2022 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    244
Şimdi kızlar Analık hali sigortası diye bir şey var.
Bu geçici iş göremezlik ve emzirme ödeneği olarak geçiyor.

Geçici iş göremezlik ödeneği için 4a veya 4b üzerinden doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olması gerekiyor. (YANİ BUNU ÇALIŞANLAR ALACAK)
Bunu alabilmek için o süre zarfında iş yerinde çalışmıyor olmak gerek. Yani bu 32-37. hafta muhabbeti bu.
Bir de iş yeri sigortanı yatırmak zorunda izne ayrılınca çıkış vermemeli.
Çalışmadığınız her gün için ödenir bu. (Doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta bu da 112 gün ödeme alınacak demek)
Bunun için dilekçeye falan gerek yok. Sadece 32. haftada alacağınız çalışır veya çalışamaz raporunu muhasebeye bildirmek gerek.

Emzirme Ödeneği
Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. (YANİ BUNU HERKES ALACAK) 2022 yılı için 316 TL ödeme yapılacak.

Doğum Yardımı
Canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılır. (YANİ BUNU DA HERKES ALACAK)
Biraz önce SGKdan buldum üstteki 2 yazıyı..
Ama doğum yardımı için bir yere başvurmak gerekiyormuş. aile.gov.tr ya da il aile müdürlüğü veya ilçede kaymakamlık mı ne diyordu bir sitede.. şimdi aile.gov.tr de bir soru-cevap buldum. Aşağıya ekliyorum kızlar..

Eklentiler

• 91886531-544D-4416-A8EA-F892B44BD6E3.png
    91886531-544D-4416-A8EA-F892B44BD6E3.png
    307,5 KB · Görüntüleme: 46
Geldim eve simdi, bebek iyi cok sukur ve kafa asagi duruyo, rahim agzi uzunlugu 2bucugun altina dusmus 2.2cm ölctü, suanlik durum cok korkuluck bi durum degil ama erken dogum riskine isaret eder dedi, proluton igne ve progesteron ilac verdi, bide dinlenmem gerekiyomus
Son 1 haftadir cok bisey yapmamama ragmen ayakta kaldim yoruldum egildm kalktm falan, kizlar nolur dikkat edin kendinize valla is mis yapmayin, cok acil bisey olmasa bile insanin canini sıkıyo ya bisey olursa diye
Geçmiş olsun canım iyi çok şükür bebek iyimiş 🙏

Yeni gelen herkesi kokluyor zaten bebişide baştan aşağı kollayacağı kesin:)
Bebişin kıyafetlerinden koklatabilirsin kuzum 😊 Bebekler ve hayvanlar iyi anlaşır ama ilk başta gözetlemek önemli 🙈 eşini bir tık kıskanır onun için şöyle yapabilirsiniz. İşten gelince ilk kedişi sevsin sonra bebeği 😁

Bebişin kıyafetlerinden koklatabilirsin kuzum 😊 Bebekler ve hayvanlar iyi anlaşır ama ilk başta gözetlemek önemli 🙈 eşini bir tık kıskanır onun için şöyle yapabilirsiniz. İşten gelince ilk kedişi sevsin sonra bebeği 😁

Kokladı onları eksik kalır mı :) eşimde öyle diyor geldiğimde biraz sever ilgilenir sonra bebeği alırım sen ilgilenirsin dedi. Dönüşümlü olarak ilgi göstereceğiz artık :)

Biraz önce SGKdan buldum üstteki 2 yazıyı..
Ama doğum yardımı için bir yere başvurmak gerekiyormuş. aile.gov.tr ya da il aile müdürlüğü veya ilçede kaymakamlık mı ne diyordu bir sitede.. şimdi aile.gov.tr de bir soru-cevap buldum. Aşağıya ekliyorum kızlar..
Sanırım e devletten oluyor doğum yardımı başvurusu. Bi tek buna başvuru yapılıyormuş

Herkes bi mide bulantısı mide bulantısı dedi. Benimde bulanmaya başladı bu nedir yaw. Birde bişey soracağım kızlar. Bebişin ayaklarını bazen çok aşağıda hissediyorum normal mi acaba ya

X