İlişkiler hep bu şekilde mi yoksa benim sevgilim cimri mi

Olay kadın erkek ilişkisi değil aslında. Çalışan ve çalışmayan durumu var. Çalışan bir insan nasıl bir öğrencinin hesap ödemesine izin verebilir. Hadi rencide olmasın diye bir iki kere az gelen hesapları ödeyebilir.
Kadın erkek yönünden bakılacak olursa ataerkil bir düzende yaşıyoruz. Erkeğim diye kasilacaksa hesap ödemeyi de bilecek. Bizim bir beklentimiz yok ama hem maço takılıp hem de hesap odetilmez. (Sevgiliniz için konuşmuyorum, genel olarak yazdim)
Burada çocuklarına, parasi oldugu halde, dışarıda bir yemek ismarlamayi bile çok gören adamların hikayelerini okuduk. Malesef sizin erkek arkadaşınız bana bunları cagristirdi. Bence tez vakitte o adamdan kaçın.

o zaman yemek yemeyecekler. oturacaklar parkta simit peynir yiyecekler.
kimin ne kadar durumu varsa.
ki yukarıda yazdım adam belki kira fatura derken eline az para kalıyor. bunları neden düşünemiyoruz?
sanki 50 000 lira maaş alıyor aylık. aldığı hepi topu 1500-2000 lira paradır. o da bu devirde kime ne kadar yeter tartışılır.
cok uzatmadın mı su alıntılama ısınıı ..
yahu adam kıra fatura oduyorda kız calısmıyor hatta kıtapdefter parasını cocuga yedırır duruma gelmıs .. eksık okudunuz sanırım siz :KK66:

Olay kadın erkek ilişkisi değil aslında. Çalışan ve çalışmayan durumu var. Çalışan bir insan nasıl bir öğrencinin hesap ödemesine izin verebilir. Hadi rencide olmasın diye bir iki kere az gelen hesapları ödeyebilir.
Kadın erkek yönünden bakılacak olursa ataerkil bir düzende yaşıyoruz. Erkeğim diye kasilacaksa hesap ödemeyi de bilecek. Bizim bir beklentimiz yok ama hem maço takılıp hem de hesap odetilmez. (Sevgiliniz için konuşmuyorum, genel olarak yazdim)
Burada çocuklarına, parasi oldugu halde, dışarıda bir yemek ismarlamayi bile çok gören adamların hikayelerini okuduk. Malesef sizin erkek arkadaşınız bana bunları cagristirdi. Bence tez vakitte o adamdan kaçın.
aynen oyle agzına saglık
ataerkıl durumdayız yoksa hıc bır kadın ezık pasıf degıl .. agzına saglık ya olay tam da bu ama zengın koca olayına dondu konu ..

sensın o pasıf
arsız gıbı bana bunu al mı dıyorsun sen ?
sahsen bazı ozel anları , organızasyonları kendı akıl edecek
ıkı senedır hıc ozel bısey yapmıyor
hesap odemelerde altta kalmaamk ıcın odedım artık maddı anlamda somuruyorum dıyo sen anlamıyorsun sanırım ana konudan cıkıp kadın haklarına gectın

kımse kendını ezdırmez , ezdırmıyor ama su ızledıgımız eskı turk fılmlerıne bıle bakarsan erkekler kadınların pesınde kosar , ıkna eder , ne bileyim cabalarmıs bana bul adı altında ezdırmemek mı oluyor ayrıca .. komiksin :KK70: cıdden benı alıntılama bu arada

kadın haklarını koruyan kardes :KK70: :KK70: :KK66: ( ne alakaysa tabi konu ıle senın mesajlar )

ayrıca senle aynı seye aynı yorumu yapmak zorunda mıyım senın ak dedıgıne ak mı dıyecem yanı hı

türk filmlerine inanırsan ohoooo.. işte hayatı böyle filmlerdeki gibi sanan saf kızlardansın sen de ama gerçek hayat acıdır küçük kız büyü biraz. bana kalkmış film diyor ya :KK70: :KK70:

ilişkide kimse kimseye bişey almak zorunda değil. halen ilişkileri erkek onu alsın erkek bunu yapsın diye beklentilere oturtmuşsunuz. böyle değil yani. bak altta kalmamak için ödedim dediklerinde hep beklenti içinde konu sahibi hani bir hamle bekliyor aslında ödemeye niyeti yok o yüzden altta kalmamak hali de yok.

kendi ezikliklerinizi kural diye dayatma peşinde gittikçe çoook sorun yaşarız biz. kadın haklarını savunduğum yok ben insan haklarından yanayım. insan olan kendini böyle ezik durumlara sokmaz. cebinde varsa harcarsın yoksa harcamazsın. erkek ödesin erkek hediye alsın denmez.

baba parası yiyip de hayatı filmler gibi zannedenler bunu çook sonra anlar zaten. :KK66:

işte aileler kızlarını böyle pasif yetiştirirse böyle herşeyi erkekten bekler dururlar.
erkekliğini hissettirsin ne demek konu sahibi?
yani erkeklik demek erkeğin hep para ödemesi, sen bir şeyi beğenince onu alması sana göre öyle mi? biz buna erkeklik değil maddi anlamda sömürmek diyoruz. kadınlar olarak bu yanlıştan neden dönemiyoruz?
ben de ödüyorum diyorsun ancak onu öderken bile sürekli olarak seni durdurmasını, ödetmemesini bekliyorsun.
kadın erkek eşitliği nerede kaldı?
ama ben öğrenciyim o çalışıyor diyorsan uygun yerlere gidin. 50 liralık yemek yemeyin, teklif ederse reddedin ya da sevgili yapmayın..
sana erkeklik kavramını çok yanlış öğrettikleri için anlamsız beklentilere gidip üzülüyorsun.

Aynı şeylere takılmışız,özellikle koyu renkle belirttiğim yere takıldım feci şekilde.
Hiç anlamıyorum şu erkeklere biçilen rolleri.
Hayır yeri geliyor burada erkekleri yerden yere vuruyoruz kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapmasınlar kadın-erkek eşittir diyoruz ama iş maddiyata gelince erkeklerin hep bir adım önde olmasını istiyoruz,toplumsal bakış bu yönde.
Çok incitici...

konuyu anlamadınız sanırımm sız
ben altta klamamak adına hesap oduyorken o benı suan kullanıyor dıyor konunun ozetı bu :KK66:
Evet konunun bir yerlerinde bu dediklerinizi yazmis. Ama vitrinde gördüğüm seyi almiyor almaya yeltenmyor. Grup olarak bulusup sonradan geldiginde hesabi odemiyor veya odemeye yeltenmiyor da demis. Belki de parasi yoktur. Erkekler gösteris severler. Yapmiyorsa ya cimridir ya parasi yoktur. Calisiyor olmasi gecerli sebep degil. Konu sahibi arkadas 50 tl lik yemek mekanlarjna gitmek istiyorsa adam da hesabi ona kitliyordur :)

türk filmlerine inanırsan ohoooo.. işte hayatı böyle filmlerdeki gibi sanan saf kızlardansın sen de ama gerçek hayat acıdır küçük kız büyü biraz. bana kalkmış film diyor ya :KK70: :KK70:

ilişkide kimse kimseye bişey almak zorunda değil. halen ilişkileri erkek onu alsın erkek bunu yapsın diye beklentilere oturtmuşsunuz. böyle değil yani. bak altta kalmamak için ödedim dediklerinde hep beklenti içinde konu sahibi hani bir hamle bekliyor aslında ödemeye niyeti yok o yüzden altta kalmamak hali de yok.

kendi ezikliklerinizi kural diye dayatma peşinde gittikçe çoook sorun yaşarız biz. kadın haklarını savunduğum yok ben insan haklarından yanayım. insan olan kendini böyle ezik durumlara sokmaz. cebinde varsa harcarsın yoksa harcamazsın. erkek ödesin erkek hediye alsın denmez.

baba parası yiyip de hayatı filmler gibi zannedenler bunu çook sonra anlar zaten. :KK66:
ya sen ne kadar şer birisin boyle
saf sensın haddını bil once
kızın takıldıgı konuyu oku anla anlamadın mı bır daha bır daha oku hatta sen dön dön oku ki anca olur o

sonra da yorum yap hatta farklı yorumlara karsı cık :KK66:

senın ak dedıgıne ak mı dıyecem kardesım

konunun ozu hesabın bana kalması dıyo sen neden coştun :KK70:

erkeğin diye kasıldığını, maço takıldığını nereden biliyorsunuz?
erkek hesap öder diye bir kural mı var?
çalışan çalışmayan durumundan.. sevgilisi olmasa bu kız para harcamayacak mıydı?

erkek bankamatik zaten böyle veriyoruz ipleri ellerine sonra da tepemize çıkınca da vay neden böyle oldu.

zihniyet baştan yanlış ama anlayan yok..

Merhabalar. Uzun bir süredir buradaki konuları takip edip üyeliğimi bugün açtım daha :halay:
Az önce bir konu okudum. Konu sahibi bişey beğenmiş, erkek arkadaşı da onu almak yerine 20 tl çıkarıp vermiş. Erkeğin bu şekilde davranmasında kötü bir niyet bulmadım ben. Cebinde olan son parasidir, sevdiği kızında beğendiği birşeyde gözü kalmaması için yardım ettiğini düşündüm ben.burda önemli olan nokta erkeğin erkek gibi davranıp sevdiği kızı mutlu etmeye çalışması aslında dikkat çekmek istediğim nokta. Normal olan bana göre budur
Bende sizden fikir alayım dedim. Neyse fazla uzatmadan başlıyorum
Konu benim 2 yıllık, bütün ailesini tanıdığım çok ciddi olduğumuz erkek arkadaşım.
Ben univ son sınıf öğrencisiyim. İlişkimiz boyunca ben ogrenci taraf, erkek arkadaşım ise çalışan taraf oldu
İlişkimizin başlarında hesap olaylarına falan pek elimi atmazdım, rencide olmasın yeniyiz diye. Fakat ben altta kalmayı kesinlikle sevmeyen bir insanım. Baslarda elim cebime gitmiyor hesapları falan o ödüyor diye altta kalmamak amaçlı sürekli hediyeler alırdım ona. İlişkimizin ilerleyen zamanlarında bende elimi tabii ki cebime atmaya başladım. Fakat farklı bi boyuta geldi gibi sanki bu durum
Hesapları ben ödediğim zaman kesinlikle gocunmam, kadınında eli cebine gidip erkeğe yuklenilmemesi tarafındayım. Fakat benim ödediğim zamanlarda en azından ondan "hayatım sen öğrencisin, yada yok ben öderim"gibi şeyler demesini benimde ona karşılık israrlarimla ödemem gerektiği kanaatindeyim. Bu durum böyle devam edince, bir ara hesapları sürekli ben ödemeye başladım. Kendimi maddi anlamda baya zorladım o dönemlerde çünkü bi yemek yiyelim desek rahat bi 50 tl gidiyor ve ben üst üste 5 6 buluşmamızda hesapları ödeyip, ondan gelecek tepkiyi merak ediyordum.fakat öyle bekledigim gibi bir tepki falan olmadı. Sanırım kendini rahatsız hissettiğinden o olaydan sonra bir müddet o ödedi. Sonra şimdi yine ben sıklıkla ödüyorum. İnanın arkadaşlarımla gidilen bir yerde hesabı ben odedim o odedi gibi bir düşüncem olmaz. Ama yanımda erkekliğini belli etmesini istiyorum biraz
Arkadaşlarımla bir yerde oturuyoruz mesela o geliyo sonradan hesap sırasında onun bi atağa geçmesini bekliyorum, fakat öyle birşey olmuyo. Arkadaşlarımın yediğini ona ödetmek değil isteğim, her arkadaşımda da beklemem zaten böyle atak davranmasını, bahsettigim arkadasimin iliskimiz adina cok yarari olmustur. Erkek arkadasimla tartistigimizda, sevgilim hemen o arkadasimi arayip akil alir vs vs. Onun da erkek arkadaşı sonradan yanımıza geldiği oluyor ve elimizi kesinlikle attırmaz cebimize, fakat aynı durum bizde olduğunda benim erkek arkadaşım aynı centilmenligi gosteremiyor. Ben kendimi kötü hissediyorum ister istemez, arkadaşıma mahcup hissediyorum kendimi.
İlk başta anlattığım bir konu vardı. Kız bişeyi çok beğeniyodu erkek 20 tl sini veriyordu.kizin begendigi şeyleri sürpriz yapıp alıyordu falan
Mesela aynı durum bizde hiçbir zaman olmadı. Erkek arkadasimla gezerken aaa çok güzel bana bunu al deyip almamazlik durumları olmadı fakat. Mesela bişey beğeniyorum vitrinde, aa güzelmiş dediğimde evet güzelmiş yada gerek yok var senin buna benzer diyor ve ben eğer çok beğendiysem bunu alicam deyip kendim girip alıyorum.
Bana sürprizler yapmasını bekliyorum sanırım, yada çok beğendiğim fakat o an almadığım ufak çaplı bişeyi hediye olarak bana getirmesini. Evliliği düşündüğüm adamdan bunları görememek üzüyor beni
Maddi durumum sıkışık olduğunu bildiği bir dönemde internet üzerinden kartla çekilen bir alışveriş yaptı, kendi kartı olduğu halde bir kazak ve bir pantolon aldı benim hesap bilgilerimi girdik.ardından da beklediğim bir teşekkürü göremedim.olay kapandı birden
Aslında cimri biri olduğu söylenemez, pek kendine kıyafet falan alan biri de değil aslında 3 4 kıyafeti vardır belli başlı şaşmaz kesinlikle onlardan ama bir yere de gittiğimizde şunu yiyelim şunu yapalım bunu yapalım gezelim tozalim demekten de asla geri çekmez kendini
İnanın anlayamıyorum
Ciddi düşündüğü kız değilim o yüzden para harcamak istemiyor desen değil
Çünkü ailesini çevresini sürekli görüyorum ve bana olan sevgisinden eminim
Şuan ona kalsa hemen evlenelim der hatta
Ama bu şekilde davranması beni düşündürüyor
Siz olsanız neler düşünürsünüz. Yada objektif bir taraftan bakınca bu olanlar normal mi :KK35:

Sevgilinin cimri olduğunu düşünmüyorum pek
Biraz düşüncesiz sadece.
Örnek verdiğin
Arkadasının erkek arkadası sürekli hesap ödemeye
yeltenip
Senin kinin hiç hamle yapmaması evet biraz mahcup edici.
Birde kendi kredi kartı varken seninkini kullanması doğru değil.
Öğrencisin sonuçta limitin bile sınırlıdır.

Onun dışında yazdıkların da haksız bulduğum sensin.
Mesela sevgiliyle gezerken kadın yada erkeğin
vitrinde gördüklerine aaa çok güzel dil mi
yada çok güzelmiş gibi tepkiler vermesi bana hiç doğru gelmiyor.
Çünkü o an karşı tarafa sanki
bunu bana al mesajı veriliyormuş gibi geliyor.
Yada girip alma hamlesi.
Kasada ödese zorlama olacak, ödemese kötü hissedecek.
Hoş değil.

Sürekli hediye alman da karşı tarafa alma
zorunluluğu getirmez.
Özel günler dışında hediyeleşen insan sayısı
bence çok azdır zaten. Sevgilim bana hediye aldı
diye bende hediye vermek zorunda hissedeceksem
hiç almasın daha iyi.

Erkeğin siparis vermesinden nefret ederim ya. Ben salak miyim ne yiyeceğimi anlatamam mi ben agzim yok mu benim ? Konusma engelim mi var ? Once kocama soyleyecegim sonra o garsona mutercim tercuman var arada komedi ya. Garson sapik mi tacizci mi siparis verirsem beni yer mi ? Kurban olayim Hollywood filmlerinden cikin. Yarin evleneceksiniz goreceksiniz filmleri : )

öğrenci olan parası olmayan sevgili yapmasın o zaman bir zahmet.
amma takılmışsınız ama kız öğrenci diye. evet öğrenci ve ailesinden para alıyor ve o parayla 50 60 liralık yemekler yiyor yani kendi para kontrolü yok.
erkekten bekliyor.
burada da kızı alkışlıyorsunuz aferin sömür sevgilini diye.

parası olmayan durumu olmayan otursun evinde.
kimseden 5 kuruş beklemedim ben o yüzden bu ezik tavırlara sinir oluyorum.

öğrenci olan parası olmayan sevgili yapmasın o zaman bir zahmet.
amma takılmışsınız ama kız öğrenci diye. evet öğrenci ve ailesinden para alıyor ve o parayla 50 60 liralık yemekler yiyor yani kendi para kontrolü yok.
erkekten bekliyor.
burada da kızı alkışlıyorsunuz aferin sömür sevgilini diye.

parası olmayan durumu olmayan otursun evinde.
kimseden 5 kuruş beklemedim ben o yüzden bu ezik tavırlara sinir oluyorum.
sömür denmiyor ki
sen altta kalmamak adına hesap odemıssın yerı gelmıs hedıye alıp altta kalmamıssın ama sömüren karsı taraf herkes ogrencı oldu yoksa .. cocugun dusuncesızlıgı sorun ..

sömür denmiyor ki
sen altta kalmamak adına hesap odemıssın yerı gelmıs hedıye alıp altta kalmamıssın ama sömüren karsı taraf herkes ogrencı oldu yoksa .. cocugun dusuncesızlıgı sorun ..

altta kalmak kalmamak değil. hep çocuk ödüyormuş biraz da kız ödemiş.
kız 2 hesap ödedi diye ağlayacak neredeyse. kendi hesap ödedi diye karşı taraftan neredeyse kırmızı halıda karşılama bekliyor.

yapmayın böyle şeyler.
ilişki diyorsanız ben 3 kere ödedim sen 5 kere ödedin olmaz.
evet herkes öğrenci oldu ve ben öğrenciyken kimseye kendi paramı ödetmedim.

Erkeğe ilişkide ağalık rolünü,kasılma hakkını veren bakış açısı budur maalesef.
Öğrenci olan öğrenciye uygun yerde yemek yer,öğrenciye uygun yerden kıyafet alır.Yanında çalışan bir sevgili olması ona ekstra lüksler yaşama hakkını sunmaz.Çalışmaya başlarsın güçler dengelenir o zaman istediğin yerde ye,istediğini al,istediğin gibi gez.
Şöyle bir durum var sevgilisi olmasaydı ne olacaktı ??
Öğrenci işi yiyip öğrenci işi giyinecekti kimseye de sızlanmayacaktı.
Çok güzel bir atasözü var para alan emir alır.

benim eskiside öyleydi ben de sizin giib düşünüyorum tek erkeğe hesap konusunda yüklenilmemeli o zamanlar çalışıyordum param vardı ki benim 2 katım maaş alıyordu bizde bizim sürekli gittiğimiz bir meakn vardı o kdar çok hesap ödedim ki hatta bir keresinde garsonlardan kendi aralarında şunu duydum her seferinde bu kız ödüyor hesabı paran yoksa görüşme kızla kız resmen erkek gibi para ödüyor demişlerdi sorun gerçekten hesap ödemek değil onunda düşünmesi

Bence asıl problem iletişimsizlik. İnsan sevgilisiyle maddi durumunu da konuşabilir. Biz okulu bitirdiğimizde hemen iş bulamadık mesela, dört simit iki ayran alıp sahile gidip kahvaltı yapıyorduk. Elimizde kalan parayla da sinemaya falan gidiyorduk. "Aşkım bu aralar biraz sıkışığım, çay içsek sadece" bile der bir insan ki ilişkide genelde bu konular kendiliğinden ortada olur zaten. Erkekliğini hissettirme, vitrinde görme beğenme olaylarına hiç girmek istemiyorum. Konu bambaşka yerlere gidecek yoksa çünkü.

İlişkilerinin iç yüzünü ve detaylarını biz bilemeyiz ama sanki erkeğin hesabın ödenmesinden hoşnut bir hali var gibi. Hesabi odemese de paylasmayi teklif etsin. Onu da yapamiyorsa bu konudan dolayi uzgun oldugunu ifade etmeli. Eğer konu sahibi bunu kabul etmezse bu sert eleştirileri yapalım. Belki de tek çözüm konu sahibinin artık bu mekanlara öğrenci haliyle para yettiremedigini söylemesi. Bundan sonraki tavırlarına bakıp karar verir.

pardon da hesap oderken degıl alacagın bı yemegı bıle erkek arkadasına soyleyıp onun garsona yonelmesı daha uygun.

ıkıncısı evet erkegın bır adım onde olması ıyı

yalnız uyenın bı beklentısı yok altta kalmayı sevmem hep benı beslesın bana alsın demıyor yanı bır konuyu cımbızla cekmeyelım veya bır yorumu
O bir adım önde olma durumu sadece bir adımla kalmıyor ama. Böyle yapa yapa, işte erkek garsona yönelse o daha uygun demişsiniz, kime göre neye göre uygun? Ondan sonra da toplumda kadınlar neden 2. plana atılıyor, neden iş yerinde mobbinge maruz kalıyor, trafikte neden aşağılanıyor, neden şiddet görüyor, neden boşanamıyor, neden kıyafetine de karışıyor, neden maaş kartına el konuluyor, neden çalıştırılmıyor... Siz erkek bir adım önde olmalı diye diye kadını geriye atıyorsunuz farkında mısınız? Sonra da daha ataerkil, erkeğe dayalı, erkeği her konuda daha güçlü kılan durumlar ortaya çıkıyor. Erkektir yapar, erkektir elinin kiri zihniyetleri de işte bu yüzden dağılmıyor. Siz çünkü kadınların da öne geçmesine müsade etmiyorsunuz bu tarz yorumlarınızla. Hep erkek önde olduğu için, öyle uygun görülmek istendiği çünkü öyle işe geldiği için bu ülkede hala daha boşanmış kadına kötü gözle bakan insanlar var. Günümüzde kadınlar okuyorlar, çalışıp paralarını kazanıyorlar, kariyer sahibi oluyorlar, bir eşe ve aile kurmaya ihtiyaç duymadan da hayatlarını gönüllerince yaşayabiliyorlar, her işin üstesinden gelebiliyorlar. Güçlü duruyorlar, kendilerini ezdirmiyorlar, kimseye hesap vermiyorlar. Ama tabi erkek bir adım önde olsun deyip hesabı, masrafları, hayatın bütün yükünü erkeğe dayayıp da yaşamak, öyle bir ömür geçirmek bazılarının daha çok işine geliyor. Şimdi diyeceksiniz belki yine, konuyu nerelere çektin... Söylediğiniz şeyin sosyo-ekonomik, kültürel anlamı bu çünkü, sizin söylediğiniz şey bunları da beraberinde getiriyor. Neden sonuç ilişkisi yani. Ekonomik özgürlük her şeydir, beraberinde bir sürü özgürlüğü de getirir. Bugün erkek bir adım önde olsun diye hesabı sürekli erkeğin ödemesinden hoşlananlar, vitrinde beğendiği kazağı alınca çok çok mutlu olanlar yarın bir gün evlenince hangi yöntemle korunacağı konusunda bile sözü dinlenmeyen taraf olabiliyor, haberiniz olsun.

Ben sana katılıyorum. Erkegin odemesi gerekiyor hesabı, arkadaslarınla bir ortamdaysan o geliyorsa bence yine o odemeli. Ömrümüz boyunca cektiriyorlar zaten hesap odemis cok mu ya? Ödesin tabii:duduk:
Bunun bence pasif yetismekle vs ilgisi yok. Ben o kadar bunaldım ki artık iliskilerimde, bir bakıyorum konu sahibi arkadas gibi surekli benim arabamla gidiliyor bir yerlere, surekli ben oduyorum, surekli ben bir seyleri ayarlıyorum karsılıyorum erkek miyim ya ben? Asıl onun bana böyle davranması lazım. Gelecek beni de alacak, hesabı da odeyecek. Ben böyle dusunuyorum valla, cunku simdiye kadar gerek erkek gerek kız arkadaslarım beni hep enayi yerine koydugu icin, bundan sonra kimseyle ugrasmak istemiyorum.
Hep ben alırım, ben yaparım, ben öderim, ben hallederim dedim dedim de ne oldu.
Bir tek yemegi o oderse kahveyi ben oderim ya da ne bileyim bahsisi ben veririm valeyi veririm bir sekilde bir sey veririm, ya da senin yaptıgın gibi bir seyler alırım. Cunku bazı kızlar kendilerine sponsor arıyormus gibi erkek arkadas buluyorlar, o duruma dusmek istemem. Kendini agırdan satmak ile kendini satmak arasında ince bir cizgi var onu tutturmak lazım.

X