Ben mi paragözüm o mu cimri?

Bu sadece tek eve çıkma olayı değil siz bunları yapabilir misiniz tek başınıza? Babanız size evet ya kızım tek başına üstünden gelir diyebilir mi ? Yoksa benim kızım eve çıkamaz ya koca evidir yeri ya da benim yanımda mi kalır ?
Olay sadece hesap değil kendinizi çok pasifize eden konuma sokuyorsunuz

Evet kalın yaptığım yer doğru.
Evet ya ben sessiz pasif bi insanım genel olarak da. Yengeç burcuyum. Böyle evcimen sessiz düz bir insanım. Kendimde uç gördüğüm tek şey alışverişi çok sevmem. Onun dışında çok düz bir insanım.

Ekledim sepete. Sağ ol Yengeç
Okursan çok sevinirim,gerçekten ufuk açıcı ve harika kitaplar - ki feminist edebiyat genelde iç bayar. Aldığım çoğu kitabı sıkılıp birakmisimdir. Ama bu ikisine kefilim:)
Yine de sipariş vermeden once paylaştığım linkten kitap alıntılarina,yorumlara falan bir bak, tarzını seversen siparis veririsin

Baktım bile Bu tarz okuma isteğim vardı zaten ama bir tanıdıktan tavsiye olması benim için referanstır

O zaman babanız idealize edilmeyecek yönleri de var , ben eşimin kızım hakkında böyle şeyler düşünmesini asla istemem. Aynı babanız gibi bir eş fazlasıyla ataerkil. İş hayatında biraz kiracagini düşünüyorum yoksa çok üzülürsün . Alışverişi çok sevmek üzerine de biraz düşün derim , biraz oku . Senin bu kadar tatmin etme nedeni ne ? Bir de kendi kazanmadigin para üstünden. Deneyime odaklan derim , aldığın şeyler sadece eşya yani

Bence de şu an en önemli şey acil iş hayatına başlamam gerektiği.
Eşiniz mi fazla ataerkil? O kızınıza nasıl davranıyor mesela?

Kim ne derse desin ben sizi haklı buldum sonuna kadar

Çalışmamaniz aile evinde yaşamanız hiçbiri buna etken olamaz ne alaka yani çalışmakta istemeyebilirsiniz ne var bunda?

Adam hesabı ödemede avcunuza bakmış resmen rezillik hiç kurtarır tarafı yok o maaşıyla püü böyle erkekliğe diyesim geldi .

Daha 2. Buluşmada bunu yapmış belki 3 5 yıllık sevgili olsanız aynı davranışı sergilese bi götürüsü olurdu bune alaka üstüne siz ödemeyi yapsanız bile size engel olup asla falan demesi gerekir bir centilmen olarak gerçekten sogu bu adamdan bi daha da buluşma

Direkt yaptığını anlatın da başka kızlara aynı öküzlugu yapmasın
Anladım demek istediğinizi ama şimdi kendince konuyu paragöze çeker falan filan uğraşmak istemiyorum açıkçası müsait değilim vb diyeceğim. Bir de karakterini göstermesi iyi olur ya uymayan vakit kaybetmez hem

Ben de böyle düşünüyorum. Zaten içgüdüsel olarak o an direk buzzz gibi soğudum

Sizin amcanız halanız falan da mı yok? Onların erkek çocuğu da mı yok? Kuzenler içinde cinsiyete göre yetiştirilme şekillerinden de sizin erkek kardeşiniz olsa nasıl yetişiri anlamak zor değil.

Sizin amcanız halanız falan da mı yok? Onların erkek çocuğu da mı yok? Kuzenler içinde cinsiyete göre yetiştirilme şekillerinden de sizin erkek kardeşiniz olsa nasıl yetişiri anlamak zor değil.
Var ama onların kimi küçük kimibüyük evli barklı. Bayramlarda gayet normal her şey, babaannemde toplaşılır onun yardımcısı var yaşlı olduğu için o sofra kurmuştur yenilir içilir konuşulur kalkılır yani öyle kızzzzzz errrrrrkek ayrımı yok verilen uç örnekler gibi. 25-30 yaş aralığında olan erkek kuzenim yok o yüzden tek başına eve çıkma konusunda somut bir örnek ve fikir bildiremiyorum.

Yani gerçekten nasıl yetiştiler hiç haberiniz yok mu? Sadece bayramlar mı kaldı aklınızda? Evde ellerini işe sürerler miydi, anneleri kız evlatlarını bayram temizliğinde rahat koymazken onlara da sorumluluk verdi mi, karşı cins arkadaş konusunda iki cinsiyetteki evlatlarına aynı muameleyi ettiler mi, eve giriş saatleri aynı mıydı, ayrı eve çıkabilir miydi mesela hem kız hem erkek kuzenleriniz, yoksa ikisine de izin verilmez miydi?

Gerçekten hiçbir bilgim yok sadece bayram ve özel günlerde toplaşılıyor çünkü çok çok fazla akraba var. Bu şekilde olması herkes için daha rahat oluyormuş. Hatta mesela 2-3 kuzenimi yolda görsem tanımam öyle söyleyeyim

Siz teklif etseniz de ödeme öyle yarı yarıya olsa neyse derim de nasıl yapsak ne ya? Bana öyle dese hepsini verir çıkardım. Bence gayette cimri

Daha yeni yeni tanışıyorsunuz ben de hoş karşılamadım açıkcası

Siz babanıza sorun en iyisi kadın ve erkeğin görevleri ile özgürlük alanını. En iyi cevabı ondan alırsınız. Ben de birçok kuzenimi nadir görürüm ama bu kadar bilgisiz olamadım haklarında, aşağı yukarı aile yapılarını bilirim. Fanusta yetişmişsiniz anlaşılan, dış dünya çok zor çok da kötü. Yarın Allah vermeye kötü bir evlilik yaparsanız tek başına çıkamazsınız gibime geliyor, gelir babanız çıkarır zannımca.

Merhabalar, sizin demek istediğinizi çok iyi anladım. Gerçekten bahsettiğiniz o toplumsal cinsiyet normları, kadın erkek fark etmeksizin genel kabuller hep kadını ikinci planda tutuyor. Benim yetiştiğim ailede bile böyle. Ya çocukluğumdan beri yaşadım ben bunu. Babam abim okumuş, bir yerlere gelmiş insanlar ama benzer kabullere sahiptiler. Bizi savunurlar cümlelerinin sonuna bir “ama”eklerlerdi. Çok üzülürdüm, kadının hiç değeri yok derdim. Çok dua ederdim. Ama gerçekten Allah razı olsun benim eşim çok farklı. Ben lise yıllarımdan itibaren çalıştım, harçlığımı çıkardım, babam hiç sorun etmeyecek olmasına rağmen kendi eksiklerimi kendim halletmeye çalışırdım. Ama eşim sanki bana hediye gibi geldi. Maşallah diyelim Allah nazardan saklasın, ilk aylarda sürekli sen gerçek misin diyordum.
Mesela evimizde iş bölümü yaptık. Yemekleri ben yapıyorum(o da yapmayı çok denedi hala deniyor ama yok adamda yetenek yok, hem malzeme ziyan oluyor hem aç kalıyoruz), mutfak temizliği, çamaşır serme ve yerleştirme bende. Banyo tuvalet, ev süpürme, silme, ütü, ev alışverişi, çöp eşimde. Hatta bazen banyo tuvaleti de eşime kakıtıyorum İkimiz de çalışıyoruz. Ayda bir de yardım için bir abla çağırıyorduk. Ama eşim gelen ablaya da yardım ederdi, ağır bir şey taşıtmazdı. Küçük yaşlarda kendi işini kendi yapmayı öğrenmiş, yemek hariç. Hatta o kadar düzenli ki ben dağınığım onu yanında
Ben şuan hamilelik için izindeyim. Zorlu bir süreçti. Bu süreçte hiç ev işi yapmadım. Eşim yoğun çalıştığı halde elinden geleni fazlasıyla yaptı. Yardımcı ablayı daha fazla çağırdık. Yemekte biraz zorlandık. Ama zaten bulantıdan ve progestanlardan peynir zeytin dışında bir şey yiyemedim uzun müddet. Eşim olmasa çok zorlanırdım.

Eşim daha çok babaannesiyle büyümüş. Dedesi çok dövermiş babaannesini. Kendine sözler vermiş ben eşimi el üstünde tutacağım, gözüm gibi bakacağım diye. Hem yapısı merhametli hem de bizim dinimiz böyle diyor. Peygamberimiz de kendi söküğünü bile kendi dikermiş. Valla sorsan benim babam da abim de müslüman ama bu şekilde ince düşünmüyorlar.

Ha ne kadar dört dörtlük diyeceksiniz evet gerçekten öyle eşim Allah razı olsun. Ama benim imtihanım da ailesiyle. Uzakta olmamıza rağmen bir şekilde üzüldüm, çok kırıldım.

yenGEnC Hanım, inanın eşim gibi biriyle karşılaşmasam düşüncelerim, hayata bakışım çok daha farklı olurdu.

Konu sahibinin durumunda da evet hesap bana göre de fazla, ama daha en başından adamın nasıl yapalım demesini hiç doğru bulmadım. Keşke erkek böyle demese de kadın teklif etseydi ben de ödemek istiyorum diye. Ya da farklı bir durum varsa adam açıklasaydı. Ben hala gittiğim her yerde en ucuz şeye bakıyorum menüde. Ruhum fakir heralde
Umarım düzgün bir şekilde anlatabilmişimdir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…