70 aylık çocuk okula başlamalımıdır. Öğretmen arkadaşlardan tavsiye alabilir miyiz.

Herkese merhaba,
Oğlum 29 Kasım 2018 doğumlu. Bu yıl anaokulu mu. İlkokulamı gitmeli.
Yani Eylül ayı itibariyle 70 aylık olacak. Bu konuda eşim ile anlaşamıyoruz. Kv de okula gönder deyip duruyor. Öğretmen arkadaşlardan tavsiye alabilir miyiz.
Ben baslatmazdim, seneye gitse daha iyi. Sınır 72 ay degil mi?

73 aylık oğlumu gönderdiğim için pişmanım (bilişsel olarak hazır olmasına, okuma-yazma bilmesine rağmen).
72 aydan küçük olsa asla göndermezdim.
Öğretmenim, kendi öğretmeni de bu şekilde düşünüyor.

Bence çocuğunuzun özelinde değerlendirmek daha sağlıklı olur ancak bir yıl daha anaokuluna gitmesinin hiçbir zararı olmaz aksine daha hazır başlar. Şuan çoğu veli çocuğunu bir yıl geç gönderdiği için 1. Sınıflarda çocuklar arasında ay bazında çok fark oluyor

Ben bize gelen küçüklerden yoruldum, çok da üzülüyorlar. Hepsi sizinki gibi ne yazıkki şanslı değil ve velisi bilinçli değil. Benim çocuk aptal heralde diye yüzüne yüzüne söylüyor çocuğunun. Halbuki çocuk aydan dolayı geri kalıyor laf anlatamıyoruz. Ben psikolojik olarak yıpranmalarına kıyamıyorum ve elimizden de bir şey gelmiyor sisteme bir kez girmiş oluyorlar artık tek çözüm sınıfta kalma onu da kimse gururuna yedirip istemez
Gurura yedirmek ayrı, çocuğun arkadaş ortamının değişmesi var bir de ya.
Şu an ben 1 sene okula ara vererek evde eğitim, spor, sanatla geçsin yılı çok isterim.
Ama dönüşte ortama yabancı kalması benimki gibi çekingen çocuklar için risk.

Ben bunu sınıf öğretmenine de söyledim bir kere. İleride sorun yaşar diyor herkes diye. Kadın dedi ki yok öyle bir şey bu çocuğun bireysel durumuna göre değişir dedi. Sizin çocuk mental olarak da motor beceri olarak da hazırdı bekleseydi asıl okuldan soğurdu dedi. Keza daha ilk hafta diğer okul çok sıkıcıydı ilkokul daha güzel dedi.
Matematikte sınıfın en iyilerinden mesela. Herkes en çok sayısaldan sorun yaşar demiş. Okuma yazmayı kasım başında halletti sınıfta büyük olup hala hedefleyenler vardı. Tamamen çocukla alakalı bence.
Belki de bizimkiler cidden zorlanmayacak. Aslında önemli olan çocuğun durumu. Minyon yada hala oyuna daha çok ilgisi olan bir çocuk mutlaka beklesin.
Benim oğlum 1 Ekim doğumlu.1,5 yil kreş 1 yıl da anasınıfı geçmişi var.Anasinifini tam zamanlı kulüplu olana gonderdim bu yıl.Cocugun formasını bile aldım ama hala tereddutteyim gitse mi gitmese mi diye.Okulunda ilkokula hazır bulunusluk testi yapıldı rehber öğretmen de benim gibi kararsız kalmış,eylüle kadar desteklenirse olur demiş bilemiyorum.Ben de 1.sinif okutacağım bu yıl,aynı okulda beraber gecerdik sınıfları avantaj aslında bu yönde.Oyun çok seviyor ki butun çocuklar oyun seviyor 4.sinif mezun ettim hepsi oyun meraklisiydi hala.Keske sabretsem de bekletsem ama bilemiyorum bir tespit daha yaptırayım bir yerlerde en iyisi

Benim oğlum 1 Ekim doğumlu.1,5 yil kreş 1 yıl da anasınıfı geçmişi var.Anasinifini tam zamanlı kulüplu olana gonderdim bu yıl.Cocugun formasını bile aldım ama hala tereddutteyim gitse mi gitmese mi diye.Okulunda ilkokula hazır bulunusluk testi yapıldı rehber öğretmen de benim gibi kararsız kalmış,eylüle kadar desteklenirse olur demiş bilemiyorum.Ben de 1.sinif okutacağım bu yıl,beraber gecerdik sınıfları avantaj aslında bu yönde.Oyun çok seviyor ki butun çocuklar oyun seviyor 4.sinif mezun ettim hepsi oyun meraklisiydi hala.Keske sabretsem de beklersen ama bilemiyorum bir tespit daha yaptırayım bir yerlerde en iyisi
Kararsız kaldılarsa zorlamayın hiç. Ama siz dört sene okutacaksanız o da büyük avantaj aslında bilemedim.

Herkese merhaba,
Yani Eylül ayı itibariyle 70 aylık olacak. Bu konuda eşim ile anlaşamıyoruz. Kv de okula gönder deyip duruyor. Öğretmen arkadaşlardan tavsiye alabilir miyiz.

Benim kızım da 12 kasım 2018 doğumlu, önümüzdeki sene anasınıfına devam ettireceğim. Eylül doğumluların aileleri bile ilkokula kayıt yaptırıp göndermeyip sınıfta bırakacaklarmış

Kararsız kaldılarsa zorlamayın hiç. Ama siz dört sene okutacaksanız o da büyük avantaj aslında bilemedim.
Kendi sınıfıma almam arkadaşin sınıfına veririm ama aynı okulda aynı sınıf kademesinde beraber ilerlemek de iyi olurdu.Dersleeimiz ortak olur,dediği gibi destekliyorum da ağustosun son gününe kadar düşüneceğim

70 aylık ne yaa şaka mı! Günü söyleseydiniz dakikalık filan diye. 6 yaşında deyin geçin yani ya da beş buçuk hee neyse
Okula başlama çağında Çocuğunuz yok sanırım
İlkokul için milli eğitimin hesabı bu şekilde :)
72 aylık olunca ilkokula başlamak zorunda
69-70 olunca veli isteği ile erteleniyor vs vs böyle ay bazında değişen kriterler var
Ondan böyle gün hafta bile hesaplanıyor

Oğlum 1 Ekim doğumlu, arkadaşımin da çocuğu 4 yıl önce 1 Ekim doğumlu olarak başlamıştı.Su an 5.sinifa geçti ünlü bir koleji yüzde 70 burslu kazandı.Hic belli olmuyor,çocuğa göre değişiyor

Branş öğretmeniyim.Oğlum 8 Kasım 2018 doğumlu,ben de bu sene tekrardan anaokuluna göndereceğim.Bu sene ilkokula giderse sınıfında ondan 10 ay büyük çocuklar olacak.Onların yaş grubunda 10 ay çok önemli.Bu konuda hiç tereddütüm yok.Sınıf öğretmeni arkadaşlarım var,onlarla da görüştüm.Hepsi 7 yaşında ilkokula başlanması görüşünde.Sadece ders başarısı olarak düşünmeyin.Akran zorbalığı hat safhada.

Herkese merhaba,
Hayir baslamamali, anaokuluna gonderin. Ilk 4 sene sorun yasamasada 5. Sinif itibari ile erken baslayan cocuklar cok sorun yasiyor

Her çocuk kendi durumuna göre değerlendirilmeli bence. Burada başla-beklet diyenler de kendi çocuklarına göre değerlendirme yapıyor aslında. Sizin çocuğunuzu bilmiyorlar. Kreşe gidiyorsa eğer oradaki hocaları değerlendirmeli. Eğer gitmiyorsa pedagoga götürüp değerlendirme yaptırmak en güzeli.

Ben olsam ki sizin çocuğunuzu tanımıyorum kendi çocuğum için değerlendiriyorum şuanda yaşıtları ile beraber olmasını isterdim. Sınıfta çok iri gözükmesini vs istemezdim. Çocukta bir sene bile boy-kilo vs durumlarında çok etkili fikrimce.

X