2024 Şubat Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    302
Hanımlar merhaba, bizde 6 ay 5 günlük olduk. Ama biz doktorumuzun tavsiyesiyle 5 aylıkken ek gıdaya başlamıştık. Ama benim hatam meyve ile başlamak oldu şimdi meyve, yoğurta bayiliyor ama sebzelerde sıkıntı yaşıyoruz. Yani sebzenin her türlüsünü denedim çok sevmiyor gibi. Sabah bende yunurta sarısı lor peynir pekmez vs karıştırıp vermiyorum nazende ayrı ayrı veriyorum. Öğlende mutlaka yoğurt ve meyve veriyorum. Sebzeleri de bazen haşlıyorum bazen çorba yapıyorum ama sevmiyor gibi yaaa. Salata ve domatese bayılıyor ek gıda süreci yorucuymuş aslında. Biz de ayakta ve salıncakta sallanmalardan sonra desteksiz uykuya geçtik. Nasıl oldu bende anlamadım. Yani desteksiz derken yatakta yanımda uyuyor biraz başına masaj yapar gibi hareketler yapıyorum ve uyuyor çok şükür sonra ben kalkıyorum yanından cidden sallamak vs yorucuymuş böyle bende yanında yatarak dinlenmiş oluyorum..umarım böyle devam ederiz

Canım ben giremedim adını yazar misn heaabin

bu kaşık maması dediğimiz şey ne işe yarar
Uyku konusunda bende sizler gibiyim kızlar saatte bir uyaniyo gece uzun uykumuz neredeyse yok duzelecegi gunu sabırsızlıkla bekliyorum.

Gecen arkadaşım uykularıno öyle uzattığını söyledi hipp yulaflı gece maması varmış onunla uzun uykulara geçmiş denemedim ben ama hala

Ay valla uzayacaksa denerim ben.su ek gıdanın üç öğüne geçene kadar bir kez kalkıyordu gece mama için.şimdi aman yarabbi sürekli sürekli uyanıyordu birkaç gündür uykularını da kaçırmaya başladı daha kötü olmasın artık

Gece kaçta uyuyor bebiş ? Kaşık mamasını uyumadan önce mi veriyorsunuz akşam yemeği ile arası ne kadar oluyor

Ek gıda ile ilgili mesajları okudum da benim kafam iyice karıştı yani çok erken zamanda gıdalarla tanışmış bebekler gibi geldi şaşırdım bende bildiklerimi yazayım en azından başka bir fikir olmuş olur.

İlk 1 yıl şekerli ürünler, tuz, baharat, bal, inek sütü, kızartma ve konserve ürün YOK

6. Ayda
Sebze püreleri
Meyve püreleri mümkünse buharda haşlanıp çatalla ezilecek
Çilek ve domates hariç (alerjen özelliği fazla)
Yoğurt-pekmez (mümkünse yoğurt sade verilecek meyveli ve pekmezli alışırsa sonradan sadeye geçmek zor olur)
Sebze çorbaları yani tuzsuz salçasız
Doktor muhallebi de yazdı ama ben gereksiz yere un pirinç kullanmak istemedim mecbur kalmadıkça boş kalori diye)

7. Ay
Bunlara ek olarak
Peynir yumurta sarısı ekmek içi(opsiyonel) olan her gün mümkünse aynı saatte kahvaltı

8. Ay
Ek olarak
Et tavuk karaciğer nohut fasulye mercimek bulgur (küçük parçalar şeklinde ezilerek)

9. Ay
Ek olarak
Dolma içi
Köfte
Pilav
Makarna
Yumurtanın tamamı
Balık

Beyaz un, beyaz şeker ve hamur işini olabildiğince daha az verilmesi gerekiyor.
Ölçüler de ekte

Eklentiler

• IMG_6315.jpeg
    82,4 KB · Görüntüleme: 22
Domates sıkıntı olmuyor mu öyle okumuştum bir yerde

Az önce e bebekte baktım baya içim rahat etmedi almadım içeriği için değil de evde bişeyler yapayım dedim en son alıcam ama
Niye için rahat etmedi bende tam alayım ne olacak diyordum off çok kararsız bir insandım anne olduktan sonra iyice kararsızlıkla mücadele etmek zorundayım

Aynen öyle oluyor dün denemediği şeyler denedi kefir maden suyu bugün ilk kez makarna yapacağım bakalım

Niye için rahat etmedi bende tam alayım ne olacak diyordum off çok kararsız bir insandım anne olduktan sonra iyice kararsızlıkla mücadele etmek zorundayım
mama dışında paketli bişey vermedim daha ne madar geç o kadar iyi diyorjm illaki alıcam ama bir günde bir gündür doğru mu düşünüyorum yanlış mı bilemedim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…