Bana bir akıl verin.. kayınvalidem :(

biryesilelma

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2013
123
40
Kızlar herkese merhaba. 19 aylık kızım var ellerinizden öper. Çalışan anneyim. Çok yoğun ve yorucu işim var. Annemin tek çocuğuyum. Babam yok. Kızım doğduğundan beri annem yardımcı oluyor bakıyor hergün. Fakat annemin önemli bir rahatsızlığı çıktı. Eylül 14ünde ameliyat olacak. En az 3 gün yoğun bakım, en az 7 gün normal odada toplam 10 gün hastanede kalacak. Ameliyattan sonra da ağır kaldırması, iş yapması yasak. Tabi annemi bir heyecan sardı gün yaklaştıkça. Ameliyattan evvel biraz kafa dinlemek istiyor. Çocuk bakmak zor iş sonuçta. Yoruluyor da.
Biz.. yani biz derken annem ve ben hatta eşim de dahil olmak üzere kayınvalideme söylüyoruz. Bugün bakar mısın yarın bakar mısın..gibi günlük kısa programlar yapıyoruz. Kısa kısa bakıyor. Kendisi ev hanımı. Bütün gün sabahtan önce ev temizler, kocasıyla kahvesini içer, sitede arkadaşlarıyla 13:00-17:00 arası kesinnnn okey oynar. Akşam çıkar yemeğini yapar. Eşiyle oturur yer yatar, sabah kalkar. Bu arada kendisi genç. 55 yaşında ve çok sağlıklı maşallah. Bizim kıza bakacağı gün mutlaka bir iş uydurur. Ama bugün evde temizlik var, ama bugün misafirim var, ama bugün pazara çıkmam lazım... baktığı gün olunca da almaya gideriz sürekli dırdır. Evimin işi vardı da yetiştiremedim de baban da aç kaldı adamcağız da bir kahve içemedik çocuk hiç durmadı da. Ama benim annem de insan sonuçta onun da aynı ihtiyaçları var. Pazar, temizlik, dinlenmek, misafir gibi..
Dün kayınvalideme dedim ki.. anne bugün kıza sen bakar mısın? Annemin de arife günü biraz evi toparlaması lazımmış, hem alışverişe de çıkmamız lazım kadının evinde birşey yok bayram önümüz dedim. Aaa kızım bizde de temizlik var bugün bakamam dedi. O an resmen durdum durdum ama resmen gözlerimden kan fışkırdı sinirimden. Hiçbirşey demedim ama içimde bomba patladı sanki. Gözlerimin beyazına resmen kan oturmuş.
Bu sabah bayram için gittik evine. Ya dün de hiç elimiz iş görmedi. Oturduk biz de bugüne bıraktık temizliği kahvaltıdan sonra ortalığı silip süpürücez demesiyle benim ağlamam bir oldu. Dayanamıyorum ya resmen haksızlık yapıyor. Oradan konu konuya bağlandı bütün düşündüklerimi söyledim bayram günü. Kayınpederim de konuya girdi tabi öyle ortada konuşulunca. Bütün kelimelerin sonunda dedim ki... Yarından itibaren en az 3 ay annem iyi olana kadar bu bebeye bakar mısınız ben bunun cevabını duymak ve gelecek programımı yapmak iatiyorum dedim. Kayınvalidem dedi ki: kız bende olunca ben hiç evimin işini yapamıyorum, benim de bir evim var, ben kıza bakarım ev işleri için de bana yardımcı kadın tutarsanız bakarım dedi ;(
Bu nasıl annelik? Nasıl babaannelik? Üstelik ilk ve tek torunları. Lafa gelince çok seviyorlar ama bakıma gelince yoklar.
Bu arada, biz eşimle işten döndüğümüzde diğer şanslı çiftler gibi annemizde kayınvalidemizde pişmiş yemek yiyemiyoruz. Bizi düşünen yok o konuda. Annem zaten yapmıyor yapamıyor, kayınvalidemin de öyle bir destek olma düşüncesi yok. O yorgunlukla çocuğu kucakla eve gel, o arada evde yemek pişir veya dünden kalanı ısıt derken akşam yemeklerimizde de doğru dürüst yemek yiyemiyoruz. Yani diyeceğim o ki..kayınvalidem öyle akşamları bizi yemeğe de çağırmaz. Anca haftasonu davet havasında görümcem kaynım da geldiğinde sofralar kurar çağırır.
İşi bırakacağımı söyledim sabah. Çok bozuldular. Hem işi bırakma, hem çocuğa annem baksın, hem herkesin yüzü gülsün olmuyor.
Biz İlçede yaşıyoruz. Oturduğumuz yerde kreş bakımevi vs var ama 3 yaş altı almıyorlar. Şehire göndermem gerekiyor. İmkansız tabi. Eve bakıcı gelse diyorum..henüz kızım konuşmaya başlamadan yabancı birine emanet etmek bana çok korkutucu geliyor. Lütfen bakıcıya evladını teslim eden anneler kırılmasın. Bizzat onlardan görüş bekliyorum. Kızıma ufak bir kötülük yapılsa bana söyleyemez bile. Belki 6 ay sonra herşey daha rahat olur.
Birçoğunuzun diyeceği gibi, benim de aynı fikirde olduğum gibi..herkes torun çocuk bakmak zorunda değil. Ama burada büyük bir haksızlık yapılıyor..
ne yapacağımı şaşırdım. Annemin ameliyat ve iyileşme sürecinde kayınvalideme bırakıp evine de temizlik işlerine yardımcı kadın tutmalı mıyım? Bu konuda kayvalideme güvenemiyorum. Heran benim işim çıktı bu hafta yokum falan deme ihtimali çok yüksek. Daha önce çok defa yaptı. Kadın tutsam bile işten izin al gel diyebilir bana. Yoksa evde bakıcı mı? Yoksa annem bizim evimize yerleşse, kızım gene anneannesiyle kalsa, eve de hem ev işi hem bakım işi yapacak bir kadın mı alsam? Tabi bunların hepsi para demek. Bir de bu bütçeyi ayarlamak var. Hem çok üzülüyorum, hem çok kızıyorum. Bana bir akıl verin ben ne yapayım?

cok ama cok beklenti icindesiniz. O cocugu buyutmekle mukellef olan sizsiniz. Kimse size yemek hazirlamak cocugunuza bakmak zorunda degil. Babaanne olmasi bu anlama gelmiyor. Neticede yaslilar bir hayatlari var. Okey oynamak kahve icmek Aylaklik yapmak haklari.belki 5 sene sonra hayatta yoklar onlar zamaninda cocuk yapmis buyutmusler herseyin vakti var. Bunlari neden onlarin elinden aliyorsunuz ? 55 yasinda insan sakinlik sukunet isteyebilir siz anne babasiniz gerekiyorsa isten cikin cocgunuza bakin.

İsteğim ne biliyor musunuz?
KIZIMIN BÜYÜKANNE DEDE SEVGİSİYLE BÜYÜMESİNİ İSTİYORUM. Derdim kimseye yorgunluk vermek, inatla birilerine çocuk baktırmak değil. Görümcem var 27 yaşında bekar, kayınvalidemle aynı binada eşimin halası var. Bu kadar insan varken küçücük kız çocuğu yabancı kollarda büyümesin istiyorum. Nasıl derdimi anlatabilirim acaba? Annem kayınvalidene para teklif et o zaman kabul eder diyor. Kayınvalidemi iyi tanıyor annem. Bana bu çok çirkin geliyor. Ben kendimi zorlasam o teklifi cesaret edip yapsam, ya o kabul ederse.....ne kadar sağlıksız bir yapı!

Ben de anne/ kV nin cocuklarimiza bakma gibi bir zorunluluğu olmadığını dusunenlerdenim ancak kV niz gerçekten dusuncesiz bir insan
Ben olsam 10 gün izin alırdım çocuğuma kendim bakardım ama bu zor zamanda torununa bakmaya bahane bulan bu kV ile iliskilerimi en alt düzeye indirirdim. Bir yolunu bulun izin rapor ne olursa .

İsteğim ne biliyor musunuz?
KIZIMIN BÜYÜKANNE DEDE SEVGİSİYLE BÜYÜMESİNİ İSTİYORUM. Derdim kimseye yorgunluk vermek, inatla birilerine çocuk baktırmak değil. Görümcem var 27 yaşında bekar, kayınvalidemle aynı binada eşimin halası var. Bu kadar insan varken küçücük kız çocuğu yabancı kollarda büyümesin istiyorum. Nasıl derdimi anlatabilirim acaba? Annem kayınvalidene para teklif et o zaman kabul eder diyor. Kayınvalidemi iyi tanıyor annem. Bana bu çok çirkin geliyor. Ben kendimi zorlasam o teklifi cesaret edip yapsam, ya o kabul ederse.....ne kadar sağlıksız bir yapı!
Olayi dramatize edip bir noktaya bagliyorsunuz..bakin bekar gorumceye de geldi konu tum aile siz calisin diye seferber olmak cocugunuzla ilgilenmek zorunda.anlayamadiginiz cocuk bakmanin cok zor sorumluluk sahibi bir is oldugu. Siz bakin o halde en sagliklisi bu degil mi ? Neden tum sorumluluklari basklarina yukluyorsunuz. Kadin para istememis ki siz annekiz kendi aranizda dedikodu yapmissiniz. Para istiyor diye kadin keyifci en fazla bu da suc degil.

Kazandiginiz para bu denli azsa zaten calismanin da manasi yok.hem para az hem is yogun hem cocuk magdur. Calismanin amaci ne ? Cözume gelirsek 3 yasina kadar bakici dogru fikir ustelik babaanneye degil anneanneye de yazik. Kadin ameliyat olacak 10 gun sonra yine torun bakacak.
Kazandığım para çok şükür az değil. Eşimin kazandığı para az açık söylemek gerekirse.. ben çalışmazsam evin geçimi zorlaşır.

Olayi dramatize edip bir noktaya bagliyorsunuz..bakin bekar gorumceye de geldi konu tum aile siz calisin diye seferber olmak cocugunuzla ilgilenmek zorunda.anlayamadiginiz cocuk bakmanin cok zor sorumluluk sahibi bir is oldugu. Siz bakin o halde en sagliklisi bu degil mi ? Neden tum sorumluluklari basklarina yukluyorsunuz. Kadin para istememis ki siz annekiz kendi aranizda dedikodu yapmissiniz. Para istiyor diye kadin keyifci en fazla bu da suc degil.
Altta bir cevap verdim parayla ilgili..

oncelikle sakin olun.
bir kadin ayarlayin. cocuga babaanesi veya anneannesi bakamayacagi zaman onun bakmasini istediginizi soyleyin. ancak onu ev islerine yardimci olarak ise alin.
annenize allah sifa versin. sagligina kavusuncada anneniz bakar, kadin da annenizin ev islerine bakar.

bakici tutup kendi evinizde baktirmaniz daha dogru olur bence. annenizide baslarina dikersiniz. bu iyi fikir. yemek de yapar anlasirsaniz.

kimse sizin cocugunuza bakmak zorunda degil. sizde ileride hastalandilarinda onlara evimin isi var size bakamayiz dersiniz bu kadar basit.
insanlardan bellentinizi en aza dusururseniz mutlu olursunuz.

Haksızsınız. Kayinvalideniz gerekçesini söylemiş işte. Bu açıklama neden sizi tatmin etmiyor. O yaşlardaki insanların rutini olur. Kahve saati, yemek saati, temizlik saati vs. Kendi düzenini bozmak istemeyebilir. Belki de enerjisi ancak kendiyemeğini yapmaya yetiyordur. Akşamları bir aileye daha yemek yapmak istemeyebilir.

Nedir bu anne, kayınvalidelerin evlatlarından çektiği. Rahat bırakın insanları. Belki 2 sene sonra vefat edecekler ( Allah gecinden versin) kadının son 2 yılını bebeğinize baktırarak harcayınca vicdan azabı duymayacak mısınız? Arada bir yardım istemek neyse de sürekli bakım için bir bakıcı düşünün bence. Kadınlar da rahat bir nefes alsın. Bir de 'haksızlık' nerde ben göremedim.

Yani elbette, çocuğunuza bakma zorunlulukları yok. Kaldı ki zaten kendi çocuğuna bakmış artık belli bir yaştan sonra rahat etmek istemeleri en doğal hakları.

Ama sizin durumunuz biraz daha farklı. Neticede siz kayınvalidenize temelli çocuğuma bak demiyorsunuz. Ortada geçici bir durum var ki bunun sebebi de sağlık problemleri. Daha anlayışlı yaklaşabilirdi diye düşünüyorum ancak yine de şu noktada verilecek en doğru karar 3-4 aylık bakıcı bulup çocuğu kayınvalidenizin gözetiminde bulundurmaktır. Neticede geçici bir durum bu. 3-4 ay maaşınızdan feragat ediceksiniz artık..

Cocuguma tum aile seferber olsun. Ben calisayim.Param gitmesin.Aksam yemegim hazir olsun. Dogurmadan evvel bir garanti verdilerse amenna ama cocuk sizin size ait. Herkesin kendine ait hayati var. 27 yasinda kizin kv nin halanin.. ben bu bencillikte olmadigim icin sizi de anlayamiyorum. Bu kadar kişiler bir cocuga bakamiyorlar mantigini anlamam imkansiz. Bakmiyorlar cunku cidden bakmasi veya cozum uretmesi gereken sizsiniz. Kisa vadeli de bakmiyor muhtemelen basina temelli kalmasin diye. Ben kvyi savunmuyorum keyfine duskun belli ki ama sizde cok faydaci bakiyorsunuz iliskilere.

Haksızlık nerede anlamadım ben? Çocuğu yaparken annenize kv nize mi güvendiniz? Kadın illa bakmak zorunda gibi yazmışsınız çok mantıksız ve bencilce geldi bana.
Sorarsın bakarlarsa tamam sorun yok ama bakamayacaksa işi bırakırsın veya bakıcı tutarsın yada ücretsiz izin alırsın. Senin bileceğin iş. Yani işi bırakmanı da onlara soruyor olman saçma.

Ayrıca çok seviyor ama bakmak istemiyor da olabilirler. Bakmaması sevmiyor demek değil. Bence siz şunu idrak edin artık o çocuğa sizin dışınızda kimse bakmak zorunda değil. Küçük çocuğa bakmak kolay mı tabiki evin işini yapamıyor kadın peşinde koşmaktan. İlla baktırmak istiyorsan paraya kıyıp temizlikçi tutacaksın.

Sizin gibileri anlayamıyorum gerçekten çocuğunuza annannesi babannesi bakmak için yarışsın istiyorsunuz. İnsanların da sizden ayrı bi hayatı var

Ben de fikir arıyorum görüş istiyorum zaten. Eleştirel azar arayışında değilim. Çok akıl vermek sevdasında isen bunu güzelce yazabilirsin.

Hepsini okuyamadim inanin darlandim
Cocugu yaparken kvnize danistiniz mi bakar misin diye ? Eger evet bakarim dediyse evet sizi zor durumda birakmis yok fikrini almadiysaniz boyle bir beklenti icine giremezsiniz

Cocuk bakmak yorucu bir is ve 55 yas cocuk bakimi ivin genc bir yas degil

Simdi ne desem sinirle soyledigim icin kalbinizi kirmis olacagim o yuzden daha fazla yazmiyorum

X