2008 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

Selam kızlar, aşılardan ve ağrı kesici şuruplardan bahsetmişsiniz tam olarak okuyamadım mesajımı yazıp hemen çıkıcam bebişim huzursuz biraz...Bugün biz aşımızı yaptırdık bir kolundan birde bacağından yaptılar...kolundan yapılan aşı şişebilir kabuk bağlayabilir denildi...Ağrı kesici olarak calpol verebilirsiniz dediler ama ben onun yasaklandığını zannediyordum..henüz birşey kullanmadım ilaç olarak almadan da geldim eve umarım hafif atlatır...

Bu arada teyzeleri prensesimin resmine bir bakarmısınız..Abisinin çektiği güzel pozlardan sadece bir tanesi..öylesine güzel kareler yakalıyor ki...Maşallah deyin prensesime teyzeleri :)) öpüyorum iyi bakın kendinize...

Nazeciğim cok şeker birşey senin güzelin..maşallah..:nazar: aman ne güzel çıkmış..yerim onu benŞeniz

Kızlar aşılar artık eskisi gibi ateş yapmıyor ,enazından bizde hiçbirşey olmadıve tanıdığım herkeste öyle söylüyor...korkmayın a.s

Yaseminim Allah kolaylık versin çok zor gerçekten benimde bir işim çıksa bebeği bırakacak biryerim yok...
Ayperincim biryere kıpırdayamıyorum dedinya bende tam bundan yakınacaktım..Aylardır hamileliğimin son 2,5 ayını zaten evde geçirmiştim doğumun üstünden de 20 ay geçti ve ben halen evdeyim hiçbir yere gidemedim hastane ve sağlık ocağı dışında ve birkaç gündür artık patlama noktasına geldiğimi farkettim...çok zaman eşimle atıştığımız zamanlarda kendini benim yerime koy iki gün duramazsın diyorum gerçekten de öyle etrafımda da birçok kişi hep bana sakin ve sabırlı bir insan olduğumu söyler...ama çek çek nereye kadar değilmi valla patladım artıkk daha fazla duramıcam galiba...Hafta sonu için eşime madem bebekle tatile gidemiyoruz o zaman beni memleketime bırak gel dedim bakalım bugün yarın karar verecek ama diyor ki ben kızımı özlerim görmeden duramam nasıl olacak...diyor ama senelik izninde oda bizim yanımıza gelir artık diye düşünüyorum..
Ebrucum kayınvalidenin hazırlık yapıp göndermesi bence çok büyük bir incelik tabi bu bencesi hiç böyle birşey yaşamadığım için...geçen hafta sonu benim kayınvalidem hem bana söylemeden sadece eşime söyleyerek getirdiği misafirlerin önüne bisküvi koydum diye surat etmişti...aslında bunu özellikle yaptım ki bunca yıl hep gelen misafirler için büyük hazırlıklar yapıyordum da ne oldu sanki..Birde eşinin kızgınlığını nakletmeside güzel çünkü seni onlara savunmuş ve tutmuş oluyor tabi oğullarından herhangi birşey görmemek için aileler birdahaki sefere ona göre davranıyorlar..Bence güzel aşamalar kaydetmişsin...Bunlar benim için 12 yıl sonunda dahi henüz yaşamayamadığım şeyler....

Hepinizi öpüyorum iyi bakın kendinize ve bebişlerinize....

Aman nazeciğim insanın halinden eşler anlamıyor,kızım bir gün krizlere girdi kolik i tuttu akşama yemek yapamadım,eşim ertesi gün ben öyle yemek yok birşey yok nereye kadar diye laf etti..başka başkada laflar,sen çıldırdın falan bile dedi..çok kırdı beni çok.:mymeka:
Tüm gün aynı şeyleri yapıyorsunuz evde,bebeğim benim canım ama otomatik olmak da insanı yoruyor,ağırlaştırıyor.hele çalışan biriysenizde doğum sonrası çalışmıyorsanız,herşey üst üste geliyor,her hareket daha cok batıyor...incelik arıyorum,önem arıyorum ama malesef..

Ya aperincim tamam herşey biryana anlatıyorsun anlatıyorsun da tam olarak senin neye kızdığını anlamayıp farklı bir yönde muhalefet etmeye başlamıyormu Allaahımmmm insan tamam yaww tamam kapattım deyip çıldırmıyor mu :)) yemek konusunu bana hiç açma ne yapacağını bile düşünmeye vaktim olmuyor bazen :)))

ayperincim mutlaka katılmam lazım yoksa elimdeki belgenin geçerliliği kalmayacak bir anlamda süresi dolduğu için katılmam lazım....eşim geldi çıkıyorum acıkmış menemen var umarım beğenir

ayperincim mutlaka katılmam lazım yoksa elimdeki belgenin geçerliliği kalmayacak bir anlamda süresi dolduğu için katılmam lazım....eşim geldi çıkıyorum acıkmış menemen var umarım beğenir

Anladım canım,başka seceneğin yoksa o zaman kayınvald.görümcene bırakacaksın,ama düşünmemeye çalışacaksın..düşünürsen gittiğin eğitimininde bir anlamı kalmaz..

Nazecim aslında kayınvalidemin yaptığı incelik değil..Malesef tüm çocuklarını sorumsuz ve bencil yetiştirmişler. Kayınpeder hep kendi istediği olsun diye çocuklarına hiçbirşey yaptırmamış, herşeyi kendi yapmış çocuklarını insan yerine koymamış kayınvalidede çocuklarına hep bebek gözüyle baktığı için sorumluluk vermemiş sonuçta ortaya şımarık, hiçbirşeyden mutlu olmayan, sürekli tembel tembel uyumak isteyen, sorumluluktan kaçan 3 tane insan çıkmış..Hepsi aynı..Dolayısıyla böyle insanları herkes taşıyamaz..Düşünsene evlendiğimizden beri doğru dürüst dışarı çıkmamışız, gezip dolaşmamışız, fedakarlık yapan taraf hep ben olmuşum, hep idare etmişim..E haliyle kayınvalide beni oğlunun karısı olarak değil bakıcısı olarak görüyor. Şimdi ben isyan edip çekip gitsem daha iyisini bulma şansı da yok..Hadi buldu diyelim aklı başında kaç kişi onlara katlanabilir..Artık ben bile katlanamıyorum kaldı ki..İşte bu yüzden yardım ediyor anladın mı? Ben çekip gidersem oğlu başına kalacak ki kayınvalidemin en çok korktuğu şey çocuklarının bekar kalmasıymış yani. Benim lohusalığımda yanımdayken hep "benim çocuklarım yapamaz benim çocuklarım beceremez vs vs" deyip durdu. Bir insana doğduğu andan itibaren böyle davranırsan ve onların yerine herşeyi sen yaparsan tabi ki yapamaz..Bir ara eşim beni "pazar günü benden poğaça istedi" diye ailesine şikayet etmiş düşün yani. Kalkıp 100 metre ötedeki fırına gidip almak ağırına gitmiş beyefendinin..Benden boşanmak istemiş bu nedenle :roflol:..Neyse şimdi mecburen ben hiçbiryere çıkamadığım için tüm alışverişi o yapıyorlaelaelaelaelae Henüz hiçbir sebzeyi ve meyveyi doğru düzgün alamadı ama olsun öğretiyorum yavaş yavaş ona..Bende fazla sorumluluk almıycam artık..Geçenlerde bir yazı okudum güçlü kadınlar hep terkediliyormuş ama muhtaç rolü oynayan kadınlar daima korunup kollanıyormuş erkekler tarafından..Artık muhtaç kadın rolündeyim..Güçlü kadın olmaktan sıkıldım jeyyar

Son düzenleme:
Ebrucuğum malesef güçlü kadınlar terkedilmenin yanında iç bünyede daha cok hasar görüyor...herşeyi içine atıp ,çözüm üretmeye, güçlü görünmeye çalıştıkça,elindeki bütün enerjisini harcamış oluyor..içten çöküyor..onu hakikaten ayakta kuvetli tutanacak ayağı yere basan,doyumlu, herşeyiyle tamalayan bir eş gerekiyor..
Biz eşimle özellikle buaralar birşey paylaşamıyoruz..Paylaşsakta malesef dediğimi ,demek istediğimi benim mantıkta anlamıyor,kendi tarafına çevirip,ekleyip yorumluyor..ve hep nasılsa o doğru çıkıyor..yani empatisi malesef yok..çoğunlukla ben merkezli..
buda beni yoruyor...hemde çok yoruyor..:sm_confused:

ya kızlar benim kocam biraz anlayışlı o konuda....yani daha önceden ailesiyle ilgili konulardan çok tartışırdık şimdi benim neye tepkili olduğumu bildiği için bana pek anlatmıyor,ailesinden sevmediğim insanlarla da erzuruma gittiğimizde sadece nezaket icabı ziyarette bulunurum yani b,r akraba ziyareti gibi değil o da artık karışmıyo yani kabullendi tabi bu duruma gelmemiz da baya bi sancılı olmadı desem yalan olur :)))

Ebrucum, kesinlikle şöyle yap böyle yap demek istemiyorum...Ama işin gerçekten zor...Eşinin sorumluluk almaması bunları yapması gerektiğini düşünmemesi birçok zaman seni yıpratacaktır..Ama genel olarak yazılarından senin güçlü biri olduğunu biliyorum ve genellikle de mantıklı yorumlarla ortaya çıkıyorsun...Ama şu bir gerçek ki eşlerden biri mutlaka böyle oluyor...Yani her evlilikte mutlaka bir kişi sorumluluk sahibi oluyor mutlaka istisnalar vardır ama gözlemlediğim kadarıyla böyle....Allah kolaylıklar ve sabırlar versin cnm...Kayınvalide konusunda da yanlış yorumlamış olabilirim kendi kayınvalidemden hiç böyle birşey görmediğim için....

Kizlar nasilsiniz?Sizleri cok ozledim....
Hafta sonu kardesimin dugunu icin nevsehirdeydik.Hayatimda koy dugunu gormemistim.Acikcasi cokta hosuma gitmez diye dusunmustum ama yanilmiism cok superdi.Gittigime cok memnin oldum ama yorgunluktan bayilmak uzeriyim...Ustelik cocuklarda hasta oldu Nevsehir oldukca serindi.Kayranin gozler kipkirmizi ve surekli sari sari akiyor.Mercanda surekli hapsuruyor ve burnu hic durmadan akiyor.Cumartesi eve donuyoruz.Cocuklari artik arabaya bindiremiyorum ikisi de vei ozledi sanirim basliyolar aglamaya..Mercanin su yorumuna cok guluyoruz...ANNE PLEASE EVE GIDELIM DEYIP.ELIMI YUZUMU OPUYOR...EVDEYIZ ISTE DEYINCE DE HAYIR OYLE DEGIL.SOKAGA CIK ,ARABAYA BIN,UCAGA BIN EVE GIT diyor cocuk artik.Tarifi boyle bulmus.....Eve gidince 1hafta sokaga adim atmayi bile dusunmuyorum.
Bu arada yazdiklarinizi fazla okuyamadim ama sanirim konu esler ve aileleri.Eh bende anlatayimda sisligim insin yoksa gidince esimle kavga edicem .adamin sucu yokken.

Ben buraya geleli 1 ay oldu.esimin ailesiyle annemin evi yuruyerek 20-25 dk.Gelince aradim haber verdim hemde kardesimin istanbuldaki dugunune cagirdim.(en buyuk abisine haber verdim)Esimin 6 kardesi var hepside ayni apartmanda yasiyorlar.birtanesi bile ne dugune geldi,ne tebrik icin aradi,ne de yigenleri olmus gelip gormediler.7 kat el bile geldi altin takti cocuga bunlarda tik yok.Aslinda cok da sicaklardir aramizda hic bir sorun olmadi bugune kadar.Hatta son dakikada oradn buraya geldigim halde kendi aileme bir cop almadim onlara aldim.KOskoca valiz tika basa hediyelerle doluydu.Gelmedikleri icin bende baska biriyle yolladim belki utanirlar diye tesekkur etmeye bile aramadilar.Ama amerikadayken cocuklarina laptop istemeye ariyorlardi.Benim icin bittiler artik.Cop bile alamazlar bizden taraf
Haksizmiyim kizlar sizi soyleyin

Kizlar nasilsiniz?Sizleri cok ozledim....
Hafta sonu kardesimin dugunu icin nevsehirdeydik.Hayatimda koy dugunu gormemistim.Acikcasi cokta hosuma gitmez diye dusunmustum ama yanilmiism cok superdi.Gittigime cok memnin oldum ama yorgunluktan bayilmak uzeriyim...Ustelik cocuklarda hasta oldu Nevsehir oldukca serindi.Kayranin gozler kipkirmizi ve surekli sari sari akiyor.Mercanda surekli hapsuruyor ve burnu hic durmadan akiyor.Cumartesi eve donuyoruz.Cocuklari artik arabaya bindiremiyorum ikisi de vei ozledi sanirim basliyolar aglamaya..Mercanin su yorumuna cok guluyoruz...ANNE PLEASE EVE GIDELIM DEYIP.ELIMI YUZUMU OPUYOR...EVDEYIZ ISTE DEYINCE DE HAYIR OYLE DEGIL.SOKAGA CIK ,ARABAYA BIN,UCAGA BIN EVE GIT diyor cocuk artik.Tarifi boyle bulmus.....Eve gidince 1hafta sokaga adim atmayi bile dusunmuyorum.
Bu arada yazdiklarinizi fazla okuyamadim ama sanirim konu esler ve aileleri.Eh bende anlatayimda sisligim insin yoksa gidince esimle kavga edicem .adamin sucu yokken.

Ben buraya geleli 1 ay oldu.esimin ailesiyle annemin evi yuruyerek 20-25 dk.Gelince aradim haber verdim hemde kardesimin istanbuldaki dugunune cagirdim.(en buyuk abisine haber verdim)Esimin 6 kardesi var hepside ayni apartmanda yasiyorlar.birtanesi bile ne dugune geldi,ne tebrik icin aradi,ne de yigenleri olmus gelip gormediler.7 kat el bile geldi altin takti cocuga bunlarda tik yok.Aslinda cok da sicaklardir aramizda hic bir sorun olmadi bugune kadar.Hatta son dakikada oradn buraya geldigim halde kendi aileme bir cop almadim onlara aldim.KOskoca valiz tika basa hediyelerle doluydu.Gelmedikleri icin bende baska biriyle yolladim belki utanirlar diye tesekkur etmeye bile aramadilar.Ama amerikadayken cocuklarina laptop istemeye ariyorlardi.Benim icin bittiler artik.Cop bile alamazlar bizden taraf
Haksizmiyim kizlar sizi soyleyin

ne diyeyim HAKLISIN canım benim boş ver kendileri kaybetmiş ama hata sende o kadar hediye getirirsen kendilerini bi şey sanırlar canım:1closedeyes:

ebrucum senide tebrik ediyorum hep böyle olmanı diliyorum eşine gelince bence oğluyla büyüyecek beraber sorumluluk alacak amaa her ikisinede sen öğretecen sanırım işin zor olacak koly gele arkadaşım

mercancım çok haklısın tatlım o nasıl amca teyze babannne anlamadım doğrusu....o kadar da olmaz yani pes diyorum başka bişey demiyorum.benim dul maaşı alan kayınvalidem yarım altın tatktı merte mahmuda da 100 ytl verdi düşün yani maaşı ne ki kadının.....mercanın kuduğu cümleye bayıldım :))) çocuk açık ve net anlatmış işte :) kayranın gözüne ne olmuş allerjimi dra götürdünmü?çayla silmeyi denesene elif iyi gelir.sevgiler

merti bugün aşıya götürdüm 5 li karma aşı yapıldı içinde difteri tetenoz boğmaca çocuk felci ve menenjit aşısı varmış yani nazecim kızının çocuk felci aşısı yapılmış merak etme...sl kolundan da verem aşısı yapıldı derinin altına yaptı hemşire çok güzel oldu annesi dedi artık neye göre öyle söyledi bilmiyorum..yeni aşılar ateş yapmıyor dedi ben mert uykuya dalmadan yine yarım ölçek calpol verdim .rotavirüs aşısını da aldım ağzından verdi hemşire onuda bir daha ki aşı günümüz eylül de önceden 1 ay sonraya veriliyordu artık 2 ay sonraya veriyolar aşı gününü bu ayki aşı mecaramız bitti bakalım akşam ve gece ateşi çıkmazsa daha da çıkmaz.

merti 2 gündür parklara götürüyoruz babanneside bizde oda evde sıkılmasın diye iyi oluyor ağaçlara felan nasıl bakıyor yaprakların kıpırdanmasına :)) sizlerde götürün kızlar dışarıya alışsınlar..

haaa bişeyi unuttum dr vitamin başladı merte sizlerde başladınızmı?evde minadex vardı mahmudun onu kullancam sanırım d vitaminini kesicem minadexte var çünkü ama yineden miligramına bi bakıcam karşılıyormu diye..öpüdünüz çamaşırlar serilcek :))

Mercancığım ilgisiz akrabalar artık bendende uzak olsun...canını sıkma,böyle zamanda insan kendini belli ediyor..bizimde canım cicim diyen en yakınlarımız nehirsuyu görmeye gelmedi,bende artık onların herhangi birşeyi için bile ,kılımı kıpırdatmamaya karar verdim..
bende köy düğünlerini cok sevrim,insanlar birbaşka doğal oluyor o düğünlerde..ortam bile sıcacık oluyor..
Çocuklar bayağı yorulmuş,evimize gidelim dediğine göre:)artık evinize döndükten sonra bir güzel dinlenirsiniz..

Yaseminciğim şimdiki aşılar ateş yapmıyor,için rahat olsun..bize dr vitamin falan vermedi,başlanıyor mu?sadece devit kullanıyoruz biz..
bizde kızımla akşam saatlerine doğru sokağa çıkıyoruz,deniz kenarına götürüyorum parka götürüyorum,alışverişe bile gidiyoruz...millet gelip seviyor oda gülücük atıyor..alışmaları lazım,zaten dışarı cıktığında huysuzluk yapan başkasını gördüğünde köşe bucak kaçan,köşelere sinen bir cocuğum olsun istemem...sosyal olsun isterim.:içelim:

Murgizciğim,depremi hissettinmi?

yasemincim inş mert huysuzluk yapmaz canım ateş yapmaz ama korkma ateş düşürücüde vermişin
bizde sadece d vit kullanıyoruz
yasemincim iş arasında yazdığım için hızlı yazdım:)
ayperin yok canım ben deprem falan hissetmedim uyuyunca ardanın sesinden başka bi sesle yada kuvveltle uyanmıyom artık
ne güzel dışarı çıkarıyosun biz fazla çıkarmıyoz düzeni değişmesin diye ama dün gezmeye gittik gider ayak uykusu bölündü diye kıyamet koperdı ama orda beni üzmedi
bide bura gündüz sıcak akşam rüzgarlı bayağı o yüzden de çekiniyorum çıkarmaya ammaaaaaa bu gün babası geliyo oğlumun artık onla gezeriz azcık

ne depremi ayol....ben bugün hiç tv açmadım büyük değildi demi gizem hissetmemiş??mert uyandı şimdilik ateşi yok gece yatmadan öncede yine yarım ölçek calpol veririm..

arda beyin gözü aydın olsunnn babacığı gelirmişşşş...babalar ne çok seviyolar değilmi bebişleri benimkide mahmud görmediği zamanlarda baya seviyo :))

Merhaba arkadaşlar ben geldim..

Bugün oğluşumun 2. ay aşılarını yaptırdım..Buradaki ana sağlık merkezine gittik..Doktor hanım hariç herkes çok güleryüzlüydü..Doktordanda "niye bebeğe eldiven takıyorsun" diye fırça yedim. Ayrıca ilk defa tek başıma dışarıya çıktığım için hem çantamın içinden birşeyler çıkarmaya çalışıp hemde bebeği kucağımda tutmaya çalıştığım için baya sıkıntı çektim ama Allahtan Türk milleti olarak bebeklere sempatimiz var. İnsanlar ben bişeyler ararken oğluşumu kucaklarına alıp hem sevdiler hemde bana yardımcı oldular..Valla çok zormuş tek başına bebekle dışarıya çıkmak, hele benim gibi sürekli panik vaziyette dolaşan ve pratik olmayı beceremeyen anneler için daha zor olsa gerek...Aldığım slingde bir işe yaramadı o yüzden chicconun kangurusuyla değiştircem.

Neyse bana anlatılan birkaç önemli bilgiyi sizlerle paylaşayım hemen..Oradaki çocuk gelişimci hanım bana Jakie Silberg'in 0-12 Ay Bebekler İçin Beyin Geliştirici Zeka Oyunları kitabını tavsiye etti..İnternetten buldum sipariş vermeyi düşünüyorum. Size de ileteyim dedim..Bebeklere masaj yapmanın onlarla konuşurken 20 cm yakın durmanın ve bebekle konuşurken "agucuk gugucuk" la değil normal konuşmanın faydalı olduğunu söyledi ( ama ben meraklı biri olduğumdan bunları zaten çok önceden öğrenmiştim biliyorum deyip bozmadım kadını :roflol:

Oğlumun aşı yüzünden ateşi çıktımı bilmiyorum ama eve gelir gelmez yarım kaşık calpol verdim..Oradaki herkes eczacılarda dahil calpol zararlı değil deyip durdular..İnsan tedirgin oluyor haliyle..Ama kullandım birkez artık..

Ve ayrıca hamilelik şerbeti denilen bir tarif verdi bana beslenme uzmanı sütü oldukça artırıyormuş;
karanfil
kabuk tarçın
zencefil
zerdeçal
havlıcan
eşit miktarda karıştırılıp kaynatılıyor ve hergün iki bardak içiliyormuş ( bu malzemeleri ben aslında daha önce zayıflama çayında da duymuştum ama demek ki anne sütünüde artırıyor)

Bu arada eşimin pazar akşamı kalbimi kırması ve onun akabinde benim ona attığım tripler neticesinde sevgili kocam benim gönlümü almak için dün bizi parka götürdü ( halbuki hamileliğimden beri hergün yalvarıyordum çıkalım gezelim diye) Neyse oğluş parkın en küçük elemanı olarak biraz dikkat çekti sonra sıkılıp eve geldik..Bu arada kocamın bunu benim için değilde bebek için yaptığını düşünmekteyim çünkü ne zaman dışarı çıksak adam bana "ben sana güvenmiyorum bebeği ben taşıyacağım" diyor..Bu adam hamileyken bana "bebekten bahsetme midem bulanıyor, içinde yaratık varmış gibi geliyor" diyen adamla aynı adam mı diye düşünmeden edemiyorum..tatlicadiarzu

Birde niyeyse kayınvalidemlere söylediklerimden dolayı çok rahatsız olmaya başladım..Halbuki hepsini hakettiler ama ben üzülmeye başladım ister istemez şimdide..Belki yaşlı insanlar oldukları için yapmamalıydım bu kadar sabrettim biraz daha sabretseydim diye düşünüyorum "lanet olsun içimdeki insan sevgisine :mymeka:"

Ya arkadaşlar birde sormak istediğim birşey var doğumdan sonra ilişkiye girdiğinizde sizde ağrı ve lekelenme oldumu..Bazı kadınlar bu yüzden vajinismus oluyormuş..

ebru demek aynı gün yaptırmışız aşılarını oğluşlarımızın bende verdm calpol zararlı değil drlar bebeklere hep onu yazıyorlar zaten.evet bebekle çıkması çok zor bugün bide ben mahmudu da götürdüm kocaman bi bebek arbası bi de zor oldu ama alışmam lazım 2 çocukla dışarı çıkmaya :)) ebrucum sana bi tavsiye bebekle çıkıcan zaman sadece bebeğinin çantasını yanına al kendi özel acil kullancam eşyaları ( telefon,cüzdan,selpak vs) onlarıda bebeğin çantasına sıkıştır o zaman tek çantayla dışarı çıkıyorsun karışıklıkta pek olmuyor.ya ebrucum işte bir açık kapı bırakacak şekilde konuşmak gerekiyor o sinirlilik anında....bence kayınvalideni ara telefonla hiç bişey olmamış gibi konuş bak oda karşılık vercektir sende böylece vicdanen rahat olacaksın belki sinir olcaksın yine ama olsun vicdanın rahat olması daha önemli :))
ilişkiyle ilgili mesele de ise bende ilk kez olduğunda baya bi yanma olmuştu hatta eşimde bile olmuştu :)) yabancı madde gibi algılanmıştı sanırım hahahahhhhaha :)) ağrı oldu ama lekelenme olmadı şimdi bi sorun yok bence devam ederse dr gitmende fayda var.

X