70 aylık çocuk okula başlamalımıdır. Öğretmen arkadaşlardan tavsiye alabilir miyiz.

Bu arada ben 1 ocak doğumlu olarak benden 1 yaş büyüklerle başladım okula
Yani sınıf arkadaşım 20 şubat 1989 luydu mesela benimle arasında 10 ay var fazlaca bi fark aslında

Okuma yazma da biliyordum
Akademik olarak zorlanmadım. Hatta 1. Sınıfta okuma bildiğim için sıkılıyordum
Amaaaa işler akademik başarıyla bitmiyor
5. Sınıfa geldiğimizde arkadaşlarım ergenliğe girmeye başladılar
Ben arkadaş ortamıma ayak uyduramaz oldum
Ayrıca matematik konusunda da ortaokula geçtiğimde onlar gibi kolay algılayamıyordum

hee sonuç olarak iyi şeyler de oldu kötü şeyler de. 17 yaşında üniversiteye başladım
21 imde mezun oldum ve işe başladım
Yine de sosyal açıdan sıkıntı yaşamaması için kızımı 1 sene bekletip göndereceğim

Çocuğunuzun gelişimi nasıl, yaşıtlarından uzun mu yoksa minyon tipli mi ? Kalem tutabilir mi, dikkati nasıl, ana sınıfına gitti mi, bu bilgileri yazmadan insanlar size fikir veremezler ki.

Aralık sonu doğumlu kızımı 69 aylıkken gönderdim. Hem motor becerileri olarak hem boy kilo vs olarak hep ileride bir çocuklu. 3. Sınıfa geçti, sınıfın en çalışkanı şu an.

Ocak başı doğumlu kızımı ise böyle giderse 68 aylıkken göndermem. O daha "normal" ilerliyor çünkü.

Bir diğer fark da, ilk kızım 2 yaşından itibaren okuldaydı, bir aksilik olmazsa ikincisi 4,5 yaşından itibaren gidecek.

Bir de bence sınıfa göre vs de etki ediyor. Bizim sınıfın 2/3'ü Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak doğumlu. O nispeten büyük duranları daha çok dışladılar. Onlar daha çok zorlandı. İleride ne olur bilmiyorum ilk iki senede çok kayda değer bir şey yok zaten hele birinci sınıfta yine devamlı boya, eşleştirme vs yapa yapa oynaya oynaya çaktırmadan öğrendiler okumayı yazmayı.

70 aylık nedir yahu? Bir yaşına kadar aylık denilir çünkü yaşı yoktur. Ama yaş almış çocuğa da aylık demek hala çok saçma
Milli Eğitim Bakanlığı okula başlama şartlarını çocuğun ayına göre yayınlıyor..örnegin 65 ayını tamamlamış çocuklar kayıt yaptırabilir diyor..Bu yüzden veliler okula başlatırken bu şekilde ifade ederler..

Okula başlama çağında Çocuğunuz yok sanırım
İlkokul için milli eğitimin hesabı bu şekilde :)
72 aylık olunca ilkokula başlamak zorunda
69-70 olunca veli isteği ile erteleniyor vs vs böyle ay bazında değişen kriterler var
Ondan böyle gün hafta bile hesaplanıyor
Yoo öğretmen olduğum için biliyorum ama burası okul değil Kk:) ve 5 buçuk 6 yaşında demesi daha doğru . Okul idaresi ile yazışmıyor ondan komik geldi :)

Çok teşekkürler
Rica ederim.Tabi bu adres bölgesinde olunan bölgedeki okul için geçerli.Adres dışı okulda kontenjan olabilir.Bu arada yarın e devlette okul sorgulama ile hangi okula düştüğü belli olacak

Yoo öğretmen olduğum için biliyorum ama burası okul değil Kk:) ve 5 buçuk 6 yaşında demesi daha doğru . Okul idaresi ile yazışmıyor ondan komik geldi :)
Ay hesabının olduğu bir konudan bahsediliyor ise neden yaş desin.2023 Kasım da 5 yaş oldu mesela çocuğu,5 yaş çocuğum okula başlasa mi dese olur mu hiç ? 2023 Kasım'da da 5 yaş ,2024 Ekim de de5 yaş ona bakarsak ama arada 11 ay var.Atanmamis öğretmensiniz sanırım.

Çocuğun yaşından ziyade aynı sınıfta ondan büyük çocukların olması sıkıntı. Zihinsel gelişim olarak asla yetişemiyorlar. Hakkı varsa tam bilgim yok o konuda ama 1 sene ertelemeniz en mantıklısı

Ay hesabının olduğu bir konudan bahsediliyor ise neden yaş desin.2023 Kasım da 5 yaş oldu mesela çocuğu,5 yaş çocuğum okula başlasa mi dese olur mu hiç ? 2023 Kasım'da da 5 yaş ,2024 Ekim de de5 yaş ona bakarsak ama arada 11 ay var.Atanmamis öğretmensiniz sanırım.
Çocuğum 2024 kasımda 5 yaş olacak dese daha doğru evet aynen öyle

Çocuğum 2024 kasımda 5 yaş olacak dese daha doğru evet aynen öyle
2024 Kasım'da 6 yaş olacak.Bana şu an 12 ocaklı cocugum okula başlasın mi deseler ayını hedaplarim mecburen ya da 6 yaş o
Çocuğum var deseler hangi ay doğdu diye sorarım,direkt ay söylenir böyle konuda.Okullar da ay hesabı ile alır.Benim oğlum 30 Eylül de dogsaydi mecburi sınıfına girecekti ama 1 Ekim de doğarak gönüllü sınıfında.Bir günün bile önemli var yani,yaş değil ay önemli okul kayıtlarında.

Çocuğunuzun karakterine, gelişim durumuna göre karar verebilirsinzi,tanımadan fikir vermek biraz zor. Anaokuluna gönderecekseniz sizin adrese düşen ilkokula dilekçe vermeniz gerek çünkü.
Benim kızım da 70 aylık olucak biraz çekingen olduğu için psikoloğumuzum da tavsiyesi ile bu yıl anaokuluna gidecek seneye ilkokula

Son düzenleme:
Ben zamanında okula başlarken kasım doğumlu olduğum için annem bir sene sonra göndermişti. Akademik olarak hep başarılı ve özgüvenli geçti okul hayatım. Olgun başlamış olmanın faydasını gördüm. Normalde içine kapanık bir çocuktum ama kendimden küçüklerle okula gitmek iyi gelmiş sanırım. Siz de kendi çocuğunuzu değerlendirin. Anaokulu öğretmenlerinden fikir alın bence.

Ben zamanında okula başlarken kasım doğumlu olduğum için annem bir sene sonra göndermişti. Akademik olarak hep başarılı ve özgüvenli geçti okul hayatım. Olgun başlamış olmanın faydasını gördüm. Normalde içine kapanık bir çocuktum ama kendimden küçüklerle okula gitmek iyi gelmiş sanırım. Siz de kendi çocuğunuzu değerlendirin. Anaokulu öğretmenlerinden fikir alın bence.
Özgüven gerçekten önemli.Ben 73 aylık başlamışım.Liseye kadar çok parlak bir öğrenci değildim ortalardaydim ama lisede düşük seviyede öğrencilerin olduğu okulda çalışkan pozisyonunda olmak ve herkesin bana bir şeyler sorması özgüvenimi yükseltti.Yuruyup gittim sonrasında üni vs diye.

Özgüven gerçekten önemli.Ben 73 aylık başlamışım.Liseye kadar çok parlak bir öğrenci değildim ortalardaydim ama lisede düşük seviyede öğrencilerin olduğu okulda çalışkan pozisyonunda olmak ve herkesin bana bir şeyler sorması özgüvenimi yükseltti.Yuruyup gittim sonrasında üni vs diye.

Evet motivasyonu arttırıyor özgüven ☺️

Merhaba, bu konularda danışmanlık veriyorum ve özel okullarda çalıştım. 72 ayı tamamlamadan kesinlikle 1.sınıfa göndermeyin lütfen, grubun en küçüğü değil en büyüğü olması gelişimi açısından çok çok önemli. Sadece akademik değil sosyal gelişimi açısından da öyle. Sınıfındakilerden 1 yaş küçük olabilir şu durumda ve bu yaşlarda birkaç ayın önemi bile çok büyük. Ben hiçbir çocuğa asla önermiyorum.

X