Bebek için kayınailenin ve kendi ailemin aldıkları

O zaman iste knks ben arkandayım 🧿
Ahshah öyle bir insan değilim işte isteyemiyorum ben zaten adam beni okuttu meslek sahibi yaptı hiçbir şey istemeye yüzüm yok. İlerde ev alma durumunda belki borç isterim o da bir ihtimal. Yoksa keşke onu da istemesem

Ben de böyle düşünüyorum evleri yok kiradalar taksitleri var falan filan derken ben sanırım çok kötü durumdalar diye düşünüyorum ama bakınca sanırım sandığım gibi bir durumda değiller

Bu kısım üzdü 😊 aksine eşime paraya ihtiyaçları var bir şey almasalar da olur, takmasalar da olur tarzı konuşuyorum ve bebekle ilgili de ne kendi ailemden ne onlardan bir beklentim olmadı
Kimisi dıştan fakir, perperişan görünür ama aslında epey birikimi vardır. Ailenin banka hesaplarını, altın sayısını vs nereden bileceksin ki?

Sen eşine öyle diyorsun da eş ailesi senin lafını duyup gerçekten bebek için bir şey yapmasa belki sonradan içine otururdu. Bir tulum bile almadılar diyebilirdin. Çünku küçük meblağ bir parayı, bir çift patiği veya ne bileyim bir tulumu maddi durumu kötü olan biri bile hediye edebilir. Burada önemli olan düşünülmek çünkü.

Daha da çirkinleşip burda şu kadar kazanıyor şu kadar evi malı mülkü var diye anlatmak istemiyorum hiç hoş durmaz ama durumu gerçekten iyi. Ha bu kallavi zenginlerdendir demek de değil ama malı mülkü olan varlıklı bir adam ve ağır harcamaları da şu anlık yok, o yüzden
Hamile hamile kızı korkuttuk zenginim demiyor artık püüüü

Hamile hamile kızı korkuttuk zenginim demiyor artık püüüü
Şaka bir yana yanlış anlaşılmak istemiyorum babam evet zengin bir adam ama küçük bir ilçenin zengin adamı. Büyükşehirlerde esamesi okunmaz. Ya da evet evler verdi ama onun verdiği üç evi satsam kendi yaşadığım yerde bir ev alabiliyorum. Ya da aldığı araba 3-4 yıl önce 120k idi. Yani öyle babam bana araba aldı ev verdi derken villa verdi ya da mercedes aldı falan bu durumlar yok gayet mütevazı yaşıyoruz lüks bir yaşamımız yok. Ki evet babam zengin ama ben zengin değilim ki babamın parası o benim değil

Kimisi dıştan fakir, perperişan görünür ama aslında epey birikimi vardır. Ailenin banka hesaplarını, altın sayısını vs nereden bileceksin ki?

Sen eşine öyle diyorsun da eş ailesi senin lafını duyup gerçekten bebek için bir şey yapmasa belki sonradan içine otururdu. Bir tulum bile almadılar diyebilirdin. Çünku küçük meblağ bir parayı, bir çift patiği veya ne bileyim bir tulumu maddi durumu kötü olan biri bile hediye edebilir. Burada önemli olan düşünülmek çünkü.
Aslında dıştan da fakir görünmiyorlar harcamaları gayet normal ama sanırım ben çok tutumlu biri olduğumdan bana evleri yok falan diye perişan oluyorlar gibi geliyor

Tulumdur patiktir bunları zaten yaparlar hiç o şekilde düşünmedim 😊 yani zaten alırlar, karakter olarak alacak insanlar hediyeleşmeyi falan severler. Sadece çok yüklenmek istemiyorum ben

Şaka bir yana yanlış anlaşılmak istemiyorum babam evet zengin bir adam ama küçük bir ilçenin zengin adamı. Büyükşehirlerde esamesi okunmaz. Ya da evet evler verdi ama onun verdiği üç evi satsam kendi yaşadığım yerde bir ev alabiliyorum. Ya da aldığı araba 3-4 yıl önce 120k idi. Yani öyle babam bana araba aldı ev verdi derken villa verdi ya da mercedes aldı falan bu durumlar yok gayet mütevazı yaşıyoruz lüks bir yaşamımız yok. Ki evet babam zengin ama ben zengin değilim ki babamın parası o benim değil
Valla ben de bu kafadayım. Kendi ailemin de eşimin ailesinin de durumu fena değildir. Onlardan bize kalacak şeyler var ama onlara güvenmem hiç. Çünkü şu an benim değil. Kullanım hakkı kendilerinde olduğu için yarın ne olur, o mallar yerinde kalır mı bilemiyoruz. En iyisi kendine bir standart ve hedef belirleyip ona göre yaşamak. Aileden bir şey de kalırsa ne ala.

Selamlar. Direkt konuya geçeyim. İlk hamileliğim ve bu işler nasıl olur pek bilmiyorum fakat ben ne kendi ailemden ne eşimin ailesinden maddi beklentisi hiç olmayan bir insanım. Babam durumu iyi bir adam ve beni okuturken kesenin ağzını çok açtı mesleğe başladığımda da araba aldı. Ben aileme verici olmadım, ailem hep maddi anlamda bana verdi. Böyle olunca da ben artık hiçbir şey isteyemiyorum babamdan. Hiç yüzüm yok istemeye.

Eşimin ailesiyse tam tersi. Çocukken durumları iyiymiş ama sonra iflas olayları olmuş ve ben özel yurtlarda çift maaşla rahat rahat üniversite okurken eşim aile evinde devletin verdiği bursla okumuş. Yetmemiş bursunu biriktirmiş annesine bulaşık makinesi almış. Yetmemiş mesleğe başladığında da tabii ki yardım etmiş ailesine. Ve eşim benim aksime ailesinden bir şeyler isteme konusunda çok daha açık. Belki ben aileme hiç verici olamadım o hep vermiş o yüzden rahat rahat isteyebiliyordur bilmiyorum.

Şimdi konu şu ki hamileyim diye babamın eşi "babanla konuştum beşiğini biz alacağız" dedi. Ben de tamam dedim. Bir park yatak aldık 4k küsür babam ödedi. Eşimin ailesinin ne alacağı ise belirsizdi ve eşimin hep bi beklentisi vardı. Ben de adamların maddi durumları iyi değil gerekirse almasınlar illa alacaklarsa uygun bir şeyler alırlar mesela 2.5klık bi mama sandalyesi aldık onu alabilirler falan diye düşünürken kayınvalidem kayınbabamı bebek arabasını biz alalım diye ikna etmiş. Onun fiyatı 17k. Ben de ama o çok para, isterseniz taksidine yardımcı olun desem de kayınvalidem "hayır dedesi alacak torunu sonuçta" falan dedi.
Yani şu anda durumu iyi olmayan kayınailem 17klık bir hediye almaya niyetlenirken zengin olan babam 4 küsürlük bir şey almış oldu. Babam bu durumu duyarsa muhtemelen kendisi yine bir şeyler vermek ister diye düşünüyorum ama ben pek "bak kayınailem bunu alıyor sen altta kalma" diyebilecek bir insan asla değilim asla bir şey isteyemem.

Yakında memlekete gidiyoruz. Laf açılınca "kayınbabam bebek arabasını alacakmış" şeklinde bir bilgi versem mi yoksa hiç bu konuyu söylemesem mi?
Diğer bir sorumsa eşimle de konuşup bebek arabasını almalarını engellemeye çalışayım mı? Çünkü gerçekten içim rahat etmiyor taşınacaklar paraya ihtiyaçları var ona rağmen bu parayı vermeye çalışıyorlar. Ne yapayım hiç karışmayayım mı bilemedim
Bu kafalara gelmek için ne yiyip içiyorsunuz siz allasen. TLC kanalındaki para takıntıları olan insanlar gibisiniz. 🤦‍♀️

Valla ben de bu kafadayım. Kendi ailemin de eşimin ailesinin de durumu fena değildir. Onlardan bize kalacak şeyler var ama onlara güvenmem hiç. Çünkü şu an benim değil. Kullanım hakkı kendilerinde olduğu için yarın ne olur, o mallar yerinde kalır mı bilemiyoruz. En iyisi kendine bir standart ve hedef belirleyip ona göre yaşamak. Aileden bir şey de kalırsa ne ala.
Evet babam bana ev verdi ama tapusunu verdi kirasını vs o alıyor mesela. O evler gözümde yok hükmünde. Çünkü benim tasarruf hakkımın olması için babamın vefat etmiş olması gerekiyor zaten annem yok bi de yetim kalmaktansa hiçbir şey gelmesin elime. Eşimle de plan yaparken hep kendi birikimlerimizle planlar yapıyoruz babam şu kadar verir falan filan yok hiç. Borç dahi istemek istemiyorum

İnsanlar hakkında çok kolay kötü fikirlere sahip olabiliyorsunuz dilerim bu huyunuz bir gün değişir.
Burada anlatılan kadar yorum yapabiliriz ancak, fazlasını okuyucunun hayal gücüne mi bıraktınız?
Ayrıca bunda kötülük yok ki.
Bence gereksiz, gönlünden ne koparsa o alınır. O onu aldı bunun fiyatı bu kadar şu şu kadar diye hesap yapmak bence şık davranışlar değil.

Burada anlatılan kadar yorum yapabiliriz ancak, fazlasını okuyucunun hayal gücüne mi bıraktınız?
Ayrıca bunda kötülük yok ki.
Bence gereksiz, gönlünden ne koparsa o alınır. O onu aldı bunun fiyatı bu kadar şu şu kadar diye hesap yapmak bence şık davranışlar değil.
Tabii ki burda gördüğünüz kadarıyla yorum yapıyorsunuz. Şık değil diyerek fikir belirtirseniz ben de başka bir fikri daha öğrenmiş olurum tutumum ona göre değişir. Ama şöyle diyorsun da aslında böyle görünüyor tarzı bir yorum bence hoş durmuyor. Çünkü hayalgücüne bırakmadığım bir konu hakkında bunu söylüyorsunuz öyle durmuyor diyorsunuz. Yoksa konuyla ilgili elbette yorum yaparsınız haksız bulursunuz gereksiz dersiniz, ben de fikir almış olurum

Tabii ki burda gördüğünüz kadarıyla yorum yapıyorsunuz. Şık değil diyerek fikir belirtirseniz ben de başka bir fikri daha öğrenmiş olurum tutumum ona göre değişir. Ama şöyle diyorsun da aslında böyle görünüyor tarzı bir yorum bence hoş durmuyor. Çünkü hayalgücüne bırakmadığım bir konu hakkında bunu söylüyorsunuz öyle durmuyor diyorsunuz. Yoksa konuyla ilgili elbette yorum yaparsınız haksız bulursunuz gereksiz dersiniz, ben de fikir almış olurum
Haklısınız. Konuya yorunum kim ne istiyorsa onu alsın. Kimseye bi şey söylemenize gerek yok.

Biz zaten burda bahsi geçen her şeyi aldık. İsteyen "şunu ben ödeyeyim ben almış olayım " diyor. Ben de mama sandalyesini falan alsalar yeter diye düşünüyordum açıkçası. Ki onu almasalar da olur durumları yok derim hiç takmam yani. Ama kendileri böyle bir işe giriştiler kayınvalidemin teşviki ile. O demiş yap et diye. Bir kere daha söyleyeceğim mama sandalyesini alsanız, ya da bebek arabasının bir taksitini ödeseniz falan diye. İlle diretirlerse daha da söylemem çünkü kötü duruma düşerim yanlış anlaşılırım diye korkarım artık
Yani sen teklif et de baktın yok yok kendileri bilirler madem 😅

Babana çıtlat doğumda altını fazla taksın.
Ben de istemem durumum iyiyken kızımın kayın ailesinden az şey yapmış olmayı.

Babam da tam olarak böyle düşünebilir kendini kötü hissedebilir diye düşünüyorum işte ben de.. eşiyle sohbet ederken alınan eşyalardan konu açıldığında eş ailesi de bebek arabasını alacakmış diye sadece bilgi verebilirim diye düşünüyorum. Bakın onlar bunu aldı siz altta kaldınız tavrında değil, tamamen bilgi verme amaçlı
Ne kadar yanlış bişey babanızın belki durumu iyi olduğu için parmağını şıklatıp alabileceği şeyleri kayın aileniz kendi ihtiyaçlarından kısarak alıcak bunu yarışa çevirmenin anlamı varmı? babanız size vermek istiyosa kayın ailenizden gizli (yani sizde onlara duyurmadan) şekilde vermeli ki asıl o aile kendisini altta kalmış hissetmesin.

şimdi babanız k.aileden daha daha fazla şeyler yaparsa kırılmasınlar altta kalmasınlar diye bunu da gidip onlara söyleyip bir üstünüde onlar yapsın diye mi bekliceksiniz?

10 şekeri olup 2 tanesini sana veren babana 2 tane daha vermek kymaz, ama 2 şekeri olup 2 sinide sana veren eşinin ailesinin başka imkanı yok bu yüzden babanda böyle bi yarışa girmemeli

Ne kadar yanlış bişey babanızın belki durumu iyi olduğu için parmağını şıklatıp alabileceği şeyleri kayın aileniz kendi ihtiyaçlarından kısarak alıcak bunu yarışa çevirmenin anlamı varmı? babanız size vermek istiyosa kayın ailenizden gizli (yani sizde onlara duyurmadan) şekilde vermeli ki asıl o aile kendisini altta kalmış hissetmesin.

şimdi babanız k.aileden daha daha fazla şeyler yaparsa kırılmasınlar altta kalmasınlar diye bunu da gidip onlara söyleyip bir üstünüde onlar yapsın diye mi bekliceksiniz?

10 şekeri olup 2 tanesini sana veren babana 2 tane daha vermek kymaz, ama 2 şekeri olup 2 sinide sana veren eşinin ailesinin başka imkanı yok bu yüzden babanda böyle bi yarışa girmemeli
Babam ve kayınailem farklı şehirlerdeler. Kim ne almış buna takılmıyorlar da. Ama babamın kayınailemin böyle bir para vereceğini tahmin ettiğini düşünmüyorum. Belki de hiç bilinmeyecek. Eşi ile konuşurken muhtemelen konu açılır o da tahmin etmez ne kadar verildiğini. Yoksa cidden yarış olayı yok burda. Zaten benim en büyük derdim de böyle sıkıntıya girmeleri bu kadar para vermeleri eş ailesinin. Herhangi bir yarış falan istemem kesinlikle

Babam belki durumu bilse bana "kkedi neden söylemedin" diyebilecek bir adam. Altta kalmayı isteyecek birisi değil ve ben onun açısından sordum bunu. Yani kendisinin durumu iyiyken daha kötü durumda olan kayınailemin çok daha fazla para verdiklerini bilse kendini kötü hissedebilir hem bana hem damadına karşı. Bana kalsa her iki aile de bir şey almasın sorun yok zaten
Eee alsın o zaman bişeyler daha yanına nolmuş madem durumu varmış

Merak etmeyin zaten bebek odasını anneanne alır adetlere göre, babanız çocuk odası alıp durumu “eşitler” size göre

Ben anlamadım şimdi; bebek sahibi olunca aileler mi alacak eşyalarını? Neden?
Yani ben bu kısma takıldım. Hediye alinir da mobilya falan ben alırım yani. neden ben doğurduğum çocuk için anne babamdan falan bir beklenti içinde olayım?
Siz çalışmıyor musunuz? Maddi sıkıntınız varsa lafımı geri alıyorum. Ama çok saçma ciddi anlamda böyle bir gelenek varsa.
Yalnız değilmişim. Yillar yıllar önce esim asgari ucret kazanırken ee tabii herseyin fiyati bu kadar uçuk değilken kızımın herseyini para biriktirip biz aldık. Hic borca girmeden. Aileler de altınını taktı. Konu sahibi cok şansli

Ay duygulandım 🥲
Burdaki eski konularımı bildiğinden böyle yorum yapmanı anlıyorum ama kendileri de gerçekten iyi insanlardır yoksa var ya yüzlerine bile bakmazdım. Çirkeflikse onu da yapardım yani 😂 gönlümü hoş tutmaya çalışan insanlar, ben de onları kırmak istemiyorum karşılıklı güzel bir ilişkimiz var Allah bozmasın.
Tek sorun kayınbabamın ve kaynımın rahatça para isteyebilme huyları o da olmasa dünyanın en iyi kayınailesi diyebilirim 😂
İşte o ikisine kesinlikle taviz vermeyin kaynınız evlenirken filan başınızı ağrıtmasınlar.

Selamlar. Direkt konuya geçeyim. İlk hamileliğim ve bu işler nasıl olur pek bilmiyorum fakat ben ne kendi ailemden ne eşimin ailesinden maddi beklentisi hiç olmayan bir insanım. Babam durumu iyi bir adam ve beni okuturken kesenin ağzını çok açtı mesleğe başladığımda da araba aldı. Ben aileme verici olmadım, ailem hep maddi anlamda bana verdi. Böyle olunca da ben artık hiçbir şey isteyemiyorum babamdan. Hiç yüzüm yok istemeye.

Eşimin ailesiyse tam tersi. Çocukken durumları iyiymiş ama sonra iflas olayları olmuş ve ben özel yurtlarda çift maaşla rahat rahat üniversite okurken eşim aile evinde devletin verdiği bursla okumuş. Yetmemiş bursunu biriktirmiş annesine bulaşık makinesi almış. Yetmemiş mesleğe başladığında da tabii ki yardım etmiş ailesine. Ve eşim benim aksime ailesinden bir şeyler isteme konusunda çok daha açık. Belki ben aileme hiç verici olamadım o hep vermiş o yüzden rahat rahat isteyebiliyordur bilmiyorum.

Şimdi konu şu ki hamileyim diye babamın eşi "babanla konuştum beşiğini biz alacağız" dedi. Ben de tamam dedim. Bir park yatak aldık 4k küsür babam ödedi. Eşimin ailesinin ne alacağı ise belirsizdi ve eşimin hep bi beklentisi vardı. Ben de adamların maddi durumları iyi değil gerekirse almasınlar illa alacaklarsa uygun bir şeyler alırlar mesela 2.5klık bi mama sandalyesi aldık onu alabilirler falan diye düşünürken kayınvalidem kayınbabamı bebek arabasını biz alalım diye ikna etmiş. Onun fiyatı 17k. Ben de ama o çok para, isterseniz taksidine yardımcı olun desem de kayınvalidem "hayır dedesi alacak torunu sonuçta" falan dedi.
Yani şu anda durumu iyi olmayan kayınailem 17klık bir hediye almaya niyetlenirken zengin olan babam 4 küsürlük bir şey almış oldu. Babam bu durumu duyarsa muhtemelen kendisi yine bir şeyler vermek ister diye düşünüyorum ama ben pek "bak kayınailem bunu alıyor sen altta kalma" diyebilecek bir insan asla değilim asla bir şey isteyemem.

Yakında memlekete gidiyoruz. Laf açılınca "kayınbabam bebek arabasını alacakmış" şeklinde bir bilgi versem mi yoksa hiç bu konuyu söylemesem mi?
Diğer bir sorumsa eşimle de konuşup bebek arabasını almalarını engellemeye çalışayım mı? Çünkü gerçekten içim rahat etmiyor taşınacaklar paraya ihtiyaçları var ona rağmen bu parayı vermeye çalışıyorlar. Ne yapayım hiç karışmayayım mı bilemedim
aklınız fikriniz para ve para yarıştırmak.

X