2009 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

deryacım saol hatırlatman için.

meral çağanda suyu azaldığı için apar topar sezeryanla alınmıştı. su azalınca normal doğum olamazmış öyle demişti benim doktorum. kardeşininki demek daha çok azalmamış. allah kurtarsın inşallah..

günaydın kızlar

metinin, emirin, şahapın, ecenin, ezginin geçmiş doğum günleri kutlu olsun

duygucum geçmiş olsun ciğere inmesi kötü bizimde bronşlara inmişti , nazo ve srpil sizlerede çok geçmiş olsun bizim hastalıkta tam 15 gündür bitmeden tekrarlıyor, dün diş doktoruna gittik belki hatırlarsınız üst ön dişlerimiz çürüktü biberon çürüğü işte o dişlerden biri apse yapmış içi dolu, iltihap akmayada başlamış, bugün anestezi uzmanı ile görüşücez bir ay içerisinde yavrumu uyutup ön dişlerini çekecekler, çocuk meğer bu hastalıkların içinde birde onun ağrısını çekmiş, diyorumki belkide dişinin iltihapından dolayı son zamanlarda bu kadar çok hastalandı

ay kıyamam

e ne yapıcak sonra ön dişiolmadan yavrukuş canım benim ya

ezgide öyle düştü ki şekere nerede bulsa affetmiyor. korkuyorum çüriycek dişleri diye... bak görüyormusun neler çekmiş onatcık
çok geçmiş olsun canım

canım bende oraya yakın sayılır gene otobüsle geliniyo ama çok ta uzak sayılmıyo siz çarşıdaymışsınız bizde yunuselindeyiz aslında benim kocişle bi konuşsamda buluşsak bi yerde nasıl olur kıs?kardeşinin allah yardımcısı olsun canım sağ salim kucağına alır inş..

Son düzenleme:
bu arada doğum günümüzü kutlayan bütün teyzelerimize teşekkür ederiz bizde doğum günü olan ve geçen bütün minişlerimizin doğum gününü kutluyoruz yanaklarından öpüyoruz...

merhabaaa...
uykusuz her geceeeee.
nili okula gönderdim valla seda sayandaki kötü bakıcı gibi miyim???
ama ii ya..servisim geldiii die gitti gee..
ay şu bakıcıyı gördünüz mü,yıkıo güya,piislikkkk!!!

merhabaaa...
uykusuz her geceeeee.
nili okula gönderdim valla seda sayandaki kötü bakıcı gibi miyim???
ama ii ya..servisim geldiii die gitti gee..
ay şu bakıcıyı gördünüz mü,yıkıo güya,piislikkkk!!!

canım geçmiş olsun doğum günü geçen tüm kuzuların doğum günlerini kutluyorum daha gelmeyenler için ise sizlere harika bir yer önereceğim
Butik Pasta Atölyesi'nde birbirinden lezzetli pastalar, kurabiyeler ve cupcake'ler sipariş üzerine taptaze hazırlanıyor, hem de evde bulunan doğal malzemelerle...

Özel günler için hayal gücünüzü Butik Pasta Atölyesi'yle birleştirebilir, sevdiklerinize özel olarak tasarlanmış yıllarca unutulmayacak benzersiz pastalar, kurabiyeler yaratabilirsiniz.

Pastacılığa merakı olanlar Butik Pasta Atölyesi'nin kurslarına da katılabilir.

arkadaşlar kesinlikle bir bakın harika pastalar cupcakeler ayrıca malzemeler bulabilirsiniz özlemdi sanırsam şeker hamuruna kafayı takan özlemmmm buraya muhakkak bak canım
herkesi öpüyorum

saol deryacım bugün yine gittik konuştuk haftaya salı çekicekler önde dişi olmıyacak yavruşumun ne yapalım Allah başka dert vermesin sağlık sorunumuz bu olsun tek

slm kızlar ezginin ecenin gecmiş dogumgünleri kutlu olsun.....
onata ve nil e cagana gecmiş olsun....serpil metin 10.800 11.200 arası gidip geliyo ....
hiç keyfim yok son iki gündür dünde aglama krizine girdim aniden metin cok korktu panik oldu kaan da gözleri önünde yasamak istemezdim ama....hala kötüyüm cocuklara bakarken zorlanıyorum aksamları ve haftasonu bunaldım artık okuldaki cocuklarımda cok yaramaz sınıfta hep bir ugultu kargasa öyle bir hae geldim ki çocuk görmek istemiyorum havalarda kasvetli metin in yemek problemi mzmızlıklar....ruhum yorgun gerginim allahım noluyo bana
iç dünyamı yansıtan ikonlar:95:

filizcim o kadar cocukla bunları yaşaman çok normal...

ezginin doğum gününü kreşte kutladık pasta keserken 4 sınıf birleşti 38 çocuk birarada eve geldim beynimde hala bir ugultu vardı :))))))))

çok zor valla bir sürü cocukla ugraşmak...

ezgide yemek yemedikçe krize giriyorum o yiyor gunum guzel geçiyor yemek yemiyor evde fırtına estiriyorum... of of yemesin diyorum dayanamıyorum...

yeni yılda eşimle birlikte ezgiye gece uyku ve bol iştah diledik ... para araba ev istemiyoruz hiçbirşey :))))

saol deryacım bugün yine gittik konuştuk haftaya salı çekicekler önde dişi olmıyacak yavruşumun ne yapalım Allah başka dert vermesin sağlık sorunumuz bu olsun tek

ayy komik görünecekkk:))neys valla derdiniz bu olsunn..
deryacım ne kargaşa olmuş öle ya..var mı foto??ii seneler:)
fifoşş nilin druna şu geniz etini sordum çok küçük dedi bu kadar erken ameliyat dooru diil,çoo zorluo olması lazım çocuu..valla sen çok haklısın canım ben nille çıldırıorum,hastayken bile ağır gelio artık,uykusuz,kucaamdan inmeyen,yemeyen,uyumayann..sen de 2 tane bi de okulda..
az kaldı büyüolar,sık dişini,dün ben çıldırıorum sandım,dişlerimi sıka sıka bağırdım nile..

bağırmayınnnn bebelere..
bi kere yaptım ohatayı. bağırdım ki ne bağırmak. yavrum öylek orktuki napacağını şaşırdı. baa hiç bişey olmamış gibi davranmaya çalışıyo şarkı söylüyo falan gözümün içine bakıyodu kızcammı yine diye. başka hiçbi vicdan azabım yok.bi kerede yemek yemiyo diye ellrine vurmuştum o bile bu kadar üzmedi beni. neyse tabi insanız bizde bazan dayanamıyoruz ama sabır öğreniliyoda bee. kimlere nelere sabrediyoruz öyle değil mi...

filizcim ne dersek diyelim kendine zaman ayır ama hangi zaman sakin ol ama nasıl tatile çık ne mümkün tüm yollar kapalı yani. zaman geçecek ve bunlarda geçecek umarım o zaman çabuk geçrde bi an önce atlatırsın bu buhranlı dönemi.....

kızlar herkese tünaydın. biraz bugün moralim yerinde hani size bahsetmiştim bakır kızıl yaptıracam saçlarımı diye bayrama ama çok endişeliydim olurmu diye neyse yaptırdım ama tam 2 aydır benim için işkence idi o saçlarla yaşamak kötü olmadı tepkilerde fena değildi çok yakıştıranda oldu ama çoğunluk sarı röfleli halime daha çok beğendi bende çok garipsedim 15 gün önce daha kumral la karamel arası boyatmıştım dünde röfle attırdım üstüne şimdi tam eskisi gibi olmadı ama yakın en azından aynaya baktığımda kendimi iyi hissediyorum:)))).canım benim geçmiş olsun evet olabilir ondan bukadar hastalanması doğru valla zaten dişler sıkıntılı çıkıyo bide canım bu acıya çekmiş olsun ya dişler nasıl olsa 4,5 yaşından sonra ön dişleri dökülüp yerine hemen yenisi çıkıyo önemli olan sağlık arkadaşım haklısın.

Bu yazı önce EMEL'e sonra herkese

Diş Çürükleri ve Biberon Çürüğü

Diş Çürükleri ve Biberon Çürüğü

Steril olmayan ve dişler sürdükten itibaren bakterilerle dolu olan ağız boşluğunda yer alan dişler, birçok faktörün bir arada bulunması ile çürüyebilir. Bu faktörler; çocuğun beslenme şekli, dişlerin temizlenmemesi, tükürüğün yapısı ve tükürüğün akış özellikleri gibi faktörlerdir. Süt dişlerinin çürümemesi ve ağızda durmaları gereken yaşa kadar durmaları gereklidir. Her süt dişinin ağızda durma süresi farklıdır. Süt dişlerinin sürmesi ve düşmeleri gereken yaşlar ile ilgili bilgiyi “Diş Sürmesi” başlıklı yazımdan takip edebilirsiniz. Dişler bazen ağızda durmaları gereken yaşa kadar duramayabilirler, diş kırılması veya diş çürükleri gibi nedenlerle süt dişlerinin vaktinden önce çekilmesi gerekebilir. Bu durumda ise çocuğun sürekli dişleri çıktığında çapraşıklık problemi görülebileceği için tel tedavisi (ortodontik tedavi) görmesi gerekebilir.

Dişler ağız ortamında görüldükten sonra fırçalanmaları gerekmektedir. Gece biberon kullanımı, tülbent içerisinde lokum emdirmek, gece yatmadan dişlerin fırçalanmaması ve ağızda lokmanın çok uzun süreler hatta geceden sabaha dek tutulması sonucunda diş çürükleri görülebilir, sıklıkla da bu çürükler ismi “biberon çürüğü” olan çürük şeklinde görülebilir (Resim 1). Bu çürükler hem iltihap yapar hem de ağrı yapar. Bu durumda çocuk bazen derdini anlatır bazen anlatamaz fakat yemek yemek istemez, kilo kaybeder, geceleri ağrı şiddetleneceği için uyumak istemez ve sürekli huzursuz olur. Bu çürüklerin dişhekimi tarafından tedavi edilmesi (Resim 2) gereklidir ki süt dişleri, yukarıda bahsettiğim gibi ağızda durmaları gereken yaşa kadar durabilsinler.

Tüm ebeveynlere ve çocuklara sağlık dolu, çürüksüz günler dilerim. Saygılarımla.

Yrd.Doç.Dr.Didem Özdemir Özenen

Pedodontist (Çocuk Dişhekimi)

Yeditepe Üniversitesi, Pedodonti Anabilim Dalı

evet deryacım bizimki biberondan dolayı değil gece boyu anne sütü emmesinden oldu çünkü 2 saatte bir emiyordu geceleri bazen dakikalarca ağızda tutuyordu memeyi eğer hemen ardından su içebilseydi belki çürümezdi artık bizim için çok geç salı günü çekicekler dişlerini dediğin gibi diğerleri çarpık çıkmasın diye yer tutucu koyuyorlar ama oda 3-3.5 yaşında oluyormuş biz zaten 3 ayda bir sürekli kontrole gidiyoruz bizim diş hekimimizde yeditepe ünv diş hastanesinde çok temiz titiz bir yer bağdat caddesinde mueyenesi 50 lira herkese tavsiye ederim , ayrıca hepinize problem olsun olmasın 1 yaşından sonra mutlaka diş hekimine gitmenizi şiddetle öneririm

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…