9 günlük tatilde yatılı misafir.

Merhaba, normalde özel sektörde çalıştığım için hiçbir zaman 9 gün tatil yapamam. Bu sene iş yerim senelerdir görmediğim bir şekilde ücretsiz izin verdi ve tüm çalışanlar olarak tatilimizi 9 güne tamamladık. Sahil kenarında yaşıyorum ailemden uzakta, kendilerini çok sevmem ve özlemem sebebiyle eşimle de konuşarak bu tatilde annemleri ve dayımları davet ettim.
Gelmelerine iki hafta varken eşimle temizliğe başladık ve silinmedik cam çekilmedik köşe bırakmadık. Üç dört çeşit yemek ve poğaça tarzı şeyler yapıp buzluğa attık en azından kalabalıkta yemek yaparken işimiz kolaylaşsın diye. Ben kendimce tüm hazırlıklarımı yaptım zannediyordum ancak annemler geldikleri gün yemek yenildikten sonra bu sefer diğer teyzemi çağırdığını söyledi. Diğer teyzemde otel tutacaklarmış evime sığmayacakları için, ancak günün tamamını bizimle geçireceklermiş vs vs. Ben bu kısma çok takıldım. Kimseyi dışlamak istemedikleri için herkesi bir şekilde davet etmişler kısaca. Ancak iki yatak salonda iki yatak misafir odasında dört yatakta diğer odamda açmama rağmen yerde döşekte yatan 2 kişi oldu. Bu kalabalığın dip dibe olmanın yanında ekstradan 5 kişiyi daha ne psikolojim ne evim kaldırmayacaktı. Anneme usulünce bunun bu şekilde olmayacağını birini çağıracakları zaman bana danışmaları gerektiğini söyledim.

Bu konuşmadan sonra annem üzüldü ve mahcup oldu aynı zamanda kırmadan nasıl yaptığını bilmesem de diğer misafirleri iptal etti. Sonrasında ise artık günlerce bir sürü insanı ağırlamaktan yorulduğum için gücüm takatim tükendi ve hafiften yorgunluğum belli olmaya başladı. Kesinlikle annem ve yengem köşeye çekilip oturmadılar sürekli mutfaktaydılar benimle ancak beni ilk defa böyle kalabalık yatılı misafir ağırlıyor olma stresi bile yordu. Bu yorgunluğumun belli olduğu nadir yerlerde yengem ara sıra laf soktu, 'dribble ı çok yorduk biz yaaa, bir daha kabul etmeyecek anlaşılan. İncileri döküldü sanırım evinin' vb. Normalde altta kalmam ancak ev sahibi olduğum için çok dişimi sıktım.

O kadar çok şey oldu ki bu 9 günde, kendi aralarında gerildiler. Eşleriyle tartıştılar sonra barıştılar. Çocuklar birbiriyle kavga ettiler vs vs ancak ben hep sakin kalıp polyannacılık oynadım ve ortamı yumuşattım. Sürekli keyifli davranıp mutlu etmeye çalıştım anlaşılan hiç görülmemiş. Yolcu ettiğim sırada da yol boyunca onları aradım annem her seferinde açıp haberdar etmesine rağmen yengem hiç açmadı ve telefonun çekmediğini iddia etti ve aramalarıma dönmüyor. Dayım her şeyden habersiz çok keyifli ve mutlu. Çok güzel gezdik yedik içtik tatil yaptık diyorlar ancak yengem beni çok huzursuz ediyor. Ben taşınırken bu şehirde kimseyi tanımadığım için annemlerle birlikte taa memleketten gelip günlerce yardım etti yengemle dayım ve böyle yapılan iyilikleri ben unutamam. Bu sebeple zaten ilk uzun tatil fırsatında annemlerin yanında onları da çağırmıştım yoksa ben de yunan adalarına gitmeyi biliyorum, onlara da tatil yaptırmak istemiştim ancak şu an anlamadığım bir şekilde yengem küs gibi duruyor. Bu durum içime dert oldu ve ne yapıcam bilemedim.
Ara sıra yorgun görünmem dışında kalplerinin kırılmasına sebep olacak bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Onların varlığında her deniz dönüşü ev mahvoluyordu, yengem minyon ve kıvırcık saçlı çok bakımlı bir kadın her gün saç yapıyordu, bir sürü genç kız kuzenim ve kardeşim olduğu için yerler saçtan geçilmiyordu. Temizliği sürekli gizli saklı yapmaya çalıştım bir gün sadece birlikte temizlik yapabildik ancak son iki gün artık temizliği salmıştım gittiklerinde evi kırklarım diyerek. Buna takılmış olabilir mi diye de düşündüm ama mantıksız geldi. Diğer teyzemlerin gelmesini istemediğim için üstüne alınmış olabilir mi ? Sizce sebep ne olabilir ne yapabilirim ?
Gerekeni yapmışsın ,defalarca aramissin, dayının en azından keyfi yerinde ve minnetkar küsen de küssün seni bu kadar seven zaten sana tavır almazdı. Annene durumu bildirmissin gelen misafirleri annen geri çevirmiş gelen de teyzen yani yengenin alinacagi bir durum yok. Çok hassas kalplisin seni çok uzerler.

Anne, baba, dayı, yenge hadi 2-3 çocukları olsa 6-7 kişi. Kaç kişi geldiler allah aşkına?
4 yetişkin vardı, dayımla yengemin 4 çocuğu var benim de iki kardeşim gelmişti. 4 çocuğun 4 ününde geleceğini de düşünmedim kuzenlerimden birisi zaten çalışan 25 yaşında genç kız biri üniversite okuyor bizle işleri olacağını düşünmemiştim diğer ikisi lisenin başında ergen ikizler ama belki de dayımlar da ben gelmedikleri için kırılırım diye düşünerek zorla getirmişlerdir. Bize de annemler hep böyle derdi bekarlık zamanı aman ayıp olur gidelim şu düğüne bu davete vs vs

Anladığım kadarıyla yengenizle aranız genel olarak iyi, yardımsever sizi seven biri olduğunu anladım yazdıklarınızdan. Böyle basit konulardan insan harcamaya gerek yok. Ben olsam Aranızdaki soğukluk uzamadan ya telefon edip ya ilk uzun yatılı misafir deneyimimdi inşallah becermişim diye şakayla karışık alttan alarak tatlılık yapardım. O da güler birşeyler söyler unutulur gider
Çok doğru söylüyorsunuz teşekkürler

Saydığıma göre toplamda 10 kişilermiş. Sizin anne baba dayı yenge 4 kişi ediyor. 6 çocuk mu vardı yani? Hepsinin de geleceği tutmuş. Gençler genelde gelmek istemez aile akraba tatillerine. Keşke sadece büyükleri çağırsaydınız çok daha kolay olurdu. Bir de gün belirtmemeniz hata olmuş. Tatil 9 günse 4 gün kalmaları yeterliydi. Mesela pazartesiden cumaya kadar beraber olalım diye özellikle belirtmeniz lazımdı.
İşte bunların hepsi tecrübesizlikten :KK70: Bir de ben memlekette olmadığım için çok az misafirim olur yani arkadaşlarım vs gelirler akraba falan çok çok nadir. O yüzden tecrübesizliğime denk geldi :)

Eşiniz bu dokuz günde ne yaptı garibim 😅
Ay onu görmeniz lazımdı ordan oraya koşturdu, sürekli mangal yaktı durdu :KK70: Herkesle muhabbet herkesle güler yüz. Allahtan kendisi hiç kaprisli nazlı tripli bir insan değil en bunaldığında sabahın 8 inde uyandırıp kalk baş başa yarım saat bir kahve içip gelicez dedi kimse uyanmadan bi onu yaptık sakinleşti :)

9 gün,o kadar insan,ye iç ,temizlik yap yine de yaranama .Sadece anne baba yeter yatili misafirliğe.Neden yengenizin üzerine bu kadar düşüyorsunuz? Açmazsa açmasin telefonu,ne düşünürse de düşünsün.Bi yenge için bu kadar ince düşünüp konu açiyorsaniz ,sizin bazı davranislarinizi gözden geçirmeniz lazım.Üzerler,yorarlar sizi daha böyle davranmaya devam ederseniz.
Ben de bilmiyorum pek. Yengelerim içinde en cana yakın en dürüst kişi görürüm kendisini ve çok severim normalde. Bu yüzden üzüldüm sanırım. Bir de ben bu gelen en küçük dayıma da çok düşkünümdür. İşte sebepler ve sonuçları.

Merhaba, normalde özel sektörde çalıştığım için hiçbir zaman 9 gün tatil yapamam. Bu sene iş yerim senelerdir görmediğim bir şekilde ücretsiz izin verdi ve tüm çalışanlar olarak tatilimizi 9 güne tamamladık. Sahil kenarında yaşıyorum ailemden uzakta, kendilerini çok sevmem ve özlemem sebebiyle eşimle de konuşarak bu tatilde annemleri ve dayımları davet ettim.
Gelmelerine iki hafta varken eşimle temizliğe başladık ve silinmedik cam çekilmedik köşe bırakmadık. Üç dört çeşit yemek ve poğaça tarzı şeyler yapıp buzluğa attık en azından kalabalıkta yemek yaparken işimiz kolaylaşsın diye. Ben kendimce tüm hazırlıklarımı yaptım zannediyordum ancak annemler geldikleri gün yemek yenildikten sonra bu sefer diğer teyzemi çağırdığını söyledi. Diğer teyzemde otel tutacaklarmış evime sığmayacakları için, ancak günün tamamını bizimle geçireceklermiş vs vs. Ben bu kısma çok takıldım. Kimseyi dışlamak istemedikleri için herkesi bir şekilde davet etmişler kısaca. Ancak iki yatak salonda iki yatak misafir odasında dört yatakta diğer odamda açmama rağmen yerde döşekte yatan 2 kişi oldu. Bu kalabalığın dip dibe olmanın yanında ekstradan 5 kişiyi daha ne psikolojim ne evim kaldırmayacaktı. Anneme usulünce bunun bu şekilde olmayacağını birini çağıracakları zaman bana danışmaları gerektiğini söyledim.

Bu konuşmadan sonra annem üzüldü ve mahcup oldu aynı zamanda kırmadan nasıl yaptığını bilmesem de diğer misafirleri iptal etti. Sonrasında ise artık günlerce bir sürü insanı ağırlamaktan yorulduğum için gücüm takatim tükendi ve hafiften yorgunluğum belli olmaya başladı. Kesinlikle annem ve yengem köşeye çekilip oturmadılar sürekli mutfaktaydılar benimle ancak beni ilk defa böyle kalabalık yatılı misafir ağırlıyor olma stresi bile yordu. Bu yorgunluğumun belli olduğu nadir yerlerde yengem ara sıra laf soktu, 'dribble ı çok yorduk biz yaaa, bir daha kabul etmeyecek anlaşılan. İncileri döküldü sanırım evinin' vb. Normalde altta kalmam ancak ev sahibi olduğum için çok dişimi sıktım.

O kadar çok şey oldu ki bu 9 günde, kendi aralarında gerildiler. Eşleriyle tartıştılar sonra barıştılar. Çocuklar birbiriyle kavga ettiler vs vs ancak ben hep sakin kalıp polyannacılık oynadım ve ortamı yumuşattım. Sürekli keyifli davranıp mutlu etmeye çalıştım anlaşılan hiç görülmemiş. Yolcu ettiğim sırada da yol boyunca onları aradım annem her seferinde açıp haberdar etmesine rağmen yengem hiç açmadı ve telefonun çekmediğini iddia etti ve aramalarıma dönmüyor. Dayım her şeyden habersiz çok keyifli ve mutlu. Çok güzel gezdik yedik içtik tatil yaptık diyorlar ancak yengem beni çok huzursuz ediyor. Ben taşınırken bu şehirde kimseyi tanımadığım için annemlerle birlikte taa memleketten gelip günlerce yardım etti yengemle dayım ve böyle yapılan iyilikleri ben unutamam. Bu sebeple zaten ilk uzun tatil fırsatında annemlerin yanında onları da çağırmıştım yoksa ben de yunan adalarına gitmeyi biliyorum, onlara da tatil yaptırmak istemiştim ancak şu an anlamadığım bir şekilde yengem küs gibi duruyor. Bu durum içime dert oldu ve ne yapıcam bilemedim.
Ara sıra yorgun görünmem dışında kalplerinin kırılmasına sebep olacak bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Onların varlığında her deniz dönüşü ev mahvoluyordu, yengem minyon ve kıvırcık saçlı çok bakımlı bir kadın her gün saç yapıyordu, bir sürü genç kız kuzenim ve kardeşim olduğu için yerler saçtan geçilmiyordu. Temizliği sürekli gizli saklı yapmaya çalıştım bir gün sadece birlikte temizlik yapabildik ancak son iki gün artık temizliği salmıştım gittiklerinde evi kırklarım diyerek. Buna takılmış olabilir mi diye de düşündüm ama mantıksız geldi. Diğer teyzemlerin gelmesini istemediğim için üstüne alınmış olabilir mi ? Sizce sebep ne olabilir ne yapabilirim ?
Bu tarz imkanları olmadığı için size gelince sevdiklerinide annen çağırmak istemiş. Çağırdığı kişi teyzeniz. İlk defa evine bu şekilde geliyorlar. Daha relaks olabilirdiniz. Şahsen benim annem kardeşin davet etse asla sorun yapmazdım. Gergin davrandığınız mesajlarınızdan belli. Yengenin saçını bile dilendirdiniz. Yengen hayal kırıklığına uğramış.

Bu tarz imkanları olmadığı için size gelince sevdiklerinide annen çağırmak istemiş. Çağırdığı kişi teyzeniz. İlk defa evine bu şekilde geliyorlar. Daha relaks olabilirdiniz. Şahsen benim annem kardeşin davet etse asla sorun yapmazdım. Gergin davrandığınız mesajlarınızdan belli. Yengenin saçını bile dilendirdiniz. Yengen hayal kırıklığına uğramış.
Aslında onu yengemi övmek için söylemiştim :KK70: Teyzemleri ayrı olarak çağırmayı düşünüyorum zaten ama o kadar kalabalık şekilde değil.

yorgunlugum belli olmaya basladi yazmissiniz bu belli oldugu kisimlarda karsi tarafin rahatsiz hissettigi durumlarda olmus olabilir mi acaba belliki yengenizde sizin yardimci olan bir kadin sahsen bende davet edildigim yerde elimden geleni yaptigim halde ev sahibinin yorgun hissettigini bana yansitmasi beni uzerdi

Benim arkadaşlarım hemen her sene ailece bana kalmaya gelirler en az 10-15 gün kalırlar. Karı-koca ve yetişkin kızları. Hergün denize gider gelirler. Ne duş aldıklarını bilirim, ne saç taradıklarını, çünkü kendi arkalarını titizlikle toplarlar.
Misafir olma adabı bildikleri için, zaten yükü artmış ev sahibine ekstra ağırlık vermemek için iki kere titizlenirler.

Yengeniz, bence, en hafif tabirle şımarıklık yapıyor. Aradığınızda telefonu açıp, yarım ağızla da olsa, teşekkür etmesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü her halükârda günlerce yemiş içmiş yatmış, misafir olmuşsun o evde artık, sen önce buna bir teşekkür et de, sonra usulünce meseleni uygun bir ortamda söylersin illâ gerekiyorsa.

Kaldı ki bu gencecik insanın ilk misafir ağırlaması, çok da kalabalık olduk, kızcağız da çırpındı Allah için deyip, bir kısım - velev ki - hoşuna gitmeyen şeyleri göz ardı edecek bir olgunlukta olması gerekmez mi ?

Sizin iyi niyetiniz, tatilde pek çok başka şey yapabilecekken, ailenizi çağırıp, yaşadığınız yerin olanaklarından yararlanmalarını düşünmeniz, birlikte olmak istemeniz zaten yeter, yapamadıklarınız varsa da bu güzel gönlünüze sayacaklar artık. Lütfen üzülmeyin. Biri illâ kırılacaksa, belli bir olgunluk ve anlayış beklenmesi gereken yengenize, siz kırılın bence.

X