2009 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

merhabaaa...
ay ne güsel bahçede sebze mi:))
valla bizde de bahçe var ama yazın bahçe de oyun ve masa atıolar,resim vs ve yemek yiolar..
aktivite olarak,spor hocamız var,ve havuza götürüolar..
okulda ders gibi bişi yok ,aslında burda başka bi yer daha var,sahiplerini falan da biliorum ,orası öle bale,drama,matematik,ingilizce..ama bana göre diil çok belki seneye..sadece okulumuzda dramayı isterdim çünkü en önemlisi o..geliştiren,büyüten:))

sağol canım

3 yasa ingilizce dersi varmı?

birde dans falan yokmu? benimki deli oluyor dansa

2 yaştan itibaren İngilizce başlıyor, şimdiye kadar 6-7 kelime öğrendiler. Benim ki çok güzel teacher diyor.Spor salonlarında dans dersi veriliyor, bale falanda var, ama baleyi daha üst yaşlara veriyorlar. Duygucum havuz yaz okulunda vardı ama kışın var mı bilmiyorum.

2 yaştan itibaren İngilizce başlıyor, şimdiye kadar 6-7 kelime öğrendiler. Benim ki çok güzel teacher diyor.Spor salonlarında dans dersi veriliyor, bale falanda var, ama baleyi daha üst yaşlara veriyorlar. Duygucum havuz yaz okulunda vardı ama kışın var mı bilmiyorum.

supermiş... hangi okuldu seninki... birde ne kadar ödüyorsunuz

kocaeli'de düş bahçesi okulun ismi. Aylık 550TL tamgün. Deryacım belki incelemek istersin diye internet adresini veriyorum, benim yazdıklarımdan daha fazlasını bulabilirsin. D Bahcesi Anaokulu

kocaeli'de düş bahçesi okulun ismi. Aylık 550TL tamgün. Deryacım belki incelemek istersin diye internet adresini veriyorum, benim yazdıklarımdan daha fazlasını bulabilirsin. D Bahcesi Anaokulu

ÇOK GUZEL ... ben şuan 550 veriyorum zaten ve bunların hiçbiriyok maglesef... yeni açılan yerde en az 900 ister biliyorum :KK43:( bakalım napıcam

kızlar peki evde neler yapıosunuz,nil tutturdu okumak istiorum,öğret!!
biz de evcilik başladı,annecilik vs.ama ya öğretici şeyler??
oyuncak neler alıosunuz artık..??

günaydın kızlar

ne güzel ya hem tam gün hem herşey var hemde 550 lira İstanbulda uçuyorlar bizim burada tam gün 1000 lira yarım gün 800 ben şu an böyle bir ücret ödeyemem açıkçası bekliyorum bu yılda geçsin seneye bir yıl için özele gider ama sonra gideceği ilkokulun ana okuluna başlar diye düşünüyorum

Deryacım bizimki legolara çok meraklı şu an evde hep legolarla oynuyor, ama şu gerçek legolar var ya minik minik parçaları olan çok seviyor neler neler yapıyor bir görsen

Günaydınlar kızlar, uzun zamandır girmemişim.Nasılsınız_?
Kreş olayı bizde de hala sorun, derya inşallah yeni açılan kreşte fiyatlar uygun olur, istediğin aktivitelerde olur.
Ben de aktivite olsun istiyorum, güya ingilizce dersi veriyoruz diye her ay normal aylığın haricinde 20 tl alıyorlardı.Ama tek kelime i,ngilizce yok egeden duydupğum.Aylık 550 veriyordum ama müzik dersi 20, spor dersi 20 , ingilizce dersi 20 ıvır zıvır, 20 derken aylık 650 oluyordu zaten.
Bu sene belediye açacak bir anaokulu.Ama bina yeni tamamlanıyor, onu araştıracağım.Duyduğuma göre 2008 lerden alacaklarmış.Belki aldırtabiliriz egehanıda.Eğitimcileri iyiymiş.Bir kaç arkadaş araştırmış.Oraya kaydettimeye çalışacağım bakalım.

Benim iş yerimin de hemen karşısında bina.

Evde birşey yapamıyoruz, bazen yapbozlarıyla güzel oynuyor, bazen legolarıyla.Ama en çok arabalarıyla oynasın seviyor.
Arada resim yapmak istiyorum diyor, eline verdğimiz tüm renklerle yapılmış resimler egehanın sergisi olarak duvarlarımızda sergileniyor.Bunun haricinde tvde çizgi film seyrediyor.Evde olduğu zamanlarda yaptığı başka birşey yok.Hamurla oynmayaı zaten sevmiyor.Kitap okuyor.
Kreşte de sadece bunlar olacaksa o parayı vermeye değmiyor, farklı aktiviteler olabilecek mi bilmiyorum.Seçeneklerde çok kısıtlı burada.Bakalım büyüdükçe farklı sorunlar konuşuyoruz sürekli:)))

kızlar peki evde neler yapıosunuz,nil tutturdu okumak istiorum,öğret!!
biz de evcilik başladı,annecilik vs.ama ya öğretici şeyler??
oyuncak neler alıosunuz artık..??

benim eniştem matbacı bir anaokulu setleri getiriyor hayran kalırsın... onları yapıyoruz... harfleri ögretiyorum...

iphade aldım ben yeni ona bir suru puzzle boyama ... sayı yarışmaları yukledim...

mesela şey var 3 tane top koyuyor alttada 2-3-5 yazıyor sayıp 3 ü işaretliyor gibi...

müzikli falan olduğu için daha çok hoşlandı ondan...

birde kucuk fırın aldık hababam yemek pişiriyor :))) birtane bebeği var acıktım diyor bizimki kaşıkla yemek veriyor bebek bida diyor sonra yine bida diyor ezgide tepki bu aaa yeter artık karnın agrır :)))))))))

günaydın kızlar

ne güzel ya hem tam gün hem herşey var hemde 550 lira İstanbulda uçuyorlar bizim burada tam gün 1000 lira yarım gün 800 ben şu an böyle bir ücret ödeyemem açıkçası bekliyorum bu yılda geçsin seneye bir yıl için özele gider ama sonra gideceği ilkokulun ana okuluna başlar diye düşünüyorum

Deryacım bizimki legolara çok meraklı şu an evde hep legolarla oynuyor, ama şu gerçek legolar var ya minik minik parçaları olan çok seviyor neler neler yapıyor bir görsen

ezgi öyle oturup legolarla çok oynamaz bizimkine atlama zıplama dans olucak... hiçbirşey yapamazsa koltugun tepesine çıkıp atlıyor... yada artık cd yi kendi açabiliyor orda onun çocuk şarkıları var... onu açıyor salondaki halııyı katlayıp oynuyor :))))))

dün kamerayı verdim okula çeksinler diye...

bircuval yarışması yapmışlar öldüm gülmekten... bizimki girmiş cuvala tavsan gibi zıplıyor :))))))))

sonra birde oyun oynamışlar tavsan olmuşlar oturuyorlar zıplıyorar buzuluyorlar :)))) hepsini yapıyor bayıldım...

ama yine en küçük bizimki kalmış sınıfta.... hepsi 3 ve üzeri ya ... gecen yılda en küçük ezgiydi :)))

merhabaaa..

derya ezgiye ye çok güldüm nil de kıvırıo ,dürüm yapıo halıyı..olmadı koltuk tepesinden atlıo,hahahha..buları yan yana koysak;??
valla biz de evde öle ,resim,hamur,kitap,evcilik,hamur işi yapıoruz bazen..ama valla sıkılıorum ben..bi kitap alıo düzine..oku oku:))
şu harfler falan hangi basımevi,yayınevi?

benim ki kitap, lego gibi şeylerden pek hoşlanmıyor. Ben ona kitap okumaya başlayınca lafı değiştiriyor, kitabın resimlerinden bu ne bu ne diye sormaya başlıyor. Aslı bu aralar bebeğini ayağında sallıyor, niye sallıyorsun kendi uyur dediğimde anne ağlıyo diyor. Kitaplarını karalamaktan, duvarlara özgün resim çizmekten ve bir de anneanne olmaktan pek hoşlanıyor.Başına yazma alıp değişik değişik şeyler yapıyor. Hiç televizyon izlemezdi bu aralar keloğlan'ı izlemeye başladı.Ama o da en fazla 5-10dk.

valla benimkiçok tv izliyo. her akşam bi tanye tuturuyo. bu ara tavşanlı bi çizgi ye dadandı. arabalarla oynuyo onları konuşturuyo dün akşam güya dergi okuyo ama yarımsaat okudu yüksek sesle. kendi uyduruyo laflarıda..
bizde evde pek verimli değiliz hehalde. akşam geliyoruz yorgun argın hal kalmıyo aktiviteye..puzzle lego kağıt kesmece o kadar işte. dün bi yıldız yapıp yakasına iğnelemişler niye verdiler dedim. bizim evde yıldız yok ya herhalde ondan verdiler dedi.. naptığını bilmiyo işte...

ezgi çok hoş demek karnın ağrır yeter diyo hahaaaa

merhabaaa...
hemen hemen aynı yani durumlar,özel zevkleri var tabi hepsinin!!:)

kız anaları nil'e kışlık mont,kaban gibi bişi lazım,neler var oralarda,zaraya baktım ama kumaşı görmeden karar vermek zor..aklınızda olsun bakarken olur mu??

Önceki sayfaya dönmek için lütfen tıklayınız

(24-30 ay)

Yemek yerken çatal kullanmasını teşvik edin. Siz nasıl kullanılacağına dair örnek olun. Örneğin, meyve tabağı hazırlayın ve çatal kullanarak meyveyi yemesini isteyin.

Fermuar açma ve düğme ilikleme ile ilgili alıştırmalar yapabilirsiniz. Örneğin, bu denemeler kendi kıyafetleri üzerinde veya bebek kıyafetleri üzerinde olabilir. Yapabildiği zamanlar takdir edin.

Dışarıda koşabilmesi için ortam sağlayın. Örneğin, bahçede bir ağaçtan diğer ağaca doğru veya topun peşinden yakalamak için veya sizin peşinizden koşsun.

Müzikle dans edebilirsiniz. Siz ve çocuk dans ederken eline eşarp alabilir. Eşarbı yukarı kaldırabilirsiniz aşağı indirebilirsiniz veya daire yapabilirsiniz. Çocuk bir ucundan tutabilir siz de diğer ucundan birlikte dans edebilirsiniz. Bu oyun dengeyi sağlamayı geliştirir.

Bazı hareketleri yaparak oyun oynayın. Bu çocuğun büyük kas gelişimini destekleyecektir. Yürüme, hoplama, zıplama, yüzme, koşma, asker gibi yürüme hareketleri. Örneğin, yürüme ile başlanabilir. “ Yürü, yürü, yürü, dur.” Sonra yeni bir harekete geçin.

Dışarıda sıçrama oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin, yaprakların üzerinden iki ayağıyla sıçrayarak atlayabilir.

Veya tavşan taklidi yaparak (sıçrayarak) çiçeklerin veya ağaçların arasında dolaşabilir.

Blokları dizmesi için fırsat verin. Yaptıklarıyla ilgili konuşun. Örneğin, “6 bloğu üst üste koydun ve kule yaptın. “ gibi. Yaptıktan sonra çocuklar kuleyi devirmekten hoşlanırlar.

Farklı büyüklükte şişeler ve kapaklarla oyun oynayın. Önce siz gösterin. Sonra onun bulmasını isteyin. Karışık olarak önüne koyun ve her bir şişeye en uygun kapağı bulmasını teşvik edin.

El becerilerini güçlendirmek için oyunlar oynayın. Ondan yardım isteyin. Örneğin, kapı tokmağı veya lamba düğmesini çevirmede, musluğu kapamada, ışığı söndürmede/açmada, kapıyı açmada, tuvalet sifonunu çekmede yardım isteyin.

(30-36 ay)

Kendi başına dökmeden yemek yediği ve içtiği için takdir edin.

Hız ve yön değiştirerek hareket oyunları oynayabilirsiniz. Ne yapacaklarını söyleyin. Örneğin, ”odana kadar hızlı koş ve geri dön, emekleyerek öteki odaya git. Banyoya kadar yavaş yürüyerek git ve hızlı yürüyerek geri gel. “ gibi.

3 tekerlekli bisikleti kullanmayı öğretin. Pedalları nasıl çevireceğini gösterin.

Dengeyi geliştirmek için oyunlar oynayabilirsiniz. Büyük plastik sepetler olabilir. Çocuk fırlatma becerisini geliştirmek için alıştırma yapabilir. Top, kağıt, eşarbı sepete atmaya çalışır.

Çizim ve boyama yapabilmeleri için gazete kağıdı, alışveriş paketleri, gibi artık malzemeler sağlayın.

Çocukların sağ veya sol ellerini kullanmaları için baskı yapmayın. Bazı 2 yaş çocukları tek elle ilgili tercih yapabilirler. Fakat çoğunluk birkaç yıl her iki elini birden kullanır.

(36-42 ay)

Basit ev işlerinde yardım isteyin. Peçete dağıtmak, masa toplama, çiçek sulama gibi gibi.
Soyunmayı ve giyinmeyi öğretin.

İleri geri yürümesi için oyunlar oynayın. Geri giderken arkasında çarpabileceği bir şey olmamasına dikkat edin. Önce yavaş yavaş gitmesini sağlayın alıştıkça hızlansın.

Bazı büyük harfleri kağıda çizin ve onun da sizinkinin aynısını yapmasını sağlayın.

Makası kullanabileceği oyunlar oynayın. Gazete ve dergilerden çeşitli resimleri kesmesini isteyebilirsiniz. Örneğin, araba resimlerini, bebek resimlerini vb.

Tuvalet eğitiminde sabırlı olun. Bir çok çocuk hazır olmayabilir. Özellikle de erkek çocuklar 3 yaşından sonra hazır olurlar. Kazalar olabilir. Çocuğu utandırmayın.

serpil az önce ilaçımı almak için dolaba baktım da doktor bana ağız yaralarım için 'endol'adında bi ilaç vermişti.bu kapsül yarım bardak suya dökülüp sadece gargara yapılıo...içmek yok..(bu ilaç başka bişi içinmiş ama yukardaki kullanım şeklini behçet hastalarına veriolar,eczacı falan bilmio,saçmalıo)umarım kısa zamanda sonuç alırsın(ben kullanıorum çok yaram olunca)

dygucum endol benim hastalıktada çok kullanılır ama ben böyle bi işe yaradığğını daha önce hiç duymamıştım. derhal deniycem çok sağol valla ay akşam arkadaş aradı size gelelim diye hayır demedim ev dandiniydi işten gel koştur evi temizle hazırlık yap hazırlıkta pek bişey yapamadım ama bu seferlik böyle olcak artık.. hadi bayyyy

X