2008 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

Selam kızlar, şükür herkes iyi....Bizde iyiyz çok şükür...Arada gaz nöbetlerimiz olsada genel olarak iyiyiz...
Mercancım iyi yolculuklar dilerim cnm...Sorunsuz bir yolculuk geçirmeni diliyorum...Kayrayı terletmemeye çalış terlemezse bir sıkıntın olmaz tahminimce...

kızlar çok moralim bozuk..hiç sütüm yok..bir gögsümün ucu çok çıkık ama o da yaralı..öteki gögsüm içtee biraz ondanda bir iki açık renkli damla geliyo sadece..3.gün..perişanım yardım edin bana:KK43:garmasten süyüyorum yemedigim kalmadı süt yapıcı:KK43:off offf aglamaktan yoruldum::KK43:
Gulşahcım öncelikle herşeyi yediğini söylemişsin ne güzel yediklerin mutlaka süt yapacaktır ama sen fırsat verirsen, yani ağlamaktan yoruldum demişsin kesinlikle ağlamak süte hiç yaramıyor bundan emin olabilirsin..eğer moralini yüksek tutarsan sütün gelecektir...ayrıca emzirmeye bağlı olarak ne kadar sık vermeye çalışırsan yine o kadar kısa sürede sütün gelecektir...Allahtan kolaylık diliyorum ama öncelikle yapman gereken moralini yüksek tutman çünkü süt morale çok bakar...

kızlar çok moralim bozuk..hiç sütüm yok..bir gögsümün ucu çok çıkık ama o da yaralı..öteki gögsüm içtee biraz ondanda bir iki açık renkli damla geliyo sadece..3.gün..perişanım yardım edin bana:KK43:garmasten süyüyorum yemedigim kalmadı süt yapıcı:KK43:off offf aglamaktan yoruldum::KK43:

canım bide banyo yapmayı denesen sıcak suda süt olmasında çok faydalı oluyo bi dene istersen ama sabret eminim sütün gelicektir bizimde 2. ve 3.günden sonra geldi sütlerimiz.

gülşahcığın naze arkadaşıma katılıyorum. ağlamayı bırak moralini yüksek tut. memeucuna hiçbirşey iyi gelmiyor en pahalı kremine aldım acısına bişey yapmıyor ama çatlamasını engelledi bazılarınıni kanıyormuş bile bende o olmadı ama acıyı kesmedi. silikon göğüs ucunu önerebilirim ilk aldığımda taktım göğüs ucuma acı yine aynı geldi çıkarttım koydum kenara ama geçen bi deneyeyim dedim tekrar. başta takınca acıyormuş megersem. bebek çekip ucu içine sıkışınca problem yok hiç acı ve emme hissini bile hissetmedim. bence sende bidene denemediysen. süt içinde karpuz bana süt yapıyor bol yediğim zaman hemen süt doluyor göğüslerim. eskiden yediğimde durmadan tuvalete çıkardım şimdi hiç gitmiyorum yediğimde demekki süte gidiyor direk. sen yine sık sık emzir belki sana yok gibi geliyordur bebiş çekince ona gidiyordur süt

canım kızlara katılıyorum moral çok önemli. benimde ilk gün yoktu, sonra da az oldu. annelere geldiğimden beri çok iyi durum. değişen tek şey benim moral durumum.

mutlaka sıçak bir duş al. süt damarlarını açar. birde yapabilirsen her gün sıcak suyla göğüslerni yıka ya da sıcak kopres uygula. ütüyle ısıttığın bir havluyuda koyabilirsin göğüslerine. şimdi dikkat etmezsen zamanla sütün çekilir güzelim.

al bebişi kucağına ve o güzelliğin tadını çıkar. unutma herşeyden önce moral. umarım kısa zamanda hallolur.

Gülşahcığım,

1-Günde iki kez ılık duş almalısın ( tabi doktorun izin verdiği zaman)
2- Anason çayını ve Humana Still Tee'yi denemeni tavsiye ederim.
3-Ayrıca moralini yüksek tut benimde 3. gün tatmin edecek miktarda geldi..Hatta annem bana sütün yetmiyor galiba süt gelse bebek emerken ses çıkarır demişti ama ben pes etmedim bebeği sürekli memede tutmaya gayret ettim.
4-Göğüs ucu için madicassolü öneririm ben çok faydasını gördüm ama emzirmeden önce iyice temizlemen ve emzirdikten sonra yeniden silmen gerek..Benim göğüslerimde korkunç yara oldu ama krem nerdeyse bir gün gibi bir zamanda iyileştirmişti..Ama memeyide doğru vermen gerek ucunu değil koyu kısmın tamamını vermelisin yoksa yara olmaya devam eder..
5-Moralini bozma emzirmeye devam et canım..Emzirdikçe sütün artacak ama bebeği aç bırakma sarılık olur yoksa..

ebrucum ben 3 ayllık iğne düşünüyorum.zararı yok bebeğe.ama bana yan etkisi var epey.hiç regl olmuyormuşsun.ee sinir yapar oda beee.eşim korunsa diom onunda riski var.dediğin gibi o bakar da karşıdan bakar.saat 12ye kadar onun ondan sonra töbe billah çocuğu duymuyo.gece nöbet bende.gene de allah razı olsun o kadar bakmasıda ii

Betülcüm benim eşimde öyle ilk gün bir deniyelim birlikte bakmayı dedik..Ertesi gün nakavt oldu..Yorgunum uykusuzum diye diğer odaya kaçtı hala orada yatıyor :roflol: Ama Allah'tan korunma konusunda anlayışlı..

Eğer yakın dönemde hamile kalmayı düşünmüyorsan deri altı kapsülleri var onları tavsiye ederim..Kolun yukarısından küçük bir kesi açılıp kapsüller yerleştiriliyor..Doktoruna bu konuda danışabilirsin..

uzun zamandır sizlere yazamıyordum inşallah hepiniz iyisinizdir bebişlerinizde iyidir...

Ben 27 mayısda doğum yapacaktım ama benim yaramaz oğluşum 16 mayısta doğdu 11 saatlik uzun bir sancıyla normal doğum 3.960gr doğdu kuzum yaptım ama çok zormuş kızlar normal doğum ölüyorum sandım Allah kimseyi o darda koymasın alttan dikişimde var 10gün o zorladı beni ama şükür şimdi Efe'm kara gözlü kuzumda iyi bende iyiyim iyiki normal doğum yapmışım
Bebişleriniz kime benziyor kızlar benim kuzum tıpkı ben derleryua hık demiş anasının burnundan düşmüş :)) canım kuzum benim Annesinin kuzusu
Allah hepimizin yavrusuna sağlık sıhhat versin yaradan bizlere bağışlasın onları
Anneme geldikçe nete girebiliyorum...Kendinize iyi bakın...sağlıcakla kalın...sevgiler a.s.

Eylülcüm geçmiş olsun canım..Bende epidural sezeryan oldum 16 Mayısta..Bebişlerimizin doğum tarihi aynıymış :)) Ayrıca benimde sezeryan sonrası çok zorlu geçti ama bu benim kendimi hep normal doğuma hazırlayıp sezeryan hakkında hiç bir bilgi edinmememden kaynaklandı..Bende doğumdan sonraki 10 gün biraz toparlanmaya çalıştım ve annem gittiği için bebeğe kendim bakıyorum o günden beri..

betülcüm delirmek üzereyim aglamak stemiyorum ama dayanamıyorum..pompa alayım bari ama banyo yaptım bir kiki damla belirdi ucunda sıktıgımda;sevinçten uçtum ama bebişim uyandı agzına memeyi verdim olmadı süt müt yok yani..pes etmeyim diyorum olmuyor:KK43:bir ucu berbat yaralı kendim dokunamıyorum onada veremiyorum..ne yapçam ben!!!

Gülşahcım ne olursa olsun bebişini aç bırakma, gerekirse mama ver, bebek aç kalırsa sarılık olur canım, çişini takip et eğer kavuniçi (kan rengine yakın) çiş yaparsa hemen doktora git .. Yara olan göğüs ucunu en çabuk medicassol iyileştirir ( ben tecrübe ettim benim göğüslerimde çok kötüydü yara olmuştu her ikiside ) Ama sütünün gelmesi için bebeğin emmesi seninde bol sıvı alman gerek.. Üzülürsen sütün gelmeyebilir..Dayanıklı ol. Tavsiye edilen herşey sütünü arttırır..

dayanıklı olmaya çalışıyorum ebrucum
ama muhabbet hep süt üstüne evde ..arayan soran hep soruyor zoruma gidiyor...bebekte mamaya alışçak emmeye ograsmayacak gibi geliyor korkuyorum...

ayy canım kendimi gördüm senjde canım benimde öyleydi şimdi beni iyi dinle ağlamayı ke bakayım başta hiç faydası yok deaha köt oluyor ve sütün daha az geliyor yapacağın tek şey emzirmeye çalışmak çektikçe gelecek sütün
benime sütüm geç geldi 3. gün vede sonrasıda çok azdı şimdi yavaş yavaş artıyor
oğlum zayıoflasdı sarılığı arttı hastanede sarılıktabn yattık gögüs ucum yara oldu hala yara
buarada emzirmeyi bırakama noktasına geldim
bak ne diyecem kullanmadım ama chicconon falan gögüs ucu çıkarıcısı var onu alabilirsin
ben aventin gögüs kalakının aldım bak onu al gögüs ucumuda belirledi o ve yarayıda iyileştiriyor kremler falan bende hiç işe yaramdaı canım aventin bide slikon gögüs ucunu al benim gögüs ucumda anormaldi büyüktü standartını aldım sen küçük boyuda var onuda alablirsin
çok üzüldüm durumuna seni çok iyiy anlıyorum psklojinide biliyorum kendini bırakma canım mamada ver bişiy olmaz aç kalmasın yavrucak bak ben inat ettim geç verdim mamayı çoçuk aç kaldı zayıfladı sarılığı arttı ama kaşıkla ver b,iberonla versen tehlikrli memede nazlanıyolar

evet pompada sütün gelmesini sağlıyor ama gögüs ucunu daha beter edecek haberin olsun
bi,de misafir falan seni gerecek kişileri kabul etme derim farkı çok oluyor ben gerlince o günler hiç sütüm olmuyodu seni kim geriyosada evden yolla canım yavrun daha önemli
bana kayınvalidem gelip ikide bir sütün yok sütün yok diyodu ebenimde çok zoruma gidiyodu eşime dedimki benim psklojim kaldırmıyor eşimde annesine gelme dedi bu ayıp falan değil rahat olmak zorundasın emzirmeye devam etmek için

Gülşahcım boşver başkalarını, onları dinleme..Herkeste aynı olacak diye bir kural yok..Dedim ya benim kendi annem bana bir sürü şey söyledi. Tabi o da kötü niyetinden değil bebek sarılık olunca panikledi ve beni abimin eşiyle kıyasladı. "onun sütü bol geliyordu sende süt yok mu ? Süt olsa bebekten ses gelir" falan diye..Neyse sonuçta bende tabi hem gerildim hemde insanların kalbini kırdım ama yinede inatla emzirmeye devam ettim..Çok şükür annemin bahsettiği sesler çıkmaya başladı kontrole gidince..Düşün yani ben o sesleri doğumdan sonra ancak 6. günde falan duydum ondan sonra annemin neden bahsettiğini anladım..

Sende sıkma canını gelir sütün..

Gülşahcığım sütün gelmesi için ilk öncelik moral..pozitif düşün ,olumsuz şeyler düşünüp kendini etkileme..bebişini düşün..bazı şeyleri duyma görme...
birkaç gün içinde hala sütün artmıyorsa ,gelmiyorsa dr unla bir konuş derim..bu kısa dönemde belki sarılık olmaması için ek birşey verebilirmiyim diye bir sor..
Benimde 3.-4 gün gr gr sütüm geliyordu sonradan hergün yavaş yavaş artmaya başladı..sütüm olması için bazı temel şeyleri daha fazla yemeğe çalıştım..Marul salatası,dereotu,tahin helvası,kuru veya yaş üzüm,bolca sıvı.... gibi..ve işede yaradı.

Son düzenleme:
gülşahcığım benim bir göğsümde yaraydı bir gün iç vermedim acıyor diye süt damarlarım sertleşti koltuğuma doğru kocaman bir yumru oldu. canım yansada emzirdim ama geçmedi. kolumu sallayınca bile ağrı yapıyodu. annem sıcaksuyla kremle masaj yaptı da açıldı damarlar. benim de sütüm azdı hatta bikeresinde kaynanam zaten sütün yok mama yap diye yavrum emerken mememden aldı. nasıl gücüme gitti bilemezsin. ama boşlamadım mama olabildiğince az verdim yavrum aç kalmadı. her fırsatta emzirdim.

bekara avrat boşamak kolaydır. şimdi herkes kırk laf eder. hem sütün yok derler hemde emzirmeye çalışınca kucağında çok tutma kucağa alışmasın derler. al yavrunu kucağına ver memeyi çeksin sürekli. herkes kendi işine baksın. sende kendine iyi bak ki bebişte iyi olsun. hadi canım iyi haberlerini bekliyoruz.:içelim:

gülşahcım canım benim benimde sütüm cok az ne denediysem olmadı çoğalmadı azda olsa nekadarda gelse vermeye çalışıyorum mama takviyesi yapıyoruz bende çok üzülüyorum ama napıyım

merhaba arkadaşlar salı günü belim tutuldu aldığım kilolara vücudum artık dayanamadı yamuldum resmen ALLAHTAN hareket edebiliyorum yürüyorum oğlumu kaldıramıyorum annem yanımda yatıyo ağlayınca yanıma veriyo emziriyorum yattığım yerden.dr gitmedim biliyorum 2 yerde fıtığım var kilo ver dicek kas gevşetici iğne vercek emzirdiğim içinm iğne vurunmak istemedim.
bugün oğlumun 2.hepatit aşısını yaptırdık annem ve mahmudla gittik yamuk yamuk yürüyordum herkes bana bakıyodu napim başka götürecek kimse yoktu mecbur kaldım gitmeye eşimde burda yok biliyorsunuz annemde öyle gözü açık biri değildir gölgesinden korkar taksiye binip gittik.
gülşah bütün arkadaşlar sana yardımcı olmaya çalışmışlar hepsninde söyledikleri doğru eee nede olsa onlarda tecrubeli anne sınıfına girdiler artık herşeyi yaşayarak öğreniyoruz işte...

merhaba arkadaşlar salı günü belim tutuldu aldığım kilolara vücudum artık dayanamadı yamuldum resmen ALLAHTAN hareket edebiliyorum yürüyorum oğlumu kaldıramıyorum annem yanımda yatıyo ağlayınca yanıma veriyo emziriyorum yattığım yerden.dr gitmedim biliyorum 2 yerde fıtığım var kilo ver dicek kas gevşetici iğne vercek emzirdiğim içinm iğne vurunmak istemedim.
bugün oğlumun 2.hepatit aşısını yaptırdık annem ve mahmudla gittik yamuk yamuk yürüyordum herkes bana bakıyodu napim başka götürecek kimse yoktu mecbur kaldım gitmeye eşimde burda yok biliyorsunuz annemde öyle gözü açık biri değildir gölgesinden korkar taksiye binip gittik.
gülşah bütün arkadaşlar sana yardımcı olmaya çalışmışlar hepsninde söyledikleri doğru eee nede olsa onlarda tecrubeli anne sınıfına girdiler artık herşeyi yaşayarak öğreniyoruz işte...
canım geçmiş olsun çok kötü olmuşsun inş geçer en kısa zamanda. bebişlerimiz doğduda büyüyor bile ilk aşılarıda yapılıyor:1hug: bizimde dün 1 ayımız doldu. ama p.tesi kontürolümüze gittiğimizde yaptı dr aşımızı. allah sana ve tüm annalere sağlık versin bebişlerimize bakabilmemiz için.

X