2013 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

Kardeşimin hanımı bakacak canım. Doğduğundan beri her gün geliyor alışsın istedik. Ama işte, anne yüreği. Ben de ücretsiz izin alacağım 10 ay ama ondan önce bir ay ya da iki ay çalışmam lazım. O süre içinde emmekten vaz geçmesinden ya da sütümün gitmesinden korkuyorum. Diğer çocuklarımda işe başlayınca memeyi bırakmışlardı, hep içime dertti. Bunu en az bir yıl emzirmek istiyorum. Sana da Allah kolaylık versin. Galiba senin bakacak yakının yok...Benimki de mama almıyor bu arada.

aılem gıresunda esımnde bız tokattayız bı esım bı de ben ıste...yakınn olunca ıcn bı nebz rahat olr uzme kendını unutma sutun uzuntuden de etkılenr.sut ıznı flan da vr allah yardımcn olsn hep aynı maddı olark cok zorlanacagız bıde kredı olunca cok zor.sutunu sagarsn ıs yrınde allahn ıznıyle hıcbısı olmas beslnmene dıkkat et ytr

Evet huy değiştiriyorlar gün içinde benimki parça parça uyuyo ama akşam saati felaket, bazen sabahları da.sabredicez heralde bilmiyorum ne zaman diner bu ağlamalar.

3 gecedır bnm kızımda sabah 5 de kıvranmaya baslıyo sabah 7 gıbı ancak rahatlıo anneme dıyorum kı bı buyuse annmde bnde ole dıyordm bak smdı elın oglu aldı gıttı bıle dıo:)blkıde kucuk kalmaları daa ııdır:)

Kangurun nasil bisey bilmiyom ama destekli olanindan aldik azcik da bebegin basini opmeye yakin mesafeye kadar yukarda tasirsan bebegin daha rahat eder.ben bebegimi 4 kilo iken 3 haftalikken tasimaya baslamistim.kayinvalidem hep der siz bebeginizi hic kucuk bebk olarak gormediniz ona gore davranmadjniz der.kirki cikmadan disari cikardim kanguru ile tasidigjm icin azcik garipsedilerdi.

Ben de hiç sakınmadım dışarı çıkmaktan. benimki dışarda değil dışarı geceleri çok ağlıyordu. Kv annem hep kızdılar niye çıkıyorsun o bulaşır bu bulaşır, üşütür nazar olur falan diye. Ama çıkmasam patlarım. Evde kızlarıma da bırakabilirim bir saat ama onu istemiyorum. Alıyorum kızlarımı çkıyorum. Kangrum güya en iyisi diyye aldım. Destekli benimki de.Daha önce de kullandım ama bu kadar küçükken ilk defa kullandım. Bu arada inşallah sağslaim sakince varırsın İstanbula. Çok zor bebekle yolculuk. Allah yardımcın olsun. Ben de Şubatta Trabzona gideceğim gözüm keserse :) Hayırlı yolculuklar.

Son düzenleme:
bende evi 24 derecede tutmaya çalışıyorum , uzun çıtçıtlı badi üstüne penye giydiriyorum terletmek istemiyorum ama üşütmekte istemiyorum arada bir penye yelek giydiriyorum.ayaklarında mutlaka örgü patik oluyor ayaktan üşür demişti ebe
oda ısısı 24-25 derece olmalıymış.bende bu seviyede tutuyorum evi. kısakol çıtçıtlı badi üstüne penye tulum yada alt üst takım giydiriyorum. geçende kadife tulum giydirdim bunaldı oğlum. annem oğlanlar sıcağı pek sevmez diyor hakikaten de benim oğlum hiç sevmiyor sıcağı. senin oğlunda durumlar nasıldı canım.
uyuturken kullandığım bişey yok ki ya kucağımda genelde mememde uyuyor. altı temizdi karnıda tok kucağa alıştı ondan sanırım arabada yatıyor ya ondanda sıkılıyor galiba çünkü etrafa bakınca duruyor ama o gün kangurudaydı o halde ağladı susmadı. eşimle gezmek istiyoruz sıkıldık ve bebeğimizde alışsın hava alsın istiyoruz bakalım nasıl olacak
zamanla alışır canım sen pes etme. üçünüzünde ihtiyacı var temiz havaya güneşe. çok ağlamaya başlayıp sakinleştiremiyorsan emzir canım o zaman susar. tok diyorsun ama olsun temiz hava insanı acıktırır malum :KK9: ben oğlanı heryerde emziriyorum artık alıştım. dün parka gitmiştik 1 saat önce emmişti başladı aranmaya ağlamaya bende emzirdim. böyle böyle alışır merak etme.
Gunaydin anneler... ya kızlar bnm kiz son 3-4 gecedir 2de uyuyup 7 gibi de kalkıyor bugün 8.30-9.00 gibi kalktı normal mi sizce uyandırmali mıyım gece
maşallah kızına :nazar: benim oğlum böyle uzun süreli uyumuyor ama bazen 3 saati bulduğunda çenesi emer gibi hareket ediyor ve dudak büzüyor. anlıyorum ki acıktı ama uykudan gözünü açamıyor yavrum bende uyurken veriyorum memeyi emiyor. dediğin saatler bana baya uzun geldi. ben her gece emzirdiğim saatten 3 saat sonrasına kuruyorum saati. gerçi saate fırsat vermiyor bizimki :KK9:

aılem gıresunda esımnde bız tokattayız bı esım bı de ben ıste...yakınn olunca ıcn bı nebz rahat olr uzme kendını unutma sutun uzuntuden de etkılenr.sut ıznı flan da vr allah yardımcn olsn hep aynı maddı olark cok zorlanacagız bıde kredı olunca cok zor.sutunu sagarsn ıs yrınde allahn ıznıyle hıcbısı olmas beslnmene dıkkat et ytr

Senin işin daha zormuş, Allah yardımcın olsun. İşte biz ücretsiz izin alacağım için bu yıl ev almaktan vaz geçtik. Kasımda ev alacaktık hem de tam istediğimiz gibi müstakil bir ev bulmuştuk :KK43: O da içimde kaldı. Ama bebeğim bir dönem emebilecek, ev her zaman alınır Allahın izniyle. Tek maaşla asla üstesinden gelemezdik kredinin. Ee iki tane daha çocuk var...Zor ya. Allah herkesin yardımcısı olsun. En azından şu yarım gün çalışma işi onaylansaydı iznimiz bitmeden. İznimiz bittikten sonra yasa onaylanırsa yararlanamıyoruz bir de. Haksızlık.

Yaa arkadaşlar benim bebeğim hergün akşam saatlerinde durmadan ağlıyor,yatmıyo uyumuyo emmiyo sadece bağırıyo,kendi de yoruluto aslında. Zorla uyutmaya çalışıyoruz ama halimi görseniz.2ayımızı doldurduk yeni başladı,ağlamalar azalıcağına bizde çoğaldı:) napıcam bilmemm?

bebeklerde akşam huysuzluğu diye birşey varmış bir yerde okumuştum akşam saatlerinde banyo ve masajla sakinleşebilir bebişler

Herkese selamlar uzun süredir giremiyordum gecmisi de okuyamadım ins herkes iyidir.

Cenzey aynı sorunu bende yasıyorum 2 kere dışarı çıktım ikiside burnumdan geldi. Eve tikali kaldım kafayı yemek uzereyim :KK43:(

şu zamanlarda en çok şunu istiyorum burada konuştuğum sizler ya üst komşum ya alt komşum olsaydınız birbirimize gider gelirdik:) çünkü ben de bazen kafayı yeme aşamasına geliyorum kimsem yok burda kafa dengi komşuda yok insanın nefes almaya canlı canlı sohbete ihtiyacı oluyor:KK43:

M0 erhaba kızlar yeniyim aranızda aslında ilk hamile olduğumu öğrendiğimden beri sürekli takip ediyorm yazmak yeni nasip oldu. Eylül beklerken 29 agustosta geldi melegim. Şimdi 66 günlük olduk. Bazı tecrübelerimi paylasmak istiyorum. Gece aglamaları gaz sancıları hepsini atlattık çok şükür her gece 4 te uyuyordu kızım kabus gibiydi. Şimdi 12de uyuyp 9 da uyanıyor masallah 3 saatte bir gece emziriyorum. Burun tıkanıklığı için size tek tavsiyem nane yağı. Birkaç damla ile ayak altlarına masaj yapıyorum yastigina da sağına ve soluna birer damla damlatıyorum solunum yollarını çok güzel açıyor bazen ben bile kullanıyorum.

hoşgeldn canım sağlıkla büyüt bebişini:KK16:

şu zamanlarda en çok şunu istiyorum burada konuştuğum sizler ya üst komşum ya alt komşum olsaydınız birbirimize gider gelirdik:) çünkü ben de bazen kafayı yeme aşamasına geliyorum kimsem yok burda kafa dengi komşuda yok insanın nefes almaya canlı canlı sohbete ihtiyacı oluyor:KK43:

Keske olsaydı böyle bir şey ilaçtan faydalı olurdu.

Kangurun nasil bisey bilmiyom ama destekli olanindan aldik azcik da bebegin basini opmeye yakin mesafeye kadar yukarda tasirsan bebegin daha rahat eder.ben bebegimi 4 kilo iken 3 haftalikken tasimaya baslamistim.kayinvalidem hep der siz bebeginizi hic kucuk bebk olarak gormediniz ona gore davranmadjniz der.kirki cikmadan disari cikardim kanguru ile tasidigjm icin azcik garipsedilerdi.

Kizlar kanguru ile taşımaktan bahsetmissiniz ama bana gore kanguru icin henuz cok erken nihayetinde bebegi kanguru ile tasiyinca yuk bebegin beline biniyo ve bir nevi bebegi oturtmus oluyosunuz bebegin henuz omurgayapisi tam gelismedi bdence zararı olabilir gecenlerde int de biraz baktım oturtmakla ilgili ve birisi bàhsetmis bebegini 2 ve 3 aylikken cok oturtmasi nedeniyle ilerleyen yaslarda kambur olmus çocuk ben bunu okuyunca atrik bebegimi ana kucagina bile koymaya korkar oldum koyarsamda icine battaniye falan koyuyorum ortasındaki çukuru yok etmeye çalışıyorum bence henuz cok küçükler pozisyonuna cok dikkat etmek lazım

Sen sinirlendin ama beni güldürdün canım ya :) Haklısın, kimse anneden daha çok düşünemez bebeğini. Tamam onlar da büyüklerimiz bizi baktı büyüttüler ama o zaman çocuk büyütmek kolaydı. Sımsıkı kundaklar bezlemek yerine beşiğin içine bir alet takarlar bebek ona çişini kakasını yapardı :) Büyüyünce de sal sokağa gitsin...Yokluk fakirlik çektiler o ayrı. Allah onlardan razı olsun ama bi zahmet bize o kadar karışmasınlar. Ben 3 çocuk annesi ve 34 yaşındayım. En büyük çocuğum 14 e girecek hala telefondan doğru akı veriyorlar. Kv dediki bebeğin resmini faceye koyduğum için gazı varmış ve gece uyumuyormuş :)

Birkaç damla acı elma yağını yarım çay bardağı zeytinyağıyla karıştır. Bebeğin karnına saat yönünde masaj yap. En az 10 dakika. Poposuna da kulak çubuğuyla hafif içeri ittirerek ama sade zeytinyağıyla masaj yapmak da çok işe yarıyor. O bölgeye acı elma yağını kullanmadım, o yüzden tavsiye edemeyeceğim. Sonra bebeğini yıka. İnşallah sen de fayda görürsün canım.

Aldım o yağdan diğer adı da adaçayı yağı mı aktar öyle dedi

Aldım o yağdan diğer adı da adaçayı yağı mı aktar öyle dedi

evet canım ada çayı yağı. az önce kulak çuğunu iki kere şişeye sokup bebişin karnına sürdüm ardından zeytinyağını. iyice ovdum. bir kaç saniyede etkisini gösterdi. ama malesef benim kızın gazı bitip tükenmeyen cinsten. sürekli pırt halinde ama hala sürekli ıkınıp kıpkırmızı oluyor.

Kizlar kanguru ile taşımaktan bahsetmissiniz ama bana gore kanguru icin henuz cok erken nihayetinde bebegi kanguru ile tasiyinca yuk bebegin beline biniyo ve bir nevi bebegi oturtmus oluyosunuz bebegin henuz omurgayapisi tam gelismedi bdence zararı olabilir gecenlerde int de biraz baktım oturtmakla ilgili ve birisi bàhsetmis bebegini 2 ve 3 aylikken cok oturtmasi nedeniyle ilerleyen yaslarda kambur olmus çocuk ben bunu okuyunca atrik bebegimi ana kucagina bile koymaya korkar oldum koyarsamda icine battaniye falan koyuyorum ortasındaki çukuru yok etmeye çalışıyorum bence henuz cok küçükler pozisyonuna cok dikkat etmek lazım

benimki geceleri ana kucağında uyuyor. ama ben içine yastık koydum ortası çukur değil hafif meyilli. ama bir arkadaşa doktoru içine yastık koymayın, onların içi bebeğe uygun dizayn ediliyor demiş. ama kanguru bana da zamanı değilmiş gibi geldi, en azından benim bebeğim yamuldu sanki içinde.

aynen şu zamanlarda hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz galiba benim oturduğum yerde de hiç komşuluk yok kalabalık bir site çünkü hava güzel oldukça devamlı dışarı çıkıyoruz bizde

İi geceler kizlar bugun 2aylik olduk cok kisa ayik duran surekli misil misil uyuyan kizim yeni tamamen dalip uyudu yatiyo kalkiyo azicik bakinip yine uyku hem emziroyorum 2 saatte bi emdikten sonrada sutumu sagiyorum 2 saat sonraki beslenmede biberon veriyorum bebeklerin 3 ay donum noktolari varmis bi kismi deli gibi emsede memeyi birakirmis ilk kizim asiri emerdi hic biberon vermemistim 3 4 ay arasi bi anda memeyi reddetti kabus gibiydi emmeden uyuyamiyordu memeyi almadi ac kaldi biberon almadi sabaha kadar aglardi doktora gittik ayakta salla dedi uyumadi en son care battaniyede salladim uyudu emzirdim 1 yil uyudu emdi 5aylikken ek gidaya basladim sallannmaya alisti her yerde salladim 9aylik olunca ayaga alisti 15 aylikken kendi uyumayi ogrendi simdi 22 aylik duruda ugrastigim icin derine biberonu alistirdim duru uykusu olsa bile uyamak istemezdi sabaha kadar keyfini beklerdim sallardim hemen uyurdu belki dogru degil ama birseye alismasi gerek derinde agliyordu ayaga alisti hem memede hem karni toksa ayakta yada kendi kendine uyuyor bu arada doktorumuz 1 aylik olduktan sonra 6 7 saat filan elleme gece uyusun dedi derin uyanasiya kadar ellemiyorum artik gunduzde 2aylik olunca bazen 2 saatte isteyince 4 saati buluyo emmesi doktor sorun yok dedi kilomuzda 6 ii sukur

doya doya uyumak istiyorum.çokmu şey istiyorummmm kızlar ya :KK43:(( tek çocuk çok rahat uyudugunda sizde en azından dinleniyorsunuz.ama benim öyle degil. kızlar okula gidecek kahvaltılarını hazırlıycam .döndüklerinde yemekleri hazır olmuş olacak.sonrasında ödevleri. ve kavgalarınıda unutmuyoruz tabii:))) bu arada bebeyi unutmuşum :))) aglaması hapşırması kakası gazı banyosu emzirmesi kusması uykusu altının degişmesi .yazarken bile yoruldum neyse kızlar öpüyorum hepinizi .hepimize BOL ŞANS DİLİYORUM

Kizlar mrb burda olmaniz çok guzel tabi baslara göre çok sık giremiyorz ama hala paylaşm yapmk çok hoş. .
Yarn iki aylk karma asimiz var çok korkuyorum üç aşı birfen mi oluyor nasl oluyor bebeklernzin tepkileri nasl oldu braz anlatr msnizz

arkadaşlar 38 günlük bebeğim var yaklaşık 10 gündür peynirli kusuyor. çok emdiği zaman daha çok kusuyor farkındayım. 2 gündür burnundan fışkırıyor adeta midesindekilerin hepsini çıkarıyor. bu arada burunları da tıkalı okyonus damlası kullanıyruz bu sefer kusmuğunda balgam oluyor. üşüttü mü reflü mü bilmiyorum yardım edin lütfen.

benim bebeğimde bir ara çok kusmaya başlamıştı. burnundan ağzından fışkırır gibi bir kaç kere kusmuştu.
eğer her gün normal kusmanın dışında fışkırır tarzda kusma eylemi varsa bebek reflüsü vardır
ama normal kusuyorsa ağzından peynirimsi sıvı şeyler geliyorsa her bebeğin yaşadığı şeyler bunlar.

bebeğini bir süre daha takip et bence fışkırır tarzda kusmalar devam ederse mutlaka doktora götür

Kizlar mrb burda olmaniz çok guzel tabi baslara göre çok sık giremiyorz ama hala paylaşm yapmk çok hoş. .
Yarn iki aylk karma asimiz var çok korkuyorum üç aşı birfen mi oluyor nasl oluyor bebeklernzin tepkileri nasl oldu braz anlatr msnizz

çarşamba günüde biz iki aylık oluyoruz 3 tane aşı birden yapılacak. biri sağ bacak, biri sol bacak biride kolundan olacak.
inşallah aşılar sonucunda sıkıntı çekmez bebeklerimiz. aşı yada aşırı huzursuzluk gibi :KK43:

biz de cuma gunu asılarımızı olduk. bebeğın uyanık olması lazım uyurken iğne yapıldıgında çok korkabilir:KK43:
bizim kız cok agladı:KK43::KK43::KK43::KK43: ama saglık ocagından cıktıktan sonra sustu
ama gun ıcerisinde husursuzdu
mızmızdı
agladı uyumadı:KK43::KK43::KK43:
eve gelınce fitil verdık bı fıtılın yarısını
aksam yatarkende yıne bı fıtılın yarısını verdık atesı cıkmasın dıye
bıde ası olan kolunun uzerıne yatrmadık
atesını takıp ettık
sonrakı gun hersey normale dönmüştü cok sukur:)

benim bebeğimde bir ara çok kusmaya başlamıştı. burnundan ağzından fışkırır gibi bir kaç kere kusmuştu.
eğer her gün normal kusmanın dışında fışkırır tarzda kusma eylemi varsa bebek reflüsü vardır
ama normal kusuyorsa ağzından peynirimsi sıvı şeyler geliyorsa her bebeğin yaşadığı şeyler bunlar.

bebeğini bir süre daha takip et bence fışkırır tarzda kusmalar devam ederse mutlaka doktora götür

çarşamba günüde biz iki aylık oluyoruz 3 tane aşı birden yapılacak. biri sağ bacak, biri sol bacak biride kolundan olacak.
inşallah aşılar sonucunda sıkıntı çekmez bebeklerimiz. aşı yada aşırı huzursuzluk gibi :KK43:

inş bizimde bu ayın sonunda var o aşıdan arkadaşm ateş düşürücü fitilden kullandı aşı sonrası fitilin yarısını kullanmış. ağrı kesici özelliği olduğundan bebek bir müddet sonra rahatladı. bende doktora ateş düşürücü fitil yazdırdım o aşı için. birde o aşı ateş de yapıyormuş.

X