Bebek için kayınailenin ve kendi ailemin aldıkları

Gerçekten sizin çok ihtiyacınız varsa babanızın da durumu iyi olduğundan söyleyebilirsiniz diye düşünüyorum. iyi niyetli bir insansınız belli ki, bu devirde eş ailesini düşünen insan kalmadı. O yüzden babanızla ilgili kısımda da babanız varlıklı olduğu için biraz daha destek istiyorsunuz, art niyet görmedim ben..
Ben babamdan biraz daha destek istemiyorum aslında. Yani benim babam doğulu. Eş ailesi böyle almışken kendisi kendi verdiği parayı ayıp karşılar mı bilemedim. Bir de eş ailesinin o parayı vermesini de istemiyorum açıkçası. Nasıl bir tavır koymalıyım illa vazgeçirmeye mi çalışmalıyım bilemedim

Konu gösteriş yapmaksa evlerden de bahsederdim ama gerek duymadım Margaret Hale Margaret Hale 🫠

Haklısın aslında babam bir tepki verse bile söylemem gereken şey "sen zaten yapacağın her şeyi yaptın önceden" demek olur. O da laf etmez edecekse de. Yani ayıp oldu param varken vermedim mantığına girmez böyle söylersem sanırım.

Bir de babamın önlerine geçmek bir yana bu kadar para harcamalarını istemiyorum ben çok tutumlu bir insanımdır o yüzden rahatça böyle durum yokken bir şeyler alınması bana tuhaf geliyor kötü hissettiriyor kendimi
Kuşum babanın ev vereceğini ben de hatırlıyorum. Ama sen bunu belirttiğinde bir şey dedim mi yooo. Buradaki anlatım biçimin gözümü tırmaladı sadece. 😁

Bence erkek tarafı biraz altta kaldığı için bu sefer biraz daha geleneklere göre olsun biz üstte kalalım demişlerdir. Ben olsam bir kere olsun müsaade ederim yani onlara da yazık değil mi Türkiye gibi bir yerde erkek tarafı olarak kız tarafının çok altında kalmışlar ve kendilerince telafi etmek istiyorlar. Gerekirse taşınma esnasında maddi olarak büyük bir sürpriz yapıp bütçelerini rahatlatirsiniz. Yeni ev hediyesi dersiniz. Bence güzel bir jest yapmışlar madem bırakın tadını çıkarsınlar, zorlanacaktik çok sağolun falan diyin. Babanıza da bahsetmeyin, bırakın gösterişi diğer oğulları üstünden yapsın, bir kere de altta kalsın bir şey olmaz.

Ben böyle tahmin ediyordum bana da sürpriz oldu bu durumlar

bu tarz bir olay hiç yaşamadık daha önce. Düğünde bana ne taktılar falan babam sormadı dahi. Belki zaten kendi üstüne çıkamayacaklarını bildiğindendir bilmiyorum. Yarıştan ziyade ayıp diye de görebilir ben doğuluyum gelenek görenek şu bu çok var oralarda bilirsiniz. Bu konuda babamın doğulu damarı kabarır mı ondan emin olamadım
Ayıp falan yok, siz ikiniz bir aile kurdunuz çocuğunuz olacak. O ne der bu ne der ona ayıp olur, adet böyleymiş... başkalarına göre hayat kurmamalısınız. Biz de doğuluyuz, ne fark ediyor? Hem de halalarım has adet gelenek görenek insanları. Bayılırlar sanki bir tek onlar biliyormuş gibi her şeye karışmaya laf söylemeye. Doğum şeklinden bebeğin kırkına kadar her şeyi onlara soracaksın. Ama ben sormadım karıştırtmadım. Benim eşimin ailesinin de durumu çok iyiyken kendi ailemin değildi. Kimse eziklik hissetmesin, kimse de bak biz neler alıyoruz yarışına girsin istemedim. Eşimin ailesinin durumu kötü olsa aynısını yapardım.

Çalışıyorum işim gücüm var, kendime güvendim ki hamile kaldım çocuk istedim dedim. İki taraf da maddi yönden aşağı yukarı denk olur, isteyen alsın tamam ama bir taraf çok diğer taraf yoksa mümkün değil kabul etmem. Etmediğim için de hiç başım ağrımadı. Siz kabullendikçe, ama adet gelenek görenek dedikçe bu yarış bitmez. Bitmediği gibi gün gelir eşinizle aranızda sorun çıkar.

Bence erkek tarafı biraz altta kaldığı için bu sefer biraz daha geleneklere göre olsun biz üstte kalalım demişlerdir. Ben olsam bir kere olsun müsaade ederim yani onlara da yazık değil mi Türkiye gibi bir yerde erkek tarafı olarak koz tarafının çok altında kalmışlar ve kendilerince telafi etmek istiyorlar. Gerekirse taşınma esnasında maddi olarak büyük bir sürpriz yapıp bütçelerini rahatlatirsiniz. Yeni ev hediyesi dersiniz. Bence güzel bir jest yapmışlar madem bırakın tadını çıkarsınlar, zorlanacaktik çok sağolun falan diyin. Babanıza da bahsetmeyin, bırakın gösterişi diğer oğulları üstünden yapsın, bir kere de altta kalsın bir şey olmaz.
Çok güzel bir yorum olmuş bence teşekkür ederim.
İçlerini elbette bilemem ama belki gerçekten de dediğin gibi zaten çok altta kaldık biraz kesenin ağzını açmak lazım diye düşünmüş de olabilirler. Bu benim aklıma gelmemişti ama olabilir.
Babamla da bu konuları hiç konuşmuyoruz babamın eşi ile konuşuyoruz. Muhtemelen onla konusu açılır o da kötü niyetli birisi değildir ay onlar ne aldı falan hesabını yapmaz da belki merakından falan sorabilir. Ben de bebek arabası diye söylerim fiyat vermem. Fiyatı duyarsa o babama söyleyebilir yoksa babamla hiç konuşmam bu konuyu

Ayıp falan yok, siz ikiniz bir aile kurdunuz çocuğunuz olacak. O ne der bu ne der ona ayıp olur, adet böyleymiş... başkalarına göre hayat kurmamalısınız. Biz de doğuluyuz, ne fark ediyor? Hem de halalarım has adet gelenek görenek insanları. Bayılırlar sanki bir tek onlar biliyormuş gibi her şeye karışmaya laf söylemeye. Doğum şeklinden bebeğin kırkına kadar her şeyi onlara soracaksın. Ama ben sormadım karıştırtmadım. Benim eşimin ailesinin de durumu çok iyiyken kendi ailemin değildi. Kimse eziklik hissetmesin, kimse de bak biz neler alıyoruz yarışına girsin istemedim. Eşimin ailesinin durumu kötü olsa aynısını yapardım.

Çalışıyorum işim gücüm var, kendime güvendim ki hamile kaldım çocuk istedim dedim. İki taraf da maddi yönden aşağı yukarı denk olur, isteyen alsın tamam ama bir taraf çok diğer taraf yoksa mümkün değil kabul etmem. Etmediğim için de hiç başım ağrımadı. Siz kabullendikçe, ama adet gelenek görenek dedikçe bu yarış bitmez. Bitmediği gibi gün gelir eşinizle aranızda sorun çıkar.
Haklısınız biz de evlenirken falan hemen her şeyi kendimiz yaptık kafamız rahat etti güzel olan da bu gerçekten 😊

Selamlar. Direkt konuya geçeyim. İlk hamileliğim ve bu işler nasıl olur pek bilmiyorum fakat ben ne kendi ailemden ne eşimin ailesinden maddi beklentisi hiç olmayan bir insanım. Babam durumu iyi bir adam ve beni okuturken kesenin ağzını çok açtı mesleğe başladığımda da araba aldı. Ben aileme verici olmadım, ailem hep maddi anlamda bana verdi. Böyle olunca da ben artık hiçbir şey isteyemiyorum babamdan. Hiç yüzüm yok istemeye.

Eşimin ailesiyse tam tersi. Çocukken durumları iyiymiş ama sonra iflas olayları olmuş ve ben özel yurtlarda çift maaşla rahat rahat üniversite okurken eşim aile evinde devletin verdiği bursla okumuş. Yetmemiş bursunu biriktirmiş annesine bulaşık makinesi almış. Yetmemiş mesleğe başladığında da tabii ki yardım etmiş ailesine. Ve eşim benim aksime ailesinden bir şeyler isteme konusunda çok daha açık. Belki ben aileme hiç verici olamadım o hep vermiş o yüzden rahat rahat isteyebiliyordur bilmiyorum.

Şimdi konu şu ki hamileyim diye babamın eşi "babanla konuştum beşiğini biz alacağız" dedi. Ben de tamam dedim. Bir park yatak aldık 4k küsür babam ödedi. Eşimin ailesinin ne alacağı ise belirsizdi ve eşimin hep bi beklentisi vardı. Ben de adamların maddi durumları iyi değil gerekirse almasınlar illa alacaklarsa uygun bir şeyler alırlar mesela 2.5klık bi mama sandalyesi aldık onu alabilirler falan diye düşünürken kayınvalidem kayınbabamı bebek arabasını biz alalım diye ikna etmiş. Onun fiyatı 17k. Ben de ama o çok para, isterseniz taksidine yardımcı olun desem de kayınvalidem "hayır dedesi alacak torunu sonuçta" falan dedi.
Yani şu anda durumu iyi olmayan kayınailem 17klık bir hediye almaya niyetlenirken zengin olan babam 4 küsürlük bir şey almış oldu. Babam bu durumu duyarsa muhtemelen kendisi yine bir şeyler vermek ister diye düşünüyorum ama ben pek "bak kayınailem bunu alıyor sen altta kalma" diyebilecek bir insan asla değilim asla bir şey isteyemem.

Yakında memlekete gidiyoruz. Laf açılınca "kayınbabam bebek arabasını alacakmış" şeklinde bir bilgi versem mi yoksa hiç bu konuyu söylemesem mi?
Diğer bir sorumsa eşimle de konuşup bebek arabasını almalarını engellemeye çalışayım mı? Çünkü gerçekten içim rahat etmiyor taşınacaklar paraya ihtiyaçları var ona rağmen bu parayı vermeye çalışıyorlar. Ne yapayım hiç karışmayayım mı bilemedim
Ben sorun edilecek bir durum göremedim. Kim ne almış sizde kalsın, kimseye demeyin. Ayrıca kimin gönlünden ne koparsa ona göre hediyesini alsın. Zaten bebek masrafı bir yatak, bir sandalyeyle bitecek değil. O yüzden iki aile de ara sıra bebeğin başka ihtiyaçlarını alır diye düşünüyorum.

Konu gösteriş yapmaksa evlerden de bahsederdim ama gerek duymadım Margaret Hale Margaret Hale 🫠

Haklısın aslında babam bir tepki verse bile söylemem gereken şey "sen zaten yapacağın her şeyi yaptın önceden" demek olur. O da laf etmez edecekse de. Yani ayıp oldu param varken vermedim mantığına girmez böyle söylersem sanırım.

Bir de babamın önlerine geçmek bir yana bu kadar para harcamalarını istemiyorum ben çok tutumlu bir insanımdır o yüzden rahatça böyle durum yokken bir şeyler alınması bana tuhaf geliyor kötü hissettiriyor kendimi
Ben olsam o yoklukta bizim için büyük meblağlar harcıyolar yarın birgün bizden bişey istemeye yüzleri olacak diye korkardım.Kaynın evlenecek kayınbabanın evi de yoktu sanırım ilerde bunlar size bize borç verin olarak dönmesin.Sonra eşinizde bak onlar bebeğe neler yapmıştı şimdi vermezsek ayıp olur demesin açıkçası benim aklıma direkt bunlar geldi kkedi.Onun dışında bırak isteyen istediğini yapsın engel olma çünkü onlar bebeğin kısmeti senin değil öyle düşün.Babana da hiç bişey demene gerek yok.Burda dediğin gibi sen zaten fazla fazla yapacağını yaptın ve yapıyorsun dersin.Gerçekten de öyle adam her konuda kayınaileyi geçmek zorunda değil.Araba ev daha ne yapacak zaten.

Ben sorun edilecek bir durum göremedim. Kim ne almış sizde kalsın, kimseye demeyin. Ayrıca kimin gönlünden ne koparsa ona göre hediyesini alsın. Zaten bebek masrafı bir yatak, bir sandalyeyle bitecek değil. O yüzden iki aile de ara sıra bebeğin başka ihtiyaçlarını alır diye düşünüyorum.
Muhtemelen babamın eşiyle bebek eşyaları konusu konuşulurken lafı açılır o zaman bilgi amaçlı söylerim yoksa direkt onlar şunu çu paraya aldılar gibi bir şey söylemeyeceğim.
Haklısınız bence de büyük bir sorun değil biraz gereksiz kafaya takmışım sanırım

Ben olsam o yoklukta bizim için büyük meblağlar harcıyolar yarın birgün bizden bişey istemeye yüzleri olacak diye korkardım.Kaynın evlenecek kayınbabanın evi de yoktu sanırım ilerde bunlar size bize borç verin olarak dönmesin.Sonra eşinizde bak onlar bebeğe neler yapmıştı şimdi vermezsek ayıp olur demesin açıkçası benim aklıma direkt bunlar geldi kkedi.Onun dışında bırak isteyen istediğini yapsın engel olma çünkü onlar bebeğin kısmeti senin değil öyle düşün.Babana da hiç bişey demene gerek yok.Burda dediğin gibi sen zaten fazla fazla yapacağını yaptın ve yapıyorsun dersin.Gerçekten de öyle adam her konuda kayınaileyi geçmek zorunda değil.Araba ev daha ne yapacak zaten.
Bu parayı harcatmaya çalışan kişi kayınvalidem. Kendisinden bu konularda hiç ama hiç şüphem yok. Çünkü bizden biri borç istemek istese kayınvalidem siper oluyor istenmesin diye. Zamanında eşime babası ev aldıracakmış kayınvalidem engel olmuş bize ev alsan sen ne ara birikim yapıp da evleneceksin diyerek. Yani kayınvalidemin bu konuda böyle hesaplara girmediğine yüzde yüz eminim o istemez istenmesini de istemez. Fakat babasıyla falan olan borç trafiğine bu nasıl yansır bilemem. Ama gerçekten o parayı öderlerse ben de onlara bir şey almak isterim taşınacaklar evlerine güzel bir şey alırız belki.

Kıyastan ziyade birincisi babam kendini kötü hissedebilir öğrenirse. İkincisi de durumları yokken bu kadar açılmalarını doğru bulmuyorum kayınailenin. O yüzden de canım sıkılıyor biraz.
Baban kendini kötü hissederse farklı bir şey daha alır zaten. Ki dedeler , neneler toruna tek şey almıyor ki. Her sene torunlarına küçük veya büyük hediye alıyorlar.

Kayın ailenin nereye harcadığı kimseyi ilgilendirmez. Ki toruna harcama yapıyorlar. Demek ki durumları sandığın kadar kötü değil veya bir şeylee kısarak da olsa toruna hediye almak istemişler. Eğer ilk torunsa daha çok heveslenmiş olabilirler.

İnsanların hediyesine bu kadar kafa yormak aşırı saçma. Kayın ailesi hiçbir şey almasa veya ne bileyim 1000 tl taksalar bu sefer de onun lafını ederdin burada.

Bu parayı harcatmaya çalışan kişi kayınvalidem. Kendisinden bu konularda hiç ama hiç şüphem yok. Çünkü bizden biri borç istemek istese kayınvalidem siper oluyor istenmesin diye. Zamanında eşime babası ev aldıracakmış kayınvalidem engel olmuş bize ev alsan sen ne ara birikim yapıp da evleneceksin diyerek. Yani kayınvalidemin bu konuda böyle hesaplara girmediğine yüzde yüz eminim o istemez istenmesini de istemez. Fakat babasıyla falan olan borç trafiğine bu nasıl yansır bilemem. Ama gerçekten o parayı öderlerse ben de onlara bir şey almak isterim taşınacaklar evlerine güzel bir şey alırız belki.
Yerinde olsam hiç öyle bişey yapmam sırf kayınbaban yüzünden.ama senin gibi gelinim olsun isterdim gerçekten.

Demek ki durumları sandığın kadar kötü değil
Ben de böyle düşünüyorum evleri yok kiradalar taksitleri var falan filan derken ben sanırım çok kötü durumdalar diye düşünüyorum ama bakınca sanırım sandığım gibi bir durumda değiller
Kayın ailesi hiçbir şey almasa veya ne bileyim 1000 tl taksalar bu sefer de onun lafını ederdin burada.
Bu kısım üzdü 😊 aksine eşime paraya ihtiyaçları var bir şey almasalar da olur, takmasalar da olur tarzı konuşuyorum ve bebekle ilgili de ne kendi ailemden ne onlardan bir beklentim olmadı

Yerinde olsam hiç öyle bişey yapmam sırf kayınbaban yüzünden.ama senin gibi gelinim olsun isterdim gerçekten.
Ay duygulandım 🥲
Burdaki eski konularımı bildiğinden böyle yorum yapmanı anlıyorum ama kendileri de gerçekten iyi insanlardır yoksa var ya yüzlerine bile bakmazdım. Çirkeflikse onu da yapardım yani 😂 gönlümü hoş tutmaya çalışan insanlar, ben de onları kırmak istemiyorum karşılıklı güzel bir ilişkimiz var Allah bozmasın.
Tek sorun kayınbabamın ve kaynımın rahatça para isteyebilme huyları o da olmasa dünyanın en iyi kayınailesi diyebilirim 😂

Selamlar. Direkt konuya geçeyim. İlk hamileliğim ve bu işler nasıl olur pek bilmiyorum fakat ben ne kendi ailemden ne eşimin ailesinden maddi beklentisi hiç olmayan bir insanım. Babam durumu iyi bir adam ve beni okuturken kesenin ağzını çok açtı mesleğe başladığımda da araba aldı. Ben aileme verici olmadım, ailem hep maddi anlamda bana verdi. Böyle olunca da ben artık hiçbir şey isteyemiyorum babamdan. Hiç yüzüm yok istemeye.

Eşimin ailesiyse tam tersi. Çocukken durumları iyiymiş ama sonra iflas olayları olmuş ve ben özel yurtlarda çift maaşla rahat rahat üniversite okurken eşim aile evinde devletin verdiği bursla okumuş. Yetmemiş bursunu biriktirmiş annesine bulaşık makinesi almış. Yetmemiş mesleğe başladığında da tabii ki yardım etmiş ailesine. Ve eşim benim aksime ailesinden bir şeyler isteme konusunda çok daha açık. Belki ben aileme hiç verici olamadım o hep vermiş o yüzden rahat rahat isteyebiliyordur bilmiyorum.

Şimdi konu şu ki hamileyim diye babamın eşi "babanla konuştum beşiğini biz alacağız" dedi. Ben de tamam dedim. Bir park yatak aldık 4k küsür babam ödedi. Eşimin ailesinin ne alacağı ise belirsizdi ve eşimin hep bi beklentisi vardı. Ben de adamların maddi durumları iyi değil gerekirse almasınlar illa alacaklarsa uygun bir şeyler alırlar mesela 2.5klık bi mama sandalyesi aldık onu alabilirler falan diye düşünürken kayınvalidem kayınbabamı bebek arabasını biz alalım diye ikna etmiş. Onun fiyatı 17k. Ben de ama o çok para, isterseniz taksidine yardımcı olun desem de kayınvalidem "hayır dedesi alacak torunu sonuçta" falan dedi.
Yani şu anda durumu iyi olmayan kayınailem 17klık bir hediye almaya niyetlenirken zengin olan babam 4 küsürlük bir şey almış oldu. Babam bu durumu duyarsa muhtemelen kendisi yine bir şeyler vermek ister diye düşünüyorum ama ben pek "bak kayınailem bunu alıyor sen altta kalma" diyebilecek bir insan asla değilim asla bir şey isteyemem.

Yakında memlekete gidiyoruz. Laf açılınca "kayınbabam bebek arabasını alacakmış" şeklinde bir bilgi versem mi yoksa hiç bu konuyu söylemesem mi?
Diğer bir sorumsa eşimle de konuşup bebek arabasını almalarını engellemeye çalışayım mı? Çünkü gerçekten içim rahat etmiyor taşınacaklar paraya ihtiyaçları var ona rağmen bu parayı vermeye çalışıyorlar. Ne yapayım hiç karışmayayım mı bilemedim
Eğer gerçekten durumları iyi değilse ve bebek arabası almalarını gerçekten iyi niyet olarak görüyorsan bence aldırma . Ara de ki ben bir mama sandalyesini çok beğendim onu alsanız olur mu.
Bu arada bizde ilk bebek olunca çocuğun tüm odasını kızın ailesini yapar.

Konu burası aslında. Babamın durumu çok çok daha iyi. Kendini mahçup hisseder mi, söylemesem ve öğrense kızar mı emin olamıyorun açıkçası.
Babanızın durumu neye göre iyi.? Örnek veriyorum ben 40 bin kazanıyorum diyelim ona göre borçlanıyorum ona göre harcama yapıyorum. Ailenin geliri yüksek olabilir ama onların da kendilerine göre harcamaları vardır. Kim ne yaparsa yapsın. Hesaplamalar bana çok çirkin geldi.

Babanızın durumu neye göre iyi.? Örnek veriyorum ben 40 bin kazanıyorum diyelim ona göre borçlanıyorum ona göre harcama yapıyorum. Ailenin geliri yüksek olabilir ama onların da kendilerine göre harcamaları vardır. Kim ne yaparsa yapsın. Hesaplamalar bana çok çirkin geldi.
Daha da çirkinleşip burda şu kadar kazanıyor şu kadar evi malı mülkü var diye anlatmak istemiyorum hiç hoş durmaz ama durumu gerçekten iyi. Ha bu kallavi zenginlerdendir demek de değil ama malı mülkü olan varlıklı bir adam ve ağır harcamaları da şu anlık yok, o yüzden

Daha da çirkinleşip burda şu kadar kazanıyor şu kadar evi malı mülkü var diye anlatmak istemiyorum hiç hoş durmaz ama durumu gerçekten iyi. Ha bu kallavi zenginlerdendir demek de değil ama malı mülkü olan varlıklı bir adam ve ağır harcamaları da şu anlık yok, o yüzden
O zaman iste knks ben arkandayım 🧿

Ara de ki ben bir mama sandalyesini çok beğendim onu alsanız olur mu.
Biz zaten burda bahsi geçen her şeyi aldık. İsteyen "şunu ben ödeyeyim ben almış olayım " diyor. Ben de mama sandalyesini falan alsalar yeter diye düşünüyordum açıkçası. Ki onu almasalar da olur durumları yok derim hiç takmam yani. Ama kendileri böyle bir işe giriştiler kayınvalidemin teşviki ile. O demiş yap et diye. Bir kere daha söyleyeceğim mama sandalyesini alsanız, ya da bebek arabasının bir taksitini ödeseniz falan diye. İlle diretirlerse daha da söylemem çünkü kötü duruma düşerim yanlış anlaşılırım diye korkarım artık

X