7 aylık evlilikte artık borcumun biteceğine inancım kalmadı.

Benim kredi kartı limitim 30 bin. Bazen darlanıp 1-2 bin artırıyorum, geceleri uyuyamıyorum 😅 Yüksek limitler beni geriyor çok gözümün önüne köprü altlarında yaşadığım falan geliyor.

Hahaha, ben yıllardır finans sektöründe olduğum için şöyle diyim, köprü alti fantezisiz hakikaten bazılarının gerçeği oluyor. Ne bilim, bazi gençlere evde finans eğitimi verilmiyor.
28 yaşinda evlenip bu kadar dibe batan bir insan baya lay lay lom haraket etmiştir diyorum. Ne bilim. Arabanın neden kasko sigortası yoktu mesela?! Çevrelerinde akli başında bir yetişkin yok galiba

Araba yeni diyor, zorunlu trafik sigortası yaptırmadan alamaz üstüne zaten. Vardır muhakkak.
aralık 2023 gibi bir tarihe denk geliyor arabayı almaları, o tarihte 500 bine sıfır araç yoktu ki. Bir de eski konusunda sigortacıya gittk karşı tarafa ulaşamıyoruz falan demiş ama orayı anlayamadım adama ulaşılmış adam gelip ifade verip kabul etmiş yaptığını. Ben tam anlayamadım bu olayı ya

Eşim ile iki sene konuştuktan sonra evlendik uzaktan bir ilişkiydi o yüzden doya doya gezemedik, evlendikten sonra takılan takılar ile 500 bine yakın araba aldık sonra bayram dönüşü trafik kazası geçirdik ve arabamız kullanılamaz hale geldi. Ve çarpan araç kaçtığı için birde avukat masrafı olarak olmayan paramızdan 50 bin tl verdik, kredi kartlarını döndüremedikçe sürekli kredi çektik kredi çektikçe battık aylık ödemelerimiz boyumuzu aştı, yeni evli biri olarak asla tatile gidemedim, gezemedik , bu evlilikte sürekli sorun yapıyorum şu an 28 yaşındayım şöyle bir bakıyorumda asla çiçekli masalarda fotoğrafım yok mesela , örneğin hani erkek organizasyonu hazırlar kadını yemeğe götürür ya , şöyle bir fotoğrafımız olmadı asla bu süreçte … eşim elbette çok iyi bir insan bu süreçlerin geçeceğini söylüyor ama bilmiyorum inancımı kaybediyorum artık . Hep borç ödeyecekmişim gibi geliyor
instagramınızı kapatırsanız mutluluğu bulursunuz bence
o dünyada herkes tatilde herkesin kocası çok zengin
herkesin eşi karısını mekan mekan gezdiriyor falan
bunların hepsi doğru da olabilir ama gerçek bir ilişkide mutlu olmak için kilit noktası olacak kadar önemli mi?

yapılması kötü demiyorum evet durum uygun olur en iyi yerde tatil de yaparsın yapın da zaten
ama şu an durumunuz bunu karşılamaya yetmiyor ise önceliğiniz maddi durumunuzu toparlamak olmalı
evlilikte genel olarak hep borç ödeniyor ev araba okul tatil telefon taksidi falan :) ülkemizde bu ekonomik gidişat varken herkes borç içinde zaten
önemli olan ödeme gücün olduğu kadar borcunun olması :) zamanla uyum sağlarsınız
arabanız için çok geçmiş olsun candan kıymetli bişey yok iyi ki size bir şey olmamış

aralık 2023 gibi bir tarihe denk geliyor arabayı almaları, o tarihte 500 bine sıfır araç yoktu ki. Bir de eski konusunda sigortacıya gittk karşı tarafa ulaşamıyoruz falan demiş ama orayı anlayamadım adama ulaşılmış adam gelip ifade verip kabul etmiş yaptığını. Ben tam anlayamadım bu olayı ya
Sıfır olması gerekmiyor ki. Araç satın alırken sigorta yapılıyor mecburen.

Fazla deşeleme. Deşeledikçe çürük kredi sistemi göze batar :)
Nasil bu kredi kartları veriliyor. Geliri hayli hayli aşan krediler nasil onay görüyor bilmiyorum.

Geçende arkadaşımin yeni visa kartinla dalga geçtik. Kadin asistan doktor. Seneye kardiyolog olacak. Geliri net 3400 Euro. Banka 3000 Euroluk kredi limiti vermiş.

Dedim, çok bile. Bu kredi üstüne kredi daha çok insani yakacak ama neyse. Sistemin üzülen çocuklarından biri
Almanyada kredi kartı limitleri mantıklı sanırım. Benim kredi kartımı 420 bin civarına çıkartmış banka. 😂😂😂 Allah'tan saçma sapan harcama yapan biri değilim, yoksa ocagima incir ağacı dikecekler.

çok sosyal medya da geziniyorsunuz sanırım oralara çok bakmayın. borç herkesin var kim der ki benim borcum yok diye. günümüz türkiye'sinde zaten borçsuz hiçbişey yapamazsın. alt tarafı bir markete gidince bile hemen kredi kartına sarılıyor insan. borcu kafaya takıp güzel şeyleri görmezlikten gelmeyin. insan kaybedince anlıyor bazı şeylerin değerini siz öyle yapmayın. para telafi edilir. çalışılıp yerine konulur.

Kredi limiti konusuna gelince eşimin bir kredi kartı limiti 720 bin
yok artık diyorum.
Aşırı kızıyorum.
Nasıl ödenir bu harcadıgın vakit.
Kafayı yemiş bankalar da.

Oha. Oha. Oha. Aylik geliri 700 bin değilse cürük kredi. Bunu bankalar nasil veriyor anlamıyorum. TRdw kuzenlerin 4 kredi kartı var. Ben şok

Almanyada kredi kartı limitleri mantıklı sanırım. Benim kredi kartımı 420 bin civarına çıkartmış banka. 😂😂😂 Allah'tan saçma sapan harcama yapan biri değilim, yoksa ocagima incir ağacı dikecekler.

Şok. Gerçekten asla verilmemesi gereken limitler.
Bankanin müşteriyi koruma zorunluluğu var sonuçta

Size çarpan araç sürücüsü de yakalanmıştı ifadesi vs alınmıştı. Neden ilerlemedi o konu? Arkadan çarpan da o değil miydi anlattığınıza göre? Siz kasko yaptırmadınız da zorunlu sigorta da mı yaptırmadınız araca?
Sürekli kredi çekip durma sebebiniz nedir peki? Bir harcama & ödeme planı çıkarttınız mı oturup?
Dava dosyası hala açılmadı , araba kenarda duruyor hala inceleme bile yapılmadı , çarpıp l
Kaçan adam elini kolunu sallaya sallaya geziyor

Hahaha, ben yıllardır finans sektöründe olduğum için şöyle diyim, köprü alti fantezisiz hakikaten bazılarının gerçeği oluyor. Ne bilim, bazi gençlere evde finans eğitimi verilmiyor.
28 yaşinda evlenip bu kadar dibe batan bir insan baya lay lay lom haraket etmiştir diyorum. Ne bilim. Arabanın neden kasko sigortası yoktu mesela?! Çevrelerinde akli başında bir yetişkin yok galiba
Gerçekten bizim hatamız , kasko yaptırmamak çok pişman olduk iş işten geçti tabi , finans konusundaysa gerçekten rezil bi haldeyiz , biz kimden bütçe eğitimi alabiliriz acaba

Eşim ile iki sene konuştuktan sonra evlendik uzaktan bir ilişkiydi o yüzden doya doya gezemedik, evlendikten sonra takılan takılar ile 500 bine yakın araba aldık sonra bayram dönüşü trafik kazası geçirdik ve arabamız kullanılamaz hale geldi. Ve çarpan araç kaçtığı için birde avukat masrafı olarak olmayan paramızdan 50 bin tl verdik, kredi kartlarını döndüremedikçe sürekli kredi çektik kredi çektikçe battık aylık ödemelerimiz boyumuzu aştı, yeni evli biri olarak asla tatile gidemedim, gezemedik , bu evlilikte sürekli sorun yapıyorum şu an 28 yaşındayım şöyle bir bakıyorumda asla çiçekli masalarda fotoğrafım yok mesela , örneğin hani erkek organizasyonu hazırlar kadını yemeğe götürür ya , şöyle bir fotoğrafımız olmadı asla bu süreçte … eşim elbette çok iyi bir insan bu süreçlerin geçeceğini söylüyor ama bilmiyorum inancımı kaybediyorum artık . Hep borç ödeyecekmişim gibi geliyor
Eşiniz eğer sorumluluk sahibi biriyse ; borçlar biter, güzel günler de gelir. Ne borçlar ödedik, bitirdik, çok şükür. Yaşınız henüz genç üstelik. Çalışmıyorsanız en azından bir süre çalışmayı da düşünebilirsiniz.

Öncelikle geçmiş olsun. Siz iyi olun sağlığınız yerinde olsun ötesi hal yolunu bulur. Ülke standartları belli bu sadece size özgü bir durum değil, geçim Zor ve giderek zorlaşıyor... size tavsiyem çiçekli masalarda yemek yEmek mesele olmasın yuvanızda huzurunuz olsun sağlık olsun. Olmayanı düşündükçe var olanı da kaybedersiniz

Malesef kredi ile araba almak gibi bir hataya dusmussunuz en güzel yıllarınizı krediye kurban etmişsiniz ..kredi çekmek sonu olmayan bataklık bir kuyu gibidir. Arabanızı satıp geri kalan parayla altın alıp tatillere gidebilirsiniz ...çalıştıkça köşeye altın atıp biriktiği zaman mal sahibi olursunuz böyle sıkıntı içinde mal sahibi olmak bana doğru gelmiyor en güzel seneler kavga gürültü ile geçiyor çünkü sonrada hevesiniz kalmaz zaten.

X