Cuma Zayıflama Yarışması 9. Takım

tşk ederim canım hep sizlerin sayesinde oldu eger siz kaçamak yaptığımda kızmasaydınız beni motive etmeseydiniz başaramazdım ama yılmak yok yola devam verecegim daha 7 kilo var

canım bende tebrik ederim başarını
alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis

normalde bu hafta bildirimini almamız gerekiyor fakat paylaşımını biraz daha artırmanı rica edecem
diğer gurup arkadaşlarınında okey vermesine bağlı bildirimini almamız
başlangıç kilosu olarakta bize geldiğinde söylediğin kjilon kabul olacak

öğleden sonra ara olarak birlkaç tane erik bide çeyrek dilim ekmelle peynir atıştırdım
akşam yemeğim cokacimcoook enginar dolması, fırında kaşarlı sebze (yağsız) salşata azar azar yiycem hepsinden
ay kızlaaar dolmam harika oldu bide görüntüsü harika valla açmış bi çiçek gibi
oğlum anne bu çiçeği de balkona mı koyacan dedi gülmekten öldürdü beni:roflol:

kızlar hepinize merhaba size söylemiştim eşim izne çıktı evde diye. onun yüzünden nete giremiyrum doğrudürüst. sakın beni yok sanmayın. özledim sizi valla:)
bugün sabah hafif bir kahvaltı yaptım klasik. akşam üzeri beşte akşam yemeğimizi yedik. çok erken oldu ama ara öğün yapmayınca acıktım. çorba içtim, bir kase kadar kuru fasülye yedim. evde meyvem yok akşam acıkırsam grisini var evde onu yerim.

selam arkadaşlar...

kahvaltım her zamanki gibi...öğlene bulgur salatası yapıyorum. ( nasıl bir şey hiç bilmiyorum. ilk defa yapacağım bakalım.)

elif arkadaşımız hoş geldin canım...
Hoşbulduk cnm çok teşekkür ederim .:1hug:
tatlım hoşgeldin aramıza a.s.
Çok teşekkür ederim cnm hoşbulduk.:1hug:
Çubukçum(dememde inşallah bir sakınca yoktur cnm) çok geçmiş olsun yaa.Kendine dikkat et bencede bir doktorada git sağlık bu şakaya gelmez.Biraz dahada iyi olmana çok sevindim cnm :teytey:

Teşekkürler cnm hoşbulduk.Hepiniz çok tatlısınız yaa.:smiley-cool:
slm yeni gelen arkadaşlar olmuş hoşgeldiniz kızlar inş hep beraber yaza incecik girecegiz:dance:
Çok teşekkürler cnm hoşbulduk.İnşallah hepberaber incecik giricez yaza…yerimseniben
canım boyle guzel paylasım yaparsan kaptanımız bu hafta bıle alabılır dedı yaaa katılımına goreesengözlerimebaksanab
Teşekkür ederim cnm ya inşallah bakalım .:1hug:
canım benim ya:) bu kadar tatlı ve güzel katılımlarının karşısında kaptanımız bu hafta bildirimini alabilir:)
Teşekkürler bitanem çok saol :) İnşallah ya bakalım.:1hug:

tşk ederim canım hep sizlerin sayesinde oldu eger siz kaçamak yaptığımda kızmasaydınız beni motive etmeseydiniz başaramazdım ama yılmak yok yola devam verecegim daha 7 kilo var
Bende çoookkkk tebrik ederim cnmalkisalkisalkis çok sevindim senin adına :) İnşallah geri kalan 7 kilonuda verirsinki ben vereceğine inanıyorum ve başarılarının devamını diliyorum canım…:1hug:

maşallah takımcıma yeni arkadaşlar yenide azimi getirmişsiniz
hadin bakalım inşallah bu hatatadan sonra b,izim kaybettirdiğimiz ünvanı yeniden sizin sayenizde kazanırız
Saol Zeynep Ablacım azim filan getirmedik ama o takımımızın içinde var zatena.s herkes çok azimli,çok iyi,çok tatlı maşallah.Ama inşallah bu hafta 1.oluruz ablacımalkisalkisalkis
Benden başka yeni gelen arkadaşlar kim ablacım?

Hafta sonuna rehabetle çok hareketlenmiş burası zaten demişti zeynep ablam ama, çok güzel diğer takım arkadaşlarımlada tanıştım.kaydirigubbakcemile5
Bugün çok yoğundum okul dershane filan o yüzden şimdi girebiliyorum.
Hemen yediklerimi yazayım a.s.
Sabah:1dilim kepekli ekmek,peynir,domates,salata,3 zeytin ve 1bardak çay.
Öğle:Yarım dilim kepekli ekmek ve bakla yemeği,yoğurt.
Akşam:3-4 tane yulaflı büskivi. 1 saatte yürüş yaptım canlarım :dance:

Nasıl Kilo Vermeliyiz
En sağlıklı kilo verme yöntemi yavaş yavaş verilenidir. Kısa sürede birkaç kilo zayıflayabilmek uğruna sağlığımızdan olabiliriz. Üstelik bu şekilde verilen kilolar kısa zamanda geri alınır. Bu yüzden kesinlikle birden bire zayıflamak için çok sıkı diyetler yapmayın. Hafta 1 kilo kadar vermek en ideal ve sağlıklı zayıflama yöntemidir. Midemizi az yemeye yavaş yavaş alıştırmalı yani midemizi yavaş yavaş küçülterek bunu yaşam tarzımız haline getirmeliyiz.

EGZERSİZDE ALTIN KURALLAR

- Zayıflama programlarında yüksek yoğunluktaki egzer-sizlerden kaçınılması gerekir.

- Dayanıklılık antrenmanlarıyla, zamanla kasların yağları okside etme kapasitesi de artar.

- Egzersizin temposunun dışında yağ yakımın da sürenin de çok önemi vardır.

- Geleceğe yatırım, verilen kiloların bir daha asla dönmemesini istiyorsak “direnç egzersizleri” ile kaslarımızı artıralım.

- Kaslarımız 2.5 kilo artarsa, o zamanda fazladan günde 200 kalori yakmış oluruz. Bu da yaklaşık olarak ayda 1 kg. yağ kaybına eşdeğerdir. Bu kaybın sadece istirahat durumunda kasların kendilerini yenilemek için olduğunu da unutmayalım.

BESLENMEDE ALTIN KURALLAR

- Kalsiyumdan zengin bir beslenme programı metabolizmanızı hız-landırır.

- Günlük lif tüketimi 30 gr. çıkardığınızda daha kolay kilo vere-bileceğimiz gibi doygunluk hissini artırır.

- Bitki çaylarından ıhlamur, çaylardan yeşilini tercih edelim.

- Akıllı yağlar, karbonhidrat ve proteinleri tercih edelim.

- Ceviz, fındık ve bademdeki yağlar enerji harcamasını % 15 artırır. Tokluk verir, iştahı keser, şekeri düzenler kolesterolü düşürür.

- Çorbalar düşük kalorili, enerji yoğunluğu az besinlerdir. Açlığı azaltır, kalori alımını kontrol eder, içmesi uzun sürer dolayısıyla hızlı yeme alışkanlığı olanların aşırı yemesini engeller.

- Şarlatan diyetlerden uzak duralım.

- Maden suyu günde 1 şişe içildiğinde karaciğer, safra kesesi ve yollar ile kalın bağırsağın düzenli çalışmasını sağlar.

- Hatalı besin seçmemeye özen gösterilmeli.

- Besinlerin organizmaya olan yararları iyi bilinmeli.

- Besinlerin hazırlanması, pişirilmesi ve saklanması ilkelerine dikkat edilmeli.

- Fazla alınan alkol metabolizmayı yavaşlatır.

- Yavaş ve sindirerek besinleri tüketelim. Her lokmayı 20 – 25 kere çiğnemeden yutmayalım.

- Duygusal açlık ile gerçek açlığı ayırt edelim.
- Yemek yerken yaşamınızda oynadığı kötü rolü iyi değerlendirelim.

- Doyma duygusu hassas bir mekanizmadır. Kötü kullanılırsa sistemde arızalar çıkar.

- Kendimiz ile barışık olalım. Kendisiyle barışık olmayan kişi beslenmek için değil, kendisini iyi hissetmek için yer.

- Duygularınızı gösterebilecek kadar kendimize güvenelim.

Son düzenleme:
Zayıflamayı hızlandıran faktörler

Dr. Haluk Saçaklı

Sağlıklı zayıflamak için diyette yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli rol oynar. Zayıflamaya çalışırken bilinçli ve düzenli bir egzersiz programı uygulamak da şarttır.

Zayıflama programımızın başarılı olmasında, yeterli ve dengeli beslenme, bilinçli ve düzenli egzersiz yapabilme dışında başka bir takım olumlu ve olumsuz etkenler rol oynar. Olumlu etkenler şunlardır:

Amacımız zayıflamaksa, aynı besin grubundan, kalorileri daha az olanları tercih edin. Böylece, besinin termik etkisinde hızlı bir artış olur. Bu ise fazladan kalori harcamanızı sağlar.

Her sabah aç karnına bir bardak su için. Böylece iştahınız biraz bastırılır ve sindiriminiz kolaylaşır.
Sabah, öğlen ve akşam öğünlerinizi hep aynı saatlerde yiyin. Bu daha çabuk kilo vermenizi sağlar.
Az etli, çok az yağlı her türlü sebze yemekleri, en az kalori içeren sağlıklı besinlerdir. Çok posa içerdiğinden kabızlığı önler. Örneğin; taze sebzelerle hazırlanan zeytinyağlı sebzelerin porsiyonu 400-600 kalori, yağsız hazırlandığında ise 50-100 kalori arasındadır.
Öğün atlamayın

Akşam yemeğinizi saat 20.00 den önce yiyin. Bu saatten sonra bir şey yemek istediğinizde tercihiniz yoğurt, meyve veya süt olmalıdır.
Masaya oturduğunuzda önünüze konulan her yemeği çabucak yemeğin. Küçük lokmalar halinde iyice çiğneyerek yediğinizde, daha az yemekle doyarsınız. Yemek yerken başka bir şeyle meşgul olmayın. Örneğin televizyon izlemeyin, gazete ve kitap okumayın. Çünkü fazla yediğinizin farkında olmazsınız.
Yaşınıza, fiziksel aktivitenize ve becerinize göre egzersiz seçip, her gün düzenli olarak yapın. Ama bu egzersizi sevin.
Aç karnına egzersiz yapın

Egzersizleri sabah aç karnına yapın, böylece serbest yağ asitleri çok daha fazla çözülür ve daha kolay kilo verirsiniz.
Yaş ilerledikçe bazal metabolizma yavaşlayıp aktif hücreler azalmaya başlar. Bunları önlemek için, düzenli fiziksel aktiviteler yapmalısınız. Çünkü egzersiz metabolizmayı normal seviyede tutmaya yarar. Yağsız vücut kitlesini de arttırarak bazal metabolizmayı yükseltip enerji sarfını çoğaltır.
Egzersiz yaparak kendinize olan güveninizi artırabilirsiniz. Düzenli yapılan aerobik kapsamlı egzersizlerde kaslar, karbonhidratlardan çok yağları kullanmaya başlar. Böylece kan insülin düzeyi düşer, insülin de kan şekerini düşürür. Bu da açlık hissini azaltır. Egzersizin bir yararı da HDL (iyi kolesterol) oranını ve maksimum oksijen tüketim hızını yükseltmesidir.
Yüksek tempolu, nefes nefese bırakan egzersizlerden kaçının. Orta şiddette yapacağınız egzersizlerle, kanda serbest yağ asidinde üç kat, kaslardan geçen kanda ise on kattan fazla artış olur. Sonuçta kasın kendisinden geçen kandan çekip aldığı serbest yağ asidi de artar.
Eğer çok şişmansanız, önce sırt ve karın kaslarını kuvvetlendirilmeli omurganızı sağlam tutabilen bu kasları geliştirmelisiniz. Bacak, kol ve omuz kaslarınızı geliştirmeyi en sona bırakmalısınız. Esnetme ve gerdirme çalışmalarını da egzersizlerin önüne ve sonuna yerleştirmelisiniz.
Tempolu yürüyün

Bir kilo yağ dokusunun kaybı için 7 bin kalorilik enerji harcanması gerekiyor. Bu nedenle egzersizle yetinmemelisiniz, düzenli fiziksel aktiviteler de yapmalısınız.
Yürüyüşlerinizde tempoyu yavaş yavaş artırın. Saniyede bir adım atarsanız dakikada 2-6 kalori, iki alım atarsanız dakikada 5-7 kalori harcarsınız. Bu da yılda size 5-6 kilo kaybettirecektir.
Kalçalarınız ve uyluğunuz için uygun egzersizler, yavaş tempolu koşu, yüzme, paten, engebeli arazilerde yürüyüş, tırmanma ve iniş olmalıdır. Ayrıca gün boyu yürürken, otururken, kalça kaslarını en az 30 kez kasıp gevşetin. Göbeğiniz sarkmış ise, karnınızı devamlı içeri ve yukarı çekin.

canlarım günaydın hepinize...

gercekten güzel bilgiler çok teşekkür ederiz serapçım.
bende hemen sabah kahvaltımı yazim..
klasik tabiki :) kepek ekmeği peynir domates biber bide salam:)
ve sekersiz cay

günaydınkızlar
güzel paylaşımlar diliyorum
benim hasthane işlerim var çıkmam lazım
ööptüüüm

günaydın kızlar

dün 21,30a kadar işteydim
bişey yiyemedim tabi işteyken
eve gidince 1 tane çokoprens yedim okadar
sonrada form çayımı içtim uyudum

sabah kahvaltımda klasik her zamanki gibi yani

günaydın arkadaşlarr
uzun bir süreden sonra yine aranızdayım ne güzel yeni arkadaşlarda katılmış
en son izne ayrıldığımda 58.9 kilodaydım ama malesef sabah tartıldığımda 63.1 i de görmüş oldum
zeynep ablayla konuştuk eski kiloma dönene kadar listelerde görünmeyeceğim inşallah en kısa sürede fazlalıklardan kurtuluruz hep birlikte
bu arada serapçım çok güzel bilgiler vermişsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…