2024 Şubat Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    302
Yönetici sessiz sedasız gitti. Bizde bilmiyoruz. 3 gün kuralı ile tadimlar yaptırın. Yoğurt ile başlamanızj öneririm. Sebze yemediğinde o günün kurtaricisi yoğurt olur. Ev yoğurdu olsun. Ha bide yemek istemezse zorlamayın. Strese girmeyin 2 gün patatese aşık olarak yiyip 3. Gün yemek istemeyemebilir. Nerdeyse 8. Aya kadar tadım dönemi olur. İlla yesin yemedi diye stres yapmayın. Ac olmasına yakın denemeler yapın. Tadimlara başladığında bi şeyler yedirdikten sonra bi iki kaşık su verin. Suya da alışsın. Bide zeytinyağını asla ihmal etmeyin.
Anladım tesekkür ederım. 😋Peki bu sebze patates kabak havuç püresi dıyorya onları nasıl hazrladınız?

Canım benim araştırdığım kadarıyla şöyle her uyandığında memeye vermeyeceğiz sadece 23 ve saat 3'te Rüya öğünü şeklinde yapacağız yapabilirsek tabii bir gece dişimizi sıkacağız ikinci gece zaten istemiyorlarmış çoğunlukla deneyerek göreceğiz veya şöyle de olabilirmiş zaten bebeklerimiz yarım saatte bir saatte bir uyandıkları için mesela 8'de yatırdık 9.00'da uyandı dokuzda uyandığında meme vermeyeceğiz onda uyandı diyelim ondakini de meme vereceğiz atıyorum 11.00'de uyandı onu da vermeyeceğiz 12.00'de uyandı Bir de uyandı diyelim Bir de vereceğiz öyle öyle bir verip bir vermeyeceğiz gibi ama bundan ziyade bir anda 23 ve saat 3'e 2 Rüya öğünü koymayı daha çok tavsiye ediyor uzmanlar

Bugün aşı oldu ama şu anda herhangi bir belirtisi yok 6 ay aşıları sanırım kolay geçiyor İnşallah ateşi falan olmaz ben bu geceden başlamayı düşünüyorum her uyandığında meme veren biri olarak ve bebeği memede uyuyan birisi olarak öncelikle bunu kesmemiz gerekiyor
Benim oğlum eğer gece uyursa ilk meme istemesi 1 de oluyordu mesela yatırıyodum 9da (şuan daha erken uyuyor tabi ) 1 gibi uyanıyordu sonra 3te 5 te 6da sonra arada uyandığında emzik veriyordum bazen ama şimdi iyice bozuldu bazen 7de uyuyor bazen 9 bazen 10u geçiyor haliyle bende ona bağlıyım bazen uyuyorum bazen uyumuyorum bekliyorum uyanır diye tüm düzen bozuk. Benimkinin dalması çok uzun sürüyor 8de uyursa 11 e kadar 10 kere kalkar dalamazz

Kızlar size birşey anlatacam 😂 benim kaynana ile ben 1.5 aydır konuşmuyorum geçen kayınbabamın hatrına çocuğu götürdüm yanlarına bi kaç saat durdum tabi benim kaynana bi iyi davranıyor bi iyi gören inanacak 😂 yaptıklarını unuturmuyum. Neyse bu bana buzluğa koymak için yemek felan verdi içli köfte börek vs. Dün akşam eşim buzlukta gördü bunlar ney dedi annen verdi dedim ay annemde olmasa aç kalacam dedi bende dedim demek öyle tamam bundan sonra sana yemek yok burdan ye ne yiyorsan 😂 ciddiye almadı galiba sabah kahvaltı hazırla dedi hazırlamıcam çıkar annenin yemeklerini ısıt dedim hadi felan dedi yok dedim sonra ekmek almaya gidiyorum kahvaltı hazırla çayı koy dedi gitti geldi ben bişey yapmadım 😂 niye yapmadın dedi dedim sen yapacan neyse bu kahvaltıyı hazırladı ben yedim kalktım sofrayı topla dedim. Dedim sana dün geceki lafı yediricem bu buzluktaki yemekler bitene kadar ne kahvaltı ne yemek yapacam 😂 cidden de yapmıyorum bakalım nolacak
Ay maşallah sana çocukla kahvaltı hazırlayabiliyorsun eşin şükretsin valla ben hazırlayamıyorum çocuktan öncede çalışıyordum yine hazırlayamıyordjm anca hafta sonları hazırlarım söyle eşine kıymetini bilsin şükretsin🤣🤣

Elbette, katı gıdaya yeni geçen bir bebek için beslenme ve uyku düzenini uyarlayalım. Bu program, katı gıdaları tadımlık olarak verirken, ana besin kaynağı olarak anne sütü veya formül sütü içerir:

### 08:00 - Sabah Uyanma ve Beslenme
- Beslenme: Anne sütü veya formül süt

### 09:00 - Sabah Kahvaltısı (Tadımlık Katı Gıda)
- Beslenme: Meyve püresi (elma, armut vb.) veya yoğurt (çok az miktarda, tadımlık)

### 10:00 - Sabah Uykusu
- Uyku: Yaklaşık 1-1.5 saat

### 11:30 - Sabah Geç Saat Beslenmesi

### 12:30 - Öğle Yemeği (Tadımlık Katı Gıda)
- Beslenme: Sebze püresi (havuç, patates, kabak, tatlı patates vb. çok az miktarda, tadımlık)

### 13:00 - Öğle Uykusu
- Uyku: Yaklaşık 1-2 saat

### 15:00 - Öğleden Sonra Beslenmesi

### 16:00 - İkindi Uykusu
- Uyku: Yaklaşık 1 saat

### 17:30 - Akşam Üstü Beslenmesi

### 18:00 - Akşam Yemeği (Tadımlık Katı Gıda)
- Beslenme: Sebze püresi veya karışık tahıl püresi (çok az miktarda, tadımlık)

### 19:00 - Akşam Uykusu
- Uyku: Yaklaşık 30 dakika - 1 saat

### 20:00 - Gece Beslenmesi

### 21:00 - Gece Uykusuna Geçiş
- Uyku: Gece uykusuna geçiş (yaklaşık 20:30 - 21:00 civarı uykuya dalması beklenir)

### Gece Beslenmeleri (Gerekirse)
  • 00:00 - Beslenme: Anne sütü veya formül süt
  • 03:00 - Beslenme: Anne sütü veya formül süt
  • 06:00 - Beslenme: Anne sütü veya formül süt (Gerekirse)

### 08:00 - Yeniden Başlangıç
- Uyanma ve Beslenme: Anne sütü veya formül süt

Bu program, bebeğinizin hem beslenme hem de uyku düzenini dengelemeyi amaçlar. Katı gıdalar tadımlık olarak az miktarda verilmeli ve bebeğinizin alerjik reaksiyonlarını gözlemlemek için dikkat edilmelidir. Bebeğinizin tepkilerine ve ihtiyaçlarına göre bu programı esnetebilir ve ayarlayabilirsiniz.

Chat gpt nin bize verdiği program bu:)

Benim oğlum eğer gece uyursa ilk meme istemesi 1 de oluyordu mesela yatırıyodum 9da (şuan daha erken uyuyor tabi ) 1 gibi uyanıyordu sonra 3te 5 te 6da sonra arada uyandığında emzik veriyordum bazen ama şimdi iyice bozuldu bazen 7de uyuyor bazen 9 bazen 10u geçiyor haliyle bende ona bağlıyım bazen uyuyorum bazen uyumuyorum bekliyorum uyanır diye tüm düzen bozuk. Benimkinin dalması çok uzun sürüyor 8de uyursa 11 e kadar 10 kere kalkar dalamazz
Zaten benimki de öyleydi 8'de 8.30'da maksimum 9.00'da yatırırdım 2'de kalkardım meme verirdim sonra 4'te kalkardı yine meme verirdim sonra 5'te falan kalktığında da uyatmamaya çalışmamak için meme verirdim öyle öyle devam ederdi bir şekilde ama bu 5 aydan sonra hatta 4 aydan sonra 2 aydır hiçbir düzenimiz yok sıcaklar falan da bahane oldu iyice şimdi de 26 hafta atağı yaşıyoruz derken bayağı düzenimiz şaştı

Bu arada programda yazan beslenme saatlerinde mamayı 180-220 cc arası vermeye çalışıyoruz. Çünkü zaten asıl problem az az sık sık beslenmesiydi. Şimdi çok içince doyuyor ve gece daha az uyanıyor.

Zaten benimki de öyleydi 8'de 8.30'da maksimum 9.00'da yatırırdım 2'de kalkardım meme verirdim sonra 4'te kalkardı yine meme verirdim sonra 5'te falan kalktığında da uyatmamaya çalışmamak için meme verirdim öyle öyle devam ederdi bir şekilde ama bu 5 aydan sonra hatta 4 aydan sonra 2 aydır hiçbir düzenimiz yok sıcaklar falan da bahane oldu iyice şimdi de 26 hafta atağı yaşıyoruz derken bayağı düzenimiz şaştı
Sıcaklar atak diş aşı hepsi bir arada

Bu arada programda yazan beslenme saatlerinde mamayı 180-220 cc arası vermeye çalışıyoruz. Çünkü zaten asıl problem az az sık sık beslenmesiydi. Şimdi çok içince doyuyor ve gece daha az uyanıyor.
Birden çok içmeye başlayınca sorunnolmadınmı ya benimki çok yiyince kusuyor gerçi çok mu yiyor onuda anlamıyorum emzirdiğim için ama mama verdiğimde 90 cc veriyorum onda bile kusuyor benimki

Anladım tesekkür ederım. 😋Peki bu sebze patates kabak havuç püresi dıyorya onları nasıl hazrladınız?
Haşlama aparatı ile yapın diyolar ama ben klasik usul az suda hasladim çatalla ezdim zeytinyağı döküp yedirdim. Ben biraz gelenekselciyim. Eger instamom tarifleri yapmak istiyorsanız ilerleyen safhalarda bu konuda pek bilgim ve yönergem olmaz 🤣
Söyle bi tavsiye verebilirim havuc denediniz 3 gün ve sevdi. 4. Gün patatese geçtiniz yemedi 5. Gün az havuc koyup patates denemesi yapabilirsiniz. Yeni denediginiz sey daha önce denenmiş onaylanmis sebzeden daha fazla olarak ilerleyebilirsiniz.

Ay maşallah sana çocukla kahvaltı hazırlayabiliyorsun eşin şükretsin valla ben hazırlayamıyorum çocuktan öncede çalışıyordum yine hazırlayamıyordjm anca hafta sonları hazırlarım söyle eşine kıymetini bilsin şükretsin🤣🤣
Hazırlıyorum valla kız ama hiç kıymet bilmez hep vırvır hep dırdır 😂

Bir de son olarak şunu söyliyim. Mesela bebek sabah 6 da uyandı. Sabah 8 e kadar bekletiyorum beslenme için. Programa tamamen uyuyrum. En başta biraz ağladı etti ama alıştı bünyesi çok kısa sürede. Şimdi uyku saati geldi mi otomatik kendi uyuyor. Ama sizler de kendi bebeğinizi gözlemleyin. Programı kendinize göre uyarlayın. Memeyi asla uyku aracı haline getirmeyin. Ağlıyor diye memeyi verdiğiniz anda o savaşı kaybettiniz demektir. Ben böyle hatalar yaptım. Ama allahın bir lütfu gibi hatayı düzeltmek için asla geç değil. Bebekler kolay uyum sağlıyor. Rutin oluşturmak bu işin anahtarı. Eğer başka bir sağlık sorunu yoksa (diş çıkarma vs gibi) kesinlikle rutin oluşturarak sorunlar azaltılabilir. Allah beterlerinden saklasın arkadaşlar. Çok güzel zamanlarımız. Bebeklerimiz büyüyecek. Bir gün gelecek uyumak için bize ihtiyaçları olmayacak. Hatta bir gün evden bile gidecekler:) bugünlerimizin tadını çıkaralım. Biliyorum çok zor. Benim de pertim çıktı. Ama herşey güzel olacak inşallah.

Birden çok içmeye başlayınca sorunnolmadınmı ya benimki çok yiyince kusuyor gerçi çok mu yiyor onuda anlamıyorum emzirdiğim için ama mama verdiğimde 90 cc veriyorum onda bile kusuyor benimki
Canım yavaş yavaş artırdık. 120-150-180 şu an mesela 220 içmiyor. Fazla geliyor. Zorlamıyorum ama hedef o tabi. Bir de gerçekten bu aralığa uyunca acıkmış oluyor ve içmekte zorlanmıyor.

Haşlama aparatı ile yapın diyolar ama ben klasik usul az suda hasladim çatalla ezdim zeytinyağı döküp yedirdim. Ben biraz gelenekselciyim. Eger instamom tarifleri yapmak istiyorsanız ilerleyen safhalarda bu konuda pek bilgim ve yönergem olmaz 🤣
Söyle bi tavsiye verebilirim havuc denediniz 3 gün ve sevdi. 4. Gün patatese geçtiniz yemedi 5. Gün az havuc koyup patates denemesi yapabilirsiniz. Yeni denediginiz sey daha önce denenmiş onaylanmis sebzeden daha fazla olarak ilerleyebilirsiniz.
Hım sudada haşlayablırız yani aparatım yok zaten. Tamamdır tesekkur ederım 🥰

Hım sudada haşlayablırız yani aparatım yok zaten. Tamamdır tesekkur ederım 🥰
Benimde yok. Alacaktım yalan yok sonra dedim yemek corba yaparken zaten suya aticaz pisiricez ne gerek var dedim devam ettim. Amma bu işin doğrusu budur bu şekilde yapın demek değil. Dediğim gibi ben geleneksel usul ile devam ediyorum. O yüzden sizin gidisatinizi etkilenmesin bu tercih. Misal ben irmik de kullanmıyorum. 🤷‍♀️ bebeğimin kilosu ideal ilerliyor elhamdülillah. Daha fazla kilo alsın istemiyorum. Pirinç unuda kullanmıyorum. Çorbalara kıvam aldırmak için pirinç siyez bugdayi veya tereyağında un kavurup çorbaya katıyorum.

Ben haşlama aparatı aldım ama almasamda olurdu pek kullanılacak nişey değil qrtık kendime patates haşlarım arada🤣🤣

Ben haşlama aparatı aldım ama almasamda olurdu pek kullanılacak nişey değil qrtık kendime patates haşlarım arada🤣🤣
Dimi çok uzun süre kullanilacak bi ürün değip gibi 🤣 haa kış mevsiminde brokoli karnabahar vs haşlanır ama sırf onun içinde eve kalabalık gibi geldi. Bide şu cam rende olayı var 🤣 ama işte o da olmayınca alternatif yoktu. Özellikle cevize geçince çok ihtiyaç olucak suan batmıyor bana 🤣

X