebebiyle baktım ki iyileşiyorum. Kızım ve kendim için birşeyler alıyorum. Kendi düzenimi kurdum,marketimi kiramı kendim karşılıyorum. Bu benim özgüvenimi yerine getirdi.
Çok zor bir durum. Kızımı bırakırken içim içimi yedi. Zten anneliğimi sürekli sorgulayan ben, sen nasıl annesin annen seni bıraktı mı gibi şeyler söyledim.
Ama baktımki, babası kızımı siyah transporterle almaya geliyor. Üstü başı mis gibi ve imkanlara sahip...
Kızım 2,5 yaşında ve babası herşeyi alabiliyor ve bu özgüvenle büyüdü.
Şuan bana sarılıp üzülme anne,seni seviyorum diyor.
Halen velayeti için uğraşıyorum ancak kızımı bana verirlerse çalışamayacagım.
Ancak çocuk imkanlar dahilinde büyürse ona hiçbirşey olmaz.
Merak etmeyin ,siz de bu süreçte iyilişeceksiniz.
O yaştaki çocuğun anne baba sevgisine ve onlarla vakit geçirmeye ihtiyacı var. Önemli olan bu. Maddi imkanlar değil.

O yaştaki çocuğun anne baba sevgisine ve onlarla vakit geçirmeye ihtiyacı var. Önemli olan bu. Maddi imkanlar değil.
Bunda hemfikiriz. Kadının geçim kaynağı yok. Tek sığınağı babası ve onunda çok iyi bir imkanı yok. Bu 3 çocuğa nasıl bakacak? Bunu düşünüyor musunuz? Şu devirde her şey ateş pahası. Kadın kendi özel ihtiyaçlarını bile karşılıyamıyor babasına utancından bir şey alamıyor. Bunu sadece yaşayan bilir.

Bunda hemfikiriz. Kadının geçim kaynağı yok. Tek sığınağı babası ve onunda çok iyi bir imkanı yok. Bu 3 çocuğa nasıl bakacak? Bunu düşünüyor musunuz? Şu devirde her şey ateş pahası. Kadın kendi özel ihtiyaçlarını bile karşılıyamıyor babasına utancından bir şey alamıyor. Bunu sadece yaşayan bilir.
O konuda bir yorum yapmıyorum. Herkes kendi şartları altında bir çözüm yolu bulabilir. Herkes yaşadığını bilir.

Ben olsam geri döner çocuklar 4 yaşına gelene kadar ayıya dayı derdim. Bence Almanya'da kalın part time is imkanları daha fazla olur. Oturum için ne kadar süre gerekiyor bilmiyorum ama o süre için orda kalın biraz daha.

X