2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    264
Kizlar bugun 3.ay kontrolumuz vardi bebisim bir haftadir elini agzina sojuyor emiyor sokamadigindada agliyordu damaklarinin kasindigindan suphelenmistim dogruymus dişleri yerlesmeye başlamiş ellerini emiyorlarsa agliyolarsa sizdede olabilir ben elini cekmiyorum emerken suan aliskanlik olacak yasta degiller bir seyi kavrayabilecek ayda olmadigo icin kaşimak istiyor damaklarini ellerini kullaniyor garibim

Nasıl ya ahahaha senin benden daha iyi Türkçe konuşman şaka mı sen söylemesen asla yabancı olduğunu anlamazdım 🤪🤪 kendini harika geliştirmişsin 🙏🏻🙏👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
Teşekkür ederim o kadar değil canım. Elimden geldiğince düzgün yazmaya çaba gösteriyorum. İnönüde bir türkçe hocamız vardı Güler aydın dı galiba ismi tam hatırlamıyorum onediyoya bile konu olmuştu kadın. Tüm sınıfı bırakıyordu sınavlardan. 4 yılın sonunda türkçe dersini vermiştim ama sayesinde türkçeyi de öğrendim.
Parmak emmeye henüz geçmedik ama yumruk yapıyor yumruğun üstünden emiyor salya sümük tüm kıyafetler 😂 bir araştırmada yalnız bırakılan çocuklar elimi emer diyordu ama alakası yok tuvalet haricinde hep yanındayım yani psikolojik mi dedim ama dönemsel sanırım
benimki de öyle. Yeni uzun tişört giydirmiştim onu ıslatmış. Eli açıkken de şıp şıp emiyor.😂

Sadece Türkçe konuşamaz çünkü normalde biz Kuveyt'te yaşıyoruz ben hamilelik ve doğum için burdayım ve bi iki haftaya tekrar gidicem🥺 evde de Türkçe konuşamıyoruz eşim Türk değil turkçe de bilmiyor. O zaman öncelikle ortak dilimiz olan ingilizceyi konusacagiz sadece evde mecburen. Sonra da artık kendi dillerimziden azar azar öğreteceğiz🤷‍♀️
Senin sürekli Türkçe konuşman gerek. İngilizceyi zaten öğrenecektir. Baştan öğretilmezse sonradan zorlanır benimki şuan hiç anlamaz. Sen yine de bir uzmanına sor öyle ilerle bence.

Kızlar bebeğimin tırnağı kısa olmasına rağmen sürekli yüzünü çiziyor.Sabah kaşının üstünü kanatmış.Eldiven takıyorum ama elini emdiği için ıslanıyor o yüzden çıkarıyorum.Sizlerde de ayni sorun var mı?Ne yapmak lazım acaba?
Evet maalesef bizimki de öyle. Yüzü gözü çizik içinde. Allah'tan çabuk geçiyor iz kalmıyor. Hem kesip hem bebek torpusuyle duzeltiyorum ama ona rağmen yine de nasıl yapıyorsa çizmeyi başarıyor. Hatta sadece kendini değil bizi de haklıyor tırnaklarıyla. Ellerini tanıması için ben eldiven de takmıyorum, haliyle kanatana kadar çiziyor bazen.

Kizlar bugun 3.ay kontrolumuz vardi bebisim bir haftadir elini agzina sojuyor emiyor sokamadigindada agliyordu damaklarinin kasindigindan suphelenmistim dogruymus dişleri yerlesmeye başlamiş ellerini emiyorlarsa agliyolarsa sizdede olabilir ben elini cekmiyorum emerken suan aliskanlik olacak yasta degiller bir seyi kavrayabilecek ayda olmadigo icin kaşimak istiyor damaklarini ellerini kullaniyor garibim
Benim de aklıma diş geldi, abisinin 3 aylıkken kabarmisti damaklari 3. Ayın sonunda patlamıştı alttaki dişleri. Bu da abisine benzerse 3-4 aylıkken çıkarabilir ilk dişini.

Bi sorum daha var bu arada. Çevrenizde çok dilli evi olan yabancı eşi olan ve bebegi çok dilli olmak zorunda olan ailesi tanıyan vs var mı? Benim eşim yabancı ve aramızda evde İngilizce konuşuyoruz bebeğim mecburen İngilizce bilicek ekstra olarak benim dilimi ve eşimin dilini de tabi🤷‍♀️ nasıl ilerlemek lazım hiç bilmiyorum ya:KK43: ilk öğreneceği İngilizce olacak o kesin de ana dillerimizi nasıl öğreticem hiç bilmiyorum
Var 👍🏻
Hiç dert ettiğin kadar sorun olmayacak emin ol beynin sol lobu 12 yaşına kadar aksanlı konuşma dahil fonolojik işlemeyi yapar.
Kendimden örnek vereyim eğitim hayatım çalkantılıydı. Ailemin işi dolayısıyla bir yurtdışı bir türkiye gider gelirdik. Türkçe başlayan bir cümle çok farklı bir dille bitiyordu.
Evlendim eşim yarı türk yarı yabancı yine durum değişmedi. Sonuç olarak benim eşim güzel Türkçe konuşuyor ama yine de tek dil konuşulmuyor.
İkimizin ortak yaptığı iş dolayısıyla gidip geliyoruz.
Yabancı dil beynin daha esnek olmasını sağlar.
2 yaşına kadar evde tüm konuşulanları kelime kelime beyinleri depoluyor zaten
3 4 yaşlarındayken ebeveynlerin dillerinde şarkı tekerleme kitap okutulmasını öneriyor uzmanlar.
Senin dilin+İngilizce ve eşinizin dili+İngilizce olarak gitmek en mantıklısı…

Son düzenleme:
Sinirle ağlamaklı ellerini ağızlarına aldıklarında diş etleri kaşınıyor oluyormuş. Doktorum öyle olduğunda ellerimizi yıkayıp parmaklarımızı damaklarında gezdirebileceğimizden bahsetmişti yardımcı olmak için, hoşlarına gidermiş. Benimki de çok sokuyor elini ağzına ama ağlamaklı değil henüz bakalım.

Ben hala alistiramadim emzige, alisacagi da yok artık, emzik yerine beni ve ellerini kullanıyor. Hatta ellerini bileklerine kadar sokup öğürüyor bazen, insan kendine neden bunu yapar oğlum diyorum 😁
Bnmkide acıkınca yapio onu aynen çok mu tatlı oğlum dioz yumruk yapio bide ayy nasıl tatlılar Allah'ım sağlıklı güzel ömürler yazsın hepsinede 🤲

Kızlar ben gündüzleri 3 yada 4 kez mama veriyorum 90 ml içenildiği kadar içiyor en az 60 ml içer sabaha kadar bazen 1 kere bazen 3 kez emziririm doymuyor çok sık ağlıyor mamayı vermek zorunda kaldım niyetim sadece anne sütüyle devam etmek ama anne sütünü reddetmedi mama yıda cok sevdi aptamil veriiyorum 3 nisanda 3 aylık oluyoruz sizlerde durum nasıl günde 1 kez ılık su veriyorum tatlı kaşığı kadar 2 günde kaka yapar sulu yapar rengi hep aynı hardal sarısı dün yeşilimsi yaptı alerji diyorlar 😧 emzik arada kabul ediyor oda gazlı olunca gazdan kaçıştan :) uyuklarken ele alışmış yavaş yavaş azaltıyor çok yorucu zamanlar umarım gaz biterde sakinleşiriz hepinize sabır diliyorum sağlıklı olsunlarda bu zamanlarda geçer ilk oğlum otizm arkadaşlr sağlık konusunda kızımda o kadr şükrediyormki ve çok heyecanlıym belkş sizler içn basit geleck ama benm konuşan bir çocuğum olmadı :KK43:
Ahh cnm benim kaç yaşında oğlun doğuştan mı farkettn sonradan mı gelişti ,bu aralar okdr cogaldiki bu rahatsızlık Rabbim evlatlarımiza sağlık şifa versin inşaallah 🤲😏

Kızlar bizde yaklaşık 10 gündür oksurup hapşırık hırıltı ve hafif ateş var, hemen acile götürmüştük ciğerlere inmiş malesef. Bebeklerin ciğerleri küçük olduğu için 1 saat önce ciğeri temiz olan bebeğin 1 saat sonra dolabildigini o yüzden serumla düzenli şekilde burnunu yıkamak gerektiğini söyledi doktor. Hatta eşime dedi asla yemek ve iş ile ilgilenmeyecek sadece yiyip içip bebeği emzirecek ve gözünü üzerinden ayirmayacak. Nitekim bizde öyle yapmak istedik ama eşim uykusuzluğa asla dayanamıyor annemlerde kalıyorum birkaç gündür. Antibiyotik kullanıyoruz, bir yandan ishal zaten. Emiyor ama hiç kilo almadı hatta verdi, 6 Mart'ta 5000 Gr dı, bugün halen 5000 gr. Biraz toparladı ama kilo almamasi beni çok endişelendiriyor Pazartesi tekrar doktora gideceğiz kontrole. İlk 2 ay çok güzel kilo almıştı, bu ay hiç almayışına çok üzülüyorum
Bizde antibiyotik kullandık cnm bugün vermicem 3 gün verdim o da ishal yaptı normale dönmüştü büyük tuvaletimiz şimdi yine ishal yaşıyoruz ama ilaç bittiği için toparlariz inşallah bende bol bol emzirdim hırıltı hala var ama şükr diğerlerinden gelmio sanki üst genzinde kaldı gibi balgam bitmedi gitti ,bide okuyorum çoğu bebek bu şekilde hasta şükr bzde ates olmadı ama Dr hemen bronşit cigerede inme aşamasında var biraz dedi ilacı dayadı daha minicikler anlamadım gitti niye oluyo bu hastalık🙄😣😏 neyse Rabbim beterinden korusun

Teşekkür ederim o kadar değil canım. Elimden geldiğince düzgün yazmaya çaba gösteriyorum. İnönüde bir türkçe hocamız vardı Güler aydın dı galiba ismi tam hatırlamıyorum onediyoya bile konu olmuştu kadın. Tüm sınıfı bırakıyordu sınavlardan. 4 yılın sonunda türkçe dersini vermiştim ama sayesinde türkçeyi de öğrendim.

benimki de öyle. Yeni uzun tişört giydirmiştim onu ıslatmış. Eli açıkken de şıp şıp emiyor.😂
Ayy valla aynı benimki de öyle. Her gün sabah akşam düzenli olarak kıyafet değiştirip yıkıyorum artık ütüyü falan bıraktım kurutmadan çıktığı gibi katlayıp giydiriyorum 😅

Kızlar bebeğimin tırnağı kısa olmasına rağmen sürekli yüzünü çiziyor.Sabah kaşının üstünü kanatmış.Eldiven takıyorum ama elini emdiği için ıslanıyor o yüzden çıkarıyorum.Sizlerde de ayni sorun var mı?Ne yapmak lazım acaba?
Benimkide aynı sürekli elimde törpü düzenli olarak yapsam da bir şekilde kenarlarda kalıyor o da kılçık gibi batıyor kendine de bize de. Hatta geçenlerde elini gözüne de soktu kıpkırmızı enfeksiyon kaptı sandım acile götürdük meğer elini sokmuş damla kullandım bir gün de geçti kendiliğinden. Eldiven taksam onu da çıkarır sinirlenir elini sürekli emdiği için 😓 ben çözüm bulamadım bu duruma

Bizde antibiyotik kullandık cnm bugün vermicem 3 gün verdim o da ishal yaptı normale dönmüştü büyük tuvaletimiz şimdi yine ishal yaşıyoruz ama ilaç bittiği için toparlariz inşallah bende bol bol emzirdim hırıltı hala var ama şükr diğerlerinden gelmio sanki üst genzinde kaldı gibi balgam bitmedi gitti ,bide okuyorum çoğu bebek bu şekilde hasta şükr bzde ates olmadı ama Dr hemen bronşit cigerede inme aşamasında var biraz dedi ilacı dayadı daha minicikler anlamadım gitti niye oluyo bu hastalık🙄😣😏 neyse Rabbim beterinden korusun
Geçmiş olsun. Bizim de ateşi yok ama sabahları burnu tıkalı uyanıyor maalesef. Dr küçük olduğu için antibiyotik veremiyorum dedi. Ben tutuyorum eşim çekiyor günde 2-3 kere. Burda bir arkadaş bir aya kadar burnunu temizledim dedi ciğerlerine inmemesi için. Biz de öyle yapacağız sanırım. Küçücükler ya daha.

Tirnak kenarlarini yuvarla canin oranin sivri kisimlariyla çiziyorlar kisa olsun ama torpiyle kenarilarida hallet ama yinede benimkide ciziyor hergun malesef cok hizli uzuyoe zaten tirnaklari

Evet maalesef bizimki de öyle. Yüzü gözü çizik içinde. Allah'tan çabuk geçiyor iz kalmıyor. Hem kesip hem bebek torpusuyle duzeltiyorum ama ona rağmen yine de nasıl yapıyorsa çizmeyi başarıyor. Hatta sadece kendini değil bizi de haklıyor tırnaklarıyla. Ellerini tanıması için ben eldiven de takmıyorum, haliyle kanatana kadar çiziyor bazen.

Benimkide aynı sürekli elimde törpü düzenli olarak yapsam da bir şekilde kenarlarda kalıyor o da kılçık gibi batıyor kendine de bize de. Hatta geçenlerde elini gözüne de soktu kıpkırmızı enfeksiyon kaptı sandım acile götürdük meğer elini sokmuş damla kullandım bir gün de geçti kendiliğinden. Eldiven taksam onu da çıkarır sinirlenir elini sürekli emdiği için 😓 ben çözüm bulamadım bu duruma

Tırnağinın biri sivri kalmış onunla derin çizmiş alnını.🤦‍♀️ Sivri yeri keseyim derken tırnağını hafif kanattım maalesef.Törpü kullanmiyordum ben de alayım.Elektrikli törpü kullanışlı olur mu? Siz kullanıyor musunuz?

Tırnağinın biri sivri kalmış onunla derin çizmiş alnını.🤦‍♀️ Sivri yeri keseyim derken tırnağını hafif kanattım maalesef.Törpü kullanmiyordum ben de alayım.Elektrikli törpü kullanışlı olur mu? Siz kullanıyor musunuz?
Pilli bendeki. Uzun tırnağı tamamen kisatlmiyor ya da ben beceremedim ama tırnak makası ile kesip düzeltiyorum sivri yerleri.

Bizimki de elini emdikten bir süre sonra sinirlenip ağlıyor.Damağı kaşınıyor demek ki.

Pilli bendeki. Uzun tırnağı tamamen kisatlmiyor ya da ben beceremedim ama tırnak makası ile kesip düzeltiyorum sivri yerleri.
Sivri yerleri düzeltsin yeter.Daha önce almayı düşündüm ama ete zarar verecekmiş gibi geldi vazgeçmiştim.Siz hangisini kullanıyorsunuz.Ete gelince duruyor mu?

Ben hala alistiramadim emzige, alisacagi da yok artık, emzik yerine beni ve ellerini kullanıyor. Hatta ellerini bileklerine kadar sokup öğürüyor bazen, insan kendine neden bunu yapar oğlum diyorum 😁

Bnmkide acıkınca yapio onu aynen çok mu tatlı oğlum dioz yumruk yapio bide ayy nasıl tatlılar Allah'ım sağlıklı güzel ömürler yazsın hepsinede 🤲
Bizimki de elini havada yumruk yapıp şaşı gözlerle bir süre izliyor sonra ağır çekimle ağzına götürüyor.😂 Bayılıyorum o haline.😍

Sivri yerleri düzeltsin yeter.Daha önce almayı düşündüm ama ete zarar verecekmiş gibi geldi vazgeçmiştim.Siz hangisini kullanıyorsunuz.Ete gelince duruyor mu?
Yok asla ete zarar vermez, anında duruyor zaten o kadar narin bı cihaz ki tırnağı bile kisatlmiyor tam. Eti hayatta deforme edemez. Ben hatta biraz bastırıyordum tırnağı torpulesin diye. Yeşil bı cihaz var ya onu aldım ben en uyguna satan saticidan.

X