70 aylık çocuk okula başlamalımıdır. Öğretmen arkadaşlardan tavsiye alabilir miyiz.

Çocuğunuzu en iyi siz ve anaokul öğretmeni tanırsınız. Çocuğunuz kalemi düzgün tutabiliyor mu ? 1. Sınıfı kaldırabilir mi ? Bunları gözlemleriniz sonucu siz yorumlayabilirsiniz. Cevabınız evet ise boşuna 1 sene daha geçen sene gördüğü aynı şeyleri anaokulunda yapmasına gerek yok
Ama oyun çağı çocuğu olduğunu hazır olmadığını düşünüyorsanız 1 yıldan hiç bisey olmaz seneye başlatırsınız

Bilmemek sorun değil de cehaletle ukalalık birleşince dışarıdan trajikomik görünüyorsunuz hanımlar. Bu anneler sandığınız gibi buldumcuk değil, okula başlanırken ay hesabı yapılır, o yüzden o şekilde ifade ediyorlar. Ve küçük çocuklarda birkaç ay fark bile bilişsel gelişimi etkiliyor. Bu yüzden önemli. Yoksa çocuğundan bahsederken 49 aylık dese ben de derim “Niye 4 yaş değil?” diye. 🤦🏻‍♀️

Oğlum Kasım doğumlu, ben erteleyemedim. Daha doğrusu gittiği anaokulu öğretmeni çok hazır bekletmeyin dedi. Boyu da yaşıtlarından çok uzun olunca ilkokul öğretmeni ve rehberlik de yine bekletmeyin dedi.
Bir sorun da yaşamadı şimdilik. Sınıfın iyilerinden diyor öğretmeni. İlerlemesi de iyi diyor. Ama hala tam olarak emin değilim. İleride ortaokulda pişman olmam umarım diyorum.
Siz de bence anaokul öğretmeniyle okul rehberliğiyle bir görüşün.

Herkese merhaba,
Oğlum 29 Kasım 2018 doğumlu. Bu yıl anaokulu mu. İlkokulamı gitmeli.
Yani Eylül ayı itibariyle 70 aylık olacak. Bu konuda eşim ile anlaşamıyoruz. Kv de okula gönder deyip duruyor. Öğretmen arkadaşlardan tavsiye alabilir miyiz.
Kaynanaya neymiş? Çocuk sizin çocuğunuz. Ben tavsiye etmiyorum kendim de göndermem.
Erken hayata atılsın bla bla bir sürü şey diyen çıkar faso fiso
Çocuğun kasları grubunun içinde küçük zayıf gelişmemiş kalacak. 1 ay bile bizim için fark ediyor tıpkı bebek gibi.
Yazı yazacak ağlayacak psikomotor kaslar diğerlerine göre geriden geldiği için, ödevler hem çocuğa hem size eziyet gelecek ve nefret edecek al sana travma
Eee sonra devreye matematik girecek o bu çocuğun ne kadar somutlaştırma yapılsa da soyut zeka diğerlerine göre geriden gelecek o kavrayana kadar diğerleri geçmiş olacak
Beden eğitimi dersinde bile grubun gerisinde kalır.
Bir dünya örnek sayılabilir çocuk üstün zekalı değilse diğer kişilerle güle oynaya başladığı okul hayatında üzerine sınıfın en gerisi grubunda olma etiketi yapışacak
Anne baba bilse bile ya sen niye yapamıyorsun diye o kadar negatif şeyden sonra çocuğa yüklenecek vs vs
Halbuki bir sene sonra gitse sınıfın en mutlu arkadaşları ile fiziken bilişsel olarak kas olarak daha uyumlu mutlu yıldız öğrencisi olabilecekken bizim erken okutma sevdamız yüzünden senelerce sınıfın gerisinden algılayan öğrencisi olacak..
İyi olma ihtimali az da olsa var ama genelde bu erken gönderme sevdası çocuk için işkence. Çocuğa eziyet etmeye gerek yok. Ömrü okul sırasında geçecek ne var bir sene ana sınıfına gidince ne kaybedecek. Madalya mı verecekler ağlaya ağlaya okuyunca eziyet çekince. 1 sene sonra gidince 1-2 tekrarla öğreneceği şeyi 1 sene erken gidip 20 kere tekrarla yarım yamalak öğrenmesi mi daha iyi
Arkadaşlık ilişkilerine girmiyorum bile uyum sağlanamıyor ya dayak yer gelir ya dışlanır, ya hırçınlaşır kendini korumak için bir dünya şey. Öğretmene de eziyet çocuğa zaten eziyet aileye komple eziyet.

Erken okula gönderme fantazisini hiç anlamıyorum. Tavsiye de etmiyorum. 60 aylıkları başlattıkları jenerasyon kesinlikle o evredeki çocuklar telef oldu. Öğretmenleri zaten komple eziyet çekti.

Bilişsel ve psikomotor beden yeterliliğini değerlendirin. Herkesin evladı gözünde süper bir sporcu süper zeki bir çocuktur. Ama objektif olmak lazım. Sizin gaza gelip aldığınız bir karar çocuğun bir ömür eğitim hayatı arkadaşlık sosyal hayatını etkileyecek ona göre değerlendirin ölçün biçin

72 aylık olunca başlanıyor okula benim oğlum 73 aylikti ama 70 olsa başlatmazdim. Ne kadar fark az görünsede bu durumda ay fark ediyor.

Kaynanaya neymiş? Çocuk sizin çocuğunuz. Ben tavsiye etmiyorum kendim de göndermem.
Erken hayata atılsın bla bla bir sürü şey diyen çıkar faso fiso
Çocuğun kasları grubunun içinde küçük zayıf gelişmemiş kalacak. 1 ay bile bizim için fark ediyor tıpkı bebek gibi.
Yazı yazacak ağlayacak psikomotor kaslar diğerlerine göre geriden geldiği için, ödevler hem çocuğa hem size eziyet gelecek ve nefret edecek al sana travma
Eee sonra devreye matematik girecek o bu çocuğun ne kadar somutlaştırma yapılsa da soyut zeka diğerlerine göre geriden gelecek o kavrayana kadar diğerleri geçmiş olacak
Beden eğitimi dersinde bile grubun gerisinde kalır.
Bir dünya örnek sayılabilir çocuk üstün zekalı değilse diğer kişilerle güle oynaya başladığı okul hayatında üzerine sınıfın en gerisi grubunda olma etiketi yapışacak
Anne baba bilse bile ya sen niye yapamıyorsun diye o kadar negatif şeyden sonra çocuğa yüklenecek vs vs
Halbuki bir sene sonra gitse sınıfın en mutlu arkadaşları ile fiziken bilişsel olarak kas olarak daha uyumlu mutlu yıldız öğrencisi olabilecekken bizim erken okutma sevdamız yüzünden senelerce sınıfın gerisinden algılayan öğrencisi olacak..
İyi olma ihtimali az da olsa var ama genelde bu erken gönderme sevdası çocuk için işkence. Çocuğa eziyet etmeye gerek yok. Ömrü okul sırasında geçecek ne var bir sene ana sınıfına gidince ne kaybedecek. Madalya mı verecekler ağlaya ağlaya okuyunca eziyet çekince. 1 sene sonra gidince 1-2 tekrarla öğreneceği şeyi 1 sene erken gidip 20 kere tekrarla yarım yamalak öğrenmesi mi daha iyi
Arkadaşlık ilişkilerine girmiyorum bile uyum sağlanamıyor ya dayak yer gelir ya dışlanır, ya hırçınlaşır kendini korumak için bir dünya şey. Öğretmene de eziyet çocuğa zaten eziyet aileye komple eziyet.

Erken okula gönderme fantazisini hiç anlamıyorum. Tavsiye de etmiyorum. 60 aylıkları başlattıkları jenerasyon kesinlikle o evredeki çocuklar telef oldu. Öğretmenleri zaten komple eziyet çekti.

Bilişsel ve psikomotor beden yeterliliğini değerlendirin. Herkesin evladı gözünde süper bir sporcu süper zeki bir çocuktur. Ama objektif olmak lazım. Sizin gaza gelip aldığınız bir karar çocuğun bir ömür eğitim hayatı arkadaşlık sosyal hayatını etkileyecek ona göre değerlendirin ölçün biçin
Aslında çocuktan çocuğa değişiyor. Dediğiniz endişelerle başlattım ben 70 aylıktı. İlk hafta oh anaokulundan daha güzel anne iyi ki birinci sınıfım dedi. Hep oyun oyun tenefüste yoktu zaten dedi. Ki tüm derslerde ödevlerde de sorunsuz ilerledi.
Ay olarak büyük bir sınıf arkadaşlarının bir çoğunun annesini İngilizce öğretmeni sık sık arayıp biraz daha çalıştırın dediği halde bize böyle bir talep gelmedi. Sınıfın iyilerinden gidiyor şimdilik.

Sınıftaki çocuklarda Neredeyse bir yaşa yakın fark oluyor maalesef küçük yaşlar olunca. benim kızım 75 aylık başladı sınıfında 83 aylık çocuklar vardı. Normalde 7-8 ay göze az gelir ama bu yaşlardaki çocuklar için çok fark ediyor

Ben Hollandada yaşıyorum burda 4 yaşında başlıyorlar okula. 2 veya 3tede haftada isterse aile 2-3 gün gönderebiliyor. Nekadar erken başlarlarsa okadar iyi. Hem sosyal olarakta daha faydalı.
Hollandadaki eğitim müfredatı olsa dediğin doğru da :KK70: bizde okuma yazma öğrendin mi sadeleştirilmiş program olduğu halde yenisi dahil full bilgi ezber istiyor yok keşferek öğrensin bilmem ne olayı manasız sınavda hiç de öyle minnoş soru sormuyorlar :KK70: bizde iki dönem haftanın beş günü zorunlu. Devamsızlık yaoarsa sınıf tekrarına düşer. Biliyorsunuzdur az çok Türkiye'deki eğitim sistemini hele şimdi başarılı başarısız not sınırı getirdiler hepten karman çorman oldu

Benim kızım anaokuluna gitmeden ilkokula başladı.başlangıçta anaokuluna gidenlerle arasında bariz fark vardı.çünkü anaokulunda okuma yazma öğrenenler yazı yazanlar vardı sınıfında.arayı kapattık tabi hızlıca ama biraz içine kapandı.kreşte ödev yoktu birden her gün ödev yapmaya alışması beni de yordu.yazı bilenler hemen yazınca benimki yetişicem diye bir de küçük çocuk o da kendince birinci olmak istiyor, yazısı bozulmuştu.2.döneme tüm açıkları kapattık.Her çocuk bir olmuyor tabi kreş öğretmenimiz bizi direkt ilkokula yönlendirmişti.Başta pişman olmuştum ama iyiki dinlemişim öğretmenlerini.bence çocuğunuzun gelişimini takip eden ve bilen kendi öğretmenlerine danışın.

Aslında çocuktan çocuğa değişiyor. Dediğiniz endişelerle başlattım ben 70 aylıktı. İlk hafta oh anaokulundan daha güzel anne iyi ki birinci sınıfım dedi. Hep oyun oyun tenefüste yoktu zaten dedi. Ki tüm derslerde ödevlerde de sorunsuz ilerledi.
Ay olarak büyük bir sınıf arkadaşlarının bir çoğunun annesini İngilizce öğretmeni sık sık arayıp biraz daha çalıştırın dediği halde bize böyle bir talep gelmedi. Sınıfın iyilerinden gidiyor şimdilik.
Ben bize gelen küçüklerden yoruldum, çok da üzülüyorlar. Hepsi sizinki gibi ne yazıkki şanslı değil ve velisi bilinçli değil. Benim çocuk aptal heralde diye yüzüne yüzüne söylüyor çocuğunun. Halbuki çocuk aydan dolayı geri kalıyor laf anlatamıyoruz. Ben psikolojik olarak yıpranmalarına kıyamıyorum ve elimizden de bir şey gelmiyor sisteme bir kez girmiş oluyorlar artık tek çözüm sınıfta kalma onu da kimse gururuna yedirip istemez

Kızım 4. Sınıfa geçti, ders başarısı 3 yılda gayet iyiydi.
Fiziksel olarak minyon olmadığı için sorun yaşamadı, arkadaşlık ilişkilerinde sorun yok. Ortaokul konusunda endişe ediyorum hâla hep orada sorun yaşayayabilecegi söylenip, yazılıyor. Sınıf öğretmeni de bu endişemin kızım için kesin bir dille gereksiz olduğunu söylüyor. Öyle olmasını umuyorum ya çok olumsuz yorumlarda canımı sıkıyor istemsiz, öğretmenler tecrübelerini paylaşıyor tabi ama anne yüreğim bi cız ediyor 🥹

benim büyük oğlanda tam ayını doldurmadan başladıydı ekim sonu doğumlu. bir sorun yaşamadık ama siz anaokulu öğretmeniyle görüşüp öyle karar verin.

Kızım 4. Sınıfa geçti, ders başarısı 3 yılda gayet iyiydi.
Fiziksel olarak minyon olmadığı için sorun yaşamadı, arkadaşlık ilişkilerinde sorun yok. Ortaokul konusunda endişe ediyorum hâla hep orada sorun yaşayayabilecegi söylenip, yazılıyor. Sınıf öğretmeni de bu endişemin kızım için kesin bir dille gereksiz olduğunu söylüyor. Öyle olmasını umuyorum ya çok olumsuz yorumlarda canımı sıkıyor istemsiz, öğretmenler tecrübelerini paylaşıyor tabi ama anne yüreğim bi cız ediyor 🥹
Ben bunu sınıf öğretmenine de söyledim bir kere. İleride sorun yaşar diyor herkes diye. Kadın dedi ki yok öyle bir şey bu çocuğun bireysel durumuna göre değişir dedi. Sizin çocuk mental olarak da motor beceri olarak da hazırdı bekleseydi asıl okuldan soğurdu dedi. Keza daha ilk hafta diğer okul çok sıkıcıydı ilkokul daha güzel dedi.
Matematikte sınıfın en iyilerinden mesela. Herkes en çok sayısaldan sorun yaşar demiş. Okuma yazmayı kasım başında halletti sınıfta büyük olup hala hedefleyenler vardı. Tamamen çocukla alakalı bence.
Belki de bizimkiler cidden zorlanmayacak. Aslında önemli olan çocuğun durumu. Minyon yada hala oyuna daha çok ilgisi olan bir çocuk mutlaka beklesin.

Ben gönderıyorum..Bizim ki de 70 aylık..Anaokulunda rehberliğin yaptığı testten de geçmiş..

Bu arada devlet ay hesabına göre alım yaptığı için ay yazılıyor bazıları yaşı yok mu demişte..Ocak 2018 de o zaman 6 yaşında aralık 2018 de 6 yaşında o zaman ...

Ama devlet belirli bir ay da olanları zorunlu, altında olanları ise zorunlu tutmuyormuş o yüzden...

Çocuğunuzun gelişimi hakkında bilgi alın sizde...Öğretmenide ,rehber öğretmenide yapar dedi ama anaokulu devam hakkı var kullanabilirsiniz demişlerdi..

Ben bunu sınıf öğretmenine de söyledim bir kere. İleride sorun yaşar diyor herkes diye. Kadın dedi ki yok öyle bir şey bu çocuğun bireysel durumuna göre değişir dedi. Sizin çocuk mental olarak da motor beceri olarak da hazırdı bekleseydi asıl okuldan soğurdu dedi. Keza daha ilk hafta diğer okul çok sıkıcıydı ilkokul daha güzel dedi.
Matematikte sınıfın en iyilerinden mesela. Herkes en çok sayısaldan sorun yaşar demiş. Okuma yazmayı kasım başında halletti sınıfta büyük olup hala hedefleyenler vardı. Tamamen çocukla alakalı bence.
Belki de bizimkiler cidden zorlanmayacak. Aslında önemli olan çocuğun durumu. Minyon yada hala oyuna daha çok ilgisi olan bir çocuk mutlaka beklesin.
Anaokulunda öğretmeni kızımın başlamasından yanaydı hep, aynı aylarda bir sene daha anaokuluna devam etsin dediği öğrencileri de oldu. Çocuktan çocuğa değiştigini düşünüyorum bende ama olumsuz yorumlarda denk gelince bi acabaya düşüyorum. Sorun yaşamazlar umarım.

Kızlar benim oğlumda 2018 Ağustos ayi doğumlu bu sene anasınifina gitti bu arada özel eğitim de alıyoruz anasınıfı öğretmeni 1. Sınıfa başlayabilir dedi ama ben çok emin değilim . Ben bu senede anasifina verme taraftarıyım ama bilemedim napmali.
1. Sınıf zaten ağır gelecek kaldiki biz özel eğitimde görüyoruz raporun bitmesine dört ay var ama yine rapor çıkabilir . Bende arada kalmış durumdayim

Herkese merhaba,
Oğlum 29 Kasım 2018 doğumlu. Bu yıl anaokulu mu. İlkokulamı gitmeli.
Yani Eylül ayı itibariyle 70 aylık olacak. Bu konuda eşim ile anlaşamıyoruz. Kv de okula gönder deyip duruyor. Öğretmen arkadaşlardan tavsiye alabilir miyiz.
Ben olsam 1 yıl sonra gönderirim . O yaşlarda 1 ay bile çok fark ediyor . Yani şöyle düşünün 2 yaşındaki çocuk ancak yeni yeni konuşmaya başlıyor 3 yaşındaki çocuk şarkılar söylüyor. Açığı kapatması çok zor . Benin şubat doğumlu oğlum var 79 aylıkken gidecek

X