abim ve ailesi

size daha gerçek birşey yazayım.
arabanızı verin, üstüne borç alın verin. Abiniz ev sahibi olmuş olsun..
Siz bugün olduğunuzdan çok daha iyi olmayacaksınız.
Bir de bu taraftan düşünün.

Yaşımı sormayın, acımasızlıkla suçlamayın ama hayatın gerçekleri bunlar.

Etrafınızdaki insanlara iyi bakın.
Nasıl faydalı olurum ? diyen de var ..
Nasıl faydalanırım ? diyen de..
kesinlikle öyle arabamı versem bu sefer evlendj maaşını kocası yiyor derler. derler de derler. insan nankör

zayen sessiz kalmıyorum ki gördü ne gerek var dediğinde niye almayayım lazım diyorum. bana kötü aldı lafını da bana etmedi anneme etmedi abim öyle söylediğini söyledi. hani buna bile laf
Abinizin bir sopaya ihtiyacı var ailenize sürekli maddi anlamda yükleniyor o zaman alışmış. Abinize görevimimiz olmadığı halde zamanının şartları ile en iyisini yaptık nankörlük edeceğine şükretsin hala memnun değilse kendi annesi ve kocası yenisini alıp eskileri atsın deyin.

Bu mesaj bence ‘bdv’ topiginin icindeki ikinci cocuk yapma baskisi konusunun altina yapistirilmali. Her iki cocuk olan veya cok kardesli olan birbirine hayirli desteklinolacak diye bisey yok. Hele ki bir de isin icine el oglu el kizi girince iiyice sarpa sariyo isler. Kanli bicakli oluyorlar o birbirilerine can yoldasi olsun diye yapilan kardesler.
O kadar haklısınız ki…böyle bi kardeş ve gelin yüzünden asla 2. Çocuğu düşünmedim,kızım 13 yaşında ,kardeş yaparım yarın düşmanı olur,biz üzülürüz dedim eşime.çünkü ben de aynı kıskançlığı maalesef erkek kardeşimden gördüm..aynı şekilde ailemin evinde oturuyo,sıfır borçla herşeylerini ailem yaptı ama gözleri hep bana yapılanlarda..

O kadar haklısınız ki…böyle bi kardeş ve gelin yüzünden asla 2. Çocuğu düşünmedim,kızım 13 yaşında ,kardeş yaparım yarın düşmanı olur,biz üzülürüz dedim eşime.çünkü ben de aynı kıskançlığı maalesef erkek kardeşimden gördüm..aynı şekilde ailemin evinde oturuyo,sıfır borçla herşeylerini ailem yaptı ama gözleri hep bana yapılanlarda..
bana da sanki ailem milyar milyar para verdi ne bileyim rahat yaşattı. yazları hep çalıştım okulda da 2 sene staj yaptım çalıştım. ailem kiramı ödedi sağolsun 4 sene işe girdim sonra bir kuruş yardım almadım. diyor ki seni okuttular beni okutmadılar. 9 yaş büyük ya 9 bir kere bir hediye almış değildir bana. 4 yaş büyük kuzenim var bana sürekli bir şeyler alır hala. bir de anne babamın toplam kazancı abimin kazancına denkti neredeyse. ona zamanında alma etme demedi kimse kendi istemedi. şimdi de evleniyorum diye ailem üstüne düşeni yapıyor diye sıkıntı.

bana da sanki ailem milyar milyar para verdi ne bileyim rahat yaşattı. yazları hep çalıştım okulda da 2 sene staj yaptım çalıştım. ailem kiramı ödedi sağolsun 4 sene işe girdim sonra bir kuruş yardım almadım. diyor ki seni okuttular beni okutmadılar. 9 yaş büyük ya 9 bir kere bir hediye almış değildir bana. 4 yaş büyük kuzenim var bana sürekli bir şeyler alır hala. bir de anne babamın toplam kazancı abimin kazancına denkti neredeyse. ona zamanında alma etme demedi kimse kendi istemedi. şimdi de evleniyorum diye ailem üstüne düşeni yapıyor diye sıkıntı.
Ben kendim okudum,çalıştım,evlendim…ailemi hiçbirşeye karıştımadım..kardeşimin a’dan z’ye herşeyini ailem yaptı,gelinin babası yok,annesinin maaşı yok diye…sonra annesi ev ve araba aldı nasıl olduysa🤣 sırf çalıştığım dönem kızıma annem bakıyo diye torun ayırıyosun bile dediler,gelinimiz 14 yıllık evli ve hiç çalışmadı bu arada…böyle insanlara dünyayı versen yaranamazsın maalesef.o yüzden mesafeni koy,görüşme,uzak dur..benim ailem de haksızlık yaptı bana biçok konuda ama şimdi anladılar neyin ne olduğunu

Kıskananlar orta yerinden çatlayabilir. Haset eden insandan nefret ederim. Abiniz de dahil hiç bir sözlerine aldırmayın bence. Güzel zamanlarınızı bunlara üzülerek geçirmeyin. 8 sene olmuş evleneli kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılasınlar.

Öf bu erkek çocuklar ne belalar ya. Bu ne ataerkillik böyle abinize kalsa sizi toprağa gömmeleri lazımdı varlığınız batıyordur o erkek olduğu için etrafından herkes ona kul köle olmalı. Malum bir pipili kolay bulunmuyor. Nerden mi biliyorum bir tane de benim başımda var kalleş pardon kardeş. Siz şanslısınız gene anneniz babanız çok kayırmıyor laf ediyor. Benim annem oğluna tapar benim de tapmamı ister ama benden yüz bulamıyor. Yüz bulsalar cebimdeki son kuruşu bile isterler.

zaten kızım var da bir de oğlum da olsaydı herhalde şu toplumdaki erkek çocuğu sevdasına inat her şeyimi kızıma yedirirdim herhalde
öyle bir nefret geldi erkek milletinden bana
Kesinlikle aynı fikirdeyiz…kızım var eğer oğlum olsaydı nankör bi el kızı yiyeceğine o yesin derdim🤣 şaka bi yana burda maddi gücü olmayıp boşanamayan bi sürü kadının hikayesini okuyoruz.kız evlatları kayrılmalı bana göre,tabi ki okusun,meslek sahibi olsun önceliğim o ama kimseye bağımlılığı olmasın,maddi olarak güçlü olsun diye tüm çabamız…erkek çocuğu olsa bu kadar düşünmezdim,o her yerde çalışabilir..eşim mesela 14 yaşından beri ailesinden ayrı çalışmış,garsonluk,barmenlik,taksicilik yapmış,bakmış kendisine,oğlumu da o şeklide yetiştirirdim…kadın olarak bizim her yerde çalışma şansımız yok,o yüzden tüm birikimimiz herşeyimiz kızıma

Benim erkek kardeşimde başka şehirde yaşıyor gelip gittikçe biz yemeğe çıkarırız parayı hep biz veririz. Bir kere de biz onun şehrine gittik gene biz ödedik hep. Nakitimiz yoktu bunu da sen öde paramız yok dedik cidden yoktu. Eşimle bana bildiğiniz düşman oldu evinde kavga çıkardı kovmaktan beter etti otele gittik bizde. Yıllardır konuşmuyorum tiksindim iyice. Annem bu olayın üstüne dedi ki kızım o parayı da siz verseydiniz nolurdu elinize mi yapışırdı herşeyi ödemişiniz zaten bunu da ödedeydiniz aranız böyle kötü oldu ama dedi çüş artık anne dedim 😯 Sizin Anneniz gene bu kafadan değil öyle olsa iyice kafayı yerdiniz.

Buna benzer bir konu yaşandı , aileye bir miktar para girdi abim başladı ben araba alacağım demeye . Bende dedim ki parayı ne bana harcayın ne ona evin ihtiyaçlarını alın. Ben kötü insan oldum. Bana bir lira vermediler hepsini ona verdiler araba alsın diye. Bir sürü kredi borcu var , ki arabanin benzini sigortası bu kadar borcu varken altından kalkamaz bari borçlarını ödesin parayla öyle araba alsın dedim. Ne açgözlülüğüm kaldı ne serefsizliğim. Sonuç arabayı aldı 6 ay sonra sattı , üzerine annemle babama 2-3 kredi cektirdi. Borsaya girmiş battikca battı. Bende evlenmeyi düşünüyorum şu şartlarda imkansız . Kendi öz ailem bencil olunca dışardakilere bişey diyemiyorum. Abimin düğününü yengemin çeyizini hepsini yaptılar , bana gelince elde var sıfır.

zaten kızım var da bir de oğlum da olsaydı herhalde şu toplumdaki erkek çocuğu sevdasına inat her şeyimi kızıma yedirirdim herhalde

pardon ya iğrenç bir yazım atası yapmışım düzeltemiyorum
Kesinlikle aynı fikirdeyiz…kızım var eğer oğlum olsaydı nankör bi el kızı yiyeceğine o yesin derdim🤣 şaka bi yana burda maddi gücü olmayıp boşanamayan bi sürü kadının hikayesini okuyoruz.kız evlatları kayrılmalı bana göre,tabi ki okusun,meslek sahibi olsun önceliğim o ama kimseye bağımlılığı olmasın,maddi olarak güçlü olsun diye tüm çabamız…erkek çocuğu olsa bu kadar düşünmezdim,o her yerde çalışabilir..eşim mesela 14 yaşından beri ailesinden ayrı çalışmış,garsonluk,barmenlik,taksicilik yapmış,bakmış kendisine,oğlumu da o şeklide yetiştirirdim…kadın olarak bizim her yerde çalışma şansımız yok,o yüzden tüm birikimimiz herşeyimiz kızıma

yaşasın kız çocukları :KK50:
zaten kızım diyor anne eğer erkek kardeşim olsaydı sen onu bana köle ederdin

Hiç muhattap olma bence, herşeyin en güzelini al, en güzelini giy, gülücükler saç bu böylelerine yeter zaten.
En güzel öneri ☝️
.. Sizin ceyinize bile gule gule kullan diyemeyip hasetleniyorsa seninde annen yapsaydi da koca eline bakmasaydin deyiverin.
Bu da güzel bir laf. Bunu kesin demelisin. İçine otursun.
Ceyizinizi acip gostermeyin gozleri kalir birsey olur. Sakin arabanizida satmayin parada vermeyin. Ben olsam ailemide doldururdum zamaninda almadi evi simdi paraniza goz dikti diye. Zaten kirada yasamiyorlar ne bu acgozluluk. Ailenizle konusun gayette susup oturmayin.
Aslında söylemeniz gerekiyor yorum sahibine katılıyorum. Sizin hakkınız yenmeden önce sesiniz çıkmaya başlamalı inceden.
Okudukça abinize dalasım geldi kusura bakmayın. Dünya kendi etrafında dönüyor herkes onlar için çalışmak zorundaymış gibi davranması insanı çileden çıkartıyor karı koca bir de kaynana bir olup ailenizin rızkına göz dikmişler. Bunlara vereceğim evi gider depremzede yetimlere dağıtırım hiç olmazsa nankörlük görmem.
Siz de sakın onlar laf eder diye kendinizden kısmayın çeyizinize istediğiniz her şeyi alın.
Araba konusuna girmek dahi istemiyorum ne demek arabanı sat kendime ev alacağım bu devirde bunu yapacak kadar saf biri varsa elimde bir köprü var satılık, arabayla takas da olur.
Satılık köprü iyiymiş ya hay sen çok yaşa 🤣
Ailenizden elinizi çekmeyin evlendiniz diye, bu yamyamlara bırakmayın meydanı.
Katılıyorum sen Katibi dinle. Zararlı çıkmazsın.

abim de melek değil diyorum karaktersiz birisi yani ara kızıştıran o olabilir. davet edilmediği sürece herhalde evime gelmezler artık umuyorum ki.
Davet edilmediği sürece evine girmemelerini umma. Müsait değiliz deyip geri çevir böyle insana bu dil gerekiyor. Annenize de tavsiye ederim. Cümle şöyle "Müsait değiliz"

Benim eşimde ailesini darlar sürekli
Ama ben doldurmuyorum görümcelerim felan öyle sanıyorlarmıdır acaba
Eşim çok bencil hersey benim olsun diyor

Buna benzer bir konu yaşandı , aileye bir miktar para girdi abim başladı ben araba alacağım demeye . Bende dedim ki parayı ne bana harcayın ne ona evin ihtiyaçlarını alın. Ben kötü insan oldum. Bana bir lira vermediler hepsini ona verdiler araba alsın diye. Bir sürü kredi borcu var , ki arabanin benzini sigortası bu kadar borcu varken altından kalkamaz bari borçlarını ödesin parayla öyle araba alsın dedim. Ne açgözlülüğüm kaldı ne serefsizliğim. Sonuç arabayı aldı 6 ay sonra sattı , üzerine annemle babama 2-3 kredi cektirdi. Borsaya girmiş battikca battı. Bende evlenmeyi düşünüyorum şu şartlarda imkansız . Kendi öz ailem bencil olunca dışardakilere bişey diyemiyorum. Abimin düğününü yengemin çeyizini hepsini yaptılar , bana gelince elde var sıfır.
benim ailem de destek oldu hep araba aldı kaç kere kaza yaptı etti. gerçekten çok üzücü bi durum sizinki de. çalışıyor musunuz? çalışıyorsanız eve para vermeyin borca girin.erkek evlat onlardan da kız sanki el gibi. elin kızına yapılan değer kendi kızlarına yapmıyorlar bizimkiler de öyleydi eskiden. abimin yüzünü gördükçe anladılar. ama ben bir şey diyeyim en kötü ben oluyorum..

eskiden erkek kıymetliydi. Parayı kazanan erkekti. Ekstra bşy yapmasına gerek yoktu ki.
Evde onun sözü geçerdi. Erkek soyun devamı, gelinler sülaleye hizmet, ev işi, bağ bahçe işi..

Artık kadınlar para kazanıyor. Söz sahibi ve kimseye minneti yok. Sadece çalışmak değil eğitim de var.
Kadın olmanın artısı da, yükü de fazla. Erkeğe bakış açısı çok değişti günümüzde.

kimse kimsenin hakkını yiyemezmiş ..

X