21 yasindayim annemin kiyafetlerime asiri karismasi

Kendinize üzülün siz.
Kız benim kızım.

Çocuğunuzun mutluluğunun hiç bir önemi yok mu?
Açık ve dar giydiginde mi mutlu oluyor bu çoçuk ?
Mutlu olabilecek ya da edebileceğim başka bir yol mu yok ?
Neden bir çocugun hatta 13 yasındaki bir çocuga bizim evde bazı kurallar var dediğimde millet şaşırıyor anlamıyorum :)
Her ailenin dinamikleri ve kendince evinin içinde bazı kuralları vardır bizim evinde kurallarından birisi bu.
Oje sürüyor mesela.
Saçını istediği renkli saç boyalarından hepsini olmamak kaydı ile boyatabiliyor.
Açık giyinince mi çocugum ille mutlu olacak ?
Ya da ciddi derecede dar kıyafetler giyindiği zaman mı ?
Tayt giyeceği zaman popo kısmını tamamiyle kapatacagı uzun t-shirtler tercih etmesini öneriyorum kaldı ki kendisi de bu durumdan gayet mutlu.
Mayo giyinmek istemiyor mesela bu da kendi tercihi idi yüzünü mayosu aldık.
Oversize takılmaktan fevkalade mutlu.
Kendince bir tarz oluşturdu ve bu şekilde giyiniyor.
Asıl ben şaşıranlara şaşırıyorum.
Evladımın mutlu olacağı tonlarca sebebi var.
Bütün ilgi alaka üzerinde ve tek evladım o.
Sosyal alanda gelişebileceği bir çok etkinliğe pandemi dönemi öncesi gidiyordu zaten.
Voleybolu sevdigi için, o spor dalının gerektirdiği kıyafeti giyemezsin aslaaa aslaaa diyerek önüne bir sette çekmedim, gayette mutlu mesut gitti ve gidecek.
Benden alıntı yapanların bazı yorumlarına resmen acıdım :)
Yok korkunç zihniyet
Yok baskıcı aile
Yok bilmem ne aile :)
Kendinize gelin yahu bir.
Benim ailemi, evimin içini ne biliyorsun sen ?
Sizene kardeşim yani (Sizin için demiyorum bunu bu arada, sordunuz söyledim)
Evladım ilerde ister tesettüre girer, ister girmez.
Ha ben ona anlatırım ama yok ben o kadarını yapamam diyorsa illede olacakkkkk şeklinde basına dikilecek değiliz, lakin kıyafet konusunda hala aynı düşüncedeyim.
Dikkat ediyorum/ediyor.
Eyyorlamam bu kadar.

Son düzenleme:
Annenize karışma diyeceksiniz ve onun gözünde terbiyesiz ahlaksız namussuz olacaksınız. Tek çözüm bu. Özsaygı kazanmanızın tek yolu da bu. Unutmayın siz kendinize saygı duymazsanız kimse size saygı duymaz. Ayrıca anneniz size sırf kıyafetinizden dolayı terbiyesiz diyecekse o zaman sizi sevmiyor demektir. Sizi sevmeyen birinin istediklerini yapmanız da korkunç bir durum. Burada annelik kutsaldır diye vıdı vıdı edenlere bakmayın. Orta doğu ebeveynlerinin çoğu sevgi ne demek bilmiyor. Evladını sadece onun istediği gibi davranıyorsa seviyor ve bunun gerçek sevgi olmadığının farkında bile değil. Bunu söylediğim için özür dilerim ama bence siz annenizi onun sizi sevdiğinden çok daha fazla seviyorsunuz. Bunun farkına varın ve ona göre davranın.

Ailenizi tanımıyorum tabii eğer istediğiniz gibi giyinirseniz size şiddet uygulama potansiyeline sahipseler o zaman ekonomik özgürlük kazanana kadar dişinizi sıkın. Ama bana durum o kadar vahim görünmedi.

Her aile için farklıdır bu.
Kızım etek ve elbise giyinmekten nefret eder üzerine vurmaz bile asla.
Kısa kollu dizin hemen üstü elbise açık bir kıyafet degil benim için, giyinmek istese alırdım ama sevmiyor.
Shirt ve askılı için evet istemem o şekilde.
Göbegi açık kıyafetler de buna dahil.
Çok dar pantolonlar da bu gruba dahil.
Kızım uzun boylu yapılı benim üzerine çok fazla oturuyor.

Anladım çünkü bazı aralarda kısa kol için açık diyenler olmuş bunun dışında siz şu an benim evim benim kurallarım diyorsunuz olabilir sizin düşünceniz ama çocuğunuz (gerçekten istemiyorsa sizden kaynaklı istiyor gibi davranıyorsa) muhakkak istediği tarzı giyecek durumu yaratacaktır. Ya okulu kazanınca, ya parasını kazanınca, ya evden ayrılınca ya da evlenince. İlla ki olacak.

Hayır kısa kol tabiki açık değil.
Her aile kendine göre bir yaşam şekline sahip.
Ha kızım ileride bana ne der, ne demez onu bilemem.
Ama çocugumu da tanıyorum. Saçlarıyla oynamaya çok hevesli mesela.
O konu da tüm saçını suan ufak oldugu için renkli boyaları kısmen bir tutam olacak şeklinde isterse boyatıyorum.
Oje sürmeyi seviyor.
Namaz kıldığı için genelde regl dönemlerinde sürmeyi tercih ediyor, tutupta asla asla süremezsin demem. Namaz kıldığı için sürekli sürüp çıkarmak istemiyor mesela. Ha diyelim dışarı çıkacagız o zaman arada sürüyor.
Ben tesettürlü bir anneyim istedigim zaman kapandım, kızım da öyle olacak istediği zaman.
Ama benim tutup mesajımı alıntılayıp inşallah kızınız sizi sevmekten vazgeçer demek ve bunu temenni etmek kimsenin haddine degil, alnını karışlarım onun.
Üstelik onu begenenlerin de aklından şüphe ederim.
Evladımın sevgisi ve benim ona olan sevgim üzerinden sırf bizim evde bazı kurallar var diye kendinde o haddi görecek ve bana ayar vermeye kalkacaksa önce kendini sorgulasın.
Ben onun ardında bırakıp kaçtığı ne ailesine benzerim ne de başkasına.
Bunları lütfen üzerinize alınmayın.
Az çok aile yapımız kafanızda canlanmıştır.
Biz kendi çapında bazı dini hassasiyetleri tam uygulamayasakta belki yapma gayretindeyiz diyelim.
Ben KORKUNÇ(!) zihniyetli algıladıkları kendi korkunçluklarıyla bezenmiş yaşam şekillerinden bi fiil muafım.
Herkesin kendi ailesi, kendi hayat düzeni var ve açıkçası beni de bağlamıyorlar.
Evlenir gider, okur gider, bilmem ne olur gider o vakitlerde de içinde varsa yapar yoksa yapmaz. İlle de ne yapacak diyebiliriz, ne de yapmayacak diyebiliriz ama şu da var ki evladınızla olan iletişim önemli, biz o iletişimi hiç kaybetmedik anne-kız, baba-kız.
Ben ona kendi dogrularımla bir aile hayatı sunuyorum.
O da kendi dogruları ile bir aile hayatını şekillendirecek.

Son düzenleme:
Doktorcum seninle tanışıklığımız çok eskiye dayanır bilirsin.
Ben sadece kırmızıya işaretlediğim yere takıldım biraz.
Kızımda öyle olacak istediği zaman diye yazmışsın.
Bana göre evladının kapanmasını istiyorsun vakti geldiği zaman,bu çok net belli zaten.
Keskin bir dil kullanmışsın sadece,şöyledüşün ileride kızın tam tersini isterse rest çekerse ne olacak üzerinde bir baskı gibi durum yaşanırmı acaba.

Yoo abla isterse tesettüre girer, istemezse girmez.
Ben 27 yasındaydım tesettüre girdiğimde. Şimdi 37 yaşındayım.. Ne ailem tutup ille de yapacaksın dedi, ne de başka birisi.
Ailem de tesettürlü hatta neredeyse bütün kadınlar diyebilirim.
Peki ben bu durumu nereden özümsemiş olabilirim sence ?
Tabiki aileden.
Çünkü içinde yaşıyorsun.
Özümsüyorsun.
Tam tersi ailelerin de yaşam şekillerini biliyorsun sonuçta.
Genel olarak bana göre çok açık ama kendilerine göre normal saydıkları kıyafetleri kendileri de giyiniyorlar, çocukları da.
Çocuğu belirli bir yaşına kadar giyindiren ve bununla alakalı tercihlerinde yardımcı olan kişiler anne babaları değil midir ?
Çocuklar içinde yaşadıkları ailelerin birer parçasıdır.
Belirli bir zaman dilimine kadar hatta kopyalıyorlar.
Her anne evladında kendince iyi bulduğu şeyleri yapmasını temenni eder, etmem diyen var mı ? Varsa da yalan söyler.

Belirttiğim gibi sen kızımda öyle olacak diye yazınca ben sadece o kısma takıldım.
Bu bir tercih meselesidir bana göre.
Ailenin tesettürlü olması illaki kızlarında kapalı olması manasına gelmemeli bana göre.
İçinde varsa zaten yapar bunu birinin demesiylede olmaz ki.
En basit örneğiyle söyleyim,bizim dünürlerde kapalı bazılarının kız çocukları açıktır çok rahatlardır.
Onların ailesi kapalı diye kendileri tercih etmemiş.
Kararı verecek olanda evlatlarımız sonuçta.

Abla bu konuda da kızım isterse yapar.
O mesajı yanlış anladın sanırım.
Kızımda öyle olacak derken ben nasıl istedim yaptimsa kızım da o şekilde olacak isterse yapacak minvalinde.

Evet durum o kadar vahim degil sadece duygusal psikolojik baski o yani. Evde bir isyan cikarsam konusmazlar surat asarlar hakaret ederler zamanla da alisirlar diye dusunuyorum

başlığa girdim yine sinirlerim tepeme çıktı. “dikkat çeken” şeyleri seviyorsunuz ne demek oluyor? şu zihniyeti bi değiştirin allah aşkına. “bu kadın dikkat çeken şeyleri seviyor tecavüze veya tacize uğrarsa şaşırmayın” demektir bu.

ablanızın geceliğinden size ne ayrıca? eşyalarını neden kurcalıyorsunuz? hadi buldunuz diyelim, neden belirtme ihtiyacı duydunuz? aa pardon “yırtılmış gecelik” olacaktı
tesettürlü olmasaydınız muhtemelen taytının üzerine poponu örtecek bir şey giymesini söylemeyecektiniz. arkadaşların anlattığı şey de tam olarak bu zannımca. aile yapısı veya başka sebeplerden kaynaklı çocuklara yönlendirme yapılmasının yanlış olduğunu savunuyoruz. tesettürlü olmayan kadınlar nasıl tesettürlü olanlara biraz daha açık giyinmelisin demiyorsa aksi de olmamalı bence.

aman sanki açık giyinince mutlu mu olacak? diye çocuğun üzerinde bu hakkı görmeniz bana yanlış geldi. çocuğunuzun bu durumdan mutlu olduğunu söylemişsiniz, başka şansı yok çünkü rol modeli sizsiniz. kuşaktan kuşağa böyle gidiyor bu bazı istisnalar dışında.

Mutlu olmaması için bir sebeb mi var ? Niye olsun onu anlamıyorum :)
Çocugumun başka ŞANSI açık giydirme tercihine sahip oldugu zamanda mı maksimum seviyeye gelecek ?
Çocugumun üzerinde elbetteki hakkım var. Annesi benim, bir evi paylaşıyoruz.
Giyemedikleri için bir isyanda bulunmadı bize . Ha olur mu ? Onu bilemem, zaman gösterecek.
Benim aile olarak eşimin ve kendimin kararı bu yönde.
Ayrıca tesettürlü değilken kendim de bu şekilde giyinmedim.
Başımı kapatınca fikirlerim 180 derece değişmedi yani.
Neyse oydu hep,varsayımınız burada yanlış çünkü kendinizce sahip olduğunuz fikrin tam tersini yazıyorum size.
Siz yanlış olarak addettiğiniz için yanlış olarak algılıyor olabilirsiniz ben ise gayet doğru olduğunu düşünerek ilerliyorum.
Kızım dar pantolon giyinip poposunu örtmesini söylemem bana göre gayet ideal bir beklenti.
Size göre değildir, siz yapmazsınız/ yapmıyorsunuzdur.

Ekonomik özgürlüğünüzü alır almaz aile evinden çıkın başka çare yok. Ya da ortada korkulacak bir fiziksel veya psikolojik şiddet olayı yoksa dinlemeyin ne derse desin istediğinizi giyin. Bırakın surat assın. Zamanla alışır katılamayacağına. Herkes istediğini giymekte özgür, bu ömür bir tane o da sizin anneniz babanız bile olsa başkalarının doğrularıyla yaşarsanız yıllar geçtikçe elinizfe sadece keşkeler ve pişmanlıklar kalır. He onların da gönlü olsun, evi de ayıramam diyorsanız dışarda farklı giyinin eve gelirken değiştirin. Evet hoş bir hareket değil ama onların yaptığından iyidir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…