2008 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

neden kimse yok..topic çok sıkıcı oluyor siz olmadan nerelerdesiniz arkadaşlar..
birşeyler paylaşmayı düşünüyordum ama kendi kendimle konuşmuş gibi olacağımdan yazamıyorum..kaç gündür nerelerdesiniz, çok mu yoğunsunuz..sizleri de anlamaya çalışıyorum..hepinizi öpüyorum tekrar tekrarrrr hoşçakalın dostlar..

rida cım geldim ben...
yoğunluk mudur erinme midir hepsi var işte...yarın misafirim gelecek ve ben yalancı tiramisu yaptım o kadar biraz da temizlikle uğraştım...hem istiyorum birileri gelsin gideyim hemde böyle çocuk olunca yorucu geliyor..çok yakın arkadaşlarıma çekinmiyorum bu konuda ama.
kızlar okula gidip geliyorum..ela ayrı bir dert gene hiç yemez oldu ve gözüme zayıf zayıf geliyor...ben böyle düşünürken kreşteki hocasıda demez mi ela zayıfladı gibi geldi bana diye...bakalım boy mu attı acaba diye baktım yok aynı boydada yok değişiklik...nasıl canımı sıkıyor gene iki kaşık çorbayla günü bitiriyoruz...
kızlar bazen bende bir mutsuzluk ama sebebi yok...ondan desem değil bundan desem değil...dertsizlik derdine giriveriyorum...aslında istediğim düzenimizi kurmak tayin çıkacaksa çıksın biran evvel..burda kalacaksakta bunu bileyim evimi ona göre yerleştireyim...eşyalarımı yenileyemiyorum...nereye yerleşeceğimiz belirsiz...alsam taşınma durumu var ne gereği var...ama artık ciddi anlamda evimi sevmez oldum...oturma odamdaki takımın hayrı kalmadı...halılar mahvoldu:KK43:
evini almış düzenünü kurmuş insanlara hayranım...sende biranlamda bunları yaşıyorsun değil mi rida cım...eşinin iş durumu evinizi almış olmanız işle evin uzaklığı...birde diyorum hayatın bizie sınavı bunlar...ne bileyim ya...allah hepimizin gönlüne göre versin herşeyi...
hepinizi öpüyorum kızlar...yenilere de tekrardan hoşgeldiniz diyorum...

kızlar merhaba, bugün artvinin kurtuluş günüydü ve bu yüzden okullar tatildi. sadece sabah törenimiz vardı ona gittik geldik ömrümde bu kadar coşkusuz bir kutlama daha görmedim. cumhuriyet bayramı da çok yavan geçti...
neyse gelelim bana :) kızlar bu yoğunluk beni öldürecek herhalde çünkü işler bir türlü bitmek bilmiyor tam bitti diyorum bu sefer de başka işler çıkıyor.
dönem başında bir öğrencim tatilde bir tanıdıklarını kaybetmiş (kanserden) ardından defne joy ölünce çocukcağız ölümden oldukça etkilenmiş:KK43: annesi aynı zamanda aynı okulda öğretmen arkadaşım bana kızıyla konuşmamı istemişti ben de kabul ettim ama o gece çok kötü olup ağlama krizlerine girince ertesi sabah soluğu hastanede psikiyatr servisinde almışlar. kıza prozac ilaç vermişler kızcağız ilacı içince coşuyor , hiperaktif oluyor. onun durumu düzelmeden bu öğrencimin amca kızı (o da benim öğrencim) o rahatsızlanıyor sürekli ağlıyor "aklımdan kötü şeyler geçiyor ben kötü bir insanım ben cehennemde yanacağım" diye, yere eşyası düşse "acaba bu benim mi?" diye sorguluyor ama sonra da başkasının eşyasını aldım, hırsızlık yaptım ben kötü bir insanım" diye ağlamaya başlıyor düşünü sınıfta sıranın üzerindeki toz önlüğüyle eve gidiyor "ben bu tozu okuldan getirdim, hırsızlık yaptım" diyor. ailesi okula geldi görüştük adam "acaba din kültürü dersinde ne işleniyor?" diye soruyor hatta din kültürü dersine gelen öğretmenle konuşacaklardı ama yeni din kültürü öğretmenimiz sınıfa daha 2 kere girmiş olduğu için bu durumun yeni gelen din kültürü hocasıyla alakalı olmadığını belirttim. geçen dönem din dersine kendim girmiştim veliye kendimin imam hatip mezunu olduğumu ve özellikle dini konularda ürkütmek, korkutmak yerine daima iyi ve güzel yönleriyle dini anlatmanın öneminden ve dersi de bu esasla işlediğimden bahsettim. öğrenciyle birebir görüşeceğimden ama bu durum devam ederse bir uzmandan yardım almak gerektiğini belirttim . neyse ertesi gün kızla konuştum konuşma iyi geçti ama sonraki gün kız yine aynı problemleri yaşayınca aileyi arayıp durumu haber verdim aile kızı psikiyatra götürdü.
bu arada öteki kız (hani şu ölüm fobisi olan) okulda rahatsızlanınca onunla konuştum ona " yaşadığı bu ; nefes alamama, sanki ölcekmiş gibi hissetme ve boğulma hissinin panik atağa benzediğini kendimin de benzer bir durum yaşadığımı ve böyle bir durumda yapılacak en güzel şeyin temiz havaya çıkıp derin derin nefes almanın iyi geleceğini ve bunun geçici bir durum olduğunu" söyledim o da akşam evde "ben hasta değilim sadece panik atakmışım öğretmenim söyledi" demiş:)) ertesi gün annesi "hocam ilkeye teşhisi koymuşsunuz, panik atakmış nihayet akşam rahat bir uyku uyudu" dedi ben önce şaşırdım çünkü ben "panik ataksın demek yerine panik atağa benziyor" demiştim durumu anlattım öğlen eşi de geldi (ki o da başka bir okulda müdür) bana " hocam çok teşekkür ederim nihayet kaç günden sonra ilke rahat bir uyku uyudu, sizi çok seviyor" dedi. çok mutlu oldum tabii :))
ama bir taraftan seviniyorum bir taraftan kız bu panik atağa takılı kalmaz inşaallah diyorum :KK43:(

Son düzenleme:
bütün bunlar beni yeterince strese soktubunlar yetmezmiş gibi salı günü önce müdür benimle görüşmek istedi o da iki öğrencimin ard arda psikiyatra gitmesindeki sebebi sorguladı. durumu anlattım o da önce din kültürü dersinden şüphelendi kendimi suçlu gibi hissettim ve sanki savunma veriyormuşum gibi geldi :KK43:( ama ben derste ne anlattığımı da ne anlatmadığımı da iyi biliyorum ...müdüre durmu izah ettim o da acaba sorun yeni din kül. hocasında mı diye sordu . ben de yeni gelen öğretmenin daha iki saat dersime girdiğini ve zaten bu işin eğitimini alarak geldiği için çocukları korkutma gibi bir çabasının olmadığını anlattım neyse müdür açıklamalarımdan tatmin oldu .. bir sonraki teneffüs de aynı konuyla ilgili olarak müdür yardımcısı görüşmek istedi benim psikoloji iyice bozuldu. müdür yardımcımızaynı zamanda o sınıfın eski öğretmeni müdüre söyledğim ne varsa aynısını ona da söyledim sağolsun o da bana içimin rahat olmasını asıl sorunun bu çocukların ailede hiç bir dini yaşantı olmamasından dolayısıyla dini hiç bir eğitim almadıklarını belirtt. çocuklar ilk defa din dersi görünce akıllarında bir çok soru oluştuğunu ve kafalarının karıştığını bu nedenle bocaladıklarını belirtti.
bana onlara dini en güzel şekilde anlatmamız gerektiğini ve benim imam hatip mezunu olmamın sınıf için şans olduğunu belirtti ve açıkçası içimi biraz rahatlattı rahatlatmasına ama benim huzurum kaçtı :KK43:((
bu arada cuma günü sınıfa girdiğimde tesadüfen bir öğrencimi başkana (ölüm korkusu olan kıza) tahtaya ismini yalan yere yazdığını bu nedenle cehennemde yanacağını söylerken duydum kafamda birden şimşekler çaktı sonra sınıfa sınıfta daha önce bu tip korkutmalar olduğunu sorduğumda onlar da bana daha önce birkaç kere böyle korkutmanın olduğunu söylediler. bir saat bu konuyla ilgili kah fırça attım kah güzel güzel konuştum bakalım bu hafta nasıl olacak ???

kızlar biraz uzuuun oldu ama bu yazdıklarım sadece kısaca özeti .... anlayacağınız bu olay benim epey bir canımı sıktı :KK43:(( kaç gündür yazacam ama elim gitmiyor bir de hazırlama zorunda olduğumuz evrakları yetiştirme telaşında b ir türlü yazamadım...
iki öğrencim her yönden başarılı ve donanımlı çocuklar ama gel gör ki dini eğitimin eksikliği çocukları da beni de sıkıntıya soktu :KK43:
kızlar kalkmam gerek yemek yapmam lazım :) bu arada yaz yaz kolum ağrımış :)))

neler yaşamışsın öyle kader cim..ne denilebilir ki sen en doğrusunu yapmışsın...müdür ve müdrü yardımcısnın olayı anlatmanı istemelerinde bişey yok çünkü çok ilgi çekici bir konu olmuş bu:) yani dert edeceğin bişey yok...
ela ya soruyorum bizi kim yarattı allah allah kaç tane diyorum biiir diyor.peygamberimizin adı ne diyorum mumammet diyor:) evt din bilgisi verilmeli dediğin gibi irde korkutucu olmadan verilmeli...
teşekkür ederim canm bu arada:)

selam arkadaşlar.kadercim geçmiş olsun.sıkma canını.bu ve benzeri canımızı sıkacak durumlar bu meslekte başımıza gelecek.Allah içinden çıkamayacağımız olaylarla karşılaştırmasın.amin.
burada kar tatili var ve çiş eğitimine bugün tesadüfen başladık.pelin banyo yapmaktan nefret ediyor.kakasını yaptığında bundan sonra sen her beze yaptığında mecburen banyo yapacaksın dedim.bezi bağlamadık ve yatana kadar hiç falso vermeden tuvaletim geldi dedi ve tuvalete yaptı.inşallah bu tatilde hallederiz:
demekki benimki güzellikten anlamıyor tehditle hallettik:)
hepinizi öpüyorum iyi geceler:80:

günaydın kızlar gelemedim ne zmandır

ridacım inşallah sorunlarını halletmişsin rabbim yardımcın olsun

kadercim zor durumla karşılaşmışsım ama sonunda halletmişsin sanırım aileden de eksiklik olabilir çocuklara yeterli din eğitimi verilmeyince duydukları bişeyi yanlış algılıyabiliyolar

herkesler iyidir inşallah bizde aynı bildiğiniz gibi bütün bebişlere sağlık diliyorum öpüyorum

merhaba arkadaşlar...hepinizi öpüyorum, kadercim, selmacım, özlemcim, esracım, gülhancım..sinemcim, ve adını sayamadığım tüm dostlar..hepinize merhaba...

selmacım, bayadır yazamadığınızı görünce anlamıştım aslında herkesin kendisine yetecek bir derdi var..ama Allah öyle büyük ki..o bizi bizden daha iyi biliyor..biz boşuna kendimize dertler ediniyoruz..herşey olacağına varıyor nihayetinde..muhammed de ela gibi çok zayıf..her gün markete birlikte gidiyoruz ve haribo büyük paket, kinder sürpriz yumurta ve şeker alıp çıkıyoruz..sütü kesti bayadır içmek istemiyor..şeker ve çikolata..iştah filan kalmadı..dün sadece çok sevdiği için pirinç pilavı ve patates aldı çatalla..o kadar..kahvaltı hiç yok zaten..ne peynir ne yumurta.. ne de zeytin tadını bile bilmez..koklayıp bırakıyor..

arkadaşlar iş konusunda değişen bişey olmadı, bildiğiniz sorunları hala yaşıyorum..işimden olduğum, yetmiyormuş gibi eşim de 10 yıldır çalıştığı kurumdan istifa etti biliyorsunuz..ve şimdi gazipaşa-alanya arası yollarda geçiyor günleri..hava muhalefetinden ve maddi durumlardan bazen bir, bazen iki günde bir geliyor artık eve..her defasında da uyuyor olduğundan ancak sabah görebiliyor babasını o da işe giderken..muhammed sinir küpü oldu..her gün kavga dövüş götürüyoruz..krize giriyor babasını giderken görüyor hep..kendini alıp yerlere atıyor..zaptedemiyorum..ikna olması öyle zor ki..bişey anlatamıyorum..

bir günü diğer gününü pardon dakikasını tutmuyor..sinirlerim gerildi..kız dersen üstümden hiç inmiyor..bırakmıyorlar peşimi..ne gecem var ne gündüzüm..nefes almakta zorlanıyorum..anneannesini de çileden çıkarıyor, hasta kadın kucağından indirmiyor muhammedi..nazını kaprisini annem çekiyor, babam muhammedin yaptıklarına inanılmaz sinir oluyor ve bunu muhammede kızarak gösteriyor.. ben artık dayanamayıp bir kaç tana patlatıyorum poposuna ve bir iki hafif yüzüne..ama çok üzülüyorum..şu an ağlayarak uyudu mesala..'anne beni dövme..sen beni dövdün' diye bir ağlayışı var..pişmanlık ne kelime..hırsımdan içim içimi kemiriyor o ağlarken ama öfkemi başka türlü atamıyorum..çok üstüme geliyorlar..o uyurken çok mahsun oluyorum..ağlıyorum bazen..

anne olmak ne kadar zormuş...

kadercim, senin yazdıklarını okuyunca da öğretmenliğin bir yönüne daha şahit oldum..gerçekten çok kutsal bir göreviniz var..kişinin kendi çocuklarından mesul olmasıyla kendilerine emanet olan çocuklardan (öğrencilerden) mesul olmak arasında garip bir ilişki var..din eğitimi konusunda kimi aileler çocuklarına hiç bir şey vermediklerinden çocuk bu eksikliği doldurmaya çalışıyor..çevresinden, arkadaşlarından duyduğu garip şeylere inanır hale geliyor..bence okulda verilen din kültürü derslerinde çocukların psikolojisini bozacak konular işlenmiyor..bence öğrencilerin de senin gibi bir öğretmenleri olduğu için şanslıdırlar..
olaylardan senin de canın sıkılmış ama bence senin de belirttiğin gibi bu talihsiz olayın yaşanmasındaki en büyük rol çocukların kendi sosyal ortamlarında yaşadıkları ve öğrendikleri yanlış bilgilerden kaynaklıdır..

11-12 yaşındaki çocuklar; kendileri sorgulamaya başlıyor bazı konuları..ve sonrasında eksik bilgiler onların hayal gücüne sığmayacak derinlikte izler bırakıyor..örneğin ben halamın bize anlattığı bazı konular nedeniyle şuan bile kimi korkularımı yenemedim..aynı şeyi benim subay olan küçük kardeşim de yaşadığını söylüyor..30 yaşına gelmişiz ama doğru zamanda verilmeyen bu bilgiler hala bizim yaşantımızı etkisi altına alacak kadar zor günler yaşamamıza sebep oluyor..

kim ne derse desin..çocuklarımızı hiç birşeyden korkutmadan yetiştirmeliyiz..bunlar çok derin konular..güzel dinimizi en güzel şekilde öğretmeliyiz..korkutmadan, incitmeden, kırmadan..zorlamadan..

özlemcim,nasılsın canım, minik prenses pelincik de iyidir inşallah..bu arada alışmış tuvaletini söylüyormuş artık.. aman ne güzel bir haber..darısı başımıza..muhammed de bir kere söyledi ve klozete yaptı..daha sonrakiler fiyasko ile sonuçlandı..galiba kendi hallerine bırakmakta fayda var..yoksa zorlamakla bir yere varılmıyor..en güzel örneği pelin oldu sanırım..inşallah böyle devam eder..RABBİM nazarlardan esirgesin prensesimizi..

esracım, nasılsın ikracım da iyidir inşallah..benim işler düzene girmedi henüz ama umudumu kaybetmedim..bu yaz inşallah bişeyler değişir..bu kez de çocuklarımdan ayrıldığım için üzülürüm..dünya telaşı bitmek bilmiyor..yaşadığımız sürece kimbilir daha nelerle karşılaşacağız..Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin..hepinizi ve miniklerinizi öpüyorummmm...hoşçakalınnn

merhaba arkadaşlar gene ben geldim.güzel dilekleriniz için sağolun hepinizi öpüyorum

ridacım allah sana güç sabır versin işin çok zor.eşinde benimki gibi çok yardımcı olamyaınca çoçuklala uğraşmak çok zor.inş senin ve eşinin iş durumları iyi olur canım bunada şükür.
kadercim mesleğimizin zorluklarından bahsetmisin bende zaman zaman yaşıyorum böle şeyler.bizdeki veliler de bizi kurtarıcı olarak görüyor ama sonuçta insanız herşeyi değişiremiyoruz.kader arda babasını az görüyor babamız çok çalışıyor arda da erken uyuyor
arda kreşe alıştı annemler gitti:KK43:çok yoruluyom vala ardanın yaramazlıkları son gaz
selma canım sıkma canını benimde eşyaları arda parçaladı:)
gülancım esracım öazlemcim ve adını unuttuğum arkadaşım varsa hepinizi öpüyorum

sayfaya bakıyorum ve çıkıyorum hep hiç ilerlemiyor.nerelerdesiniz millet.arada uğrayın.kader müge anlıya haber vericem diyordu ama şimdi kendi kayboldu:)umarım herkesin keyfi yerinde işleri yolundadır.herkesi ve büyümüş kuzuları öpüyorum

kızlar herkese merhaba..
gizemcim seni görmek ne kadar keyifli..ardanın yaramazlıkları tam gaz devam ediyor demek..tıpkı muhammed gibi..şimdi de araba merakı sardı..vardı zaten de şimdi yastığının altına koyup uyuyuor..uyandığında ilk işi yastığının altına bakmak oluyor...her hafta sonu babasına 4 er tane minyatür arabalardan aldırıyor..rengarenk ve bir sürü mini araba..bayılıyor onlarla oynamaya..ebru bir tanesini alsa kıyameti koparıyor..kızım da tabi alıp kaçmaya çalışırken yakalanıyor ve abisinden bir sürü fırça yiyor..:84: gerisini siz tahmin edin..
Allah sabır versin tüm annelere..gerçekten zor iş çocuk büyütmek..benim bazen tabiri caizse, ayarım bozuluyor..yani fabrika ayarlarına dönmem artık imkansız..ne yapsam da artık eskisi kadar irademe sahip değilim..normal konuşma tonumu kaybettim mesela..bağırıyorum..annem uyarmasa farkında bile olmuyorum..çocukla çocuk olma kızım diyor..ama bu hayatı 3 sene öncesine kadar hayal bile edemezdim..Buna da şükür..parkta bi çocuk gördüm bugün..akli dengesi yerinde değildi sanırım..büyük abisi sürekli kontrol altında tutuyordu..çocuklara filan saldırıyordu..bir ara ebrunun arabasının yanına gelince farkettim..Rabbim evlatlarımıza sağlık versin..canları sağ o lsun da yaramaz olsunlar diyorum..ama insanoğlu işte..herşeye bi cevabımız var..

Son düzenleme:
gizemcim bu arada annenler de gitmişler, Allah kavuştursun canım, seni çok iyi anlıyorum..
özlemcim, seni görmek de çok güzel..dediğin gibi sayfa ilerlemeyi bıraktı..
gülhan artık ortalarda görünümüyor..ne olursa olsun yazardı ama yazmıyor artık..neler oluyor arkadaşlar lütfen haftada bir kez dahi olsa bişeyler yazın şu topice..

kadercim ve selmacım haftasonları da olsa yazıyor yine..esracım da...
ama tubiş yok ortalarda..facete görüyorum..
her neyse iyi olun da evlatlarınız sağlıklı olsun da sorun yok..nasılsa görüşüyoruz yine bi şekilde..öpüyorum hepinizi..

geldim ridacım geldim..bırakmam burayı ben:))) dün biraz temizlik yaptım..çocuğu okula götür sonra almaya git ev topla yemek derken vakti olmuyo eskiden eşim fırsat vermiyo diye kızıyodum..şimdi ben oturamıyorum dediğin gibi herşeye verilecek cevabımız var..valla canım çocuk konusu bende de aynı bende çok sinirleniyorum kendime kızıyorum hadi birinci oldu ikinciyi neden yaptım diye..sonra pişma oluyorum engelli çocukları görünce..Allah hepimizin evlatlarını korusun.çok zordur bakılması okula GİDERKEN GÖRÜYORUM BİRİSİ BÜYÜK ADAMLARA YAPIŞIYO SİGARA DİYE ANNESİ PEŞİNDE..BİRİSİ KÜÇÜK CADDENİN ORTASINA GEÇİYO ARABALARA VURUYO..BENİMDE DENGEM KAYIYO BAZEN HEP DUA EDİYORUM ALLAHIM AKIL KAYBI VERMESİN DİYE HEPİİZE HAYIRLI ÖMÜRLER ASİP ETSİN İNŞALLAH BİDE GEÇMİŞE BAKIYIM YEMEKYAPMAM LAZIM.BENİMKİNİN SAĞI SOLU BELLİ OLMUYO HERAN GELEBİLİR

X