9 günlük tatilde yatılı misafir.

ilk kez 9 günlük bir tatilim olacak ve ben yengemle dayımı evime davet edeceğim ustelik yatılı. fıkra gibi. hayatta yapmam. aklınızı mi kaçırdınız acaba
Ben onlara 9 günün 9 u boyunca gelin kalın demedim zaten ancak taşınma zamanı o kadar yardımcı oldular ki artık bir şekilde telafi etmek ve teşekkür etmek istedim. Hatta fiilen teşekkürüm bile çok geç kalmış bir teşekkürdü. Hep dilimdeydi hakkınızı helal edin vs diyordum burdan memlekete giderken hediye götürüyordum ama yine de altta kalmak istemediğim için böyle bir işe giriştim eşim de destekleyince tamam hallederiz dedim kendimce ancak hata olmuş. Kısaca aklımı kaçırmadım bana surat asmasa küsmese çokta mutluydum ama dediğim gibi planladığım gibi olmadı.

Merhaba, normalde özel sektörde çalıştığım için hiçbir zaman 9 gün tatil yapamam. Bu sene iş yerim senelerdir görmediğim bir şekilde ücretsiz izin verdi ve tüm çalışanlar olarak tatilimizi 9 güne tamamladık. Sahil kenarında yaşıyorum ailemden uzakta, kendilerini çok sevmem ve özlemem sebebiyle eşimle de konuşarak bu tatilde annemleri ve dayımları davet ettim.
Gelmelerine iki hafta varken eşimle temizliğe başladık ve silinmedik cam çekilmedik köşe bırakmadık. Üç dört çeşit yemek ve poğaça tarzı şeyler yapıp buzluğa attık en azından kalabalıkta yemek yaparken işimiz kolaylaşsın diye. Ben kendimce tüm hazırlıklarımı yaptım zannediyordum ancak annemler geldikleri gün yemek yenildikten sonra bu sefer diğer teyzemi çağırdığını söyledi. Diğer teyzemde otel tutacaklarmış evime sığmayacakları için, ancak günün tamamını bizimle geçireceklermiş vs vs. Ben bu kısma çok takıldım. Kimseyi dışlamak istemedikleri için herkesi bir şekilde davet etmişler kısaca. Ancak iki yatak salonda iki yatak misafir odasında dört yatakta diğer odamda açmama rağmen yerde döşekte yatan 2 kişi oldu. Bu kalabalığın dip dibe olmanın yanında ekstradan 5 kişiyi daha ne psikolojim ne evim kaldırmayacaktı. Anneme usulünce bunun bu şekilde olmayacağını birini çağıracakları zaman bana danışmaları gerektiğini söyledim.

Bu konuşmadan sonra annem üzüldü ve mahcup oldu aynı zamanda kırmadan nasıl yaptığını bilmesem de diğer misafirleri iptal etti. Sonrasında ise artık günlerce bir sürü insanı ağırlamaktan yorulduğum için gücüm takatim tükendi ve hafiften yorgunluğum belli olmaya başladı. Kesinlikle annem ve yengem köşeye çekilip oturmadılar sürekli mutfaktaydılar benimle ancak beni ilk defa böyle kalabalık yatılı misafir ağırlıyor olma stresi bile yordu. Bu yorgunluğumun belli olduğu nadir yerlerde yengem ara sıra laf soktu, 'dribble ı çok yorduk biz yaaa, bir daha kabul etmeyecek anlaşılan. İncileri döküldü sanırım evinin' vb. Normalde altta kalmam ancak ev sahibi olduğum için çok dişimi sıktım.

O kadar çok şey oldu ki bu 9 günde, kendi aralarında gerildiler. Eşleriyle tartıştılar sonra barıştılar. Çocuklar birbiriyle kavga ettiler vs vs ancak ben hep sakin kalıp polyannacılık oynadım ve ortamı yumuşattım. Sürekli keyifli davranıp mutlu etmeye çalıştım anlaşılan hiç görülmemiş. Yolcu ettiğim sırada da yol boyunca onları aradım annem her seferinde açıp haberdar etmesine rağmen yengem hiç açmadı ve telefonun çekmediğini iddia etti ve aramalarıma dönmüyor. Dayım her şeyden habersiz çok keyifli ve mutlu. Çok güzel gezdik yedik içtik tatil yaptık diyorlar ancak yengem beni çok huzursuz ediyor. Ben taşınırken bu şehirde kimseyi tanımadığım için annemlerle birlikte taa memleketten gelip günlerce yardım etti yengemle dayım ve böyle yapılan iyilikleri ben unutamam. Bu sebeple zaten ilk uzun tatil fırsatında annemlerin yanında onları da çağırmıştım yoksa ben de yunan adalarına gitmeyi biliyorum, onlara da tatil yaptırmak istemiştim ancak şu an anlamadığım bir şekilde yengem küs gibi duruyor. Bu durum içime dert oldu ve ne yapıcam bilemedim.
Ara sıra yorgun görünmem dışında kalplerinin kırılmasına sebep olacak bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Onların varlığında her deniz dönüşü ev mahvoluyordu, yengem minyon ve kıvırcık saçlı çok bakımlı bir kadın her gün saç yapıyordu, bir sürü genç kız kuzenim ve kardeşim olduğu için yerler saçtan geçilmiyordu. Temizliği sürekli gizli saklı yapmaya çalıştım bir gün sadece birlikte temizlik yapabildik ancak son iki gün artık temizliği salmıştım gittiklerinde evi kırklarım diyerek. Buna takılmış olabilir mi diye de düşündüm ama mantıksız geldi. Diğer teyzemlerin gelmesini istemediğim için üstüne alınmış olabilir mi ? Sizce sebep ne olabilir ne yapabilirim ?
Valla şurada bi 9 günlük ilk tatilinde geniş ailesini eve getirse adamı 3 kez öldürür diriltip yine öldürürdük.
9 günün hepsini kullanmak zorunda mıydın bacım ? 3-4 gün gelselerdi de herkes mutlu olsaydı ya

Hata sizin.
Ne diye o kadar kişiyi misafir olarak davet ediyorsunuz ki.
Annenleri çağırsan yeterdi.
Zamanında taşınmasına yardım etmek için şehirdışından gelen yengesiyle dayısını çağırmasa ayıp olurdu. İnsanlar kendi şehirlerinden akrabalarına 3 4 saat ayırıp yardım etmiyor. Bunlar şehir dışından gelmiş angarya yapmaya. Belli ki iyi insanlar ve iyi bir ilişkileri var.

Benim dayımda düğünümde misafirleri salona aracıyla getirdi götürdü hatta dini nikahım evinde kıyıldı.Babam vefat ettiği için herkes misafir gibi geride durduğundan dayıma minnet duydum.Evliyken İstanbul’a geldiler bende kaldılar evim o kadar küçüktü ki onları kendi yatak odamda yatırdım bende eski eşimle yerde yattım günlerce ve biz çalışan insanlarız o halde işe gittik.Eski kocam bunu başıma kaktı haklıydı da insan yatağını da vermez.neyse kuzenim vefat etti cenaze yemeğini verdim çünkü ne yapsam minnetim geçmiyordu.neyse ben boşandım 2küçük çocukla gurbet elde hiç akrabam yok bir kere bile arayıp nasılsın demedi.içimi döktüm kusura bakmayın ama minnet duygusuyla davranmamak lazım.çünkü sizin sınırlarınızı zorlayan şeyler onlara göre küçük ve yetersiz maalesef.düşerse el verin tabi ama durduk yere gel tatil yap dediğinizde maalesef karşıdaki sizin imkanlarınızdan çok kendi hayal ettiklerini aramış bulamayınca da içerlemiş.

Saydığıma göre toplamda 10 kişilermiş. Sizin anne baba dayı yenge 4 kişi ediyor. 6 çocuk mu vardı yani? Hepsinin de geleceği tutmuş. Gençler genelde gelmek istemez aile akraba tatillerine. Keşke sadece büyükleri çağırsaydınız çok daha kolay olurdu. Bir de gün belirtmemeniz hata olmuş. Tatil 9 günse 4 gün kalmaları yeterliydi. Mesela pazartesiden cumaya kadar beraber olalım diye özellikle belirtmeniz lazımdı.

Ben onlara 9 günün 9 u boyunca gelin kalın demedim zaten ancak taşınma zamanı o kadar yardımcı oldular ki artık bir şekilde telafi etmek ve teşekkür etmek istedim. Hatta fiilen teşekkürüm bile çok geç kalmış bir teşekkürdü. Hep dilimdeydi hakkınızı helal edin vs diyordum burdan memlekete giderken hediye götürüyordum ama yine de altta kalmak istemediğim için böyle bir işe giriştim eşim de destekleyince tamam hallederiz dedim kendimce ancak hata olmuş. Kısaca aklımı kaçırmadım bana surat asmasa küsmese çokta mutluydum ama dediğim gibi planladığım gibi olmadı.
sizi anlıyorum bende ve birçoğumuz gibi belki hepimiz iyiliğin altında kalmak istemeyiz ama yengeleri memnun etmek çok çok zor. neyse iyilik yapmışsınız Allah bilsin. kıymet bilmeyen de vicdanı ile başbakan kalsın. siz elinizden geleni yapmışsınız

Merhaba, normalde özel sektörde çalıştığım için hiçbir zaman 9 gün tatil yapamam. Bu sene iş yerim senelerdir görmediğim bir şekilde ücretsiz izin verdi ve tüm çalışanlar olarak tatilimizi 9 güne tamamladık. Sahil kenarında yaşıyorum ailemden uzakta, kendilerini çok sevmem ve özlemem sebebiyle eşimle de konuşarak bu tatilde annemleri ve dayımları davet ettim.
Gelmelerine iki hafta varken eşimle temizliğe başladık ve silinmedik cam çekilmedik köşe bırakmadık. Üç dört çeşit yemek ve poğaça tarzı şeyler yapıp buzluğa attık en azından kalabalıkta yemek yaparken işimiz kolaylaşsın diye. Ben kendimce tüm hazırlıklarımı yaptım zannediyordum ancak annemler geldikleri gün yemek yenildikten sonra bu sefer diğer teyzemi çağırdığını söyledi. Diğer teyzemde otel tutacaklarmış evime sığmayacakları için, ancak günün tamamını bizimle geçireceklermiş vs vs. Ben bu kısma çok takıldım. Kimseyi dışlamak istemedikleri için herkesi bir şekilde davet etmişler kısaca. Ancak iki yatak salonda iki yatak misafir odasında dört yatakta diğer odamda açmama rağmen yerde döşekte yatan 2 kişi oldu. Bu kalabalığın dip dibe olmanın yanında ekstradan 5 kişiyi daha ne psikolojim ne evim kaldırmayacaktı. Anneme usulünce bunun bu şekilde olmayacağını birini çağıracakları zaman bana danışmaları gerektiğini söyledim.

Bu konuşmadan sonra annem üzüldü ve mahcup oldu aynı zamanda kırmadan nasıl yaptığını bilmesem de diğer misafirleri iptal etti. Sonrasında ise artık günlerce bir sürü insanı ağırlamaktan yorulduğum için gücüm takatim tükendi ve hafiften yorgunluğum belli olmaya başladı. Kesinlikle annem ve yengem köşeye çekilip oturmadılar sürekli mutfaktaydılar benimle ancak beni ilk defa böyle kalabalık yatılı misafir ağırlıyor olma stresi bile yordu. Bu yorgunluğumun belli olduğu nadir yerlerde yengem ara sıra laf soktu, 'dribble ı çok yorduk biz yaaa, bir daha kabul etmeyecek anlaşılan. İncileri döküldü sanırım evinin' vb. Normalde altta kalmam ancak ev sahibi olduğum için çok dişimi sıktım.

O kadar çok şey oldu ki bu 9 günde, kendi aralarında gerildiler. Eşleriyle tartıştılar sonra barıştılar. Çocuklar birbiriyle kavga ettiler vs vs ancak ben hep sakin kalıp polyannacılık oynadım ve ortamı yumuşattım. Sürekli keyifli davranıp mutlu etmeye çalıştım anlaşılan hiç görülmemiş. Yolcu ettiğim sırada da yol boyunca onları aradım annem her seferinde açıp haberdar etmesine rağmen yengem hiç açmadı ve telefonun çekmediğini iddia etti ve aramalarıma dönmüyor. Dayım her şeyden habersiz çok keyifli ve mutlu. Çok güzel gezdik yedik içtik tatil yaptık diyorlar ancak yengem beni çok huzursuz ediyor. Ben taşınırken bu şehirde kimseyi tanımadığım için annemlerle birlikte taa memleketten gelip günlerce yardım etti yengemle dayım ve böyle yapılan iyilikleri ben unutamam. Bu sebeple zaten ilk uzun tatil fırsatında annemlerin yanında onları da çağırmıştım yoksa ben de yunan adalarına gitmeyi biliyorum, onlara da tatil yaptırmak istemiştim ancak şu an anlamadığım bir şekilde yengem küs gibi duruyor. Bu durum içime dert oldu ve ne yapıcam bilemedim.
Ara sıra yorgun görünmem dışında kalplerinin kırılmasına sebep olacak bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Onların varlığında her deniz dönüşü ev mahvoluyordu, yengem minyon ve kıvırcık saçlı çok bakımlı bir kadın her gün saç yapıyordu, bir sürü genç kız kuzenim ve kardeşim olduğu için yerler saçtan geçilmiyordu. Temizliği sürekli gizli saklı yapmaya çalıştım bir gün sadece birlikte temizlik yapabildik ancak son iki gün artık temizliği salmıştım gittiklerinde evi kırklarım diyerek. Buna takılmış olabilir mi diye de düşündüm ama mantıksız geldi. Diğer teyzemlerin gelmesini istemediğim için üstüne alınmış olabilir mi ? Sizce sebep ne olabilir ne yapabilirim ?
Kendi ayağına sıkmışsın. İlk defa böyle tatilin varken aile çağırmak yerine tatile gitseydin ya da evinde ayaklarını uzatıp dinlenseydin keşke.
Bu ders olsun sana bir daha yapmazsın artık.

Boşverin alınacak yer aramış. Bana hiçbir problem görünmedi. Teşekkür etsinler yani.

Anne, baba, dayı, yenge hadi 2-3 çocukları olsa 6-7 kişi. Kaç kişi geldiler allah aşkına?

Benim teyzem yıllardır evime gelmedigi icin ve 1 geveden sonra otelde devam edeceklerini soyledigi icin yarim agiz buyrun gelin dedim. 1 gece degil 2 gece kaldilar ve tatilden igrendim resmen. Hicbisey anlamadim 9 günüm nasil gevti bisey anlamadim. Misaifr agirlamak helee de bu sicakta igrenc bisey. Durduk yere kendi agzimla kimseyi cagirmazdim ben sahsen. Ki gelicez diyene de buyrun demicem bundan sonra. Tatil beldesinde oturuyorum diye milletin denize girmek icin evimi banyomu kullanmasindan gina geldi gercekten. Beni gormek isteyen kışın gelsin bi daha yazın misafir asla

Ayrı ayrı çağırsan daha iyi olacakmış. Olan olmuş neyse artık. Arayıp sor açık açık. Ben artık bu moda geçtim çok şükür 40 a surda çok az kaldı :) neye kırıldin belli tavirlisin de

Ev ev değil otel sanki 😂yahu sadece annenizi ailenizi çağırırdınız yeterdi bakın sonuç böyle olmuş yatılı misafir her zaman zor olur özellikle davet edilmez düğün olur bir şey olur neyse de özel özel davet edilmez nokta

Anladığım kadarıyla yengenizle aranız genel olarak iyi, yardımsever sizi seven biri olduğunu anladım yazdıklarınızdan. Böyle basit konulardan insan harcamaya gerek yok. Ben olsam Aranızdaki soğukluk uzamadan ya telefon edip ya ilk uzun yatılı misafir deneyimimdi inşallah becermişim diye şakayla karışık alttan alarak tatlılık yapardım. O da güler birşeyler söyler unutulur gider

9 gün,o kadar insan,ye iç ,temizlik yap yine de yaranama .Sadece anne baba yeter yatili misafirliğe.Neden yengenizin üzerine bu kadar düşüyorsunuz? Açmazsa açmasin telefonu,ne düşünürse de düşünsün.Bi yenge için bu kadar ince düşünüp konu açiyorsaniz ,sizin bazı davranislarinizi gözden geçirmeniz lazım.Üzerler,yorarlar sizi daha böyle davranmaya devam ederseniz.

X