2 yaşındaki çocuğum otizm mi??

Canım benim oglumda 2 bucuk yasinda anlatiklarinla sanki benim oglumu karsina almissinda anlatiyorsun ilk gordugu birjnin elini tutar gider bszen cok kiziyorum ama herseyide biliyor yani otizmli cocuk boyle olmaz diyorlar fakat anne olarak korkuyoruz iste mesela benimkisi ismine bakmiyor cok nadir bakar cunku okadar hareketliki surekli adini soyleyip hayir diyoruz o yuzdende bakmak istemiyor adina ama adini soyleyip kek vericem dersem hemen bakar gelir mutfaga yani biraz bizden uyaniklar mesela dun babasina vurdu babasinin arkasi donuktu hiii anne babayi dovdu diyor anne vurdu diyor halbuki alakam yok babasini oyle kandirmaya calisiyor yani bizden uyanik ve zekiler benimde oglum.bir ara kulaklarini tutup donuyordu durduruyorduk surrkli her yapmaya calistikca megersem cocukta kulak enfeksiyonu varmis bi gece acillik olunca anladik

Soyledikleri ortamla alakasizsa konusmasi nasil ileri oluyor? Ekranda duyduklarini mi tekrarliyor yani tam anlamadim.

Soyledikleri ortamla alakasizsa konusmasi nasil ileri oluyor? Ekranda duyduklarini mi tekrarliyor yani tam anlamadim.
Kelime haznesi çok geniş, telaffuzu çok düzgün, 7-8 kelimelik uzun cümleler kurup masal anlatabilir, hatta çocuk okumayı mı öğrenmiş dersiniz, o kadar ki aynısını anlatır ama hepsi ezberden. Soru sorduğumda bazen normal bir şekilde cevap verir, bazen de o duruma uygun ekranda ya da bizden duyduklarını tekrarlar. Bazen de kendi içine kapanıp kendi kendine konuşur ve o konuşmalar da ya kitapta okuduğumuz veya anlattığımız hikayelerdir ya da bizden duyduklarıdır

Kalbin rahat etsin değil. Şu anki çocukların hepsi harketli sınırlı ve şımarık. Konuşması da geç olabilir. Önemli olan anlamı yerinde kelimeler kullanmak onu da yapıyormuş. Bende sürekli hep arastirirdim ama şimdi 3 yasa doğru geliyor konuşması su gibi herşey geride kaldı. Sadece zaman ve ilgi

Çok ilginç. Yani otizm en çok konuşma geriliği ile kendini belli etmez mi? Sadece benim bildiğim otizme bağlı Asperger sendromu var ondaki çocuklar çok zeki konuşması çok ileri oluyor. Silik otizm hiç duymamıştım. Benim oğlumun da konuşması ve ezberi çok iyi . Psikiyatri görüşü almadan içim rahat etmeyecek sanırım.

peki kendi kendine oyun oynaması vs de olmuyor muydu? Aslında masada çocukların sabit durması zor bir restaurantta ne zaman çocuk görsem hep sıkılıyorlar hep anne babalar peşinde. Ama tabii bütünsel bakmak lazım her şeye.

Yani benim oğlum akranlarından kaçmıyor ama oyun oynamıyor. İnsan canlısı aslında ama oyun sürdürme yok. Dikkati zayıf gibi bilmiyorum ve evet bu dönen şeylere bayılması benim de canımı sıkıyor.

Galiba bazı davranışlar ve akranları ile iletişimsizlik sorunmus en iyisini çocuk psikiyatrisi bilirmiş sizde gösterin en iyisi

Tam olarak bu benim çocuğum oradan oraya koşuyor bir yerde oynamak yok. İnsan ister istemez yoruluyor .

Za

Kızım geç konuştu, 2,5 yaşında 50-60 kelimesi vardı ama cümlesi yoktu. Her söylediğimizi anlardı. 2,5 yaşında depremi yaşadık, 3-4 ay evimizden uzak kaldık, bu arada daha fazla insan görmeye başladı ve konuşması açılmaya başladı. Ama o sıralar hayatımıza lanet olasıca tablet girdi. İşimi uzaktan yapmak zorundaydım, yardım eden kimse yoktu, çocuğu hep tabletle oyalamak zorunda kaldım. Babasıyla beraber olduğu zamanlarda da elinde tablet, arka planda tv... Konuşmayı tabletten öğrendi diyebilirim. Ama bu yüzden söyledikleri hep çizgifilm replikleri oldu. 3 yaşında kreşe verdim ama uyum sağlayamadı, 1 yıl ağlaya ağlaya gitti, hiçbir etkinliği yapmadı. Off yazarken bile kalbim çarpıyor. Bir tuhaflık seviyordum ama herkes bu çocuk üstün zekalı bence diyordu, onları duyunca eşim sen çocuğa kulp takıyorsun dedi ve benim psikolog ziyaretlerime hiç katılmadı. Psikolog ve pedagoglarla boşa zaman kaybetmişiz

Dışarıda 1 dk durmaz, evde sürekli kendi kendine konuşur, kitaplarıyla oynamayı çok sever, hatta bazen birlikte bakalım derim, reddeder, kendini kapatıp uzun zaman onlarla oynar ve sürekli konuşur. 35-40 parça yapbozu 1 denemede yapar. Kitaplara, yapboza vs bu kadar ilgi duyması sınırlı ilgi alanı sarılıyormuş.

Depremi de yaşamışsınız çok geçmiş olsun. Kendinizi suçlamayın hepimiz ekran açmak zorunda kalıyoruz herkesin şartları bir değil malesef. Benim annemde kanser hastası ben sürekli ona yardıma gidiyorum oğluma çizgi film açmazsam beni rahat bırakmıyor. Düzelmeyecek şeyler değil elbet. Siz de iyi bir gözlemciymişsiniz malesef babalar olaya çok yüzeysel bakıyor ama anneler çocukların her hareketini detaylıca inceliyor farklılık olduğunu seziyor. İnşallah bu günler geri de kalır çocuklarımızın başarılı bir hayatı olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…