Bebek için kayınailenin ve kendi ailemin aldıkları

Zaten bebek doğunca babam altın takar altın işi kafasında vardır. Fakat bu durumda kendini kötü hisseder mi onu bilemiyorum açıkçası.
fiyatini söylemezseniz nerden bilecek?
lafı gecerse arabasını kayinvalidemler aldı dersiniz olur biter illaki mebla belirtmeniz gerekmiyor sonuçta.

Selamlar. Direkt konuya geçeyim. İlk hamileliğim ve bu işler nasıl olur pek bilmiyorum fakat ben ne kendi ailemden ne eşimin ailesinden maddi beklentisi hiç olmayan bir insanım. Babam durumu iyi bir adam ve beni okuturken kesenin ağzını çok açtı mesleğe başladığımda da araba aldı. Ben aileme verici olmadım, ailem hep maddi anlamda bana verdi. Böyle olunca da ben artık hiçbir şey isteyemiyorum babamdan. Hiç yüzüm yok istemeye.

Eşimin ailesiyse tam tersi. Çocukken durumları iyiymiş ama sonra iflas olayları olmuş ve ben özel yurtlarda çift maaşla rahat rahat üniversite okurken eşim aile evinde devletin verdiği bursla okumuş. Yetmemiş bursunu biriktirmiş annesine bulaşık makinesi almış. Yetmemiş mesleğe başladığında da tabii ki yardım etmiş ailesine. Ve eşim benim aksime ailesinden bir şeyler isteme konusunda çok daha açık. Belki ben aileme hiç verici olamadım o hep vermiş o yüzden rahat rahat isteyebiliyordur bilmiyorum.

Şimdi konu şu ki hamileyim diye babamın eşi "babanla konuştum beşiğini biz alacağız" dedi. Ben de tamam dedim. Bir park yatak aldık 4k küsür babam ödedi. Eşimin ailesinin ne alacağı ise belirsizdi ve eşimin hep bi beklentisi vardı. Ben de adamların maddi durumları iyi değil gerekirse almasınlar illa alacaklarsa uygun bir şeyler alırlar mesela 2.5klık bi mama sandalyesi aldık onu alabilirler falan diye düşünürken kayınvalidem kayınbabamı bebek arabasını biz alalım diye ikna etmiş. Onun fiyatı 17k. Ben de ama o çok para, isterseniz taksidine yardımcı olun desem de kayınvalidem "hayır dedesi alacak torunu sonuçta" falan dedi.
Yani şu anda durumu iyi olmayan kayınailem 17klık bir hediye almaya niyetlenirken zengin olan babam 4 küsürlük bir şey almış oldu. Babam bu durumu duyarsa muhtemelen kendisi yine bir şeyler vermek ister diye düşünüyorum ama ben pek "bak kayınailem bunu alıyor sen altta kalma" diyebilecek bir insan asla değilim asla bir şey isteyemem.

Yakında memlekete gidiyoruz. Laf açılınca "kayınbabam bebek arabasını alacakmış" şeklinde bir bilgi versem mi yoksa hiç bu konuyu söylemesem mi?
Diğer bir sorumsa eşimle de konuşup bebek arabasını almalarını engellemeye çalışayım mı? Çünkü gerçekten içim rahat etmiyor taşınacaklar paraya ihtiyaçları var ona rağmen bu parayı vermeye çalışıyorlar. Ne yapayım hiç karışmayayım mı bilemedim
Ortalığı kızıştırarak pahalı hediyeler aldırmak, iyiymiş 😅

Selamlar. Direkt konuya geçeyim. İlk hamileliğim ve bu işler nasıl olur pek bilmiyorum fakat ben ne kendi ailemden ne eşimin ailesinden maddi beklentisi hiç olmayan bir insanım. Babam durumu iyi bir adam ve beni okuturken kesenin ağzını çok açtı mesleğe başladığımda da araba aldı. Ben aileme verici olmadım, ailem hep maddi anlamda bana verdi. Böyle olunca da ben artık hiçbir şey isteyemiyorum babamdan. Hiç yüzüm yok istemeye.

Eşimin ailesiyse tam tersi. Çocukken durumları iyiymiş ama sonra iflas olayları olmuş ve ben özel yurtlarda çift maaşla rahat rahat üniversite okurken eşim aile evinde devletin verdiği bursla okumuş. Yetmemiş bursunu biriktirmiş annesine bulaşık makinesi almış. Yetmemiş mesleğe başladığında da tabii ki yardım etmiş ailesine. Ve eşim benim aksime ailesinden bir şeyler isteme konusunda çok daha açık. Belki ben aileme hiç verici olamadım o hep vermiş o yüzden rahat rahat isteyebiliyordur bilmiyorum.

Şimdi konu şu ki hamileyim diye babamın eşi "babanla konuştum beşiğini biz alacağız" dedi. Ben de tamam dedim. Bir park yatak aldık 4k küsür babam ödedi. Eşimin ailesinin ne alacağı ise belirsizdi ve eşimin hep bi beklentisi vardı. Ben de adamların maddi durumları iyi değil gerekirse almasınlar illa alacaklarsa uygun bir şeyler alırlar mesela 2.5klık bi mama sandalyesi aldık onu alabilirler falan diye düşünürken kayınvalidem kayınbabamı bebek arabasını biz alalım diye ikna etmiş. Onun fiyatı 17k. Ben de ama o çok para, isterseniz taksidine yardımcı olun desem de kayınvalidem "hayır dedesi alacak torunu sonuçta" falan dedi.
Yani şu anda durumu iyi olmayan kayınailem 17klık bir hediye almaya niyetlenirken zengin olan babam 4 küsürlük bir şey almış oldu. Babam bu durumu duyarsa muhtemelen kendisi yine bir şeyler vermek ister diye düşünüyorum ama ben pek "bak kayınailem bunu alıyor sen altta kalma" diyebilecek bir insan asla değilim asla bir şey isteyemem.

Yakında memlekete gidiyoruz. Laf açılınca "kayınbabam bebek arabasını alacakmış" şeklinde bir bilgi versem mi yoksa hiç bu konuyu söylemesem mi?
Diğer bir sorumsa eşimle de konuşup bebek arabasını almalarını engellemeye çalışayım mı? Çünkü gerçekten içim rahat etmiyor taşınacaklar paraya ihtiyaçları var ona rağmen bu parayı vermeye çalışıyorlar. Ne yapayım hiç karışmayayım mı bilemedim
Vallahi anlamadim sizde safmisiniz köy kurnazimi çözemedim 😀 bir tane kiz gelmisti calistigim yere boynunu saga dogru bukmus uzun etek saclari uzun salivermis. Yaninda kayinpederi kaynanasi damat bile yok ortada. Kayinpeder gogsunu gere gere cikariver kizim en guzel sari sari altinlarini dedi 😀 hepsini dizdik onlerine. Kayinpeder dediki hangisini istersen al. Kiz boynunu buktu aaa babacim olurmu oyle sey hayatta almam sizi zora sokamam dedi o an gozler fildir fildir ama tepsileri suzuyo 😆 o masmumiyetiyle bir metre halep zincir 22 ayar alyans bir tektas biede set alip ciktilar 😆 sizde aynisini yapin. Size kiyamam diyip dizdirin herseyi bebek bereketiyle gelir derler 😀😀

Hediyenin parasını hesaplamak çok terbiyesizlik ya! Ayıp ! Kimin ne aldığı umrumda değil de sizin hesap yapmanız çok garip geldi bana

Babanızın daha fazla parası olduğu için illa onları parasıyla ezip üste çıkmasına gerek yok. Eşinizin ailesi kendilerini zora sokup bir hediye alıyorlar, bırakın torunlarına güzellik yapmanın tadını çıkarsınlar.

Ben olsam hiç karışmazdım.

Bende yeni doğum yaptım eşimin ailesi durumları Allah’a sukur iyi olmasına ve ilk ve tek torunları olmasına rağmen çeyrek taktılar.
Benim ailem 6 katı para verdi. Benim ailemin de ilk torunu ayrıca kardeşim var tek torun olmayacak çocuğum,
Çok şaşırdım bende durumları kötü değil çeyrek nedendir diye ama kim bilir kafada ne düşünce var.
Ben dile getiremem siz getirebilirseniz söyleyin sorun içinizde kalmaz en azından.

Ayrıca başında takılmıyorum demişsiniz ama takılıyorsunuz ki konu açmışsınız

Hediyenin parasını hesaplamak çok terbiyesizlik ya! Ayıp ! Kimin ne aldığı umrumda değil de sizin hesap yapmanız çok garip geldi bana
Yaptığım hesabı neden yaptığımı anlamadınız mı gerçekten? Babamın aldığı şeyi unutun yine kayınailenin verdiği para çok fazla. Kendilerini zorlayıp bir iey almaya çalışıyorlar ben bunu istemiyorum siz hesap kitaptan bahsediyorsunuz terbiyesizlik diyorsunuz. Sanki ben daha fazlasını neden almadılar diye hayıflanıyormuşum gibi. Halbuki vazgeçirmek istiyorum. Sizin şu mesajınız da çok çirkin açıkçası.

Bu forumda en normal şeylerin bile bazıları tarafından linçlendiğini gördüğüm için benim konuma da bu tarz şeylerin gelmesi sürpriz olmadı ama bazıları gerçekten sırf can sıkmak için yorum yapıyor.
Eleştiriye açığım kabul de ediyorum ama bunun bir dozu var. Böyle kafaya takmanın gereği yok diyebilirsiniz, şöyle yaparsan hoş olmaz şık durmaz diyebilirsiniz ben de önerilere göre hareket ederim. Ama gelip burda kendi kendinize yargılamalarda bulunuyorsunuz. Elinize ne geçiyor bu tavırla ben bilmiyorum. Kalp kırmaktan hiç korkmuyor gibisiniz.

Ortalığı kızıştırarak pahalı hediyeler aldırmak, iyiymiş 😅
Şunu yazdığınıza göre konuyu hiç anlamamışsınız :) adamlar almasın vazgeçsinler istiyorum siz ortalığı kızıştırdığımı düşünüyorsunuz :) çok ilginç gerçekten.

Babam isterse 50klık bir şey almış olsun, kayınaile bu haldeyken 17klık bir şey almaları beni rahatsız ediyor kötü hissediyorum. Burdan nasıl pahalı hediye aldırmak istediğimi çıkardınız bu nasıl bir niyet okuma hayret ediyorum.

Babanızın daha fazla parası olduğu için illa onları parasıyla ezip üste çıkmasına gerek yok. Eşinizin ailesi kendilerini zora sokup bir hediye alıyorlar, bırakın torunlarına güzellik yapmanın tadını çıkarsınlar.

Ben olsam hiç karışmazdım.
Gerçekten konu parayla ezmek değil babam ayıp görür mü bu durumu onu bilemedim. Yoksa babam böyle bir hediye aldıklarını duysa onlar hakkında güzel düşünür gönülleri bol insanlar der. Kızıma damadıma ayıp olmasın diye daha fazlasını yapmak isteyebilir. Gerçekten kestiremiyorum burasını. Yoksa inanın parayla ezme durumu asla yok.

Bakın size defalarca yazdım. Hala babamın karısına anlatırım, fiyatı sorarsa da söylerim vs yazıp duruyorsunuz. Ben istemiyorum diyorsanız istemediğinizi açık ve net söyleyeceksiniz. Onu istemiyorum ama yapıyorlar, bunu istemiyorum ama alıyorlar, o kırılmasın bu ezilmesin... Çocuk sizin, siz doğuracaksınız, eşinizle beraber büyüteceksiniz. Babam aldı eşimin ailesi verdi vs ne diye başınızı ağrıtıyorsunuz? Adet gelenek istemezseniz kimse zorla yapamaz değil mi? Madem pahalı geldi ve ödemelerini istemiyorsunuz niye tam fiyatı söylüyorsunuz? 17 bin değil 5 bin-7 bin deyin, açıp faturaya mı bakacaklar? Siz izin verdiğiniz için bu işler bu noktaya geliyor. Durumu iyi olanla olmayan yarışıyor.

Öyle değil sanıyorsunuz ama hala babanızın prensesler gibi büyüttüğü kızı olmak hoşunuza gidiyor. Eşiniz prens değil, dar gelirli bir ailenin oğlu. Bebek arabası bitecek doğum takısı başlayacak, o bitecek ilk yaş günü hediyesi başlayacak. Mütevazi biriyim diyorsunuz öyle davranın. Lütfen herkes geri çekilsin bırakın çocuğumuzun ihtiyaçlarını eşyalarını anne babası olarak biz alalım deyin kestirin atın. O sorarsa fiyatı söylerim bu sorarsa ne aldığını söylerim... Kısırdöngü resmen.

Madem pahalı geldi ve ödemelerini istemiyorsunuz niye tam fiyatı söylüyorsunuz? 17 bin değil 5 bin-7 bin deyin, açıp faturaya mı bakacaklar?
Çünkü zaten çoktaaaan biliyorlardı fiyatını. Biz onlar yeltenecekler diye düşünmedik ki. Bebek arabasını biz alalım kaç paraya aldınız diye bir olay yok. Zaten biliniyordu fiyatı.
Eşiniz prens değil, dar gelirli bir ailenin oğlu.
Ben de bu yüzden böyle bie yüke girmelerini istemiyorum zaten. Ama siz diyorsunuz ki asla bir şey kabul etmeyin. İnsanlar torunlarına hediye almak isteyince hayır asla almayın biz alacağız nasıl diyebiliriz? Makul hediyeler olsa isterlerse alsınlar ama bütçelerini zorlamaları benim hoşuma gitmiyor.

Makul hediyeler olsa isterlerse alsınlar ama bütçelerini zorlamaları benim hoşuma gitmiyor.
Tamam işte, biz de bunu söyleyin açık olun diyoruz. Ben hoşuma gitmeyeni söylerim. Ne kendi ailem ne eşimin ailesi birbiriyle yarışsın ne de ezilsinler. Kim diyor ki torunlarına hediye almasınlar? Dar gelirli, durumu olmayan insanlar durumu iyi olanla yarışıyor. Zaten alınmış şeyin parasını vermek hediye olmuyor ki? Kayınpederiniz kayınvalidenizin diretmesiyle verecekmiş o parayı size. Babanızın umurunda bile olmayan bir miktar ama o insanların bir aylık geçinme parası. Kira ödüyorlar üstüne 17 bin TL size verecekler.

Ayrıca aldığınız şeylerin fiyatını niye herkes biliyor? Benim iki çocuğum var, doğum için hastane masrafından tut, beşiği arabası... kimse bilmedi neye ne kadar verdik. Evet hediye veren getiren oldu ama bir asgari ücretten fazlasını kabul edemem. Benimkiler üstelik iki taraf için de ilk torunlar, ona rağmen herkesi frenledim. Çünkü ailelerimizin durumları size benziyordu. Durumu iyi olmayan bizdik, annem bir yığın el işi ördü, yorgan örtüsü yastık kılıfları vs dikti elinde. Bunları satın almaya kalksa izin vermezdim. Kayınvalidem cinsiyeti öğrenince gitmiş bir kaç tane elbise almış. Bana göre hediye dediğin ufak tefek şeylerdir.

Herkesin hayat görüşü farklı daha fazla bir şey yazmanın anlamı yok. O parayı kabul edeceksiniz, bari babanıza ve onun eşine söylemeyin. Kim sizi zorluyor ki şu kadar bu kadar diye fiyat söylüyorsunuz? İnsanları durdurun biraz kafanızı toplayın. Daha ortada bebek yok, o yaptı bu aldı tartışmalarının içindesiniz. 18 sene evlilik tecrübesi olan biri olarak yazıyorum. Kendi çekirdek ailenizin mahremiyeti olsun. Anne babalarınız tamam başınızdan eksik olmasın ama her şeyinize de karıştırmayın, siz de artık bir ailesiniz.

Ek: Eş ailesi, bebek arabasını biz alacağız diye çok önceden söyleselerdi kendi bütçelerine göre alırlardı. Ama siz 17 bin deyince o rakamı vermeye mecbur hissetmişler.

Son düzenleme:
eşiniz fedakar verici olmuş şimdi de ailesinde istiyor
bilmem ki ben olsam bu kadar yük olmak istemem aileme durumları yokken hem de siz haklısınız

eşinize buna gerek olmadığını kendiniz alabileceğinizi söyleyin

birde 17 k nedir yaa o kadar oldu mu bebek arabaları?

2022' de öyle çok iyi olmayan orta halli bi bebek arabası almıştık 2.800 tl ye, travel sistem. Geçen baktım 16 bin olmuş. İyileri 30 bin olmuştur

X