Ağrılı mesane sendromu/İnterstisyel sistit

Pearlyy96

Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2017
54
4
27
Merhaba. 6 aydır sık idrara çıkma, sıkışma, sürekli sıkışılık ve masanede gerginlik hissi, bazen pelvik ağrı, bazen idrar sonrası yanma sikayetlerim var. Günde 12 kez tuvalete çıkıyorum.Bir sürü doktora gittim. Sistoskopi haric tüm tetkikler yapildi. En son ürodinami yapıldı. Mesane kapasitesi 390. İdrar akım hızı düşük. Ortalama 7ml/sn. İnterstisyel sistitin tüm belirtileri var ve artık bu hastalik olduguna eminim ama malesef doktorlar bu konuda bilgili degil. Halen teshis ettirmeye calisiyorum. Hayatımı çok kısıtlıyor ve depresyona sürüklüyor. İnterstisyel sistit olan ve tedavi olmuş arkadaslar var mı acaba? Su an durumunuz nasıl, nasıl bir tedavi uygulandı, doktorunuzdan memnun musunuz? Yardımcı olursaniz cok sevinirim.

Bana da bu hastalıkla ilgili yeni teşhis kondu. Benim derdim idrar sırasında yanma ve acılar olması. Nadir bir hastalık oldugu için forumlarda da pek konusu yok. İlaç tedavisine başladım henüz çok yeni bir şey söylemem için erken fakat bir çok insanla tanıştım bu hastalığı olan. Umutsuz olma. İyileşen çok insan var. Daha doğrusu bu hastalıkta iyileşmek diye bir şey yok. Uçuk gibi düşün hayatın boyunca her an yeniden gelebilir. Tedavisi de kişiden kişiye değişiyor ve uzun süreli tedaviler. Tedavide en önemli şey kesinlikle çay kahve asitli içecekler sigara vb. tuketmemek. Herkesin şikayetleri farklı olduğu gibi tedavisi de farklı. Vakit kaybetmeden bu konuyla ilgilenen bir doktora gidip tedavine başla cook geçmiş olsun.

Çok teşekkürler. Size de çok geçmiş olsun. Bu konuda uzmanlasmis bir doktordan haftaya randevu aldım. Malesef araştırdığım şeyler beni umutsuzluğa sürüklemişti, hem doktor hem hasta yorumları. Şimdi daha umutluyum. Sistoskopi yapılacaktır büyük ihtimalle. Sizin teshisiniz de böyle mi kondu? Mesane kapasitenizi öğrendiniz mi? Özellikle sık tuvalete gitmek de rahatsız ediyor. Ben 12 13 kez çıkıyorum.

Seni çok iyi anlıyorum. Benim de umutsuzluğa kapıldığım oluyor. Hatta hala kabullenemiyorum sürekli araştırıyorum. Yabancı forumlarda bile konu açtım. Öncelikle sistoskopi olmalısın. Ama anesteziyle olman gerek. Mesanende yara vb. varsa yakılabilir. Ama kesinlikle doktorunu iyi seç. Ben ilk sistoskopiyi devlet hastanesinde oldum(Üstelik anestezi olmadan). "Hiçbir şey yok mesanende" dedi tanı koymadan yolladı. Gerçekten de mesanemde bir şey yok. Bu hastalıkta illa mesanede görünür bir şey olması gerekmiyor. Mesane sağlıklı da görünebilir. Sırf bilinçsiz doktor yüzünden ikinci kez sistoskopi oldum. Bu hastalıkla ilgilenen bir doktora gittim. O zaten sistoskopi olmadan tanımı koydu. Benim sık idrara çıkma sorunum cook eskiden vardı. Bu hastalıktan önce. Belki de bu hastalığın başlangıcıydı o zamanlar anlamamıştım. Bi damla su içsem hemen idrara çıkardım. Ama günde 16 kez kadar değil. Günde 1-2 bardak su içerdim en fazla zaten o zamanlar. Zamanla bu sorunum geçti. Yerini yanmalar aldı. Keşke sık idrara çıkma sorunum olsaydı da bu yanmalar olmasaydı. İletişimde kalalım aklına takılan her türlü soruyu sorabilirsin. Bu konuda baya bilgilendim sürekli araştırıyorum

Bende var surekli agrim yok ama bazen cok agrim oluo senin gibii surekli tuvalete cikiorum çıldırtıo beni resmen . Hangi ilaci kullandiysamda gecmedi . Allahtan kaşıntım yok . Sogan suyu maydanoz suyu herseyi yapip ictim gecmio ama

Çok teşekkürler. Birbirimize danışırız. Bu konuda uzman bir doktordan randevu aldım 26 ağustosa. Sistoskopi önerir büyük ihtimal. Bir an önce tanıyı alıp tedavi olmak istiyorum.Bende yanma idrar yaptıktan sonra olabiliyor. Ağrı da bazen yokluyor. En belirgin semptom sürekli idrar hissi.Çok geçmiş olsun. Umarım iyileşiriz, daha iyi oluruz.

Bu konuda uzman bir ürologdan tanı aldınız mı? Almadıysanız tanı alıp tedaviye baslayin derim. Bazi hastalara agizdan alinan ilaclar ve mesaneye uygulanan ilaclar iyi geliyormus.

Bu konuda uzman bir ürologdan tanı aldınız mı? Almadıysanız tanı alıp tedaviye baslayin derim. Bazi hastalara agizdan alinan ilaclar ve mesaneye uygulanan ilaclar iyi geliyormus.
Cok agir ilaclar kullandım ben azosilin monodoks faalan etki etmedi doktorumda cok iyi bi doktor ama bu konuda care bulammadi bana

Antibiyotikler kullanmışsınız. İdrar kültürlerinizde bakteri üremesi oldugu icin mi bunlar verildi? Kültürde üreme yoksa ve bu sikayetler varsa agrili mesane sendromu düsünülüyor cünkü. Sizin durum farklı olabilir.

Bende aynı sorundan muzdaribim.2 kez sistoskopi oldum.Herşey çok normal görünüyor.idrar sırasında aynı sizin gibi ağrı ve yanma şikayetim var.sık idrara çıkma çok değil.Ama yanma mafediyor.Yaklaşık 4 yıldır çeşitli ilaçlar kullandım.ilaç kullanırken acı ağrı biraz hafifliyor.Sonra yeniden başlıyor.Sanırım doktorunu bulamadım henüz.

Merhaba. İlaç kullanırken acı hafifliyor demişsiniz. Ne ilacı antibiyotik falan mı? Beni antibiyotikler daha kötü yapıyor. Vajinal mantar oluyorum. Yani bir işe yaramıyor bende. Ama eger sizin durumunuz antibiyotik içerken iyiyse ve antibiyotigi bırakınca tekrar yanma aci başlıyorsa o halde gömülü bir enfeksiyon olabilir. 4 yıldır her gün mü var yanma ve acı sizin de?

yok sadece antibiyotik değil.emseleks,miktonorm tarzı ilaçlar.4 yıldır sürekli var.sanırım çözüm ameliyat olmak.Bir doktordan dinlemiştim youtube de aşırı stresli insanlarda orada bulunan sinir kasında sıkışma oluyormuş.(Aynı el bileklerinde olan sinir sıkışması gibi düşünün.) o durumda da idrar yaparken acı ve yanma olurmuş.Bu da ameliyat ile düzelen bir durummuş.
hepimize geçmiş olsun şimdiden.

Hayır hayır öyle düşünme. Sinir sıkışması da olabilir tabii ama çooook seçenek var olabilecek. Senin bu yanma ve acılar nasıl başladı? Benimki ağır bir idrar yolu enfeksiyonuyla basladi ve acısı kaldı. Şimdi ben sana bu acı ve yanmalarin olabilecek nedenlerini yazicam. Bilgili bir doktora ya da universite hastanesine gidip bu dediklerimi kontrol ettirmelisin. Benim doktorum bana interstisyel sistit teşhisi koydu. Bu hastalik da yanma yapabiliyormus fakat ben yine de tatmin olmadım ve sana simdi yazacağım tetkikleri yaptiricam. Sebepleri şunlar olabilir;

Uretral divertikül (mr çekilmesi gerek)
Ureaplazma micoplazma, gonore, clamidya (bu çok önemli)
Sinir hasarı (uretra, mesane ya da pudental)
Pelvik taban disfonksiyonu (bu da çok önemli)
Ostrojen eksikligi(hormon testi)
Vulvodini
Idrar yolu tüberkülozu
Alerji testi(vucudun bir şeye alerjisi olabilir ve bu alerjinin doğuştan olmasına gerek yok sonradan ortaya çıkabilir örneğin ekmekteki glutene alerji)
Endometriozis

Bunların hepsini kontrol ettireceğiz eğer ki hepsi temizse demek ki Interstisyel sistit hastasıyız ve buna yönelik ilaç kullanacağız. Maalesef doktorlarda kosusturmaktan başka çaremiz yok.. Irtibatta kalalım çünkü bu durumda olan benim gibi biriyle ilk defa karşılaşıyorum.. Gerçekten çok nadir. Gecmis olsun..

Son düzenleme:
Bencede irtibatta kalalım.Dediğin gibi aynı şikayetleri yaşayan insan çok çok az sanırım.Bana da konulan teşhis Interstisyel sistit.Sizin kaç yıldır devam ediyor bu durumunuz.Hangi şehirdesiniz.
Bu kadar çok test yapılabileceğini bilmiyordum.Ama öğrendiğime çok sevindim.Doğru doktoru bulmakta çok önemli.Çünkü çoğu üroloji doktoru çok doğal bir hastalıkmış gibi bakıp fazla irdelemiyorlar konuyu.

Izmirde yaşıyorum sen nerede yaşıyorsun? Benimki 1bucuk yılı geçti neredeyse. İnterstisyel sistit tanısı koydularsa ilaç vermediler mi? Ben 3. aya giricem ilaç kullaniyorum ama bi ise yaramıyor. Yedigin içtiğin şeyler yanmalari etkiliyor mu? İnterstisyel sistit hastalarını cok etkiliyor mesela. Ama bende hiç etkilemiyor

Son düzenleme:
Bende izmirde yaşıyorum.ürispas kullanıyorum şimdi.ama artık dr gitmekten yorulduğum için bildiğim ilaçları alıp kullanıyorum.sizin gittiğinz dr hangi hastanede. iyimi yada bildiğiniz iyi bir dr varmı.?limon ve asitli içecekler sanki biraz etkiliyor ozaman yanma artıyor.

Urispas, mictonorm falan ben de kullandım. Bi faydası yok. Ben özel hastanede bi doktora gidiyodum bilgili biri ama maalesef kadın urolojisinden anlayan doktor İzmir 'de pek yok. Bu işin ehli doktorlar İstanbul ve Ankara'da. Ve doktorum araştırmadan direkt interstisyel sistit dediği için ona gitmekten vazgeçtim. Ege universitesine bi profesöre gitmeyi düşünüyorum. En azından araştırsınlar beni bir. Ustte yazdığım tanıların tahlillerini yapsınlar. Önümüzdeki haftaici gideceğim. Seni de bilgilendiririm

Valla çok sevinirim bilgilendirirsen.Ege Üniversine bende gitmeyi düşündüm ama çalıştıgım için her an takip edemeyebilirim diye vazgeçtim.Irtabatta olalım görüşürüz.

Arkadaşlar öncelikle hepinize çok geçmiş olsun ağrılı mesane sendromu ve interstisyel sistit ağrısı için bir ilaç var elmiron önceden yurt dışından gelmiyormus bizim ulkede yokmus çok iyi bir ilaç diyor doktorlar şimdi artık türkiye de de satılıyor 750 tl piyasa degeri ama artik devlet karsiliyor doktorlar raporlayabiliyor sık idrara cikmada olusan agriya çok iyi geliyor birde sistit icin dogal bitkisel ilaç var urisanol flas cranbery eczane özel getirtiyor sipariş verdiğiniz zaman fiyatı 70 tl antibiyotik bakteriyi sistiti geçirmiyor ama bu doğal ilacın faydası var hem uzman hem doçent iki farklı doktor elmiron ile bu doğal bitkisel ilacı yazdı size hiçbir doktor bu ilaçlardan bahsetmedi mi gittiğiniz de doktorunuza danışın hepinize gecmis olsun Rabbim sifa versin tez zamandabirde gazlı içecek limon sogan çay kahve kola meyve suyu acı biber baharatlı gıda paketli gıda domates vs tuketmeyin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…