Ağrılı mesane sendromu/İnterstisyel sistit

1 yıldır bn de aynı şikayetlerle uğraşıyorum malesef çok zor bi hastalık kullanılan gıda takviyeleri var arkadaşlar mesane duvarını onarıcı ve diyet çok önemli watsap grupları var orda ağrıları geçen kadınlar var tavsiye ederim ordakiler çok bu konuda uzman olmuş artık instagram ve facebook sayfaları da var watsap grubunu hepinize tavsiye ederim

Ayni seymi bilmiyorum ama bu sene bende bu sistit i cok cektim tekrarlayan bir enfeksiyonum vardi surekli gebelikte dusununce antibiyotikleri hic kullanmadim haliyle gecmedi hep tekrarladi ama su urocare tarzi tek kullanimlik ilaclar beni cok guzel rahatlatiyordu en son kendi kadin doğum doktorum bi antibiyotik yazfi artik ona guvenerek onu kullandim suan cok sukur tekrarlamadi ama onun agrisinin acisinin huzursuzlugunun tarifi yok cidden cok gecmis olsun

Özel hastanede üroloji doktoruna gittim bana interstisyel sistitsin dedi. Ama sistoskopi filan yapmadi. Verdigi ilaç aktif mesane ve alerji ilacı. Aktif mesane interstisyel sistit birbirinden farklı hastalıklar değil mi?Benim tuvaletimi tutamama vs problemlerim yok. Sadece yanma ve acı var. Aktif mesane ilacını neden veriyorsunuz benim sorunum tuvalete cıkmak degil dedigimde cevabı o kadar dolandırdi ki bir şey anlayamadık açıkcası. Bana ilaç vermeden önce en azından tüm incelemeleri yapmiş olara tanı koymaya . Artık amaca hizmet etme

Özel hastanede üroloji doktoruna gittim bana interstisyel sistitsin dedi. Ama sistoskopi filan yapmadi. Verdigi ilaç aktif mesane ve alerji ilacı. Aktif mesane interstisyel sistit birbirinden farklı hastalıklar değil mi?Benim tuvaletimi tutamama vs problemlerim yok. Sadece yanma ve acı var. Aktif mesane ilacını neden veriyorsunuz benim sorunum tuvalete cıkmak degil dedigimde cevabı o kadar dolandırdi ki bir şey anlayamadık açıkcası. Bana ilaç vermeden önce en azından tüm incelemeleri yapmiş olara tanı koysalar . Artık amaca hizmet etmeyen ilaçlar almaktan bıktım.

Hangi ilacı kullandınız, aynı dertten bende çekiyorum

Bende aynıyım canım 10 yıl omuştur

Merhaba
Bende yaklaşık 4 aydır bu hastalıkla uğraşıyorum başta sistit belirtileri ile gittiğim doktor (Ankara Eryaman hastahanesi/ Üroloji Dk. Ercüment Kılıç) Antibiyotik tedavisi verdi. Bir hafta sonra gecmeyince tekrar gittim ve yine Antibiyotik tedavisi verdi bu sefer iki farklı Antibiyotik yazdı. Yine geçmeyince kadın doğum Doktoruna gittim. Oda vajinada bir sorun olmadığını söyledi. Bu sefer Ankara Batıkent medikalpark hastahanesi Dr. Mehmet Lütfü Tahmaz' a gittim. Tekrar idrar testleri, ultrason istedi. Testlerde bir sorun çıkmadı. Bana tansiyon ilacı yazdı. Bunu bir deneyelim dedi. Bir hafta sonunda yine bende şikayetler devam ediyor tekrar gittim. Seni daha fazla yanlış tedavilerle uğraştırmayalım Ankara da Kadın mesanesinde uzmanlaşmış bir doktor olan Ali Ergen'e (özel muayeneye si var) yönlendirdi. Kadın mesanesi den anlayan çok az sayıda doktor varmış ve ürolokların çoğu bu hastalığı bilmiyor bile. Ali hocama gittim benden oda testler istedi ağrılı mesane sendromu tanısını koydu. Sistit olur ve çok fazla Antibiyotik kullanırsanız mesane duvarı bozulabiliyormuş. Asitli olan idrar da duvarı yakıyormuş. En önemlisi diyet dedi. Mesane sıcağı sever sıcak tutmalısın dedi ve İnternetteki olumsuz yorumları okuyup kendinizi sitrese sokmayın üzmeyin. Bu hastalıkta sitreste çok önemliymiş. Hastalık yoktur hasta vardır dedi. Olumlu olun iyileşiceksiniz dedi. Diyeti uygulamaya başladığımda çok rahatladım fakat yinede hassasiyetim var ama eskisine göre çok iyiyim. İdrarın asidikliğini azaltmak için ilaclar yazdı. Bunları 2 hafta kullan bana yaz dedi. Maksat idrarın asidikliğini azaltıp mesanenin iyileşmesini sağlamakmış. Umuyorum hepimiz yenicez bu hastalığı. Size ilk tavsiyem diyet ve doğru doktor.

Merhabalar, Cinsel birliktelik oluncamı başladı sizde şuan durumuz nasıl, süreklimi yanma oluyor bendede 2 aydır devam ediyo

Merhabalar, Cinsel birliktelik oluncamı başladı sizde şuan durumuz nasıl, süreklimi yanma oluyor bendede 2 aydır devam ediyo
Merhaba cinsel birliktelikle başlamadı ama bazı zamanlar cinsel ilişki sonrası yanma ağrı oldu. Doktorum bazı kişilerde cinsel ilişki sonrası şikayetlerin artabileceğini söyledi. Bir de söylemeyi unuttuğum adet öncesi diyetime dikkat etsemde şikayetlerim artıyor adet sonrası azalıyor baya rahatlıyorum. Doktor bunu da söylemişti. Şuan diyetle hastalığı kontrol altında tutmaya devam işh iyileşicem.

Nasıl bir diyet uyguluyorsunuz

Merhaba benimde aniden böyle bir durumum gelişti antibiyotik kullanıyorum ama şu sürekli idrar hissi geçmek bilmiyor lütfen uyguladığınız diyeti ayrıntılı yazar mısınız ve şu an durumunuz nedir inşallah iyileşmişsinizdir tamamen

İnterstisyel Sistit Diyette Yenmemesi Gereken Besinler;

• Soğan, acı biber, domates , soya fasülyesi , bakla,
  • Limon, portakal, greyfurt,ananas, kiraz, çilek, ekşi elma,siyah üzüm, kivi, vişne, mandalina, kızılcık
  • Sucuk, salam gibi işlem görmüş et ürünleri
  • Turşu, kızarma türü yiyecekler, konserve
  • Yoğurt, baharatlı peynirler, eski peynirler, ekşi krema,
  • Fındık, ceviz, antep fıstığı,
  • Alkollü içecekler, karbonatlı içecekler (soda) , çay, meyve suyu (asitli), çikolatalı içecekler, çay, kahve
  • Soya sosu, hardal, ketçap, mayonez, baharatlar ve sirke, sakarin ve aspartat gibi tatlandırıcılar,sirke, yaban turbu, sigara
  • Katkı ve koruyucu maddeler içeren tüm hazır gıdalar. (Özellikle Mono sodyum glutamat ve sitrik asit) , ekmek, pasta ürünleri
  • C vitamini takviyesi, bağışıklık güçlendiren içeriğinde maya olan takviyeler strath gibi

İnterstisyel Sistit Diyetinde Yenilebilir Besinler;

• Patates, fasülye, brüksel lahanası, marul, barbunya, yer elması,kabak, tatlı patates, brokoli, havuç, tatlı biber, kuşkonmaz, karnabahar, kereviz, mantar, bezelye, tatlı turp
  • Muz, kavun, elma, armut, bal kabağı, karpuz, kuru üzüm
  • Badem, kaju, yer fıstığı
  • Tavuk,hindi, dana eti, koyun eti, karides, ton balığı, somon, yumurta
  • Kinoa, yulaf, pirinç, mısır, yulaf, kara buğday, kuskus, darı
  • Süt, taze peynirler (mozeralla, beyaz peynir), dil peyniri, cheddar, ricotta peyniri
  • Papatya, biberiye, nane çayı, hindistan cevizi suyu, armut suyu, su

Not:
  • Çok su içmek bu hastalıkta iyi değil ihtiyacınız kadar içmemiz yeterli dedi doktorum
  • Ayakları sıcak tutmak, üşütmemek. En ufak bir ayak üşümesinde tekrar yanma, sıkışıklık hissi tekrar gelebilir.
  • ** Benim şikayetlerim çok azalmış durumda. Diyete ve ilaçlara devam ediyorum. Havaların ısınmasıyla üşüme sorunu bitti. Balkonda güneşleniyorum sıçak çok iyi geliyor. ***Yeni araştırmalarıma göre glikozomin takviyesi bu hastalığa iyi gelebiliyormuş. Ben yeni sipariş ettim bir etkisini görürsem buraya tekrar yazarım.

Eğer israr test sonuçlarınız da bakteri çıkıyorsa sistitsinizdir. Ama idrar testinizde sonuçlar negatif ve idrar kültür testinizde üreme yok yazıyorsa İ.S olma ihtimaliniz var.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim yazdıklarınız için doktora gittim çok az bir şekilde enfeksiyon olduğunu söyledi piyoleseptyl ve emselex ilaçlarını yazdı ama hala aynı aşırı derecede ve sürekli idrar hissim devam ediyor gece gündüz uyuyamıyorum ve siz bu sıkışıklık hissi geldiği her an tuvalete gidiyor musunuz acaba

Çok geçmiş olsun. Ben bilincsiz doktorum yüzünden üst üste Antibiyotik kullandım ve hastalığı daha da kötü yaptı. Yolun başındayken kadın mesanesinden anlayan bir doktora gitmeniz en güzeli.
Günlerimin yarısını tuvalette oturup bekleyerek geçiriyordum allahtan pandemi zamanında oldu. İşim azalmıştı çoğunlukla evdeydim şükür. Şuan eskisi gibi çok sık gelmiyor. Diyet ve üşütmemeye dikkat ettiğimde eskisine göre çok iyiyim.

evet en iyisi iyi bir doktor bulmak ama hatay gibi bir yerde yaşıyorum en iyi özel hastanenin bile bir tane üroloji uzmanı var inşallah iyi bir doktora denk gelebilirim siz hangi şehirde yaşıyordunuz önerebileceğiniz doktor var mı acaba ve şunu merak ediyorum pelvik kas egzersizleri var bunlsrı da yapıyor musunuz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…