2013 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebişlerimizin Cinsiyetleriii :)

• Kızımız Olucak

OY: 169 48,0%
  • Oğlumuz Olucak

OY: 185 52,6%

• Ankete Katılan
    352
mamayla alakası yok onun sütle de uyur neden uyumasın ama biberonla verirsen tabi
süt yağlı ise o da uyutuyor merak etme herşeyi mamaya bağlamamak lazım

ewet kesinlikle mama ile alakası yok ama biberonla da alakası yok:) ben hep emzirdim, hiç biberon almadı..

ewet haklısın canım, yer tutmayacak taşıması kolay zahmetsiz eşyalar lazım kızım 3 yaşına kadar kullandı beşiği, sonra ona oda aldık mecburen, yani fazla eşya olmasın diyen ben:) napalım kıyıda köşede de yatıramam yawrumu hem beşiği wermezdi walla

kızlarr kızım 1 haftadır falan elinden tutunca başını kaldırıyor bırakınca ağlıyor yani resmen oturarak durmak istiyor sizce oturtmak için daha erken mi sizin bebişlerde de var mı aynı durum.

doktorumuz sakın yarımda olsun oturtma çok erken kemik gelişimi bozulabilir dedi........

of kızlar ya sabaha kadar oturdum ateşi uykuda yükselmesi,n diye 38 görmedik şükür ama cayır cayır yanıyo gibiydi, üstünü başını çıkardım badisi kaldı tek odanın camını açtım rüzgat yoktu oda çok sıcaktı serinlesin diye araara alnına ıslak bez koydum aldım.ama baktım olmadı sabah yine yarım ölçek calpol daha içirdim o cayır cayır yanması geçti. ama huysuz daha yeni düzelmişti. ne kadar sürer bu aşını ateşi huysuzluğu huzursuzluğu... canım sıkkın

geçmiş olsun canım bugünden sonra bişeyi kalmaz meraklanma genelde ilk gün ve sonraki gün ateş ve huysuzluk oluyoo hatta bugün daha hafif olur ateşi yarınada bomba gibi olur bebişin

bizde pzrtsi dr gidecez aşılarımız ve kontrolümüz için çok aglayacak yine benim zilli kızım ama ne yapalım saglıgı için katlanacak

bizde gece huzursuzduk banyo da yaptırdım uyur diye ama uykuda bile mız mız ya yok böyle bişey galiba büyüyünce çok çenesiz olacak şimdiden hiç susmuyoooooo

Bizim üç gün sürmüştü

Verem aşısı yerinde yara olacak kabuk bağlayacak demişlerdi. Bizde olmadı. Sizinkilerde oldu mu kızlar?

Bizim üç gün sürmüştü

Verem aşısı yerinde yara olacak kabuk bağlayacak demişlerdi. Bizde olmadı. Sizinkilerde oldu mu kızlar?

bizde de olmadı canım hiçbişey belli degil pztrsi dr gidince soracm bakalım neden? tutmadı mı acaba aşı ?:18:

wind sable yi nasıl uyguluyorsun? masaj kaç dk sürmeli.. oğum rahatsız oluyor yakıyor falan mı acep

ben çok unutkan şuursuz bir anneyim yaa.. devit3 ü unutuyorum wermeyi bazen 2 gün atlamış oluyorum.. war mı aranız da benim gibi şaşkın olanı

ben çok unutkan şuursuz bir anneyim yaa.. devit3 ü unutuyorum wermeyi bazen 2 gün atlamış oluyorum.. war mı aranız da benim gibi şaşkın olanı

vitamini vermeyi bende bazen unutuyorum

niye tutmasın canım ne alaka bizdede olmadı,olacak diye bir şart yokki sadece olabilir demişlerdr

canım bilmiyorum ki bizim dr zaten hiç demedi öyle kabuk baglayacak yara olacak filan diye annem diyo eskiden öyle olurdu kabuk baglardı diye ama yigenim 1 yaşında onun kabuk tutmuş mesala ve aşı yeri belli bilmiyorum ki :26:

bizde de olmadı canım hiçbişey belli degil pztrsi dr gidince soracm bakalım neden? tutmadı mı acaba aşı ?:18:

ya eski aşılarla şimdikiler birmi ,eskiden aşı ağrıtırdı şimdi öyle değil ,zamanla aşılar en yanetkisiz şekilde üretilmiyormu
kabuk bağlamasın acı çekmesin daha iideğil mi ,biz kadınlar da çok pimpirikliyiz
aşı ağrı acı yapar sorun yaparız ,ağrı yapmaz belirti yapmaz niye yapmadı deriz

wind sable yi nasıl uyguluyorsun? masaj kaç dk sürmeli.. oğum rahatsız oluyor yakıyor falan mı acep

Öyle uzun uzun yapmıyorum. Göbeğinin etrafına saat yönüne doğru 2-3 dk yapıyorum. Gaz çıkarması için ayaklarını kaldırıyorum. Hemen çok gaz çıkarmasa da rahatlıyor. Hiçbiri tam çözüm olmadı zaten, bu da nisbetten işte.

Canım bize aşıyı yapan hemşire söylemişti kabuk bağlayacak, sakın soymayın diye.

Çıldırmak üzereyim! Nedenini anlatayım… E 320 kodlu BHA (Butillendirilmiş Hidroksi Anisol) gıdalarda bulunan yağın, oksijen, ışık ve ısı ile bozulmasını geciktiren sentetik bir madde. Petrolden elde edilen bu koruyucu katkı maddesi margarin, sakız, patates cipsi, bisküvi, kek, dondurma, hazır pudingler gibi bir çok ambalajlı gıdada kullanılıyor. BHA’nın bebek formüllerine ve mamalarına katılması ise yasak. Alerji, gıda intoleransı ve hiperaktiviteyi tetiklediği düşünülen, yüksek dozlarda laboratuvar hayvanlarında kansere yol açtığı bilinen bu maddenin çocuklara yönelik ürünlerde kullanılması da tavsiye edilmiyor.
Butil Hidroksi Anisol’le ilgili tartışmalar ise hiç de yeni değil. Japonya’da 1958 yılında yasaklanmış. İngiltere’de de yasaklanması gündeme gelmiş ama gıda ve ilaç endüstrisinden gelen baskılar sonucu yasaklanamamış. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü hayvanlarda yapılan deneylere dayanarak BHA’nın insanlarda kansere yol açmasının kuvvetle muhtemel olduğunu bildirmiş. Bu madde Kaliforniya Eyaleti’nin kanserojen listesinde yer alıyor. Mc Donald’s bile A.B.D’deki ürünlerinde 1986′dan beri BHA kullanmayı durdurmuş.
Peki böylesine şaibeli bir koruyucu katkı maddesinin, doktorlar tarafından bebeklere verilmesi önerilen D vitamini damlalarında bulunduğunu biliyor muydunuz? Batu’ya verdiğim her ilaç ve her yiyeceğin içindekiler listesine paranoyakça bir saplantı ile bakmıyor olsaydım, ben de bilmeyecektim. ‘Nasıl olabilir?’ diyeceksiniz ama ne yazık ki oluyor. Bebek gıdalarında kullanımı yasak olan bir madde, bebeklere verilen vitamin takviyelerinin içine girebiliyor ülkemizde. Önceki yazılarımdan birinde demir damlalarının bir çoğunun içinde paraben olduğunu ifşa etmiştim. Şimdi de benzer bir tehlikenin D vitaminlerinde olduğunu duyurmayı borç biliyorum, zira çocuk doktorlarının bir çoğu D vitamini yetersizliğinin önlenmesi adına, bebeklere D vitamini damlası kullanımını doğumu takip eden ilk haftalardan itibaren öneriyor. Dahası, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ‘Bebeklerde D Vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi ve Kemik Sağlığının Geliştirilmesi Programı’ dahilinde her yıl 1 milyon çocuğa sağlık ocaklarında D vitamini damlaları ücretsiz olarak dağıtılıyor.
Türkiye’de en yaygın olarak reçetelere yazılan D vitamini damlalarından biri Devit-3, bir diğeri ise Monovit D3, ama gel gör ki, her ikisi de BHA içeriyor. Yani ‘çocuğum D vitamini eksikliği yaşamasın’ diyorsanız kaçış yok gibi…D vitamini eksikliğini önlemek için bebeklere verilen bu takviyelerin, kanserojen olma ihtimali fazlasıyla yüksek olan katkı maddeleri içermesi ne büyük bir paradoks. Yağmurdan kaçarken doluya yakalanmak bu olsa gerek! Anlamakta zorluk çektiğim şey ise, en ‘doğalcı’ geçinen çocuk doktorlarının bile paraben ya da diğer sentetik katkı maddeleri içeren ilaç ve takviyeleri otomatiğe bağlanmış bir şekilde reçetelere yazma konusunda oldukça rahat davranmaları.
Hal böyleyken, bu yaman çelişkiyi kendi oğlum adına nasıl çözdüm diye merak ediyorsanız söyleyeyim. Detaylı bir araştırmadan sonra bulduğum tamamen doğal içerikli bir damlayı ta Amerika’dan getirtiyorum. Carlson Baby Ddrops isimli bu damla şeker, gluten, renklendirici, koruyucu içermiyor. Sadece hindistancevizi yağı ve D vitamini var içindekiler listesinde. Tek damla olarak her gün veriyorum Batu’ya. Bahar ve yaz aylarında ise eğer günde 30 dakika direkt güneş ışığına çıkarabiliyorsam ne ala, D vitaminini doğal yollardan aldığı için ayrıca damla vermiyorum.
Paraben, BPA, GDO derken hayatımıza bir de BHA girdi. Bu arada BHA’nın bir türevi olan E 321 kodlu BHT (Butillendirilmiş Hidroksi Toluen) maddesi de aynı riskleri taşıyor. Hem kendi sağlığımızı, hem de çocuklarımızın sağlığını korumak gittikçe zorlaşıyor. Zaman zaman umutsuzluğa kapılsam da, sonra bütün gücümü toplayıp, ‘mücadeleye’ devam ediyorum. Niyetim felaket tellallığı yapmak ya da anne babaları paniğe sevk etmek değil, ama konu bebek ve çocuklarımızın sağlığını korumak olunca paranoyak davranmakta sakınca görmüyorum. Ya siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Önemli Not: Bu yazı tıbbi bir tavsiye olmayıp, bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Konunun uzmanı olmadığım için, çocuğunuz ya da kendiniz için ilaç ve vitamin kullanımı konusunda mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.
About these ads

Kızlar,bana yardımcı olur musunuz?
Babam ameliyat olacak ve gitmek istiyorum 3 saatlik yol ama bebeğimi dışarı pek çıkarmadım hasta olur diye simdi tereddüt ettim ben tecrübesizim ne yapmalıyım sizce yarın gideceğiz cumartesi döneceğiz yarın yağışlı hava cumartesi güneşli olacak araba ile gideceğiz sizce sorun olur mu doktoruna danışmaya zaman yok maalesef,ani oldu ameliyat

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…