Cuma Zayıflama Yarışması 2. Takım

BU DA BİZE KAPAK OLSUN KISLAAR turkbayragi​

Şok Diyetler Ve Sakıncaları

--------------------------------------------------------------------------------

Şişmanlık birçok kişinin ortak derdi. Zaten bu nedenle bir çok diyet önerisi var. Ancak bilim bu diyetlerin çok küçük bir bölümünü doğru kabul ediyor.

Yanlış diyetleri uygulayarak hızla zayıflayabilirsiniz. Ancak aynı hızla da kilo alırsınız. Üstelik sağlığınızdan da olursunuz.

Şişmanlık bir estetik sorun olmaktan öte bir hastalık olarak kabul ediliyor. Artık kilolu olan herkes sağlığı için zayıflama çabasında. Yapılan araştırmalar kilo vermenin sayısız faydasını ortaya koyuyor. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren, insülin direnci düşüyor, dokular insülini kullanmaya başlıyor, kan şekeri, dolayısı ile açlık kontrol altına alınıyor, kolesterol ve yüksek tansiyon düşünüyor. Kalp damar hastalığı riski azalırken, bağışıklık sitemini güçleniyor. Hatta depresyona yatkınlık dahi azalıyor. Ancak tüm bu yararlar kontrollü ve dengeli bir şekilde kilo verildiği zaman ortaya çıkıyor.

Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu, “Hızlı kilo vermeyin” uyarısında bulunarak şöyle devam ediyor:
“Haftada 0,5 -1 kg kaybı sağlıklı ve kalıcı kilo kontrolüdür. Ağırlığınızın % 10-15’ini kaybetmek pek çok hastalık riskini azaltabilir.”

Her diyet uygulanamaz!

Zayıflama diyetlerinin kişinin günlük makro ve mikro besin öğesi ihtiyaçlarını karşılayan, damak tadına ve sosyal yaşamına uygun, varsa sağlık problemlerine çözüm getirici tıbbi öneriler olması gerekiyor. Ancak kısa sürede kilo vermeyi hedefleten ve bu kurallara uymayan pek çok diyet mevcut. Şengül Sangu, bu diyetleri ve sakıncalarını şöyle sıralıyor:

Sihirli- şok diyetler

*Kısa sürede ağırlık kaybı sağlar, hızlı kaybedilen ağırlık; yağdan değil yağsız kitleden oluşur.
*Eski beslenme alışkanlıklarına geri dönüldüğünde kaybedilen ağırlığın korunması mümkün olmaz, daha fazla kilo artışı olur.

Düşük kalorili diyetler

*500 ile 800 veya daha az enerji gereksinimine göre düzenlenmemiş, kontrolsüzdür.
*Kaybedilen ağırlığın korunmasına yönelik değildir.
*Çeşitli minerallerin kaybı ve ölümle sonuçlanabilir.

Sıvı ve toz formda, ya da paketlenmiş ürünler

*Orta derecede açlık söz konusudur.

Özel ürünleri öneren diyetler

*Kişiler doğru beslenme alışkanlığı kazanmadıkları için ağırlıklarını koruyamazlar,
*Yetersiz ve dengesiz bir beslenme türü olduğu için çeşitli sağlık sorunlarına da neden olur.

Tek besine dayalı diyetler

*Monoton ve can sıkıcıdır
*Sürekli aynı besinlere yönelmek bıktırıcıdır
*Besin öğeleri yetersizliğine neden olur
*Çok kısa sürelerde fazla kilo kayıpları sağlansa da kalıcı olmaz.

Su içme diyeti

*Yemek yeme yerine acıktıkça su tercih edilir.
*Hiçbir besin alınmadığından hızlı kilo kaybı gözlenmekte fakat uzun süre devamında sağlık problemleri oluşabilmektedir.
*Kilolar hızla geri alınır.

Öğün atlama
*Kişiler günlük alması gereken kaloriyi kısmak adına öğün atlar.
*Öğün atlama ile birlikte vücut çalışma hızı düşer.
*Kilo verme hızı azalır veya durur.

Yağsız yemek yeme

*Sağlıksız, hatalı,
*Yağda eriyen vitaminler vücutta yeterince emilmez.
*Uzun süre yağsız diyet uygulaması bağırsakları yavaş çalıştırır, kabızlık oluşur.

Kalori hesabına dayanan diyetler

*Gün içerisinde yenilen tüm besinlerin kalorilerini toplamaya dayalı bir diyettir.
*Hedef düşük kalori alınımı sağlamaktır.
*Yetersiz ve dengesiz beslenme söz konusudur.

Yanlış diyetlerle önerilen ilaçlar

*Kolay yoldan kilo vermeyi amaçlar.
*ılaç, bitkisel diyet takviyeleri doktor kontrolü olmaksızın tercih edilir.
*Sağlık açısından risk oluşturur.

Düiretik ilaçlar ve saunalar

*Su kaybı gerçekleşir,
*Sahte kilo kaybı,
*Gerçek kilo kaybı gözlenmez,
*Sağlığı tehdit edicidir.

Protein-karbonhidrat ayıran diyetler

*Vücudun asit-baz dengesini bozar, kolesterolü artırır, tansiyon ve kalp- damar hastaları için zararlıdır.
*Ayrıca yiyeceklerin kendi yapısında hem protein hem de karbonhidrat bir arada bulunur, ayrılamaz. Örn : Süt gibi.
*Sadece et ve salata ağırlıklı listeler karbonhidrat ihtiyacını çok düşürür ve vücuda zarar verir, davranış değişikliği yapmadığı için tekrar kilo aldırır.

Diyet yapanlara öneriler :

Diyetisyen Şengül Sangu bilinçli bir şekilde diyet yapmak isteyenlere bazı küçük önerilerde bulunuyor:

*Sizin için uygun olan besini, gerekli miktarlarda, doğru zamanda beslenin.
*Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek için değişiklikleri yavaş yapın.
*Hedefleriniz kısa süreli ve gerçekçi olsun.
*Kendinizi ödüllendirin.
*Yavaş yiyin ve iyi çiğneyin.
*Yemek pişirme tekniklerine dikkat edin.
*ıçeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyin.
*Etiket okuma alışkanlığı kazanın.
*Seyahat, tatil ve özel günlerinizi dengeleyin.
*Bol su tüketin.
*Az ve sık beslenin, Öğün atlamayın.
*Kahvaltı alışkanlığı edinin.
*Tuzu az tüketin.
*Posalı yiyecekleri tercih edin.
*Kuru baklagiller haftada en az 2-3 kez tüketin.
*Alkolü ılımlı kullanın! Alkol alırken yemek miktarını azaltın.
*Düzenli, pratik, zevkli, çok yönlü size uygun egzersiz yapın. (3 gün yürüyüş,2 gün bisiklet, 2 gün yüzme gibi)

karamell bunların hepsı yalan fasa fıso sekerım bende bekarken derdım
ulenn spora ne gerek verırsın kıloları dıyee :roflol: ama yok anamm
oyle bıse olsa ben 40 kılo olurdumm bunlar yalann kardesımm ben
yenı 2 aylık evlı bırı olarakk boyle hurafelere ınanmayın derımmm:roflol:

anammm harbimi kııs..bende fikrimi bozmuştum..boşuna yormiim o zaman kendimi kıııs..beklerse beklesin benüm kü ozman banane dün zaten onun yüzüne yedim baklavayı:dilcikar:

karamelım guzelım varım tabıkı ben yarıslara herzaman varım yarın aksam msafırım var oyuzden hemen soka baslamam lazım eger onlarlada hupletırsem benım halımm harappsempatiksalakcinni

hadi bakalım prensesler gibi olucaz bizde.çıtır prenses:)

kıs ben sana gözünü kapa demedimmi..ilk okuyan senmi oldun naniknanik
ben zatii minnoş için dediydimmsırnaşık şey

gözlerim açıldı okur okumaz:) eğer doğruysa hemen evleniyorum.yeterki bu kilolar gitsin:smiley-cool:

delikafaduldensırnaşık şey hahahha kız alemsin ya.hala gülüyorum.sen baya spor yapıyorsun demekki :kedi:
hem maşallah taze gelinmişsin.seni gidi seni naniknanik

ya akrep sok dıyet yapcam dıyorum yaptıgın seye bakk allah askınaa
bı bırazda klo ver de kardesımm hoooofff ben ne yapcammeyvahedigeldismile

kıs ama günde 3 defadan bahsedip fit kalanlardan söz ediyolar..acaba sayısını yanlış hesapladın kii..daha az felan olduya belki ondan tutmadı kııs..sen bu hafta sayıyı tuttur da öyle dene bakiim:roflol::roflol: iki kilo giderse peşinden gelelimmm:roflol::roflol:

ben şok diyet yapınca şoka giriyom zati :) iyi oldu akrepin yazdıklarını okuyunca ıyıce vazgectım sok diyetlerden :)

offff yarın aksam mısafırım var yapılacaklar lıstesıı
ev supurulecek, borek yapılacak , mutfakta kırlı tepsıler yıkanacak,
balkonlar yıkanıcak , 2 makıne utu var yapılıcak veee ustune bırde
yarına rapor yazılacakk bende eve geldımm uzerımı actımm bılgısayara oturdum zayıflıyım
dıyee hala daha aynı kılodayım vee ısler hala duruyor acep yarın yetıstırırmıyımkı
acepp ben calıskan gelınım yetısır deyıp bırakıp yatıversemmı :roflol:

delikafaduldensırnaşık şey hahahha kız alemsin ya.hala gülüyorum.sen baya spor yapıyorsun demekki :kedi:
hem maşallah taze gelinmişsin.seni gidi seni naniknanik

kıs sporun alasını yapıyomuşta haberimiz yok:roflol::roflol::roflol: bizde herüfü haftada bir iki kere görürsek şükrediyorusşakkıdı vardiyeli çalışınca Çok üzgünüm çoook
minnooşşşşşş kalri yakma şampiyonumm acıcık boğazını da sıksan valla 34 beden olursun sendelikafadulden

yaf kardesımm buhafta ben gecıcı olarakk servıs dısıyım dedım ya canım
tatlı ıstıyor ondan kılo alcam bu afta dıyee hoooff su elmayı yapabılırım ben kızlar haberınız olsun hadı ben ufak ufak kacarrr sıze ıyı sohbetler:1hug:

amaninnnn 2aylık evliymiş bide olsaydı 40 kilo olurdum diyo
artık bunlar napıyolarsaaa :roflol:

anammm harbimi kııs..bende fikrimi bozmuştum..boşuna yormiim o zaman kendimi kıııs..beklerse beklesin benüm kü ozman banane dün zaten onun yüzüne yedim baklavayı:dilcikar:

sende az değilsin haaaa akrepp

ben şok diyet yapınca şoka giriyom zati :) iyi oldu akrepin yazdıklarını okuyunca ıyıce vazgectım sok diyetlerden :)
ayy sorma bennde bozmuştum kafayı ama bu yazıyı okumam iyi oldubayanssulusmile

ayy kıs sen koş spora şey pardon yatağa kalori yakmak en önemlisiii beeedelikafadulden:roflol:

amanıııın servis dışıymışşşsempatiksalakcinni bittin kısım sen bu hafta sadece su iç o zaman....:roflol:
amaninnnn 2aylık evliymiş bide olsaydı 40 kilo olurdum diyo
artık bunlar napıyolarsaaa :roflol:

sende az değilsin haaaa akrepp

kıs napıcaklar bol bol kalori yakıyolarmışş:roflol::roflol: ama üstüne balkaymak yemese minnoş şimdi tombiş kalırmıydı hiç...üfürsn uçardı yasık:roflol:

of of of.yarın baya bi işin var desene .mine geleyimmi yardıma.bak çok güzel pasta börek yaparım.ama yemem artık cıss onlar.sende yemiyeceksin:) sen yarın bu kosusturmayla kilo verirsin kesin

hahaa :) alemsiniz kızlar ya:)ama minnoş konusunda haklısın boğazından kesse hepimizden çok verir

Kızlar yemekten 15 dakıka once dere otu yersenız iştah kesıyormuş.tokluk hissi sağlıyormuş.hatta yemek arasında da yiyecekmişiz.doktor Ender Saraç dedi:)
yarın hemen denıyecem.bakalım benim iştahımı kesecek mi:)
minnoşum sende dene

herkese iyi geceler hanımlar, komşumdaydık, söylemsi benim için çpok zor oldu, ezildimbüzldüm kem küm ettim, her tarafımı ter bastı amaaaa komşum 40 günlüğüne bakarım dedi aslında ben bu sene tamamen onun bakmasını terzih ederdim amaaa komşum sadece 40 günse bakarım uzun süreli bakamam dedi:1no2: neyse buna da şükür. hiç değilse bakıcımız doğum yaptığında elimiz ayağımız birbrine dolaşmaz, gerisini 40 gün sonra düşüncez artık

bu arada benim beslenme yine iğrençti bugün, ne bulursam yedim, spor da yapamadım şimdi birazdan başlıyorum ama göbek eritcemşutarafagitti

günaydın kızlar

ben kilo aldığımı hissediyorum yaa

ilk hafta olması nedeniyle acaip yoğunuz sistemimiz oturmadı daha

şimdi birde böyle oldu moralim bozuldu

şu haftada geçince bi düzen kurcam

gunaydin takimimin guzel insanlariiii citir bayanlarii hayirli sabahlar olsun hepinizeee
cok giciksiniz bensiz kaynatmissiniz yaa oku oku bitmedi simdide cevap yaza yaza bitmiyece
k ya neyseee ..​

yaaaa ben dün baklava hüplettim yaaaaaaaaaaa :kedi: eyvahedigeldismile senağlama

:dance::dance::dance:canim opuyorum seni yarasinnnn

sekerim ne diyelim saglik olsun dert etmee verirsinn senn (anam cezeryede yemiskaydirigubbakcemile3 )
ahaaa anlat hele sekerım ne yaptın ne ettın kac kılo verdın hemen gerı aldın mı belkım almadıysan soyle hele cabuk cabuk hadııı
kiz aldi aldi bosver sen elma diyetini dogru durust bi rdiyet yap almaz olurmu 5 verdiyse 10 aldi dimi akreppp

amaninn diyet hocam akrep kaçamak mı yapmışolumunekankayizsmile bugünleride gördümya artık :)
bu hafta hüpletme haftası oldu.herkes kaçamak yapmış.allah sonumuzu hayır etsin sempatiksalakcinni

hahaytt ben haric sekerim siz devam edin kacamaklaraaa ...
bacim sen ozaman baklavayi eritmek icin bosuna mekikle ugrasma bak senin baklavayi eritecek yol bulmussun sen kendine
Tövbe bismillah .bu ne akrep.ben bekarım nasıl yapam bu sporu:) minnoş yapsın bunu
:roflol::roflol:
aynen katiliyorum denenmistir sekeriler bugune kadar nekadar diyet yaptiysam ne kadar kilo kaybettiysem vede iki katinida ne kadar aldiysam hep bu sok diyetler yuzunden oyuzden kesinlikle yapmayin benden soylemesii bak sadece ben degil herkez soyluyorr
:roflol:ay alah senin iyiligini veersin emi ne kadra guldurdun beni vah kuzum vahhh desene derdine care olmadi evlenmek
kiz sen minnosa bakma baklavayi baska yoldan cok zor eritirsin sen kocan yuzunden yemisin baklavayi bari soyle ona telafi etsin bana yedirdin baklavayi simdide cabuk verdir bakim dee

dene anam deme zaten biz nerde bir sey duysak hemen yapmaya calisiriz ya sende denede soyle bize olursa bizde yapak :))
bu arada benim beslenme yine iğrençti bugün, ne bulursam yedim, spor da yapamadım şimdi birazdan başlıyorum ama göbek eritcemşutarafagitti
oooo sen iyice ipin ucunu kacirdin bacim ne oluyor sana toparlan bak biz bu hafta iki kilo verirken sen oyle kalakalirsin ona gore

gunaydın kızlar bugun elma dıyetıne baslıyım dedım evde bıtane bıle elma yokkeyvahedigeldismile ne yapsam ne etsem dedım zaten kahvaltı yaptıktan sonra yapılıyor dımı akrebımm neyse kahvaltımı yaptım her nekadar kepek ekmegı olmasada ceyrek ekmekten mınnacık tost yaptım. ben eger bugun dıyete baslamazsam aksama mısafırde var evı pasta börek götürüyor valla ayvayı yerım. öglen cıkıp elma alıyım dıyorum . bılıyorum sok dıyetler sakıncalı ama ben tam sok yapmam aralarda proteın almaya kalsıyum almaya calısırım oyle olmazmı karamell sence . yaa akrebım guzelımm neolursun yardım et sen neler yaptın bu dıyette kac kıl verdın ben oyle 50 lere dustum dedın ama laf kalabalıgına geldı devamını anlatamadın sekerım dıyorumkı 10 gun yapsam en azından 3 kıl gıtse sence cokmu sok olur ne dersın

neslımm gunaydınn yaa ben cok umutsuzum hafta sonu mısafırlerım vardıyaa koptum gıttım bu aksam yıne mısafırım var ve bugun yıne 500 gr o fazlalaıgımla uyandım yanı kılo veremedım vermek bı yana moralımde bozuldu cumaya 2 kılo kımm ben kımm cok canım sıkıldı yaa napıcam benn şöyle bı sabah uyansam kı 55 kıloyum allahım ne guzel olur . neslım sen ne yapıyorsun bıkac tıyo versen bana şu ıctıgın seyıde soylemedın bak daha

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…