2008 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

ebrucum sütün artması için ridaya sormuşsun bende bişey önericem ben hergün 1 litre ülker içim kayısı içiyorum sütüm çok arttı artık mama vermiyorum gaz problemimiz hiç kalmadı nazar değmesin bence deneyin canım doktor 3 ay allah yardımcın olsun diyordu gaz yüzünden çözümü buldum yardımcı olabilirsem ne mutlu bana Şeniz

mercancım allık fırçasıyla konaklar nasıl çıkıyor anlamadım çok yumuşak o fırçalar bildiğim kadarıyla...

dün oğlumu lavaboda yıkadım odaya getirdim aaa sende de mi konak başladı dedim eşim nası yani deyince bende öbür bebeklerde de vardı dedim oda hangi bebekler dedi bende mayıs bebekleri deyince adam anladı nihayet :))) hep buraya takıldığımı biliyor bazen gelip bakıyo ne okuyorum ne yazıyorum bende hiç istifimi bozmadan yazmaya devam ediyorum.akşam kapıyı kendi açıp girer ben laptop başındayım hoşgeldin dedim geldi oturdu ben hala kk da eee bişeyler hazırlada yiyelim bari diyo :)) ondan sonra kalktım napim....

mert uykuya dalmakta zorlanıyor 2 gündür dün akşam 7 de uyandı saat 10 kadar uyumadı yani uyuyamadı emmiyo durmuyo banzyo yaptırdım yine aynı ne yaptıysam istediği uyku durmunu anlayamadım en sonunda hafif hafif ayağımda salladım ilk defa bi şaşırdır dona kaldı hiç kıpırdamadı sonra öylece daldı meleğim saat 11 e geliyodu...

Yaseminciğim eşimde meraklanıyor ben bilg.yazdıkça,soruyor çocukları büyütüyorsun nasıl sorun varmı diye?bende sen kendi işine bak diyorum:roflol:

Benim kuzucuğumda buaralar cok zor uykuya dalıyor,gündüzleri nerdeyse hiç uyumuyor ,başında ilgi bekliyor gecede tilki uykusuna yatıyor..nasıl olacak bakalım yine bitik haldeyim ne güzel düzeldi demiştim:1no2:..

canım boşver kayınvalideni ve ciddenn katılıyorum tavrını koyduğunda eşin bile sesini çıkartanmıyor o yüzden tavrını koymaya devam et bence
kıyafet konusunda da seni bu şekilde beğendilerde evlenirken şimdimi açık geldin birden bire hayret bişiy bence dindarlık başkalarının kıyafetlerine karışmak değildir benim büyükbabam imamdı çok dindarda bir insandı bir gün kimsenin giydiğine taktığımna karışmazdı
ebru pişiği yapan o ıslak mendil zaten yıkayamıyosan ıslak pamula sil bence
bide zaten bebeği kontole gösterdiğinde bu durumu dra söyle o değerlendirir ama inş öyle bi sorun yoktur

canım ya bende evdeyim bebişle pek mümkün değil dışarı çıkmak burası çok sıcak ama tam akşam üstü huysuzluk saatinde dışarı çıkaralım di,yoruz başlıyo ilginç bir rüzgar gıcık oluyom valla neyseki ama dedğin gibi annemlerin yanımdayım o yeter
buarada ebrucum sütün nasıl arttımı tekrara bende sütten dertli biri olarak diyorumki dere otu marul su rezene helva uyumak ve duş çok iyiy geliyor
betül canım burası çok sıcak evet arda bey nerdeyse çıplak yatacak bi asklı çıtpıtlı badi giydiriyorum hergün banyo yaptırıyorum dr tavsiyesiyle hergünde az su veriyorum napalım geçeçek bu yaz tabi senin yerin serin böyle bi derdin yok ne güzel nereyi açıp kapayacağımızı şaşırıyoz yok ceryan olmasın yok terleemsin zorrrrrrr zorrr
benim kuzucuğum uyandı kızlar ona bakimmmm
buarada merak edenler olabilir hala gögüs ucum yara ayperin ve happy nin tavsiyesiyle tek denemedim krem olan lansinohu aldım ama oda mücize yaartmadı ama daha iyi geldi gibi bakalım nolcak kızlar geçse size haber veririrm:a015:

Murgizciğim varya bugün mesaj gönderiyordum gögüsünün ucu ne oldu diye...yazmaya başladım ama devamını getiremeden kapattım,malum tilki uykulu kızım uyandı..sormuşum gibi cevap yazmışssın:)
Hala mı yara üzüldüm canım,ılık banyo da iyi gelir demişti hemşireler ama,zaten deniyorsundur diye düşünüyorum..

Mercancığım ,Zümrüt eskiden bir numaralıydı,şimdi birsürü alternatifi çıktı,güzel çekiyor,bende düğün foto.oraya çektirmiştim. Kayra nın fotoğrafını çektirmeyi iyi düşünmüşsün..öyle kalır hiç olmazsa a.s ilerde bende çektirmeyi düşünüyorum,birçok resim çektiriliyor ama düğün fotoğrafları gibi özelleşsin istiyorum,şöyle biraz daha ele avuca gelirse o zaman belki.. a.s benimde canım dediğin gibi fotoğraf makinesi herdaim yanımda fakat cekemiyorum,hep bir telaş oluyor..çeksemde genelde ben olmuyorum fotoğraflarda...yada çirkin cıkıyorum,hemen siliyorum...göz altı mor ve şişko şişko..tatlicadiarzu

Kızlar günaydın...Birkaç gündür bebişim gündüz de dahil pek huysuzdu Allahtan bu gece uyududa biraz dinlenmişim..Yanlız olmak çok zor valla ev işlerine yetişemiyorum hele ütü hep bir sepet halinde bekliyor valla haftada bir ütünün başına ancak geçebiliyorum tabi eşimin evde olursa..

Ebrucum, biliyormusun geçen pazar aynı lafı bende işittim eşimden.. Kelime aynı sen iyice psikopata bağladın dedi eşim:)) kesinlikle katılmıyorum çünkü kendisini çok fazla eleştiren bir kişiliğim var hatta hiç bunu çok abarttığım dahi olur...Ben eşime şunu söylemiştim neden psikopata bağladığımı düşünüyorsun ki şayet dediğin gibi olsaydım bunu gün içerisindeki hareketlerim ev içerisinde olan günlük yaptıklarım yada yapamadıklarım bebeğime olan yaklaşımlarım vs vs bunu bana bunlar için söylemiş olsan amennaa ama bana tartışma esnasında gösterdiğin tavır yaptığın suçlamayı kesinlikle ve kesinlikle kabul etmiyorum...Neyse ama yinede bir pay bırakıyorum ki sürekli evde olmak ve yanlız başımıza uğraşı vermemiz elbette biraz insanı bunaltacaktır değil mi....

Ayperincim cnm..kötünün kötüsü var diyerek avunmaktan başka yapacak birşeyim yok malesef...Allah beterinden saklasın ne diyeyim...Şu kan bağı varya...sen ne kadar sevmesende görmek istemesende eşinin annesi kan bağı işte atamıyorsun satamıyorsun yoksaaa yapılanları birbaşkası olsa hayat boyu birdaha yüzüne bakılırmı...

Gizemcim cnmmm yaa halen göğüs ucu problemin devam ediyormuş çok üzüldüm valla söylenen birçok şeyi yaptığını biliyorum ama halen geçmeyişi çok üzücü gerçekten...

Yasemincim bebeklerin uykusundan bende bahsedeyim mi...:)) iki gecedir hem oğlum hem kızım saat 1,30 dan önce uyumuyorlar bir huysuzluktur gidiyor her ikisinde de...Sanırım benim huzursuz oluşumdan etkileniyorlar...

Mercancım cnm...elimde makina geziyorum, ben gezmesem abisinin elinden düşmüyor, birde bebişimin makinaya verdiği pozları görsen aklın durur..Resmen objektife poz veriyor hiç gözünü ayırmadan bir tebessümler bir gülmeler maşallah oğlumda çok güzel kareler yakalıyor valla ben çekemiyorum öyle pozları o yüzden bende dokunmuyorum ki bol bol çeksin diye...

Yasemincim yikadiktan sonra kepek gibi kabruyo zaten kafasina yapisik degil onlari fircayla temizliyorum.Annem bu onak giib degil deriisi catliyo diyor .Bende hic konak gormedim ki ne bileyim.
Ebrucum kopuk gozleri yakmiyor.Oyle olsa bizimki kiyameti koparirdi.gerci dun ve bugun yikayamadim.Cunku hemen hemen hic uyanik kalmadi gibi birsey.Benimde cokkkkk isim vardi biraz iyi oldu aslinsa....
Kizlar eve gidince yandim .Sagolsun annem ve babaannem ayakta sallamaya ve battaniyede sallamaya alistirmislar.SImdi uyumasa da sallanip keyif yapmak istiyor.Birde dr diyet vermisti zar zor alistirmistim.Cocuk ac ac olurmuymus deyip dayandilar mamaya 2ay rahat rahat yeteck mama bitti bugun esim bir koli daha yolladi umarim 15gun idare eder.Mamanin uzerinde dozu kontrol ettim 8 aylik oldugunda yemesi gereken miktari yiyor Kayra .Gidince yandik dr firca atacak ve yine diyete baslarsak o aglamalaa n asil dayanirim bilmiyorum.Yuregim parcalaniyor.Hele bir de neden agladigini bilip birsey yapamayinca senağlama

Nazecim senin adina sevindim .O guzel pozlari paylasirsin artik bizimle.

Gizemcim cok uzuldum canim iyi o durumda bile emzirmekten vazgecmiyorsun.Bosuna dememisler cennet analarin ayagi altinda diye.Ben biliyorsun paramparca oldugu icin vazgecmistim.Allah sifa versin...

Ayperincim resim icin bencede bekle.Mercani 18 aylikken cektirdim sonuc muhtesemdi ama kayrada kusur kalmasin bir daha belki uzun sure gelmem dedim

merzeynepcim bende aynıdertten muzdaribim ama almayan bebek alımıyo işte arada bir alır gibi yapıyo amma ögg diye ağzından atıyo napalım almayacak anlaşılan minik cadım canımcım bu emzikler orta büyüklükteki marketlerdede bulunuyor bebekler bu emzikleri annenin gögsüne benzediği için tercih edebiliyormuş yanlız bu emziği alırsa bikaçtane yedek al çünkü bu emzikler çabuk deforme oluyo..allah kolaylık versin senin işinde benimki gibi zor umarım seninki alır bu emziği...

murgiz canım çok geçmiş olsun ben hem oğlumda hemde şimdi kızımda aynı dertle başettim hemde oğlumda gögsümün ucu acayip yarık olmuştu kanamaya başlamıştı her ikiside cildiye doktoruna gittim artık dayanamıyordum acısına bana 5 gün emzirmememi ve verdiği ilaçları kullanmamı söledii dediğini yaptım ve hiç bişeyim kalmadı doktor bana dezenfekte için eczanelerde satılan su ve fito avil ve bepanthene kremin karışımı, suyla gögsümü yıkadıktan sonra kremi sürmemi söledi kızımdada karbonatlı su ile emzirmeden önce gögsümü yıkamamı ve öle emzirmemi söyledi daha hafif olduğu için eğer ağırlaşırsa aynı kremleri yine kullanabileceğimi ama emzirmeden önce gögsümü iyice yıkamamı tavsiye etti bende işe yaradı umarım sendede işe yarar canım senin ne ızdırap çektiğini anlıyorum inşallah tez zamanda geçer kendine ii bak...

bebebecim bizde büyükler çocuğu ne kadar çok yıkarsan o kadar çabuk büyür derler bence endişelenme bak ben oğlumda kış ayına denk geldiği için cesaret edip haftada 2 kez yıka dediler yapamadım 10-15 günde bir banyo ettrirdim üşütürüm hasta olur diye oğlum hiç haz etmez banyodan büyümesine ragmen ama minik cadım 2 güne bir banyo ettiriyorum azıcık ağlıyo ama banyoyu çok seviyor kıpır kıpır banyoda suyun altında...

bu arada kıslar benim kıs elini emmeyi çok seviyo aldiven değiştirmekten yoruldum yeni eldiveni giydirip arkamı dönene kadar eldiven ıslanıyo bilem hatta az önce emzirdim şu anda el ve battaniye emmekle meşgul minik hanım.. ağzının önüne ne gelse emmeye çalışıyo ya bana bir akıl verin napcam ben...

nazecim uykusuzluk çok zor insanı derinden etkiliyor ilk oğlumdan çoookk iyi biliyorum :)) aynen ayperinin dediği gibi mor mor şiş gözlerle dolaştık 2 yıl nerdeyse işe giderken öyle zor oluyorki.......

betülcüm bebeğini sık sık yıka korkma banyodan sonra üşütmedikten sonra o kadar kolay hasta olmaz.küvette yıkması zor geliyor bana ben her akşam banyoda lavaboya havlu seriyorum suyu ayarlıyorum yarıya kadar dolduruyorum bi kolumla bebeğin kafasını tuyorum öbür elimlede bebeği yıkıyorum suda açık fazla su delikten tahliye oluyor çok rahat oluyor korkmadna bir dene .) haa unutmadan havluyu yanına almayı unutma askıdan alması biraz zor oluyor bebek kolundayken

mercancım konak sarı sarı olur kabuk kabuk mertte olan dan sanırım kayrada da ki sarı değil taradığın zaman renksiz o konak değil belki başlangıcı sen sık sık yıka yinede kayrayı.yazdıklarını okudum üzüldüm battaniyede sallamak çok zor umarım onu unutur mama olayını inşallah diyetine döner kolay yoldan ( zor olur ama

selenscim benimde oğlum yatakta uykuya dalmadan elini ağzına götüryor ama emmeyi başaramıyor parmağınımı alcak nereyi emecek şaşırıyor en sonunda bırakıyor emzikte almıyor.havalar sıcakya eldiveni çıkarabilkirsin tırnakları uzunsa biraz kısalt bebekler annelerine dokunmasını çok seviyorlar..
emziğide almazsa almasın illa olacak değilya hem iyi birşeyde değil zaten alışınca bıraktırması da zor diş yapısınıda bozuyor ben vazgeçtim denemicem artık sende oluruna bırak .))

kızlar 2.ay bitiminde yapılan karma aşıyı yaptıran varmı aranızda?ateş yaptımı ?dr hangi ateş düşürücüyü önerdi malum calpol yasaklandı drlar çoğunluka onu veriyorlardı küçük bebeklere....

canım biz bu cuma aşımızı olduk bu aşı ateş yapmıyomuş ama dr şu ilacı (PARONOX S) daha doğrusu fitili eve gidince 1 kere verin dedi bizde öyle yapy-tık ateş olmadı ama iki gün huysuzlandı ve benden sürekli meme istedi ve biliiyosunuz yaraşlarım hala olduğu için eziyet çektim
arlkadaşlar hepiniz sağolun
mercancım bende emzirmeyi bırakma noktasına gelmiştim ama biliyosun çok inat ettim süt için azdı biraz çoğaldı yaraydı bu şekil verdim iki aydır tek derdim süt:)
selencim çok sağol onu deneyecem bende dermetoloğa gittim şimdi garmastan diye bir krem var ben 3 tüp bitirdim ama hiç bir işr yaramayan kremi tekrar önerdei ve anne sütüyle ıslatıp vermemei emzirmeden sonrada tekrar anne sütüyle ıslatmamaı söyledi ama işe yaramadı ne yazıkki
selen benimde kanıyodu ve inanılmaz bir ağrı ve felaket yaralar vardı kapanmayan yaralar onlar geçti ama şimdide yarıklar var iyileşmiyo bi türlü az iyilerşir gibi oluyo bizimki tekrar acıtıyooo yani sende çekmissin anlarsın allah düşmanıma vermesin
betülcüm bencede hergün yıka çoçuk daha iyi gelişir
kızlar benim oğlum banyoyu çok seviyor hiç alamaıyo hatta banyo saati geçse ağlıyo yaramaz

canım benim oğlum da elini emmeye çalışıyor. hatta dudağına değen herşeyi ağzına almaya çalışıyor. kuzenim ebe ona sordum parmağını emmedikten sonra normal dedi. eldiven konusunda da dr umuz uyarmıştı. bebekler vücutlarında ilk olarak ellerini tanırlarmış eldiven kullanan bebekler eldiven çıktıktan sonra ellerinden korkarmış. ben 15 günlükken bıraktım eldiven kullanmayı sadece soğuk gecelerde takıyordum.

gizemcim çok zoordur o göğüs yarıkları nasıl emziriyorsun ALLAH sabrını veriyor demekki mahmudda biraz olmuştu bende ama kremle geçmişti garmastan krem bende var hiç kullanmadım yakın olsan verirdim :) aşı günümüzde kontrolümüz var dr sorarım ateş düşürücüyü ama o fitil ateşi hemen düşürüyor mahmudda 1 kere kullanmıştım ama bebekler fitilden nefret ediyor :)) gizemcim rotavirus ve pnomokok ta yaptırdınmı??yaptırdıysan aşıların ücretleri nedir?

şekertaşcım biz 15 gün bile takmadık halende takmıyoruz ne şapka ne eldiven bi kaç haftadır badiyle duruyordu dün ankara biraz serindi o bi dün üstünü giydirdim.dün ailecek alışveriş merkezine gittik mertim 2.5 saat çok uslu bir şekilde durdu arabasında çok mutlu oldum ilk oğlum hiç durmazdı...kızlar birde dışarı çıkmaya alıştırın arabasında yatırmaya,bizim arabaya ana kucağı monte oluyor gayet rahat uyuyabiliyor uyusunki sizde gezebilin canlarım :))

yasemincim aşımız ayın 14 ünde ama ben oğlumdan tecrübeliyim doktorumuz aşıya gitmeden 15-20 dakika önce yarım fitil atın gelincede yarım saat sonra yarım ölçek calpol verin daha rahat geçirirsiniz demişti ve gerçekten öle oldu bu arada yasemincim calpol yasaklanmadı sadece calpolün başka bir ilaç yasaklandı.. oku bak

İngiltere, aralarında Benylin ve Calpol gibi çok satan ilaçların da bulunduğu iki yaşın altındaki çocuklara verilen 100'den fazla öksürük ve soğuk algınlığı ilacını yan etkileri nedeniyle piyasadan çekme kararı aldı.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, İlaç Komisyonu ülkede 5 çocuğun ölmesi ve 100'den fazla ilaca bağlı yan etkinin görülmesi üzerine böyle bir karar aldı.

Dünden itibaren ilaçların iki yaşın altındaki çocuklara satışına kesin yasak getirildi.

Bu yaşın üzerindeki çocuklara ise ancak reçeteyle verilebilecek. Özellikle ilaçlarda yıllardır kullanılan 12 ayrı maddeye dikkat çeken yetkililer, ailelere de bebekleri için parasetamol veya ibuprofen gibi ateş düşürücüler kullanmalarını tavsiye etti.

şekertaşcım sağol beni aydınlattığın için bende acaba sütümmü doyurmuyor dedim doktorumuzda izinde olunca endişenlenmiştim içim rahatladı. bende eldivenlerini çıkarıcam ama akşam burada hava çok soğuk oluyor mecburen eldivenlerini akşam 5 ten sonra takıyorum bide elini emer diye eldivenleri takıyorum zati ıslandıkça değiştirip duruyorum ama bide dediğin gibi deniyim bakimm ellerini açıcam..

“Türkiye’de 1991 yılından beri Sağlık Bakanlığı onayı ile kullanılan ‘Calpol’, ‘Calpol 6 Plus’, ‘Calpol tablet’in etken maddesi parasetamoldür ve kesinlikle haberlerde bahsi geçen etken maddeleri içermemektedir. 1800’lü yıllarda Avrupa’da keşfedilen parasetamolün güvenilirliği ve etkinliği gerçekleştirilen birçok klinik çalışmayla da kanıtlanmıştır. Parasetamol içeren Calpol, Avrupa’da, uzun yıllardır pek çok ülkede, 1991 yılından itibaren de Türkiye’de milyonlarca çocukta güvenle kullanılmaktadır.”

kıslar bi okuyun derim

SKANDAL!... ABD'DE TOPLANAN İLAÇLAR, TÜRKİYE'DE BEBEKLENDE DENENDİ!

ABD'de 'bağırsakta ağır hasar yapıyor' diye toplanan ishal aşısının Türkiye'deki bebeklerde de denendiği ortaya çıktı. 30 Haziran 2003 Pazartesi 12:15

Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık eski Genel Müdürü Necla Bal, Türkiye'de 3 haftalık ile 2 yaş arasındaki bebeklerin, ABD'li bir ilaç firmasının geliştirmeye çalıştırdığı ishal aşısı için kobay olarak kullanıldığını belgeleriyle açıkladı.

Eski Genel Müdür Bal, ABD'nin Gıda ve İlaç Komisyonu FDA'nın internet sitesinde ele geçirdiği resmi belgelerde, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerde yapılan denemelerde 18 bin bebeğin kullanıldığını ortaya koydu.

Dünyadaki ilaç denemeleri üzerine araştırma yapan Necla Bal, internet üzerinden yürüttüğü araştırmalar esnasında akıllara durgunluk veren bir belgeyle karşılaştı. FDA'nın resmi sitesinde karşısına çıkan belgede Türk bebeklerinin de kobay olarak kullanıldığını gören Bal, bir ay süreyle araştırmalarına devam ederek gerçeği su yüzüne çıkardı.

FENA YAKALANDILAR

ABD'de, bebeklerde yaz ishalini önlemek üzere kullanılan ve satışa çıktıktan 4 ay sonra piyasadan toplatılan bir aşıyla ilgili yapılan tartışmalar sırasında kendini savunmak için açıklama yapan FDA bir başka gerçeği de ağzından kaçırdı. Zorunlu olmadıkça mahkemeye ya da ABD Senatosu'na bile bilgi vermeyen ve bu tür çalışmaları sır gibi saklayan FDA; açıklamasında ABD'li ilaç devi Wyeth firmasına ait olan Rotashield isimli aşının klinik çalışmalarına ilişkin sonuçları günışığına çıkardı. FDA aşıyla ilgili olarak şu bilgileri açıkladı

'1997-1999 yılları arasında ABD, Brezilya, Finlandiya, İsrail, Myonmar, Peru, Tayland ve Türkiye'de toplam 25 klinik deney yapıldı. Bu deneylerde 15 bin 181 denek kullanıldı. Ayrıca Venezuella'da da 2 klinik deney yapıldı ve 2 bin 782 denek kullanıldı. Toplam 27 deneyde 17 binden fazla bebek kullanıldı. Wyeth firmasının finanse ettiği 25 klinik deneyde aşının değişik formülasyonları farklı farklı dozlarda kullanıldı.'

ABD'DE SKANDAL OLDU

FDA'nın ruhsatlandırma çalışmalarına da değinen Bal, bazı durumlarda firmaların belli paraları ödemek koşuluyla ilaçların ruhsat için izin alma prosedürünü hızlandırdığını vurguladı. Wyeth'in de büyük ihtimalle Rotashield adlı aşı için bu yolu izlediğini söyleyen Bal, 'Ancak aşı piyasaya çıkıp da kullanılan bebeklerin yüzde 10'unda bir daha geri dönülemez şekilde bağırsak bozulmasına yol açtığı saptanınca, firma tarafından apar topar piyasadan çekilmiş. Sadece 4 ay satışta kalmış' dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından SABAH'a yapılan açıklamada 'Önbilgi olarak böyle bir çalışmanın Türkiye'de yapılmadığını söyleyebiliriz' denildi. Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Sevtap Orçunsel, Bakan Recep Akdağ'a konunun aktarıldığını, bakanın 'Daha ayrıntılı ve titiz bir araştırma yapılsın' talimatı verdiğini söylerken eski Genel Müdür Necla Bal 'Ama en çarpıcı olanı bu. Çünkü içinde bebeklerin kullanılmış olması var ve devletin haberinin olmaması var' dedi.

Klinik deneyler durdurulmalı

Türkiye'de eskiden klinik araştırmaların bir yasasının olmadığını vurgulayan Bal, kendi döneminde de buna tanık olduğunu ifade etti. Yasanın olmadığı dönemde yaklaşık 20 yıl önce bir 'HZI Vakfı' olayının yaşandığını hatırlatan Bal şunları söyledi

'Fakülte öğrencilerinin üzerinde psikoterapik ilaçlar denenmişti. O kıyametten sonra yasalar yapılmaya çalışıldı. Yani o dönemde denetleyecek ve izin verecek yasa yoktu. O olay kapandı, gitti. Şimdi Kayseri olayı çıktı. Ama bundan önce bir tek Kayseri değil Türkiye'nin her tarafı şu anda deneylerle dolu. Bunun üzerinde duruyorum. Sağlık Bakanlığı'nın bu günden itibaren tüm klinik çalışmaları durdurması gerekiyor. Neredeyse her üniversite hastanesinde bir etik kurul kurulmuş. Bilim adamlarını incitmek istemiyorum ama bu etik kurullar kendilerine başvuru olunca kimi zaman para kimi zamanda makine ya da teçhizat karşılığında bu deneylerin yapılmasına karar veriyorlar ve hastanelerinde bunu yapıyorlar. Bunların yapıldığını Sağlık Bakanlığı bilmiyor. Oradan izin de alınmıyor, bilgi de verilmiyor. Cerrahpaşa'da Etik Kurul'a resmi 3 başvuru yapılmış görülüyor ama yürütülen çalışmaların sayısı 100'ü geçiyor.

Burada denenen maddeler ya da ilaçlar dünyanın hiçbir yerinde açıklanmıyor. Çünkü daima ölüm riski vardır bu çalışmalarda. Ticari itibarları sarsılır diye ABD'de bile hiçbir kurum ve kuruluş, senato da dahil, bu bilgilere ulaşamıyor. FDA dediğimiz ABD Gıda ve İlaç Komisyonu, tek yetkili kurumdur. Orada birikiyor. O da açıklamıyor. Ne zaman ki olay bir dava konusu olursa ya da senatoda bir araştırma konusu olursa o zaman açıklanması sözkonusu olabiliyor. Çoğunlukla da firmalar ticari sır diyerek bunun açıklanmasını reddedebiliyor. Mesela FDA'ya başvurulmuş, klinik çalışmaları başlatılmış, sonra bazı nedenlerle birdenbire biz vazgeçiyoruz denerek durmuş. Muhtemelen çok büyük ölüm falan görüldü. Şu anda bu konuda kıyamet kopuyor. Firma bilgi vermeyi reddediyor. Ticari itibarım diyor. FDA da ticari itibara saygı gösteriyoruz diyerek açıklamıyor.'

YASAKLANAN İLAÇLAR LİSTESi

İlk olarak ABD'de piyasaya çıkan Rotashield adlı rotavirüs aşısı, yan etkileri dolayısıyla FDA'nın yasaklı ilaçlar listesine girdi.

İşte FDA'nın verilerine göre 1992-2001 yılları arasında yasaklanan ilaçlar ve neden oldukları ölümcül yan etkiler

* Dexfenfluramine; Hipertansiyon ve kalp kapakçığı hasarı nedeniyle yasaklandı. Sadece kalp kapakçığı hasarından 123 ölüm kaydedildi.

* Mibefradil; Başka ilaçlarla etkileşimleri sonucunda kalpte ölümcül ritm bozukluğu yarattı. 143 ölüm tespit edildi.

* Bromfenac; Karaciğer yetmezliğinden 68 ölüm meydana geldi.

* Rotashield; Aşının uygulandığı bebeklerin yüzde 10'unda intussusception'a (bağırsak düğümlenmesi) neden oldu.

* Astemizole; Kalp problemlerine neden oldu ve 13 ölü 95 ciddi kalp problemi meydana getirdi.

* Grepafloxacin; Kalp ritminin bozulmasına neden olan ilaç yüzünden 13 kişi öldü.

* Troglitazone; Bu diabet ilacı karaciğer zehirlenmesi nedeniyle 400 kişinin ölümüne neden oldu.

* Cisapride; 300 kişinin kalp rahatsızlığı yan etkisi nedeniyle ölümüne yolaçtı.

* Alosetron; 5 bin 714 kişi istemik colitis oldu ve 329 ölüm saptandı.

(SABAH)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…