Bana bir akıl verin.. kayınvalidem :(

Eger bakiciya verecegin para seninki ile ayni duzeyde ise isten bir sureligine ayril. Hem cocuguna bak hem de o sıkıntılı donemde rahatca annenle ilgilen. Diyelim ki kv cocuga bakti annenin tek evladiymissin annene kim bakacak oeki baban da yok?
Eger yok isim maasim iyi birakamam diyorsan dedigin gibi eve bi kadin ayarla hem cocuguna baksin hem annene. Kv ye kadin falan tutup ekmeğine yağ surme bence.

Haksızlık nerede anlamadım ben? Çocuğu yaparken annenize kv nize mi güvendiniz? Kadın illa bakmak zorunda gibi yazmışsınız çok mantıksız ve bencilce geldi bana.
Sorarsın bakarlarsa tamam sorun yok ama bakamayacaksa işi bırakırsın veya bakıcı tutarsın yada ücretsiz izin alırsın. Senin bileceğin iş. Yani işi bırakmanı da onlara soruyor olman saçma.

Ayrıca çok seviyor ama bakmak istemiyor da olabilirler. Bakmaması sevmiyor demek değil. Bence siz şunu idrak edin artık o çocuğa sizin dışınızda kimse bakmak zorunda değil. Küçük çocuğa bakmak kolay mı tabiki evin işini yapamıyor kadın peşinde koşmaktan. İlla baktırmak istiyorsan paraya kıyıp temizlikçi tutacaksın.

Sizin gibileri anlayamıyorum gerçekten çocuğunuza annannesi babannesi bakmak için yarışsın istiyorsunuz. İnsanların da sizden ayrı bi hayatı var
Hay agzina saglik anlamak mumkun degil bu dusunce yapisini
Yahu ben 39 yasindayim bebegime bakarken zorlaniyorum 55 yasindaki kadin nasil zorlanmasin

Bence ne ıyisi bakıcı tut annen size gelsin hem annen yorulmamış olur hemde annenin gözünün önünde olur ...

+1

Gayet mantıklı.
Kimseye minnet etmeyin, kv bugün bakar, yarın bin çeşit laf sayar "Ben baktım toruna hep" olur, o zaman daha bir sinir olursunuz.

Anlıyorum, kv bakmak zorunda değil falan fıstık ama, insanların zor zamanında, aile olmanın gereği de az fedakarlık yapmaktan geçiyor. Şu an böyle bir ihtiyaç var, kapısını açsa daha bi gönle işler. Bireysellik diye diye sanırım geniş aile olmanın manası yitti.

Her ne ise, arkadaşın önerisi gayet uygulanabilir bir öneri olmuş. Artı, kvnize torun konusunda, yardımlaşma konusunda bol bol laf sokar durur, benzer durumda da bu günleri hatırlatarak "Eh işim var" dersiniz, zamanı gelir nasılsa.
İlaveten, beklenti yapmamak kafa rahatlığı, bu kadar sinir olmaya değecek bir konu değil. İşte, diyoruz ya neticede kadın bakmak zorunda değil. İnsani olarak yardım etmek de vicdan işi. Onun da beklentisi olmaz canım, onun kendi gönlü ile ilintili bir şey.

Dogdugundan beri annenuz baktigi icin belki mevzuya hakim degilsindir. 19 aylik cocuk tam bir kaos. Yerinde durmaz is yaptirmaz sakin oturmaz. Talepkardir bencildir mizmiz ve oyun cocugu olmaya baslar.yani bir anne tam olarak sabir gosterebilir. Ben sahsen 27 ay baktim kendi cocuguma sonra ise basladim cok ama cok yorucuydu.55 yasinda birini hayal ediyorum cidden yipratici. Bunun sevgi ile alakasi yok. Sevseydi bakardi derseniz sevseydi ise gitmezdi derler sacma bisey olur.

+1

Gayet mantıklı.
Kimseye minnet etmeyin, kv bugün bakar, yarın bin çeşit laf sayar "Ben baktım toruna hep" olur, o zaman daha bir sinir olursunuz.

Anlıyorum, kv bakmak zorunda değil falan fıstık ama, insanların zor zamanında, aile olmanın gereği de az fedakarlık yapmaktan geçiyor. Şu an böyle bir ihtiyaç var, kapısını açsa daha bi gönle işler. Bireysellik diye diye sanırım geniş aile olmanın manası yitti.

Her ne ise, arkadaşın önerisi gayet uygulanabilir bir öneri olmuş. Artı, kvnize torun konusunda, yardımlaşma konusunda bol bol laf sokar durur, benzer durumda da bu günleri hatırlatarak "Eh işim var" dersiniz, zamanı gelir nasılsa.
İlaveten, beklenti yapmamak kafa rahatlığı, bu kadar sinir olmaya değecek bir konu değil. İşte, diyoruz ya neticede kadın bakmak zorunda değil. İnsani olarak yardım etmek de vicdan işi. Onun da beklentisi olmaz canım, onun kendi gönlü ile ilintili bir şey.
Bazı arkadaşlar haksızlıktan kastımı anlamamışlar. Çok güzel yazmışsın canım resmen cümleye dökemediğim duygularım dile gelmiş

Dogdugundan beri annenuz baktigi icin belki mevzuya hakim degilsindir. 19 aylik cocuk tam bir kaos. Yerinde durmaz is yaptirmaz sakin oturmaz. Talepkardir bencildir mizmiz ve oyun cocugu olmaya baslar.yani bir anne tam olarak sabir gosterebilir. Ben sahsen 27 ay baktim kendi cocuguma sonra ise basladim cok ama cok yorucuydu.55 yasinda birini hayal ediyorum cidden yipratici. Bunun sevgi ile alakasi yok. Sevseydi bakardi derseniz sevseydi ise gitmezdi derler sacma bisey olur.
Canımın içi... 3 ay bakar mısın diyorum evime kadın tutarsan bakarım diyor.. buradaki haksızlığı göremiyorsan aile olma kavramını tam olarak anlamamışsın diyorum

Kayinvalideler boyle. Torun torun diye yillarca insanin basini yiyip ihtiyac aninda yok oluyolar. Eve bi yardimci al gunduz hem annen hem bebek sende kalsin. Illa yardimci parasi odenecekse annenin isi gorulsun. Hem annen yalniz kalmaz hem bebege goz kulak olur

Kadın bakmak zorundaymış gibi yazmışsınız ama bu tercih meselesi. Yemek yapmak zorunda değil yaşı 55 ve demek ki hayatın tadına varmak istiyor hayatını yaşamak istiyor.
Çalışmayın işi bırakın çocuğunuza da kendiniz bakın bence. He yoksa kayınvalidenize bir yardımcı tutun evi temizlemesine yardımcı olsun kadın bu konuda haklı. Ufak çocuğa bakmak dorımluluk ister yanından ayırıp işini yapamaz.
Bu kadar çok şey beklemeniz doğru değil.

He birde sevgi çok ayrı bir kavram onu bununla karşılaştırmayın. Elbette torununu seviyordur ama seviyor diye ona bakmak mecburiyetinde değil.
Belli bir yaştan sonra da kaldıramayabilir. Biraz empati yapın.

normalde böyle konularda bakmak zorunda degil derim ama sizinki.biraz farklı. .normalde zaten anneanne bakiyormus..gecici bir sure babaannenin bakmasi gerekirdi insanlik namina..zorunlu degil tabi ama ayip etmis yine de.

bence ya isi birakin yada kendi evinize bakici tutun. anneniz de sizde kalsin..yattığı yerden cocugu bakiciyi gozlemlese yeter iciniz rahat eder. yada annenizin evine yardimci gibi tutabilirsiniz.

Deli oluyorum böyle konulara ya. Hanımefendi bakamayacaksanız doğurmayacaktınız. Kimse sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil. Bi de kadını ne kadar kötülemişsiniz yok arkadaşlarıyla okey oynuyor yok pazarda geziyor size ne ya? 55 yaşından sonra tabi arkadaşlarıyla oturup okey oynayacak niye küçük çocuk peşinde koştursun? Çocuk sizin çocuğunuz. Yok öyle başkası baksın biz de akşam gelince sevelim.

Babaanne dede sevgisiyle büyüsün istiyormuşmuşsunuz. Siz bütün gün onlar baksın istiyorsunuz. Ee o zaman ana baba sevgisiyle büyümemiş oluyor? Çocuğa siz bakarsınız haftada 2-3 akşam da babaanne dede sevgisi alsın diye götürürsünüz çocuğunuzu.

Kv den bu kadar rahatken evine temizlikçi tutacağına (uzun süreli baksa tutulması taraftariyim ama 3 ay geçici bir süre sonuçta ) anneni yanına al günlük temizlikci tut. 3 ay hem kadın da ev işi yapmamış olur dinlenir hemde çocuğa göz kulak olur. Tamam toruna bakma zorunluluk değil ama aile olmakta zor zamanda belli olur. Bir manisi yoksa ayıp etmiş...

Deli oluyorum böyle konulara ya. Hanımefendi bakamayacaksanız doğurmayacaktınız. Kimse sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil. Bi de kadını ne kadar kötülemişsiniz yok arkadaşlarıyla okey oynuyor yok pazarda geziyor size ne ya? 55 yaşından sonra tabi arkadaşlarıyla oturup okey oynayacak niye küçük çocuk peşinde koştursun? Çocuk sizin çocuğunuz. Yok öyle başkası baksın biz de akşam gelince sevelim.

Babaanne dede sevgisiyle büyüsün istiyormuşmuşsunuz. Siz bütün gün onlar baksın istiyorsunuz. Ee o zaman ana baba sevgisiyle büyümemiş oluyor? Çocuğa siz bakarsınız haftada 2-3 akşam da babaanne dede sevgisi alsın diye götürürsünüz çocuğunuzu.

Evi ben geçindiriyorum hanımefendi. Çalışmak zorundayım keyfimden işe gitmiyorum herhalde

Bir bakıcı kadın ayarla. Annenin evinde hem annene yardımcı olur ev işi yemek konusunda hemde çocuğuna gözkulak olur.
Hayatta kv evine yardımcı falan tutma bence.
Ben seni anlıyorum kimse bakmak zorunda değil evet ama uygunsa ve keyfi olarak bakmıyorsa bence sitem etmekte haklısın. Biraz destek olmaları gerekir.

Ama o kv evine kadın tutma .

Ben de fikir arıyorum görüş istiyorum zaten. Eleştirel azar arayışında değilim. Çok akıl vermek sevdasında isen bunu güzelce yazabilirsin.

Açıkçası ne anne ne de kayınvalide bakmak zorunda değil. Kendileri gönüllü olarak bakıyorlarsa tamam..
Eğer seninkilerin çalışan maaşlı gelin beklentisi var belki sen buna bozuluyorsun.
Ama yemek vs konusunda dert değil o tamamen fazladan bir beklenti.
Senin yerinde olsam annemin evine 3 aylığına birisiyle görüşürdüm.
Hem annenin işlerine yardım eder hem kıza bakar hem de annen de ilgilenmiş olur çocukla...
Ki 3 yasa kadar böyle yapmanız en doğrusu.
Annenize de yüksekti olmamış olursunuz böylelikle..

Kızlar herkese merhaba. 19 aylık kızım var ellerinizden öper. Çalışan anneyim. Çok yoğun ve yorucu işim var. Annemin tek çocuğuyum. Babam yok. Kızım doğduğundan beri annem yardımcı oluyor bakıyor hergün. Fakat annemin önemli bir rahatsızlığı çıktı. Eylül 14ünde ameliyat olacak. En az 3 gün yoğun bakım, en az 7 gün normal odada toplam 10 gün hastanede kalacak. Ameliyattan sonra da ağır kaldırması, iş yapması yasak. Tabi annemi bir heyecan sardı gün yaklaştıkça. Ameliyattan evvel biraz kafa dinlemek istiyor. Çocuk bakmak zor iş sonuçta. Yoruluyor da.
Biz.. yani biz derken annem ve ben hatta eşim de dahil olmak üzere kayınvalideme söylüyoruz. Bugün bakar mısın yarın bakar mısın..gibi günlük kısa programlar yapıyoruz. Kısa kısa bakıyor. Kendisi ev hanımı. Bütün gün sabahtan önce ev temizler, kocasıyla kahvesini içer, sitede arkadaşlarıyla 13:00-17:00 arası kesinnnn okey oynar. Akşam çıkar yemeğini yapar. Eşiyle oturur yer yatar, sabah kalkar. Bu arada kendisi genç. 55 yaşında ve çok sağlıklı maşallah. Bizim kıza bakacağı gün mutlaka bir iş uydurur. Ama bugün evde temizlik var, ama bugün misafirim var, ama bugün pazara çıkmam lazım... baktığı gün olunca da almaya gideriz sürekli dırdır. Evimin işi vardı da yetiştiremedim de baban da aç kaldı adamcağız da bir kahve içemedik çocuk hiç durmadı da. Ama benim annem de insan sonuçta onun da aynı ihtiyaçları var. Pazar, temizlik, dinlenmek, misafir gibi..
Dün kayınvalideme dedim ki.. anne bugün kıza sen bakar mısın? Annemin de arife günü biraz evi toparlaması lazımmış, hem alışverişe de çıkmamız lazım kadının evinde birşey yok bayram önümüz dedim. Aaa kızım bizde de temizlik var bugün bakamam dedi. O an resmen durdum durdum ama resmen gözlerimden kan fışkırdı sinirimden. Hiçbirşey demedim ama içimde bomba patladı sanki. Gözlerimin beyazına resmen kan oturmuş.
Bu sabah bayram için gittik evine. Ya dün de hiç elimiz iş görmedi. Oturduk biz de bugüne bıraktık temizliği kahvaltıdan sonra ortalığı silip süpürücez demesiyle benim ağlamam bir oldu. Dayanamıyorum ya resmen haksızlık yapıyor. Oradan konu konuya bağlandı bütün düşündüklerimi söyledim bayram günü. Kayınpederim de konuya girdi tabi öyle ortada konuşulunca. Bütün kelimelerin sonunda dedim ki... Yarından itibaren en az 3 ay annem iyi olana kadar bu bebeye bakar mısınız ben bunun cevabını duymak ve gelecek programımı yapmak iatiyorum dedim. Kayınvalidem dedi ki: kız bende olunca ben hiç evimin işini yapamıyorum, benim de bir evim var, ben kıza bakarım ev işleri için de bana yardımcı kadın tutarsanız bakarım dedi ;(
Bu nasıl annelik? Nasıl babaannelik? Üstelik ilk ve tek torunları. Lafa gelince çok seviyorlar ama bakıma gelince yoklar.
Bu arada, biz eşimle işten döndüğümüzde diğer şanslı çiftler gibi annemizde kayınvalidemizde pişmiş yemek yiyemiyoruz. Bizi düşünen yok o konuda. Annem zaten yapmıyor yapamıyor, kayınvalidemin de öyle bir destek olma düşüncesi yok. O yorgunlukla çocuğu kucakla eve gel, o arada evde yemek pişir veya dünden kalanı ısıt derken akşam yemeklerimizde de doğru dürüst yemek yiyemiyoruz. Yani diyeceğim o ki..kayınvalidem öyle akşamları bizi yemeğe de çağırmaz. Anca haftasonu davet havasında görümcem kaynım da geldiğinde sofralar kurar çağırır.
İşi bırakacağımı söyledim sabah. Çok bozuldular. Hem işi bırakma, hem çocuğa annem baksın, hem herkesin yüzü gülsün olmuyor.
Biz İlçede yaşıyoruz. Oturduğumuz yerde kreş bakımevi vs var ama 3 yaş altı almıyorlar. Şehire göndermem gerekiyor. İmkansız tabi. Eve bakıcı gelse diyorum..henüz kızım konuşmaya başlamadan yabancı birine emanet etmek bana çok korkutucu geliyor. Lütfen bakıcıya evladını teslim eden anneler kırılmasın. Bizzat onlardan görüş bekliyorum. Kızıma ufak bir kötülük yapılsa bana söyleyemez bile. Belki 6 ay sonra herşey daha rahat olur.
Birçoğunuzun diyeceği gibi, benim de aynı fikirde olduğum gibi..herkes torun çocuk bakmak zorunda değil. Ama burada büyük bir haksızlık yapılıyor..
ne yapacağımı şaşırdım. Annemin ameliyat ve iyileşme sürecinde kayınvalideme bırakıp evine de temizlik işlerine yardımcı kadın tutmalı mıyım? Bu konuda kayvalideme güvenemiyorum. Heran benim işim çıktı bu hafta yokum falan deme ihtimali çok yüksek. Daha önce çok defa yaptı. Kadın tutsam bile işten izin al gel diyebilir bana. Yoksa evde bakıcı mı? Yoksa annem bizim evimize yerleşse, kızım gene anneannesiyle kalsa, eve de hem ev işi hem bakım işi yapacak bir kadın mı alsam? Tabi bunların hepsi para demek. Bir de bu bütçeyi ayarlamak var. Hem çok üzülüyorum, hem çok kızıyorum. Bana bir akıl verin ben ne yapayım?
Benim kayınvalidem doğacak çocuğuma ben bakarım diyo teklif etmeden. Ama ben her ay belli bir miktar para vereceğim. İnsan oğlu bu yarın öbür gün yüzüme vurur diye. Bana göre anane babaanne çocuğa bakmak zorunda değil. İstemiyorsa bakıcı tutun . İşini yapamıyorsa yardımcı tutun . Onların da bir hayatı var.

Bence biraz fazla üstünüze gelmiş hanımlar. Herkesin söylediği gibi bende çocuklara büyüklerin bakması taraftarı değilim ama aile dediğin de ihtiyacın olduğunda yardıma koşmalı diyorum. Sadece üç aylığına bakacak kvniz ayıp etmiş bence, elbette ki zorunda değil ama torun sevgisi diye bir şey var. Etrafta gördüğüm babaanneler çıldırıyorlar torunları için. Beni babaannem büyüttü, anneme bile sormadan elinden almış düşünün. Gerçi burda en büyük suç annemin tabi de konu derin değişmesin şimdi. Ama bi çocuğa annesi babası bakmalı net. Gerçi bu temelli bakma değil işte o yüzden bence kvniz haksız demesem de sevgisini garipsedim. Ben aslında sizin annenize acıdım daha çok, zor çünkü sürekli olarak bi çocuğa bakmak o yaşta. Ama genelde çalışan kadınların çözümü bu oluyor maalesef. Siz bide mecburmuşsunuz çalışmaya.Bilmiyorum bence aile dediğin zor durumlarda birbirine destek olur. İşi bırakmanız da işine gelmemişti değil mi karıştırmıyorsam? Eşiniz ne diyor bu konuda?

X