2013 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebişlerimizin Cinsiyetleriii :)

• Kızımız Olucak

OY: 169 48,0%
  • Oğlumuz Olucak

OY: 185 52,6%

• Ankete Katılan
    352

Ooh güzelmiş valla:) Yemek tariflerinden sonra mama tariflerine başlıyoruz artık:) Ben şunu bir kenara not edeyim lazım olur.

anlattığım muhallebi bu ayda werebiliyormuşuz yani demek..
evet, yani biberonla mamada verdiğim için biberonu azaltıp kaşığa geçelim dedi,biraz daha bekleyip başlıcam ben de. ve senin muhallebinin tarifini verdi, bu arada ölçek sayısını düzgün anlatamamıştı senin verdiğin ölçek miktarına göre deniycem sağolasın :)

sütün yeterli ise neden olmasın. arkadaşımın 7. ayı bitti, 5. aydan beri meyve suları, püreler,yoğurtla devam etti şimdi de çorba sularına kahvaltıya geçiş yapıyor yavaştan, maaşallah sütü yetiyordu bebişine hiç kaşık maması vermedi henüz.

anne olmak müthiş bir duygu:)yazını okuyunca kendimi gördüm bi an, zeytinyağı veya bademyağı ver yarım çay kaşığı 2 saat sonra rahatlıyor,bana doktorumuz tavsiye etti:

biz de yavaştan tatmalara başladık,2 gündür elma yalıyor:)
bugün yoğurdu denedik dün mayalamıştım azıcık suyundan verdim hiiçç sevmedi,
havuç veriyorum,diş kaşıyıcı olarak,
bu arada kızlar bebeğimin dişleri çekeyor sanırım diş yeri belli olmuş 2 tane altta:yerim:ne zamana çıkar acaba
bulduğu şeyi ağzına basıyor yavrum,
sırtüstü yatarken dönmüyor hiçç,tembel biraz galiba
yarın aşımız var ateş yapıyor mu olan arkadaşlar bilgi verirse calpol verip gideyim.

biz aşımızı ayın 7 sinde olduk. önceden calpol verme ama takip et. önceden vermen işe yaramaz. biz aşı olduğumuz gece kontrol ettim bişey yoktu ama ertesi gün gündüz ateşi oldu calpol verdim 4 er saat arayla 3 kere. elini yüzünü yıkadım sürekli. ılık duş aldırdım. ertesi güne geçti. ama ateşli olduğu gün çok ağlayıp mızıkladı. daha önceki aşılarında olmamıştı. umarım sende ateş yapmaz ama sürekli takip et aşı olduktan sonra

ben bir ay sonra tattırıp 6.ayda da öğün şeklinde düşünüyorum

neden biberonu azaltıyorsun mantığı ne

Evet canım bizdeateş yAptı benyaptıktan yarım saat sonra ve 7ser saat arayla 2kez daha verdim yinede gece biraz ateşi çıktı

ayın 7 sinde kontrolde kilo alımımız iyiydi. ama kendi doktorumuzun bize verdiği programa göre bu ay yoğurt ve meyve ile başlama kararı aldık. ilk başta elma suyu denedim. oğluşum hiiiç sevmedi. normal tabi hayatında bildiği tek tat anne sütü. azar azar hergün vermeye devam ediyorum. amaç ileride yeme sorunu yaşamaması için tatlara ufaktan bi geçiş. sandığımdan daha yavaş bi geçiş olacak sanırım çünkü dün hemen hemen hiç yediremedim. ağzını sıkı sıkı kapatıyo sokmayı başardığımı da püskürtüyo edepsiz

delikızın sorusunu ben de soracaktım illa mamaı veriliyor ek gıdaya geçince
bir de bana yoğurt mayalamayı öğretir misiniz:26::26:
miniğime lazım olacak

dün yoğurt denedim. ama 1 kasık anca yedirebildim. bugünde sulandırılmış pekmez vermeyi denedim. maalesef üstümüz başımız mahvoldu .almıyor. napıcam bilmiyorum. emmiyorda. uykuluyken güzel emiyor diğer türlü emmiyor. Allah yardımcımız olsun valla

vaveyla ne güzel yazmışsın. bebeğin yiyor mu muhallebiyi. yada ne yediriyorsun nasıl becerdin. çok zor bir işmiş bu. emse tamam dicem demekki biraz zor alışacak diğer tatlara. işim zor valla

Amiiin... pek zorlamadan yedirelim bence. sonra nefret etmesin. ben elmaya ara verecem galiba. belki bugün bişey vermem yarına bakalım başka bi mevyeyle mücadeleye devam. şu kısacık annelik tecrübemde öğrendim ki her maçı oğlum alıyo. o yüzden suyuna gidiyom

delikızın sorusunu ben de soracaktım illa mamaı veriliyor ek gıdaya geçince
bir de bana yoğurt mayalamayı öğretir misiniz:26::26:
miniğime lazım olacak

ben kaşık maması yada biberon maması vermiycem direk gıdaya geçireceğim zaten tadıyor bayılıyor bizimkidün 3-4 çay kaşığı tarhana verdim yalandı durdu daha vermeye korktum bugünde ben muz yerken çıldırdı valla verdim 1 tatlı kaşığına yakın ezdim iyice verdim az az, daha versem yer ...ben ikizlerimede pirinç ununu suyla değilde anne sütüyle yapıyordum tavsiye edilir....benim oğlan biberonu reddediyor asla almıyor cumadan beri çıldırttı beni.sütü bazen sağıp veriyordum ii oluyordu.

ben hazır yoğurt almam hep mayalarım.sütçümden sütümü alır bir taşım kaynatır ılıtırıp parmağımı yakmayacak sıcaklıkta olması gerek mayalayacağım yere alırım sütü, bir kaseye 2-3 kaşık yoğurt koyar ılık sütten üstüne koyup karıştırırım sonrada tencereye boşaltırım.kapağını kapatıp üstünü örterim.sıcacık kalmalı..... 5 saat sonra açarım yarım saat kapağı açık masada bekletirim sonrada kapağı kapatıp dolaba atarım.bebiş için küçük cam kavanozlara yada minik tupperwerlerime yapıp üstüste koyup mayalıycam geçen hafta denedim.büyükler yedi gayet güzel tuttu....eskidende cam şişe günlük sütten mayalardım ama açık süt daha lezzetli oluyor ama ufaklığa günlük süt alıp yapmayı düşünüyorum....

ek gida konusu konusulmus. unlu bi cocuk profunun bana dedigi: 4. ayda meyve suyu ve yogurtla basliyoruz..6. aya kalmamasi lazim bu isin. tabii doyumluk degil tadimlik. ben yogurt denemedim henuz. meyve suyunu da 1-2 cay kasigi verdim ama kustu

ben sağıp veriyorum emzirmeye yetişemiyorum maalesef beraber çığırınca olmuyor :))
ama arada emziriyorum emiyorlar unutmadılar memeyi çok şükür
gerçi unutsalar da işe başlayacağım mecbur biberon olacak o durumda
aynen ben de pirinç ununu sütle karıştırıp yapmayı düşündüm biliyormusun hay sen çok yaşa :)
ama bu durumda zaten süt yetmeme riski var bi de ona süt koyarsak süt azalacak onu da düşünüyorum
ya ben ikiz diye ne olur ne olmaz sütü bırakırlar diye şimdiden başlamak istemiyorum
iice anne sütü alsınlar sonuna kadar sonra başlarım diyorum o yüzden 5.ayda tattırmaya başlayıp 6 .ayda öğün olarak vereyim diyorum
ben çalışacağım için öyle sürekli uğraşamam yoğurtla ,bi de makine yapıyor nasıl olsa o yapsın atarım dolaba bir hafta gelir gider yedirir sonra yine yaparım diyorum ,ben de severim çünkü yoğurdu çabuk biter bizde muhtemelen ..
ben pastörize günlük sütle yapmayı düşünüyorum ,çünkü burda öyle sütçü bulmak çok zor
ve eşim pastörize sütlerin sütçü sütlerden çok daha sağlıklı olduğunu söylüyor ,işi gereği bu konuyu iyi biliyor
o yüzden ben pastörize ile yaparım

ek gida konusu konusulmus. unlu bi cocuk profunun bana dedigi: 4. ayda meyve suyu ve yogurtla basliyoruz..6. aya kalmamasi lazim bu isin. tabii doyumluk degil tadimlik. ben yogurt denemedim henuz. meyve suyunu da 1-2 cay kasigi verdim ama kustu

aynen bizim doktorda 6. ay tadım için çok geç diyo.. ben 3 gün elma suyu denedim. sevmedi. sonra elma-armut karışımı püre denedim onuda sevmedi ama burayı okuyunca sanırım püre için erken davrandım. hipp markanın ürünleri organik olduğu için onun elma-armut karışımı püresini denemiştim. pakette 4 aydan itibaren yazıyo diye verdim yanlış mı yaptım sizce anneler???

ek gıdaya geçince anne sütünü bırakmamıştı benim ikizler 7 ay doludolu verdim.sonrada süte pirinç unu bir öğün olarak düşün iyisine 300-400cc süt gider en fazla yani birer biberon.....benim oğlan biberonu almıyor delirtti beni zaten...yoğurdda tabi makinada uğraşmazsın ama ben her gün yiyeceği yoğurdu bir kavanoz olarak geceden mayalayıp taze yoğurt vermeyi düşünüyorum.zaten kendimize haftada 5 kg sütten anca yetiyor yoğurt.pastörize süt sağlıklı ama sütçüme güveniyorum yinede ağır gelmesin diye günlük sütten günlük yoğurt yapcam cezvede bile ısıtsam sütü mayalasam yeter bebişime....

arkadaşlar süt yetse de yetmese de miktar olarak mecbur olarak 6. ayda başlamak zorundayız kaşığa, çünkü bebek daha sonra ek gıdaya alışamaz yani büyüdükçe zor olur.. ayrıca 6. aydan sonra alınan anne sütü her vitamini artık karşılayamaz, isterse cork cork emsin süt fışkırsın 6 ay öncesi anne sütünde bebeğin ihtiyacını karşılayacak protein, kalsiyum ne ararsan war, 4 aya kadar demir.. ama daha sonra eksik kalıyor çünkü bebeğin ihtiyacı artıyor.. bilmem anlatabildim mi
doğal besin olayına gelirsek benim doğal fikrim:) bizim bile yediğimiz herşey doğal değil bu yönden bakarsak.. yiyoruz sütümüzle aynen bebeğe aktarıyoruz.. dikkat etsek bile tamamen organik yapamayız bebeğimizi..

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…