Ben mi paragözüm o mu cimri?

Söyleme biçimi çok rahatsız edici bu konuda haklısınız ayıp etmiş. Madem alman hesabı yapacaksın sorma yani nasıl yapalım diye ödemek istemiyorsan. Ben kendiminkini ödüyorum, seninkinide ödememi ister misin? diye teklif et yani zor değil. Sende anlarsın zaten istemesede nezaketen sorduğunu ödersin kendininkini. Buraya kadar haklısın fakat seni haksız bulduğum bir nokta var. Erkekler her zaman kadınların hesabını ödemek zorunda değil. Bunu yapmayan erkekleri pasif, güçsüz vs… olarak tanımlamışsın. Bu bana yanlış geldi. Senin kriterine göre düşünürsek hesabı ödeyen güçlü ve baskın olacaksa sen bu durumda güçsüz, pasif olursun bunda neden sakınca görmüyorsun? Ben öyle hissetmem dersen paragözden ziyade arsızlık olur seninkisi.
Kalın yaptığım yerle ilgili bir şey söylemek istiyorum:
Flört ilişki durumunda tabi ki bi o bi o öder bence hep erkek ödesin demiyorum burada bir yanlış anlaşılma olmuş.
Ama daha 2. Bulusmada yemeğe davet edildiğim yerde (1. Buluşmada kahve içtik o ödedi) karşımdakinin ödemesini beklerim. Burada farklı yorumları okudum kendi içimde muhakeme yaptım ve 2. Buluşma için yemeğe davet edildiysem (birinci buluşma kahveyse) hala aynısını düşünüyorum

Edebilir ama bence şöyle bir durum olsa bile kimse de tipini beğenmedim dememeli mesela incitici olur bu mesela.
O yüzden ğstü kapalı bana daha hoş geliyor
Tipini beğenmedim çok çirkinsin denmez de hoşuma giden tip değil mesela.
Ki herkesin beğendiği tip farklıdır kimi sarisin, kimi esmer falan beğenir ilk görüşte. Esmer beğenen sarısına tipim değil deyince sarışın çirkin mi oluyor yo.
Hem konu tipi değil zaten olanı şöyle dedik

Bunu da kendi düşünsün bence o zaman
1. Tipimi mi beğenmedi
2. Yanlış bir şey mi söyledim
3. yanlış bir şey mi yaptım diye(belki aklına gelir)

Cidden şu an yazdıklarım size kaba mı şımarık mı geliyor bilmiyorum ama o anı düşğndükçe iyice itiyor beni. açıklamayla uğraşmadan üstü kapalı daha iyi bence bu konuda oldukça kararlıyım.
Dürüst olmak gerekirse hayatı hiç bilmeyen, empati yapmayan ve maddi odaklı biri olarak geliyorsunuz. Diyetisyenlik okumuş biri olarak hayal edemiyorum, daha önceki flortler nasıldı? Üni hayatınız nasıldı merak ediyorum. Sizi kırmak asla istemem yanlış anlamayın ama sizin düşünce yapınızı asla anlayamıyorum. Belki de benim eksikliğim .

Tipini beğenmedim çok çirkinsin denmez de hoşuma giden tip değil mesela.
Ki herkesin beğendiği tip farklıdır kimi sarisin, kimi esmer falan beğenir ilk görüşte. Esmer beğenen sarısına tipim değil deyince sarışın çirkin mi oluyor yo.
Hem konu tipi değil zaten olanı şöyle dedik
Mesela ben hoşuma giden tip değil de diyemem. Biri bana dese de aşırı kaba bulurum.2. Buluşma sonrası tip hoşuna gitmediyse belli başlı sebebplerden dolayı etkilenememiştir ve hiçbir şey açıklamadan bitirmeli bana göre.
Evet konu tip değil ama tamamiyle ortak nokta şu ki burada da 2. Buluşma sonrası belli başlı nedenlerin tuz biber olması sebebiyle etkilenememek.
Yani ikisinde de üstü kapalı olmalı bence

Kalın yaptığım yerle ilgili bir şey söylemek istiyorum:
Flört ilişki durumunda tabi ki bi o bi o öder bence ama daha 2. Bulusmada yemeğe davet edildiğim yerde (1. Buluşmada kahve içtik o ödedi) karşımdakinin ödemesini beklerim. Burada farklı yorumları okudum kendi içimde muhakeme yaptım ve 2. Buluşma için yemeğe davet edildiysem (birinci buluşma kahveyse) hala aynısını düşünüyorum

Yazarken bile içiniz el vermemiş bir o, bir ben demeye, artık ne kadar istemediyseniz hesabı ödemeyi.

Dürüst olmak gerekirse hayatı hiç bilmeyen, empati yapmayan ve maddi odaklı biri olarak geliyorsunuz. Diyetisyenlik okumuş biri olarak hayal edemiyorum, daha önceki flortler nasıldı? Üni hayatınız nasıldı merak ediyorum. Sizi kırmak asla istemem yanlış anlamayın ama sizin düşünce yapınızı asla anlayamıyorum. Belki de benim eksikliğim .
Normaldi her şey evden okula okuldan eve giden biriydim. Haftasonları kız arkadaşlarımla dışarı çıkardık. Pek flörtüm olmadı bizim universitedekiler biraz daha farklı istekleri olan erkeklerdi. (Herkesin ilişki yaşama biçimi farklı saygı duyuyorum) birkaç tanesi konuşmak istedi ama uygun değildik bu anlamda.
O yüzden bazen görüntümle hayatımın çelişip çelişmediğini de kendi içimde sorguluyorum mesela. (Kimsenin görüntğsünden hayatını bilemeyiz derler ya benim görüntümde daha farklı biri olarak algılanıyorum sanırım :KK43: uniye giderken saçlarım sarı boyalı hep fönlü+ topuklu ayakkabı+ Makyaj sevmem ama parlatıcı sürerdim) bu şekildeydi.
Dediğim gibi bana yaklaşan erkeklerle ilişkiden beklentilerimiz farklıydı hani konuyu direk açık konuşmasak da direk anlaşılıyo 1-2 buluşmada zaten.
Bu şekildeydi yani sizce ne yapmalıyım? Sanırım acil işe başlamam gerek.

Mesela ben hoşuma giden tip değil de diyemem. Biri bana dese de aşırı kaba bulurum.2. Buluşma sonrası tip hoşuna gitmediyse belli başlı sebebplerden dolayı etkilenememiştir ve hiçbir şey açıklamadan bitirmeli bana göre.
Evet konu tip değil ama tamamiyle ortak nokta şu ki burada da 2. Buluşma sonrası belli başlı nedenlerin tuz biber olması sebebiyle etkilenememek.
Yani ikisinde de üstü kapalı olmalı bence
Zaten tip hoşunuza gitmese genelde 2. Buluşma olmaz zaten. Öyle düşünmuyordur şu anda.
Ama bir şeyler düşündüğü kesin. Asıl şimdi çıkarım yapıp konuyu farklı anlatabilir arkadaşlarına bence diye başlayan cümlelerle.
Ha insanlara oturup Buluşmayi anlatacağıni da sanmam da olursa diyorum

Yazarken bile içiniz el vermemiş bir o, bir ben demeye, artık ne kadar istemediyseniz hesabı ödemeyi.
😂😂 ay koptum ya ama mesela şu an karşımda da olsanız konuşurken bi o bi o şeklinde derdim gerçekten. Yani ilişkide 2 taraftan bi o bi o gibi. Ama dediğinizi anladım🤣 özür diliyorum ama gerçekten böyle😂

Zaten tip hoşunuza gitmese genelde 2. Buluşma olmaz zaten. Öyle düşünmuyordur şu anda.
Ama bir şeyler düşündüğü kesin. Asıl şimdi çıkarım yapıp konuyu farklı anlatabilir arkadaşlarına bence diye başlayan cümlelerle.
Ha insanlara oturup Buluşmayi anlatacağıni da sanmam da olursa diyorum
Bence diye kuracağı her çıkarım her cümle “kişi kendinden bilir işi” olur bence o açıdan daha iyi hatta :)

Normaldi her şey evden okula okuldan eve giden biriydim. Haftasonları kız arkadaşlarımla dışarı çıkardık. Pek flörtüm olmadı bizim universitedekiler biraz daha farklı istekleri olan erkeklerdi. (Herkesin ilişki yaşama biçimi farklı saygı duyuyorum) birkaç tanesi konuşmak istedi ama uygun değildik bu anlamda.
O yüzden bazen görüntümle hayatımın çelişip çelişmediğini de kendi içimde sorguluyorum mesela. (Kimsenin görüntğsünden hayatını bilemeyiz derler ya benim görüntümde daha farklı biri olarak algılanıyorum sanırım :KK43: uniye giderken saçlarım sarı boyalı hep fönlü+ topuklu ayakkabı+ Makyaj sevmem ama parlatıcı sürerdim) bu şekildeydi.
Dediğim gibi bana yaklaşan erkeklerle ilişkiden beklentilerimiz farklıydı hani konuyu direk açık konuşmasak da direk anlaşılıyo 1-2 buluşmada zaten.
Bu şekildeydi yani sizce ne yapmalıyım? Sanırım acil işe başlamam gerek.
Yorumlarınız , bakış açınız 27 yaş izlenimi vermedi bana . İşe başlayıp hayatı öğrenmeniz lazım . Hiç sevgili vs olmadıysa, ortamlarda da bulunmadiysaniz dusuncee yapınızın bu olması biraz daha normal geliyor . Esnemek zorundasınız , hayatı biraz daha yaşamak m bir sürü insanla muhatap olacaksınız , o zaman biraz pisersiniz. Bol şans ama yukardaki yorumlarda ne zaman para konusunda sıkıntısız bir eş olsa direkt ben de böyle istiyorum diyorsunuz. Hayat paradan ibaret degil

Yorumlarınız , bakış açınız 27 yaş izlenimi vermedi bana . İşe başlayıp hayatı öğrenmeniz lazım . Hiç sevgili vs olmadıysa, ortamlarda da bulunmadiysaniz dusuncee yapınızın bu olması biraz daha normal geliyor . Esnemek zorundasınız , hayatı biraz daha yaşamak m bir sürü insanla muhatap olacaksınız , o zaman biraz pisersiniz. Bol şans ama yukardaki yorumlarda ne zaman para konusunda sıkıntısız bir eş olsa direkt ben de böyle istiyorum diyorsunuz. Hayat paradan ibaret degil
Aile yanında okudunuz, üni vakıfti galiba , biraz ev gecinderseniz. Şöyle tek başına hayatta kalsanız baya deneyim olur size

Aile yanında okudunuz, üni vakıfti galiba , biraz ev gecinderseniz. Şöyle tek başına hayatta kalsanız baya deneyim olur size
Aynen öyle oldu dediğiniz gibi. Tek başıma eve çıkamam babam izin vermez. Sanırım dediğiniz gibi işe başlayıp insanları görmem gerekiyor. Üstteki yorumunuz çok yapıcı oldu çok teşekkürler.

Flört ilişki durumunda tabi ki bi o bi o öder bence hep erkek ödesin demiyorum burada bir yanlış anlaşılma olmuş.
Aycoregiii yeme bizi.
Gerçekten hep erkek ödesin demiyor musun? Ama şu mesajlarından hep bu anlamlar çıkıyor.
Bir de erkekte güçlülüğü seviyorum bu beni etkiliyor. Bu olaydan sonra gözümde çok pasif biri gibi gözüktü açıkçası.
Bi de siz ödemez isteyince demiyor mu hayır sen benim sevgilimsin vs?
annemle babam evlenmeden önce de görüşürlerken hep babam ödermiş -dışarıda buluşup yemek yiyorlarmış tanışma aşamasında ve hep babam ödüyormuş
Mesela kim ödedi olayı da değil böyle güçlü erkek imajı sanıyorum. Babama benzer birini istiyor olabilirim
eşiniz size şu ana kadarki tüm görüşmeleriniz de dahil olmak üzere hiç hesabı ortaya alıp da nasıl yapalım dedi mi? Aşırı itici bi durumdu bence
yarın öbür gün evlensem evi genel olarak o geçindirse ben de biraz katkıda bulunup kalanı kendime harcamam yanlış mı olur?
Bir de 'benim hesabımı hep kocam odedi,erkeğin kadindan hesap beklemesi yanlış' diyen insanları alintilayip 'bence de' demişsin. Bu mesajlara bakınca hiç de bir o bir sen odeyecek gibi durmuyorsun. Ayni baban gibi hep o hep o ödesin, hatta evlenseniz de her şeyi o yapsın istiyorsun
Erkek de yani eşek değil ya:)
Ayrıca
Tek başıma eve çıkamam babam izin vermez.
Tek başına eve çıkmana babanın izin vermemesi işte anlatacam diye kendimi yirttigim toplumsal cinsiyet rollerinin bir ürünü. Baban hesabı zinhar kadına odetmeyen ama evde de son sözü söyleyen klasik bir Türk babasi. Sana asla paradan kismiyor, ama sen kızsın diye para kazansan bile evine çıkmana izin vermiyor. Oysa erkek olsan ve biraz diretsen kira yardımı bile yapardı.
Tam olarak demek istediğim hikaye bu

Aycoregiii yeme bizi.
Gerçekten hep erkek ödesin demiyor musun? Ama şu mesajlarından hep bu anlamlar çıkıyor.

Bir de 'benim hesabımı hep kocam odedi,erkeğin kadindan hesap beklemesi yanlış' diyen insanları alintilayip 'bence de' demişsin. Bu mesajlara bakınca hiç de bir o bir sen odeyecek gibi durmuyorsun. Ayni baban gibi hep o hep o ödesin, hatta evlenseniz de her şeyi o yapsın istiyorsun
Erkek de yani eşek değil ya:)
Ayrıca
Tek başına eve çıkmana babanın izin vermemesi işte anlatacam diye kendimi yirttigim toplumsal cinsiyet rollerinin bir ürünü. Baban hesabı zinhar kadına odetmeyen ama evde de son sözü söyleyen klasik bir Türk babasi. Sana asla paradan kismiyor, ama sen kızsın diye para kazansan bile evine çıkmana izin vermiyor. Oysa erkek olsan ve biraz diretsen kira yardımı bile yapardı.
Tam olarak demek istediğim hikaye bu
Bu şekilde cümleleri kesip alınca gerçekten dediğiniz gibi hesabı hep o ödemeli şeklinde demişim gibi duruyor ama ayrıntılı düşüncemi şu şekilde paylaşmıştım:
Sürekli ödesin demiyorum zaten yanlış ifade ettim sanırım kendimiz. Benim düşünceme göre şu şekilde olmalı bizim durumuzda mesela:
1. Buluşma starbucks kahvesi alıp açık havada oturup konuştuk (o ödedi)
2. Buluşma için yemeğe davet etti (bence o ödemeli)

Bu buluşmadan sonra iki taraf da hoşlandığını belirten şeyler konuşuyorsa mesajda vs

3. Bulusmada yine yemek (kadın teklif etmeli hayır ben ödeyeceğim bu sefer diye)

Sonrası zaten çorap söküğü gibi
Bence bu şekilde.

2. Buluşmada yemeğe davet edip hesabı nasıl yapalım diyen birinden her türlü soğuyacağımı biliyorum düşünce yapımı ne kadar törpülemeye çalışsam da hala haksız mıyım :KK43:
Bunu neden koymadınız :KK43:

Neyse yani erkek olsaydım öyle mi olurdu bilmiyorum ki ne desem yanlış olur abim de yok erkek kardeşim de. Ama size çok samimi bir şey söyleyeceğim mesela buradaki yorumlardan sonra acil işe başlamam gerektiğini anladım ama tek başıma ayrı eve çıkmayı ben kendim ister miydim(babamın izin verip vermemesinden bağımsız olarak) diye düşünüyorum şu an ve istemezdim ya. Yani yapı meselesi sanıyorum.

Bu şekilde cümleleri kesip alınca gerçekten dediğiniz gibi hesabı hep o ödemeli şeklinde demişim gibi duruyor ama ayrıntılı düşüncemi şu şekilde paylaşmıştım:

Neyse yani erkek olsaydım öyle mi olurdu bilmiyorum ki ne desem yanlış olur abim de yok erkek kardeşim de. Ama size çok samimi bir şey söyleyeceğim mesela buradaki yorumlardan sonra acil işe başlamam gerektiğini anladım ama tek başıma ayrı eve çıkmayı ben kendim ister miydim(babamın izin verip vermemesinden bağımsız olarak) diye düşünüyorum şu an ve istemezdim ya. Yani yapı meselesi sanıyorum.
Hayat zor ve acımasız prenses değiliz hiç birimiz. Biraz kendine yatırım yap, ayağın yere bassın. Seni ve düşünce yapınızı anlıyorum ama istediğin gibi bir esin olsa bile ilerde bir sıkıntı yaşasan ne yapacaksın. Ayrıldın diyelim baba evine mi döneceksin. Babanız izin mi vermez yoksa siz de o gücü mü göremiyor.

Çünkü benim alintiladigim mesajların hepsi bir sinirle konu açtığın salı günü yazdıkların, 'tabii ilk buluşma hariç ortak ödenir' demeye başlaman gelen on sayfa tepki mesajindan sonra 😅 o yüzden gerçek fikrinin ilk mesajlar olduğunu düşündüm.
Ama neyse , en azından konu açman ise baslaman için sana motivasyon olduysa bu da çok güzel bir şey. Umarım tez zamanda sen de sevdiğin bir işe başlar hem insanlara yarar sağlar hem para kazanırsın.
Kendi paranı kazan, bir kısmını da biriktir. Bugünlerin yarınları da var:)))
Sana iki tane de kitap önermek istiyorum.
Bir; dans edemeyeceksem bu benim devrimim degildir
İki; Masallarla toplumsal cinsiyet
Bu iki kitap da hem ince, hem de sohbet eder gibi yazılmış kitaplar. Ve gercekten çok keyifliler. Belki bakış acini biraz etkiler.

Hayat zor ve acımasız prenses değiliz hiç birimiz. Biraz kendine yatırım yap, ayağın yere bassın. Seni ve düşünce yapınızı anlıyorum ama istediğin gibi bir esin olsa bile ilerde bir sıkıntı yaşasan ne yapacaksın. Ayrıldın diyelim baba evine mi döneceksin. Babanız izin mi vermez yoksa siz de o gücü mü göremiyor.
Evet acil işe girmem gerekiyor ve kendime yatırım yapmam çok haklısınız.
Haklısınız her an her şey olabilir ayrılırsak nolur bilmiyorum inşallah öyle bir şey olmaz olursa da o zamanın şartlarına göre hareket etmeye çalışırım diye düşünüyorum.
Son cümle şu an için mi soruyorsunuz? Şu an babam benim tek eve çıkmama zaten izin vermez ama düşünüyotum mesela izin verse de ben çıkmak istemezdim hani öyle eve çıkayım diye hiçbir zaman düşünmedim. Sonuçta tek başına eve çıkan kadınlar da var aile evinde yaşayan da. Bu da doğru veya yanlış diyemeyeceğimiz bir şey. Ben de tek eve çıkmazdım yapı meselesi bu kısım sanırım.

Çünkü benim alintiladigim mesajların hepsi bir sinirle konu açtığın salı günü yazdıkların, 'tabii ilk buluşma hariç ortak ödenir' demeye başlaman gelen on sayfa tepki mesajindan sonra 😅 o yüzden gerçek fikrinin ilk mesajlar olduğunu düşündüm.
Ama neyse , en azından konu açman ise baslaman için sana motivasyon olduysa bu da çok güzel bir şey. Umarım tez zamanda sen de sevdiğin bir işe başlar hem insanlara yarar sağlar hem para kazanırsın.
Bu iki kitap da hem ince, hem de sohbet eder gibi yazılmış kitaplar. Ve gercekten çok keyifliler. Belki bakış acini biraz etkiler.
Ekledim sepete. Sağ ol Yengeç 👌

Düşüncem tepkilerden sonra değişmedi ayrıntılı düşüncem hep böyleydi ama ileriki mesajlrda açıklamış oldum yorumlar üzerine.
Kitaplar için çok teşekkür ediyorum işe birkaç ay sonra başlayacağım bu süreçte evdeyim zaten tüm yorumlara anında cevap yazmamdan belli oldupu üzere😂😂 yarın alıp başlıyorum kitaplara
Çok teşekkürler

X