2013 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebişlerimizin Cinsiyetleriii :)

• Kızımız Olucak

OY: 169 48,0%
  • Oğlumuz Olucak

OY: 185 52,6%

• Ankete Katılan
    352
Kızlar gündüz bebişleri ne sıklıkla emziriyorsunuz? Her ağladığında mı veriyorsunuz, belli bir zaman aralığı oluşturmayı başardınız mı? Diyelim iki saatte bir emziriyorsunuz; üç saat oldu ama bebişte ses yok. Ağlamasını mı bekliyorsunuz?

Kızlar gündüz bebişleri ne sıklıkla emziriyorsunuz? Her ağladığında mı veriyorsunuz, belli bir zaman aralığı oluşturmayı başardınız mı? Diyelim iki saatte bir emziriyorsunuz; üç saat oldu ama bebişte ses yok. Ağlamasını mı bekliyorsunuz?

3 saati geçirmiyorum.. mesela emdi uyumadı 2 saat sonra uyudu, derin uykuda olsa bile uykusunda emziriyorum yada uyandırıyorum..normal olarak 1.5-2 saatte emziriyorum.. sonra birsürü gaz kusmuk oluyor işte..

üzüldüm.. ama biz emziren yada sütü az olan-çok anneler birbirimize deneyerek önerilerde bulunucaz tabi ki, sinir olmayacağız. benim oğlum 1 hafta memeyi tamtutamadı, ben rahattım şırıngayla az az mama werdim.. süt olayı yemeden içmeden çok psikikolojik.. hem mama wermek ayıp mı?? onlar bizim yawrularımız ne gerektriyorsa onu yapıcaz.. ben sağda sütüm çoğalmasaydı mama wermeye niyetlenmiştim.. bunu da hiç takmazdım.. ben doymazsa ona takarım kafayı..

Keşke senin kadar rahat olabilsem, ben galiba takıntı yaptım, bu sefer daha beter oluyor.

Uyanik olursa 2 saatte bir istiyor ama yatarsa 3-4 saat gecse bile ellemiyorum..zaten artik kucuk degiller uyandirilmamalari lazim acikinca zaten aglayip dunyayi kaldiriyolar ayaga:KK1:

Uyanik olursa 2 saatte bir istiyor ama yatarsa 3-4 saat gecse bile ellemiyorum..zaten artik kucuk degiller uyandirilmamalari lazim acikinca zaten aglayip dunyayi kaldiriyolar ayaga:KK1:

İstiyor derken ağlıyor mu? Yoksa sen ara ara vermeye çalışıyorsun da iki saatin sonunda mı kabul ediyor?

Keşke senin kadar rahat olabilsem, ben galiba takıntı yaptım, bu sefer daha beter oluyor.

sen de farkındasın madem takınca daha beter oluyor, kafandan atmaya çalış emziririm de mama mı da weiririm,kimsenin haddine değil diye düşün.. biliyorum belki konuşması kolay, çewrende insan çok gelenin gidenin war ama çaresi takmamakta bu da ortada.. bana oğlum 1 aylıkken komşumun biri çok ağlıyor sesi bize geliyor acaba doymuyor mu dedi uykusuzluğumdan dolayı sinirlerim şöööyle bir tawan yaptı:) doymasa kusmaz herhalde dedim, tersledim sonra rahatladım:) wer cewabı ne düşüyorsa paylarına.. kimi sütü az olur mama werir kimin sütü yağlı olmaz besleyemez mama werir.. mama ne yaa allah aşkına zehir weriyorsunuz, ayıp mı ediyorsunuz..? vicdan yapmayın mama yesin emsin sağlıklı olsunlar..
ben kızıma ek gıdaya geçince kahvaltısında karışımlar için, bisküviyi ıslatmak ws. muhallebi yapmak için anne sütü sağmam gerekti ama o kadar ne uğraşcam dedim, ilk kez tanışarak mamayla hazırladım koydum karışmlara besleyici oldu.. 2 yaşına kadar da bol bol emzirdim..

Son düzenleme:
bende dün akşam yemeğinden sonra 1 adet doğal mineralli kaynakı suyu :) içtim ama noldu bilmiyorum

düzenli içersen mutlaka faydası olur bence.demir ilacı da iç onun da faydası oluyor.zaten bir sene kullanmamız gerekiyor.

Off sorma insan kendini suçlu hissediyor saklama ihtiyacı duyuyorsun. Ama aynı insanlar çocuk birazcık ağlayınca karnı mı aç sütün yetmiyor mu diyorlar. Ben de elimden geleni yapıyorum hem sütümle hem çevremle mücadele ediyorum, en azından vicdan azabı duymak istemiyorum çocuğumu sütümle besleyemedim diye. Herkes kendinde bu konuşma hakkını nereden buluyor anlamıyorum, sanki sormuşsunuz gibi hemen başlıyorlar. Geçen gün yine birisi akıl verdi, ben o kadar araştırıyorum ki on tane çocuğu olandan daha çok şey bildiğimi iddia ediyorum dedim. Bir gün birinin kalbini kırıcam.

ben sonunda kaynanamın kalbini kırdım :) ohh iyi ettim.her görüştüğümüzde aç bu çocuk, kilo almadı doğuğu gibi duruyor diyordu.3500 gr doğdu oğlum şuan 6 kilo .daha ne olsun.dayanamadım ben üvey annesi değilim senden daha çok düşünüyorum çocuğumu dedim....ama bir rahatladım ki sormayın.....sefam olsun :) :21:

sen de farkındasın madem takınca daha beter oluyor, kafandan atmaya çalış emziririm de mama mı da weiririm,kimsenin haddine değil diye düşün.. biliyorum belki konuşması kolay, çewrende insan çok gelenin gidenin war ama çaresi takmamakta bu da ortada.. bana oğlum 1 aylıkken komşumun biri çok ağlıyor sesi bize geliyor acaba doymuyor mu dedi uykusuzluğumdan dolayı sinirlerim şöööyle bir tawan yaptı:) doymasa kusmaz herhalde dedim, tersledim sonra rahatladım:) wer cewabı ne düşüyorsa paylarına.. kimi sütü az olur mama werir kimin sütü yağlı olmaz besleyemez mama werir.. mama ne yaa allah aşkına zehir weriyorsunuz, ayıp mı ediyorsunuz..? vicdan yapmayın mama yesin emsin sağlıklı olsunlar..
ben kızıma ek gıdaya geçince kahvaltısında karışımlar için, bisküviyi ıslatmak ws. muhallebi yapmak için anne sütü sağmam gerekti ama o kadar ne uğraşcam dedim, ilk kez tanışarak mamayla hazırladım koydum karışmlara besleyici oldu.. 2 yaşına kadar da bol bol emzirdim..

sana katılıyorm bu konuda canım.takmamak lazım.ilk dönemlerde ben de çok takıyordum.mama verirken alıyordum.ama takmadıkça arttı sütüm.kader kısmet demek lazım biraz.yoksa yoktur.her anne emzirmek ister.ama yoksa da mama veririz ne yapalım.ablam bebeğini mamayla besledi mecburen sütü yoktu.maşallah yaşıtlarına göre hem daha boyu uzun.hem daha kilolu hem de daha zeki yeğenim.4 yaşında kendiliğinden okumayı öğrendi.üzülmeyin kızlar.

İstiyor derken ağlıyor mu? Yoksa sen ara ara vermeye çalışıyorsun da iki saatin sonunda mı kabul ediyor?

Agliyor canim sutu isitmaya bile firsat vermiyor..bizimki 40 i cikana kadar otomatik saat gibi 2 saati 1 dk gecirmeden agliyip acikiyordu..simdi degisiyo 2, 3, 4 saat hic belli olmuyo ellemiyorum uyusa bile, aglamaya basliyinca dayiyorum:KK1: zaten aglama sekilleri farkli gaz aglamasi, aclik aglamasi, uyku aglamasi, ayaginda salla aglamasi hepsini anliyorum artik :KK1::emir_bebek:

Bu sut meselesi %40 beslenmeyse %60 i kesinle moral moral moral..benimkide 1 ay hic emmedi yaklasinca agliyodu ilk gunden itibaren sagdim ama damla damlaydi mama verdim 1.hafta kontrolumuzde doktuma uzgun uzgun sordum emmiyo sadece sagarak besleyebilirmiyim diye tabiki kesinlikle dedi, hatta sadece 6 ay sadece anne sutu sagip veren ikiz annelerim var dedi ( aynen Delikiz gibi) o gun moralim yerine geldi daha eve geldigim gun sutum farketti..yavas yavas artti mamayi kestim 1 ay sonra keyfi yerine geldi memeyi kendi istedi emziriyorum ama hala cogunlukla sagip biberonla veriyorum..Herseyin basi moral ilk once mutlu edin kendinizi sonra yemenize bakin benim gibi dogumdan sonra kilo alin:21:

düzenli içersen mutlaka faydası olur bence.demir ilacı da iç onun da faydası oluyor.zaten bir sene kullanmamız gerekiyor.

ben bilmiyordum gerçekten mi? bıraktım 1 ay oluyor.. elevit kullanıyorum süt kailtesi atrsın diye o kadar

kızlar merhaba..herkesın derdı süt benım de bır sorum var.az once manuel pompayla sütümü sağmak ıstedım 40 cc ancak cıktı.acaba sütüm yetmiomu ya da pompa hepsını cıkarmıomu ?elektrıklıde daha mı cok çıkar? lütfen cevap yazın sız bı sağmada kac cc sut cıkartyosunuz?

pompaya yeni basladiysan 40 cc normal..manuelleri hic kullanmadim ben elektrikli ciftli kullaniyorum ikisini beraber saginca toplam 100-150 arasi cikiyor..ama baslarda cok azdi ikisinden 40 cc falan cikiyodu..yetiyodur sutun, yetmez diye dusunme bu zamana kadar doyduguna gore..

bana da geçen arkadaşın biri neden emzirmiyorsun diye bi sürü tantana etti
dedim oğlan uzun emiyor ikisini birden emzirsem 24 saat uyumamam lazım
e ne var uyuma ama emzir diyor
bu millet emzirmeyi bişey sanıyor başkalarına üstünlük sayıyor uyuz oluyorum
dedimki ben de gel bi gün sana vereyim bak ondan sonra konuş dedim
sonra da diyorki ay yok benim ikiz olsa çıldırırdım herhalde
madem öyle neden öyle konuşuyorsun
emzirmekle anne olunuyor sanıyor kimileri
sanki biz istemiyrz ama ne yapalım şartlar böyle
ikisi birden ağlayınca ne olacak ,tek başıma bakıyorum kimsem yok
ikisine birden süt yetmesi için dinlenmem lazım süt olması için
biberon olunca eşim de yardım ediyor ben de dinleniyorum
bi sürü sebep var yani ama milletin ağzı torba değilki konuşan konuşuyr
sanki emzirmeyince çocukla aramda bağ olmayacak beni tanımayacakmış gibi konuşuyorlar,
ben onların annesiyim nası ltanımazlar
ya hiç sütüm olmasaydı ne olacaktı çocuklar bana anne demeyecekmiyid
ne saçma sapan insanlar var yaa
ama ben takmıyorum bana en uyanı şuan bu yapacak bişey yok
dışardan konuşmak da kolay
ben emzirsem böyle kilo alamazlardı toparlayamazlardı
o yüzden siz de takmayın elalem ne derse desin çok da tınn
bizim yaşdığımızı sadece biz biliriz rahat olun

üzüldüm.. ama biz emziren yada sütü az olan-çok anneler birbirimize deneyerek önerilerde bulunucaz tabi ki, sinir olmayacağız. benim oğlum 1 hafta memeyi tamtutamadı, ben rahattım şırıngayla az az mama werdim.. süt olayı yemeden içmeden çok psikikolojik.. hem mama wermek ayıp mı?? onlar bizim yawrularımız ne gerektriyorsa onu yapıcaz.. ben sağda sütüm çoğalmasaydı mama wermeye niyetlenmiştim.. bunu da hiç takmazdım.. ben doymazsa ona takarım kafayı..

Sinir olmam ona değil hayatım tabiki önerilerde bulunucaksınız,benim sinir olduğum şey;aa emzirdikçe gelir sen uyu şunları şunları ye bol bol emzir sütün gelir diyenlere.Sanki biz isteyerek emzirmiyoruz.Çocuk almadı en baştan katılıyordu ağlamaktan resmen.Dediğn gibi en azından doyduğunu biliyorum,mutlu olduğunu biliyorum ya o herşeye değer.Umrumda değil.Birde afişlerde falan yazıyor ya sadece anne sütü içirin falan diye,yok efendim anne sütüalmayanda şeker,astım kanser gibi hastalıkların olma riski daha fazla diye,bu tarz yazıları okudukça çok üzülüyorum.Sütü olupta vermeyen varmıdır ki acaba merak ediyorum.Mama olayı tam bir eziyet.Kalk mama hazırla,biberonları sterilize et falan.Biberon yıkamaktan anam ağladı:)

Ya sizlerinde saçı dökülüyor mu doğumdan sonra.Bebeğim heryerinde benim saçlarım,yastığım kıl doldu kel kalmaktan korkuyorum:)

sanki emzirmeyince çocukla aramda bağ olmayacak beni tanımayacakmış gibi konuşuyorlar,

ben de 3 hafta sadece sağdım. oğlumun burnu tıkanıktı ememiyordu. Allahım millet illaki yorum yapacak. emzir emzir biberon verme diyip duruyorlar. çocuk ağlıyor nefes nefese kalıyor. acayip sinir oluyordum. sağarak vermek aslında emzirmekten daha zor. önce sağ, sonra biberonla ver, soğuduysa ısıt, bir de yıka steril et falan bir sürü iş . ama emzirmek o kadar kolay ki, bebek ve anne alıştıktan sonra gerçekten harika.

seni eleştirmek akıl vermek için söylemiyorum ancak bebeklerin alışırlarsa emzirdiğinde çok rahat edersin. ben şu an sadece dışarda biberon veriyorum. gecenin bir yarısı uyanıp kendimi sağmak falan hayal bile edemiyorum. 10 dkda emzir uyu.

insanlar biberonu kolaya kaçmak sanıyor galiba, halbuki alakası yok. en zor iş bence. bir de benim oğlan gibi yavaş yiyen bi biberonu yarım saatte bitiremeyen bi bebekse.

Ya sizlerinde saçı dökülüyor mu doğumdan sonra.Bebeğim heryerinde benim saçlarım,yastığım kıl doldu kel kalmaktan korkuyorum:)

benim çok dökülmüyor. hamileliğin ilk aylarında aşırı dökülüyordu.

Sizlerin ilk cocuk herhalde canim ya uzulmeyin ilk seferde herkez ayni oluya herhalde ilk kizimda bende boyleydim ne gece ne gunduz uyuyordu cildiracam zannettim ama zaman okadar cabuk geciyoki buyudu bide kardes bile yaptim ozamanlar ay kesinlikle yapmam diyordum simdi ayni sekilde devam 4 aylik 6 aylik olsun derken yasina giriyor sonrasi hatirlanmiyo bile...
Bide emzirme ile alakali kimi insanin sutu yavan oluyo yagsiz kimide daha tagli oluyo benim arkadasim labaratuarda tahlil yaptirmisti sutun gag orani azdi ama tabi yediklerimizde etkiliyo kalitesini tek sodayla olmaz bide yaninda tahin helva yeyin bomba olur valla

Sağol canım ya evet ilk çocuk olunca insan daha bir telaş yapıyor ve sağduyunu dinleyemiyorsun çaresizlikten sağı solu dinlemekten. Allah nasip ederse ikinciye... :)

Gerçekten moral verdin arkadaşım, dünden beri daha rahatım inan. Doğru diyorsun, aç kalmasından iyidir.

:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:
Bizi bize bıraksalar zaten su akacak yolunu bulacak mama da versek meme de versek çocukları gözlemleyip zaten gerekeni yapacağız. Eleştiriler, müdahaleler bu süreci uzatmaktan ve depresyonun eşiğine getirmekten başka bir işe yaramıyor. Neyse ki bizde azaldı bu durum :)

Bir yakınımın bebeği 6 aylık oldu, iki gün önce o da aynı şeyi söylemişti. Hamilelikte saçlar dökülmüyor, daha güçlü oluyor ya belki de ondan sonra yaşanan bir süreçtir. Ya da vitamini bıraktıysan onunla ilgili olabilir belki. Bizim ufaklık kel kalacak yakında her yer onu saçıyla dolu :)

Sinir olmam ona değil hayatım tabiki önerilerde bulunucaksınız,benim sinir olduğum şey;aa emzirdikçe gelir sen uyu şunları şunları ye bol bol emzir sütün gelir diyenlere.Sanki biz isteyerek emzirmiyoruz.Çocuk almadı en baştan katılıyordu ağlamaktan resmen.Dediğn gibi en azından doyduğunu biliyorum,mutlu olduğunu biliyorum ya o herşeye değer.Umrumda değil.Birde afişlerde falan yazıyor ya sadece anne sütü içirin falan diye,yok efendim anne sütüalmayanda şeker,astım kanser gibi hastalıkların olma riski daha fazla diye,bu tarz yazıları okudukça çok üzülüyorum.Sütü olupta vermeyen varmıdır ki acaba merak ediyorum.Mama olayı tam bir eziyet.Kalk mama hazırla,biberonları sterilize et falan.Biberon yıkamaktan anam ağladı:)

çok haklısın canım.. ama elinde değil ise kafa yormaya luzüm yok..
bilgi haber alışımız şıpşak oldu, insanların aklına kurt düşürüp gelsin hezeyanlar gelsin olumsuzluklar.. yahu şimdi 50-60 yaşında yda daha fazla yaşta insanda kanser, şeker vs. yok mu? hepsinin anası mama ile mi beslemiş.. insanları hasta eden anne sütünden yoksunluk değil; radyasyon, plastik, gdo gibi ne idüğü belirsiz yabancı içerikle e dolu besinler..kafanı takma, anne sütü wermeiş olabilirsin, ek besin döneminde dikkat ederek herşeyi werirsin bir güzel beslenmeye alıştırırsın, al sana sağlıklı çocuk..

saç konusuna gelince, doğum sonrası dökülmesi normal çünkü herşey yerli yerine oturmaya çalışıyor o yüzden vücudumuz tepki göstermesi de normal.. ama müdahale de edebiliriz buna..benim ilk doğumumdan sonra çok dökülmüştü, lavanta da çaresini buldum we bu doğumdan önce de hemen saçımı kestrip(belimde idi) aktardan lavanta çiçeği alıp hazır ettim:) şimdiye kadar bir kez yaptım..kesinlikle durduran we saç uzatan tek şey..

Son düzenleme:
çok haklısın canım.. ama elinde değil ise kafa yormaya luzüm yok..
bilgi haber alışımız şıpşak oldu, insanların aklına kurt düşürüp gelsin hezeyanlar gelsin olumsuzluklar.. yahu şimdi 50-60 yaşında yda daha fazla yaşta insanda kanser, şeker vs. yok mu? hepsinin anası mama ile mi beslemiş.. insanları hasta eden anne sütünden yoksunluk değil; radyasyon, plastik, gdo gibi ne idüğü belirsiz yabancı içerikle e dolu besinler..kafanı takma, anne sütü wermeiş olabilirsin, ek besin döneminde dikkat ederek herşeyi werirsin bir güzel beslenmeye alıştırırsın, al sana sağlıklı çocuk..

saç konusuna gelince, doğum sonrası dökülmesi normal çünkü herşey yerli yerine oturmaya çalışıyor o yüzden vücudumuz tepki göstermesi de normal.. ama müdahale de edebiliriz buna..benim ilk doğumumdan sonra çok dökülmüştü, lavanta da çaresini buldum we bu doğumdan önce de hemen saçımı kestrip(belimde idi) aktardan lavanta çiçeği alıp hazır ettim:) şimdiye kadar bir kez yaptım..kesinlikle durduran we saç uzatan tek şey..

lavnantayı nasıl yaptın canm kaynatıp saçınımı yıkadn

iki gün dışarı çıktık kızı üşüttük :KK43: küt küt öksürüyor yavrum burnuda akıyor..nane limon versem bişe olrmu acaba

ya benim oğlanın gözünde çapaklanma bir geçiyor bir tekrarlıyor,göz yaşı kanalı mı tıkalı acaba:KK43: göz doktoruna götürmeliyim ama eşim bir türlü işten wakit bulamadı!
ayrıca gündüz de kabus gibi oluyor bazen 10-dk uyuyor uyanıyor mız mız mız mız, ewde bir sıcak bir soğuk..dışarda kar war güneşi gördüm deyip kalorifer kapatıyorlar burda ilginç bir memleket we anlayış.. elleri soğumuş we daha bir huzursuz bugün.. karnı mı ağrıyor nedir bilemedim.. eşim de bir haftadır denetleme yüzünden merkezde akşamları we bu hafta sonu dahil ewde yoktu, 2 çocuklan feleğim şaşırdı :KK37: sadece yatıya gelir oldu yahu.. kızımı azarlar oldum yazık:KK43: göğüs ucum çatlamadı patlamadı derken yarıldı resmen kenardan:KK43: dert dert dert yani:)

X