2009 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

ARKADAŞLAR GÜNLÜK YAGI DİYE BİRŞEY DUYDUNUZMU?

yag ismide limon tozu gibiymiş. tavaya iki kaşık koyup ısıtıyormuşsun. çıkardığı dumana pamuk tutuyormuşsun o pamugu çocuğun gögsüne koyuyormuşsun...

balgamı söktürüp öksürüğü kesiyormuş...

bugun gidicem aktara bir sorucam bakalım neymiş bu.

Evet hayatım duydum:))Burası günlük ağacı ormanı dolu. Aynı zamanda sığla da denir.Öksürüğe, bronşite iyi gelir.

Piyasada satılan sarımsı gri renkli, bal gibi koyu kıvamlı, güzel kokulu ve acımsı tatlı günlük ya da sığla yağının tıbbi etkileri:
• İyi bir antiseptiktir. Yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde dıştan uygulanır.
• Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır.
• Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır.
• Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir.
• Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için bir önceki maddedeki gibi tatlandırılıp sulandırılarak içilir ve ya günlük partekülleri bir tava içerisinde yakılır bu esna da açığa çıkan duman üstüne bir havlu tutulur. Bu buharı havlu iyice emdikten sonra gögsün üstüne ve sırt bölgesine sarılır. B u uygulama genelde bebekler ve çocuklar için daha çok uygulanır.
Alıntı

ay meralcim doğru olduğuna sevindim :))

bulamazsam sen bana gönderirssin o zaman ezginin balgamından öksüğünden gecelerimiz zehir oldu hiçbir şey yapamıyoruz içi çıkıyor çocuğumun ya

deryacım geçmiş olsun o dediğini hiç duymadım ama biz çınarcığa gittiğimizde hava değişiminden defnede kuru öksürük olurdu ananemin verdiği yöntemi yapıyorum çok etkili kuru kahveyi tavada ısıtıyosunçıkan buharına pamuk tutuyosun üç gece göğsüne üç gece sırtına koyuyosun bide geçende de defnede çok hafif öksürük vardı sabah aç karnına balla toz zencefil karıştırıp verdim hemen kesti ikinciye vermeme gerek bile kalmadı

Tabii gönderirim hayatım,
inşallah atlatır, öksürürken çok kötü oluyor insan.Geçmiş olsun ezgiye.

bizde gece pekmezle karabibder verdik.

ezginin kreşinde temizlik işine bakan teyze var o söylemişti. iyi geldi ama tesadüfmüdür bilmiyorum. inanın çocuğun gözleri kapalı uyumaya çalışıyor köh köh 1-1,5 saat öksürüyor. sonra birden kesiliyor.
deli olucam artık odasındaki halıyı falan kaldımaya karar verdim acaba alerjikmi diyoruz.

tüylü bir ayısı var onunla uyuyor onu aldım dün gece çok üzüldü

Yaa geçen hafta egede de aynıydı hayatım.1-1,5 saat öksürüyordu, arkasından kesiyordu.Bir kaç saat sonra tekrar öksürüyordu.Uyuyamıyordu çocuk.
Bende yatağında ki oyuncak ayısını almıştım.Acaba o etkiliyor mu diye, ama değişen hiç birşey olmamıştı.

iyi edemedik şu çocukları ya..

o kadar emdi çocuk noldu anne sütü yalan valla ...

hep hasta işte düzelmiyor bir türlü ...

benim arkadaşımın oğlunda var alerjik astım bence dr. konuş gerek görürse alerji doktoruna götürüsün
valla deryacım aynen katılıyorum anne sütü fasafiso deneme tahtası yaa eskiden yeni doğan sarılık olduğunda anne sütün keserlermiş şimdiyse daha çok emzirin diolar hep deneme bunlar

alerji işini konuştuk doktoruyla kan alıp bakıyorlarmış alerşik bir büyasi var mı yokmu diye...

daha küçük olduğundan neye karşı alerjisi olduğunu deneyerek bulacaz yani... küçüklere test yok...

bende aldırmadım kan canı yanmasın kıyamıyorum. önlem alıyorum işte... yumuşatıcıyı kullanmıyoruz artık mesela çarşaflarında falan... parfüm zaten sıkmazdık yanında daha çok dikkat ediyoruz. oyuncakları topladım peluşları.

halısı kaldı bir tek oda kış diye kaldırmadım ama onada çözüm bulmam lazım bakalım.

hayvan yok zaten en çok kuş alerji yaparmış.

çerez yaparmış onuda yemiyor.

alemsin kız canı yanar diye kanmı aldırmadın bbiz 6 ayda bir kan sayımı yaptırıyoruz bide ben defneye neler yaptırdım böbreğiyle ilgili damar yolu açıldı sonda takıldı üstelik bu halinden daha küçüktğ ve ben tek başıma yaptırdım bunları bişey olmaz tatlım yaa bence ihmal etme bak eltimin oğlunda da vardı grip tetşkleyince ortaya çıktı tetler yapıldı yiyceğe karşı yokmuş ama halı v.s senin saydıkların hatta çarşafları bile en az 70 derecede yıkaması gerekiyomuş bide medikallerde satılan özel bi çarşaf varmış onu kullanması gerekiyomuş çarşaflardaki akarlarda alerji yapıyomuş o tıkanıyo nefes alamıyo arkadaşımınki öksürük şeklinde genelde gece öksürüyo öksürüyo en sonnda kusuyo

kanda bünye alerjikmi değilmi ne kadar alerjik ona bakılıyor işte.... doktorunun dediği bu.

anladım canım ne diyim Allah acil şifalar versin inşallah bizim tahmin ettiğimiz gibi bişey yoktur

EVET DERYA SİZ DENEME YANILMA YOLUYLA BULACAKSINIZ NELERE ALERJİLERİNİN OLDUĞUNU.
odasındaki halı önemli bir faktör olabilir istanbul havasından dolayı alerjiye sebep olabilecek bi hava zaten başlıbaşına nemi nedeniyle hava kirliliği ayrı bir faktör zaten. hayvan tüyleri yünlü yastık yorgan giysi hepsi sebep olabilir.
çamaşır makinası deterjanları eğer güzel arınmıyorsa sebep olabilir. mesela benim koyu renklilerde makinadan çıktıktan sonra deterjan izi görülebiliyor arada sırada. çift durulama yapmakta yarar var o yüzden.. petranın çamaşır ve bulaşık makinası için topları var. ben sipariş ettim. bu topları makinaya atıyormuşsun ne yumuşatıcı ne de kireç çözücü kulanmıyormuşsn sonra bulaşık mak. içinde parlatıcı koymanagerek kalmıyormuş ve ömür boyu kullanıyormuşsun tek topu. petranın sitesine bak istersen bilmiyorum belkide kullanıyorsundur ..
ay nazo sizde 6 ayda bi deldirmeyin çocuğu sebep yoksa. bak ben hemşire eşim doktor daha çağandan iki kez kan alındı. biri doğduğunda biride kilo verince alınmıştı. çocuğu strese sokmayın eğer bi sebebi yoksa tabiki..

merhabalar,
hafta sonu Ankaradaydık, pazartesi günüde toplantım vardı orada, kuzucuğuma halası ve babası baktı dün sonra da gece döndük. Geçmişi şöyle bir okudum, öksürük problemi için ablam havluyu ütü ile iyice ısıtıyor sonra kullanılmamış kalıp sabunu havluya sürüyor, çocuğun sırtına koyuyor,inanın çocuk 5-10 dk içinde öksürüğü kesilerek uykuya dalıyor. Tabii geçici çözüm tamamen geçirmiyor.

accu bu yöntemi biz üniversitedeyken bi arkadaşımız uygulardı bize. hastanede olduğumuz halde dr a görünemezdik o yıllarda gerçekten işe yarardı şimdi sen yazınca hatırladım

evet serpil gelen giden olmadı bizde kızımla apartman gezmesi yaptık offf yaaa şiştim sanırım 10 gündür evden çıkmıyorum çok soğuk yaaa bbu havada çocukla nası çıkim önce eltime indik bebek sevdik ordan k.valdeme indik görümcemin kızıyla eltimin oğlu vardı bayağğğ oynadılar iyi oldu çocukta sıkılıyo haklı

iyi akşamlar kızlar
pek kimseler uğramamış.derya tekrar geçmiş olsun alerjisi olabilir kızların dediği gibi yada bünyesi hassas ise çabuk kapıyodur.
bizde bu hafta kreşe başladık bugün ikinci günümüzdü.bırakıp eve geldim.hiç sorun çıkarmamış.almaya gittiğimde eğlendin mi diye sordum çok eğlendim dedi boynuma sarıldı.bütün gün çok mutluyum anne çok eğlendim deyip sarılıp öptü
kreşe bırakıp eve geldiğimde zaman geçmek bilmedi.bi sürü iş yaptım.ama ikimiz içinde böyle daha iyi olacak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…