2022 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• kız

OY: 132 47,5%
  • erkek

OY: 137 49,3%
  • ikiz kız

OY: 3 1,1%
  • ikiz erkek

• ikiz kız/erkek

• üçüz/çoğul

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    278
Merhaba hanımlar 😊 sizlere bir şey danışmak istiyorum ben oğlum için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak istiyorum özel hastane belimi büktü bayağı ama ben mesela sağlık sigortam yok düz normal sgk'lıyım mesela oğluma sigorta yaptırsam ne kadar çıkar sizce Ama eşimin var mesela eşimin üzerinden de yaptırabiliriz bilmiyorum sigortaci arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilir mi ya da bu işlerden anlayan Hanımlar 😬😬😬
çocuklara tek başına yapmıyorlar canım ya annenin ya babanın üstüne yapıyorlar. biz 20-25 günlükken yaptırdık o zaman yaptırınca çok avantajlıydı. bebekler için çok gerekli bence. çünkü sık sık kontrolleri oluyor. ben doğum paketi de almıştım zaten. benim paketim bitene kadar ki süre için bebeğe sigorta yaptılar. ocak ayında yaptırdım 600 civarı ödeme yapmıştım. ama şimdi artmıştır

çocuklara tek başına yapmıyorlar canım ya annenin ya babanın üstüne yapıyorlar. biz 20-25 günlükken yaptırdık o zaman yaptırınca çok avantajlıydı. bebekler için çok gerekli bence. çünkü sık sık kontrolleri oluyor. ben doğum paketi de almıştım zaten. benim paketim bitene kadar ki süre için bebeğe sigorta yaptılar. ocak ayında yaptırdım 600 civarı ödeme yapmıştım. ama şimdi artmıştır

Ben de yaptırmayı düşünüyordum da çok pahalı gelmişti 19 bin lira falan çıkmıştı hamileyken şimdi de bilmiyorum bakalım çok anlamıyorum sigorta işlerinden de 😔

İkisi ile de denedim fark etmiyor Co kağt çıkmıyor. Zaten bebe biberon asla almıyor….
biberona mecbur alismasi gerek. ozaman bir de emzirmeden once sagmayi dene, bi bak ne kadar cikacak. ve bebegin ne kadar icecek.
Benim kizim bi ara 160-180 iciyordu, 4 saat gidiyordu. ama bazen cani istemiyor sadece 90 ml iciyor, ozaman cabuk acikiyor.

ama anne sutunu hic birakma, benimki 5 aylik oldu dun. ben 2 aydir calisiyorum, cocugu krese veriyorum. kres yakin oldugu icin sutumu sagiyip goturuyorum, onlar da taze taze veriyorlar

Arkadaşlar benim bebeğimde üç buçuk aylıkken dönmeye başladı ama sorun şu şimdi beş buçuk olduk oturmays heveslendi dönmeyi bıraktı. Desteksiz öyle biraz oturabiliyor bir dk kadar. Yere bırakıyorum dönmek istemiyor.
Aynı hatayı biz de yaptık , şimdi dönmek istemiyor, oturmak istiyor

Günaydın kızlar. Uyku atağımız sanırım geçti. 🤲 Sizde durumlar nasıl? Bebekler gece ne kadar beslenmeli artık acaba. Doktorlar sabaha kadar uyuyabilir diyorlar ama Aslan 3 saatte bir kalkmaya devam ediyor. Sabahları son uykusunda kalk, giyin derken 4.5 saatte kadar yemiyor.
Aramızda bebişi diş çıkartan var mı? Şimdiye kadar sadece bir bebeğimizin dişi çıkmıştı.
Bebeklerinizi gün içinde nasıl oturttuyorsunuz? Aslan genelde ana kucağı, kucak, oyun halısı şeklinde ilerliyor. Mama sandalyesinde ne kadar tutabiliriz acaba?
Hadi haftanın soruları bu kadar🤣
Benim kızımın 4bucuk aylikken çiktı ama ben ev bebek derken buraya giremedigim icin yazamadım simdi sürdü gözüküyor

Kızlar selamlar.
Benim derdim işe dönmek/dönmemek.
Öğretmenim, branşçıyım. Programlar imkanlara göre benim isteğimle şekilleniyor. Hamileyken 4 gün gidiyordum okula. 2 yarım gün. 2 tam. Tam dediğim 16.00 gibi işten çıkıyordum. İdarem iyi ve ılımlı.

Şimdi ben bu zamana kadar raporla yaz tatiline kadar geldim. Heyet raporum var linçlenmeyeyim lütfen.
Eylülde de 4,5 aylık ücretsiz izne cıkmak niyetim vardı. Oğluma kayınvalidem bakacak. Kendisi de dükkan işletiyor ama artık sürdüremediğinden kapatacak. Zaten bana hep derdi senin bebeğin olursa ne olursa olsun ben bakarım işimi düşünme. Biz de konuştuk ben ne zaman dersem o o zaman dükkanı kapatıp çocuğun bakımına başlayacaktı. Şimdi dükkan sahibiyle anlaşamadı eylülde kapatıyor. Yani ben izin vs almasam bile bakmak icin kendisi hazır.
Ama şunu da ekleyeyeyim bu ücretsiz izin işini eşimle bebeğimiz 1 yasına gelsin en azından ben bakayım mantığıyla düşündük. Bakacak kimse yok kayınvalidem daha dükkanı kapatmadı diye değil yani. neyse çok uzattım.
Bu aralar biraz bunaldım. Kendimi epey işe yaramaz hissediyorum. Mezun olur olmaz atandım yıllarca şark görevi yaptım fen liselerinden çalıştım yani doğum öncesi epey aktiftim. Şimdi evde çocuklu hayat bebeğimle çok mutlu olsam da o sıkışmışlık beni çok yıprattı. Evlilik hayatına da yansıyor tabi.

Şimdi size sorum? ay keşke bir derdim vara açaydım bu konuyu 😅😅 Siz olsanız ne yapardınız? Bebeği 1 yaşına getirip öyle bırakmak mı? Yoksa eylülde işe başlayıp bir an önce bu sürece adapte olmak mı?

B
Kızlar bugün ilk iş günümdü. 9 da gittim 12 de döndüm o saate kdr uyumamış ortalığı yıkmış. Öğlen emdiği gibiuyudu. Sonra 4 te içten çıktım. Ya çok zor ama ilk gün bitti şükür. Ben süt sağmadım max 4 saat ayrı kalıyoruz sizce hata mı ediyorum?
Bence de sagma canım zaten 3 4 saatte anca süt birikiyor direk emzirmek bana daha mantıklı geldi

Oğlum 6 aylık oldu ve ben hala onu nasıl uyutacağımı bilmiyorum ve beceremiyorum😢 inanılmaz üzülüyorum bi bebeği bile uyutmayı beceremiyorum tükendim😢😢
Üzülme çünkü aynı durumdayız bir ay sonra kucakta ters tutulup sallanarak uyuyan bebeklerim şimdi yaylı bi kanepe var onu hafif hafif zıplayarak- trambolin gibi düşün-uyuyor ama sürekli değişiyor bazen memede uyuyor yani bende de sabit bi şekilde yok

o degil de benim kiz bugun 5 aylik oldu hala hic bir dönme belirtisi gostermiyor, ne zaman donecek bu kiz ya
Yere bırakıyor musunuz? Ben kafasını falan çarparsa diye karın üstü zamanını bizim yatakta ya da koltukta yaptırıyordum. Hep yan dönüyordu ama bir türlü tam dönmüyordu kızım. Sonra annem illa yere koy diye ısrar edince birkaç gün yerde bıraktık, gerçekten hemen dönmeye başladı. Sert zemin istiyormuş meğer.

Kızlar selamlar.
Benim derdim işe dönmek/dönmemek.
Öğretmenim, branşçıyım. Programlar imkanlara göre benim isteğimle şekilleniyor. Hamileyken 4 gün gidiyordum okula. 2 yarım gün. 2 tam. Tam dediğim 16.00 gibi işten çıkıyordum. İdarem iyi ve ılımlı.

Şimdi ben bu zamana kadar raporla yaz tatiline kadar geldim. Heyet raporum var linçlenmeyeyim lütfen.
Eylülde de 4,5 aylık ücretsiz izne cıkmak niyetim vardı. Oğluma kayınvalidem bakacak. Kendisi de dükkan işletiyor ama artık sürdüremediğinden kapatacak. Zaten bana hep derdi senin bebeğin olursa ne olursa olsun ben bakarım işimi düşünme. Biz de konuştuk ben ne zaman dersem o o zaman dükkanı kapatıp çocuğun bakımına başlayacaktı. Şimdi dükkan sahibiyle anlaşamadı eylülde kapatıyor. Yani ben izin vs almasam bile bakmak icin kendisi hazır.
Ama şunu da ekleyeyeyim bu ücretsiz izin işini eşimle bebeğimiz 1 yasına gelsin en azından ben bakayım mantığıyla düşündük. Bakacak kimse yok kayınvalidem daha dükkanı kapatmadı diye değil yani. neyse çok uzattım.
Bu aralar biraz bunaldım. Kendimi epey işe yaramaz hissediyorum. Mezun olur olmaz atandım yıllarca şark görevi yaptım fen liselerinden çalıştım yani doğum öncesi epey aktiftim. Şimdi evde çocuklu hayat bebeğimle çok mutlu olsam da o sıkışmışlık beni çok yıprattı. Evlilik hayatına da yansıyor tabi.

Şimdi size sorum? ay keşke bir derdim vara açaydım bu konuyu 😅😅 Siz olsanız ne yapardınız? Bebeği 1 yaşına getirip öyle bırakmak mı? Yoksa eylülde işe başlayıp bir an önce bu sürece adapte olmak mı?
Ben çalışmıyorum ama annelik iç güdülerimle söyleyebilirim ki maddi yönden bir sıkıntı yoksa bakabildiğin kadar kendin bakmak her anına tanık olmak. Çocuk beni de çok bunaltıyor oturup saatlerce ağladığım oluyor hatta o yüzden 1 aylığına anneme gidicem yardımcı olurlar diye yani öyle mükemmel bi annelik hayatım yok ama yine de her anında yanında olmak çok keyif veriyor tabi ki tercih senin🌸

Üzülme çünkü aynı durumdayız bir ay sonra kucakta ters tutulup sallanarak uyuyan bebeklerim şimdi yaylı bi kanepe var onu hafif hafif zıplayarak- trambolin gibi düşün-uyuyor ama sürekli değişiyor bazen memede uyuyor yani bende de sabit bi şekilde yok
Ne olacak böyle hiç bilmiyorum 😢 ne zaman kendi kendine uyumaya alışacak bunlar. Uyku eğitimi bana hiç mantıklı gelmiyor ağlatmadan olmuyor diye kendi kendine uyuduğu zamanları bekliyorum. Hayır ayakta sallayarak bile uyutmaya razıyım ama yok sırtı yere değdi mi çıldırıyor. Ya memede ya kucakta gezerek uyuyor

Ben çalışmıyorum ama annelik iç güdülerimle söyleyebilirim ki maddi yönden bir sıkıntı yoksa bakabildiğin kadar kendin bakmak her anına tanık olmak. Çocuk beni de çok bunaltıyor oturup saatlerce ağladığım oluyor hatta o yüzden 1 aylığına anneme gidicem yardımcı olurlar diye yani öyle mükemmel bi annelik hayatım yok ama yine de her anında yanında olmak çok keyif veriyor tabi ki tercih senin🌸
Ben de senin gibi düşünüyorum ama bi yandan da iş hayatına başlayıp kendi çalışan halimle bu süreci yaşamak mı.. çünkü su an evde bebek büyüten kişi sanki ben değilim.

Uyku konusunda dertli olan annelerim için; ben de cok taktım kafaya yarım saat, 40 dk delirecek gibiydm bir ara. Sonra ne kadar nasıl uyuduğunh, gece kaç kez uyandığımızı saymayı bıraktım ve rahatladım. Sonra sonra baktım ki bebeğim de huzurlu oldu. Paylaşacağım görseldeki bilgiler bir nebze rahatlatır belki sizi de.

Eklentiler

• D092CB1C-4437-4870-9228-549BA6E9C2D4.jpeg
    D092CB1C-4437-4870-9228-549BA6E9C2D4.jpeg
    272,9 KB · Görüntüleme: 73
Ben de senin gibi düşünüyorum ama bi yandan da iş hayatına başlayıp kendi çalışan halimle bu süreci yaşamak mı.. çünkü su an evde bebek büyüten kişi sanki ben değilim.
Haklısın ben de evlenmeden önce eşimin işi dolasıyla işimden ayrılmıştım özel sektörde çalışıyodum çok aktif bi hem iş hem sosyal hayatım vardı tayinci olunca başka memleket başka insanlar bi de öyle çok girişken çevre edinebilen biri de değilim evde tıkılıp kaldığımda kendimi hiçbi işe yaramayan biri gibi hissettim aylarca. Eşim çalışmama karşı değildi ama askeri personel olduğu için gecesi gündüzü belli olmadığından çalışmaya pek yanaşamadım ama aylarca o hiçlik hissi sürmüştü. Şimdi bebeğimleyim hala o duygu geçti mi diye sorarsan geçmedi ama alıştım ev hayatına ki senin alışcağın bi durum da yok işin hazır istediğinde gidip çalışabilirsin. Hayat şartları tabi çok çok erken işe dönmek zorunda kalan anneler var gerçekten çok saygı duyuyorum kolay kolay herkes yapamaz bence. Neyse çok dağıttım konuyu :) bence maddi olanaklar sorun değilse bie gün bir gündür mantığıyla bebişinle zaman geçirmek daha güzel ama eğer psikolojik olarak çok çok etkileniyosan o zaman çalış bence stres yapmaktansa

Uyku konusunda dertli olan annelerim için; ben de cok taktım kafaya yarım saat, 40 dk delirecek gibiydm bir ara. Sonra ne kadar nasıl uyuduğunh, gece kaç kez uyandığımızı saymayı bıraktım ve rahatladım. Sonra sonra baktım ki bebeğim de huzurlu oldu. Paylaşacağım görseldeki bilgiler bir nebze rahatlatır belki sizi de.
Ben de hiç saymıyorum :) gece uyansın sorun değil emziririm geri uyur ama gündüz uykularımız çok perişan bazen tüm gün boyunca sadece yarım saat uyumuş oluyor hem o hem ben tükeniyoruz. Zaten kızgınlığım da hep kendime oluyor beceremiyorum yapamıyorum diye😢 uyku eğitimine ben de karşıyım yapmadım yapmam da ben öyle ağlaya ağlaya uyusam ne kaliteli uykum olur ne de rahat ederim. Uykuya çok direniyor oğlum en büyük sorunumuz bu içim parçalanıyor ağlayıp uyuyamadığında😢

Ben de hiç saymıyorum :) gece uyansın sorun değil emziririm geri uyur ama gündüz uykularımız çok perişan bazen tüm gün boyunca sadece yarım saat uyumuş oluyor hem o hem ben tükeniyoruz. Zaten kızgınlığım da hep kendime oluyor beceremiyorum yapamıyorum diye😢 uyku eğitimine ben de karşıyım yapmadım yapmam da ben öyle ağlaya ağlaya uyusam ne kaliteli uykum olur ne de rahat ederim. Uykuya çok direniyor oğlum en büyük sorunumuz bu içim parçalanıyor ağlayıp uyuyamadığında😢
Açık havada uyutmayı denedin mi canım. Ben evde uyutamayınca bebek arabasıyla sokağa atıyorum kendimi. Yani benimki gündüzleri kolay uyuyan bir bebek aslında ama o açık hava ve hafif sallanma genelde bebekler seviyor

Açık havada uyutmayı denedin mi canım. Ben evde uyutamayınca bebek arabasıyla sokağa atıyorum kendimi. Yani benimki gündüzleri kolay uyuyan bir bebek aslında ama o açık hava ve hafif sallanma genelde bebekler seviyor
Lojmanda kalıyorum mis gibi orman havası ama benim oğluma her şey ters😂 birkaç kez indik arabayla gezdirdim sonum hep bi elde oğlum bi elde araba geri dönmek oldu😂

X