Bebek için kayınailenin ve kendi ailemin aldıkları

Tamam işte, biz de bunu söyleyin açık olun diyoruz.
Söyledim zaten. Hem eşime hem kayınvalideme hem görümceme söyledim o pahalı isterlerse taksite falan yardımcı olabilirler ama o kadarı olmasın diye.
Kira ödüyorlar üstüne 17 bin TL size verecekler.
Rahatsız ediyor beni de bu durum işte. Ki yeni eve taşınırlarsa kiraları da bu civarda olacak ve bir kira parasını bebek arabasına vermek istiyorlar
Ayrıca aldığınız şeylerin fiyatını niye herkes biliyor?
Eşimin ailesiyle arası çok sıkı fıkı. Bir şey alacağı zaman özellikle görümcemle falan çok konuşurlar birbirlerine gösterirler bak çunu alıyoruz bunu alıyoruz tarzında. Fikir alırlar falan. Bu yüzden biliniyor aslında bir de biz o arabayı alırken eş ailesinin şehrinde daha uyguna satılıyordu eşim ailesiyle konuşmuştu gidip bakmaları için güvenilir mi diye
O parayı kabul edeceksiniz, bari babanıza ve onun eşine söylemeyin. Kim sizi zorluyor ki şu kadar bu kadar diye fiyat söylüyorsunuz?
Ben de söylemeyi düşünmüyorum. Eğer sorarlarsa söylerim dedim onda da kayınailemin gönlü bol olması ortaya çıkardı. Ama gidip aa bak şunu aldılar diye söylemeyi zaten düşünmüyorum konusu geçmezse hiç bile açmam. Keşke de vazgeçseler böyle bir para vermeye kalkmasalar. Asıl o zaman söylerim aileme, almaya çalıştılar engel oldum diye. Sebebi de eş ailemi övmek için yani :) çok iyiler çok fedakarlar diyerekten.

1) Karşı tarafın kendisini maddi açıdan zorlayıp zorlamamasıyla ilgilenmeyin. İçlerinden gelmiş yapmışlar, sizin karışmanızı veya rahatsız olmanızı gerektirecek bir durum yok.

2) Babanız hediyeyi sorarsa da "bebek arabası alacaklarmış" dersiniz. Fiyat sorarsa onu da söylersiniz. Babanız altta kalmış hissederse de sizi ilgilendiren bir durum gene olmaz, o babanızın kararı veya düşüncesidir. Babanız üste size başka şeyler hediye etmek isterse o hediyeyi de kabul edersiniz.

Basit konuymuş. 11 sayfalık ne var anlamadım yahu.

1) Karşı tarafın kendisini maddi açıdan zorlayıp zorlamamasıyla ilgilenmeyin. İçlerinden gelmiş yapmışlar, sizin karışmanızı veya rahatsız olmanızı gerektirecek bir durum yok.

2) Babanız hediyeyi sorarsa da "bebek arabası alacaklarmış" dersiniz. Fiyat sorarsa onu da söylersiniz. Babanız altta kalmış hissederse de sizi ilgilendiren bir durum gene olmaz, o babanızın kararı veya düşüncesidir. Babanız üzerine başka şeyler hediye etmek isterse alırsınız onu da.

Basit konuymuş. 11 sayfalık ne var anlamadım yahu.
Teşekkür ederim. Bir kere daha aldırmamaya çalışırım gerek yok o parayı vermeye derim bir daha karışmam kötü görünebilir. Dediklerinizi yapmayı düşünüyorum ben de.

Ben hemen herkese cevap yazıyorum kendimi açıklamaya çalışıyorum. O yüzden fazla mesaj birikmiştir.

Selamlar. Direkt konuya geçeyim. İlk hamileliğim ve bu işler nasıl olur pek bilmiyorum fakat ben ne kendi ailemden ne eşimin ailesinden maddi beklentisi hiç olmayan bir insanım. Babam durumu iyi bir adam ve beni okuturken kesenin ağzını çok açtı mesleğe başladığımda da araba aldı. Ben aileme verici olmadım, ailem hep maddi anlamda bana verdi. Böyle olunca da ben artık hiçbir şey isteyemiyorum babamdan. Hiç yüzüm yok istemeye.

Eşimin ailesiyse tam tersi. Çocukken durumları iyiymiş ama sonra iflas olayları olmuş ve ben özel yurtlarda çift maaşla rahat rahat üniversite okurken eşim aile evinde devletin verdiği bursla okumuş. Yetmemiş bursunu biriktirmiş annesine bulaşık makinesi almış. Yetmemiş mesleğe başladığında da tabii ki yardım etmiş ailesine. Ve eşim benim aksime ailesinden bir şeyler isteme konusunda çok daha açık. Belki ben aileme hiç verici olamadım o hep vermiş o yüzden rahat rahat isteyebiliyordur bilmiyorum.

Şimdi konu şu ki hamileyim diye babamın eşi "babanla konuştum beşiğini biz alacağız" dedi. Ben de tamam dedim. Bir park yatak aldık 4k küsür babam ödedi. Eşimin ailesinin ne alacağı ise belirsizdi ve eşimin hep bi beklentisi vardı. Ben de adamların maddi durumları iyi değil gerekirse almasınlar illa alacaklarsa uygun bir şeyler alırlar mesela 2.5klık bi mama sandalyesi aldık onu alabilirler falan diye düşünürken kayınvalidem kayınbabamı bebek arabasını biz alalım diye ikna etmiş. Onun fiyatı 17k. Ben de ama o çok para, isterseniz taksidine yardımcı olun desem de kayınvalidem "hayır dedesi alacak torunu sonuçta" falan dedi.
Yani şu anda durumu iyi olmayan kayınailem 17klık bir hediye almaya niyetlenirken zengin olan babam 4 küsürlük bir şey almış oldu. Babam bu durumu duyarsa muhtemelen kendisi yine bir şeyler vermek ister diye düşünüyorum ama ben pek "bak kayınailem bunu alıyor sen altta kalma" diyebilecek bir insan asla değilim asla bir şey isteyemem.

Yakında memlekete gidiyoruz. Laf açılınca "kayınbabam bebek arabasını alacakmış" şeklinde bir bilgi versem mi yoksa hiç bu konuyu söylemesem mi?
Diğer bir sorumsa eşimle de konuşup bebek arabasını almalarını engellemeye çalışayım mı? Çünkü gerçekten içim rahat etmiyor taşınacaklar paraya ihtiyaçları var ona rağmen bu parayı vermeye çalışıyorlar. Ne yapayım hiç karışmayayım mı bilemedim

Bu forumda en normal şeylerin bile bazıları tarafından linçlendiğini gördüğüm için benim konuma da bu tarz şeylerin gelmesi sürpriz olmadı ama bazıları gerçekten sırf can sıkmak için yorum yapıyor.
Eleştiriye açığım kabul de ediyorum ama bunun bir dozu var. Böyle kafaya takmanın gereği yok diyebilirsiniz, şöyle yaparsan hoş olmaz şık durmaz diyebilirsiniz ben de önerilere göre hareket ederim. Ama gelip burda kendi kendinize yargılamalarda bulunuyorsunuz. Elinize ne geçiyor bu tavırla ben bilmiyorum. Kalp kırmaktan hiç korkmuyor gibisiniz.
Herkes elinden geleni yapar, demekki o güç var al gitsin dicem de benimkini de kp almak istiyor ben Cybex istiyorum ama 28 bine denk geliyor bende düşünüyorum fazla olur diye, ama bi yandan gönlüm de onda sen ne almayı düşünüyorsun

Herkes elinden geleni yapar, demekki o güç var al gitsin dicem de benimkini de kp almak istiyor ben Cybex istiyorum ama 28 bine denk geliyor bende düşünüyorum fazla olur diye, ama bi yandan gönlüm de onda sen ne almayı düşünüyorsun
Biz prego mios aldık. Öncesinde onlar bize "bebek arabasını biz alalım" gibi bir şey söylemediler. Biz zaten aldık şimdi parasını biz ödeyelim biz almış olalım diyorlar.

Bence babanıza söylemenize gerek yok. İki tarafta kendi içinden geldiğini alsın. Kim daha pahalı almış kim daha ucuz diye bir yarış olmaması lazım, siz de yarış yapmıyorsunuz farkındayım bu yüzden bence hiç önemli değil kimin ne kadarlık bir hediye aldığı. Eğer eşinizin ailesi heves ettiyse, siz istemeden böyle pahalı bir hediye almak istiyorsa da demek ki içlerinden gelmiş ve ödemeyi göze almışlar demektir. Dede, babaanne olarak altta kalmak istemiyor olabilirler. Almamaları için ısrar etmeniz kalplerini kırabilir. Eşiniz tekrar söyler son kez “daha uygun fiyatlı bir şey bakabiliriz, siz zorlanmayın” gibi. Yine ısrar ederlerse artık uzatmayın bence konuyu. Çocuğun daha çok masrafı olacak mutlaka sizin babanızında yine yardımı dokunur.

X