Cuma Zayıflama Yarışması 2. Takım

Unutmadan leblebi ile ilgili araştırma yapacaktım hatırlarsınız..
Klasik ve şaşmaz yöntemimle sadece Müftüoğlunun yazdıklarına baktım..
Sarı ve beyaz leblebi arasında fark yok.. Kolesterol sorunu olanlar için önerilen bir yiyecek.
Ayrıca Müftüoğlunun kilo almamak için önerdiği besin değişim tablosunda da yer verilmiş. Buradan aşağı yukarı kalorisi konusunda fikir sahibi olunabilir.. (Çünkü internet çöplüğünde kalori değerleri konusunda ciddi bir fark gözlemledim ve ciddiye almamaya karar verdim)
Müftüoğlu şöyle diyor..

Soru:
Yaz tatili için uzun süre yazlıkta olacağım. Kış döneminde yaklaşık 12 kilo verdim. Verdiğim kiloları tekrar almak istemiyorum. Ancak dondurma mısır gibi cezp edici yiyeceklerle karşılaşınca ne yapabilirim?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu' nun Cevabı:
Önemli olan safhaya, kilo koruma zamanına gelmek bizim açımızdan önemli bir başarıdır. Bu dönemde karşılaşacağınız değişik yiyecekler için "değişim listesi" adı verdiğimiz bir listeyi kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Günlük almanız gereken kaloride artışlara neden olmadan değişim listesi kullanarak istediğiniz yiyecekleri (önerilen porsiyonları aşmadan) yiyebilirsiniz. Örneğin 1 dilim ekmek yerine 1 küçük boy haşlanmış mısır yiyebilirsiniz. Veya ana öğünlerinizden birinde sadece makarna yemek istiyorsanız makarnayı bol mantarlı ve domatesli hazırlayarak yanına salatanızı iláve ederek tüketebilirsiniz.

Bu tarz değişiklikleri yaparken günlük fiziksel aktivitenizi de 15 dakika daha artırmak iyi bir fikir olabilir. Değişim listesi denilen bu listeleri kullanırken kalori miktarının yanı sıra yiyecek gruplarının da (süt-yoğurt, et, ekmek ve tahıllar, sebze, meyve) çeşitliliğinin bozulmamasına dikkat edilmelidir. Unutmayın! Tabağınız her zaman dörde bölündüğünde yoğurt + sebze (salata) + ekmek ve et grubundan yiyeceklerin size uygun porsiyonlarını mutlaka içermelidir.

ışte birkaç ekmek değişimi; 2 dilim ekmek değişimleri

1/2 simit

1/2 yufka (ıçine sebzeler koyarak börek yapın.)

4 kaşık makarna veya pilav

2 avuç leblebi

Kendimce not düşüyorum... Yarım simiti 5 saniyede tüketeceğime, 2 avuş dolusu leblebiyi abur-cubur kıvamında pıtır pıtır uzun bir sürede tüketirim.. Üzerine de bir bardak su.. Ohhh şişsin göbek.. Gelsin tokluk hissi.. :lepi:

ikraaacım harikasın.. Nihayet beklenen oldu ve ara öğünler hem de tamı tamına 2 tane olmak üzere hayatına girdi.. :lepi:

Ben inanıyorum bu hafta güzel şeyler olacak.. a.s.

ikraaacım harikasın.. Nihayet beklenen oldu ve ara öğünler hem de tamı tamına 2 tane olmak üzere hayatına girdi.. :lepi:

Ben inanıyorum bu hafta güzel şeyler olacak.. a.s.

evet canım aralarımı arttırdım aynanın karşısına geçtim karşılık çok güzel bi konuşma yaptık sonra kuaföre gittim bakım yaptım kendime saçlarıma fön çektirdim kendimi harika hissediyorum haftaya daha harika olucam bugun de anneme gidiyorum öğleden sonrada ablamla buluşacağız akşam tıpkı bekar günlerimizdeki gibi beraber uyuyacağız kocalarımız olmadan tek fazlamız kızım kaydirigubbakcemile2

cok güzel püskütcüm paylaşım için saol canım montide olmasan çok güzel alternatifler var ama notlarımı aldım yine ilersi için lazım oucak bilgiler çok fazla leblebi konusunda çok sevmem kendisini ama tokluk hissi için monti yapmadan önce ikisinin arasında oaket üzerinde yazan kalori miktarlarına bakmıştım bende pek bi fazlalık yoktu sadece 20 kalori olması lazım okadarlık bi fark vardı

Ohhh keyfi yerie gelmiş ikraaacığımın.. yerimseniben Yeni etaba iyi bir başlangıç yapmışsın tatlım..
Sana keyifli bekarlık günleri.. yerimseniben
Ben de öyle hatırladım sanki sarı leplep, beyazdan bi'gıdım fazlaydı.. Ama internetteki bilgilerden başım döndü..
Misal birinde diyor ki 100 gr 360 kcal.. birinde de diyor ki iki avuç 20 kcal.. Buradaki avuç Doranın avucu değildir ondan eminim.. serçe avucu falan herhalde.. :roflol:
Ay Dora mahvedecek beni..naniknaniknaniknanik

senin sayende püskütcüm geçiyosun aynanın karşına dedin ya
internetekii bilgilere bende güvenmiyorum misal biyerde ekmek için 100 kalori yazıyosa başka yerde 150-200 sürekli değişiyo genelde aldığım ürünlerde üzerinde ki kalorilere bakıyorum

Estağfurullah ikraaacım.. Her zaman bana iyi gelen ve deneyimlediğim fikirleri yazıyorum.. Yaşasın ki sana da iyi gelecek..

Ekmek, kalori demişsin de.. bugün Uno'nun denge light ekmeğini aldım.. Kalorisi çok hoşuma gitti.. Bir dilim ekmek sadece 22 gr.ve 39 kcal. Ayrıca glisemik indeksi de düşük.. Tadı da daha önceki light ekmeğe göre çok daha lezzetliymiş.. Aklınızda olsun..

Merhaba arkadaşlar,babamı bugün yine dr a götürdük.Ateşi 4 gündür düşmüyo,en son 40,5 tu,acile götürdük.İğne yaptılar,ilaçları midesine dokunmuş,şimdi iğne olacak.......Temizlik bugün kaldı maalesef,artık yarına.....uykudan gözlerim kapanıyor,Yarın tekrar görüşmek üzere....opuyorumnanaktan

merhaba hanımlar ben geldimmmm ... önce mesajlara verdiğim cevaplar..sonra da bendeki gelişmeleri paylaşacağım inş.

ebrucuum yapma lütfen bu şahane takımı bırakamazsınn bak daha gitmeden ipleri salıvermişsin... :umursamaz:

evet asicimm püsküütümün de tiyolarına katılıyorum... bu arada ben de bugün annemlerden eve gelirken babacığım sağolsun arabayı bana verdi... çok seviyorum araba kullanmayı.

Canım iyi haberlerini bekliyoruz,dilerim en kısa zamanda bebişine kavuşursun...Ve evlilik yıldönümünüz kutlu olsun...Beraber yaşlanırsınız inşaallah....

çok çok teşekkür ederimmm.. inşaAllah sağolasın samanyolucumm Allah razı olsun :1hug:

Doracık.. valla biz hanımların elinden gelmeyen iş yok gerçekten buna kesin kanaat getirdim.. bir de ben bunca ilaç kullanımı yüksek tansiyon vs rağmen bunları aşıp çocuk yapacağıma inanıyorum..

Allah acil şifalar versin... Tatil eminim iyi gelecektir... :smiley-cool:

püsküütcüm ellerine sağlık gerçekten çok faydalı bir tablo. neticede her işte olduğu gibi burada da plan program dahilinde ilerliyor olmamız bize epey katkı sağlayacaktır. tabii sayende. a.s.

ohh ne güzel valla anne yatağı gibisi yoktur.. :asigim:

kızlar cuma günü akşam yemeğinde ekmek hiç yemedim annem patatesli börek yapmış ısrar üzerine 2 adet börek yedim (sigara böreği şeklinde fırında pişirilmiş) bir de çorba içtim.

doktor randevum gerçekten harika geçti.. tedavide epey ilerlemişim veee ilaçlarımı bırakıyorumm kaydirigubbakcemile2 özellikle de kortizonu bırakacağım için çok mutluyumm. pazartesi günü yeni tahlillerim yapılacak ve çektirmem gereken 2 adet MR var.. doktorum bendeki gelişim için çok memnun olduğunu belirtti ve eğer istersem 3-4 ay sonra bebiş düşüncemizi gerçekleştirebileceğimizi söyledi -ki esas merak ettiğim konu buydu. yüksek tansiyon tespit edilmişti daha önce ama artık o da kontrol altına alınmış.. tahlil sonuçlarım da güzel çıkarsa benden mutlusu olmaz sanırım opuyorumnanaktan ayrıca doktorum zayıfladığımı söyledi ve beni çok kararlı gördüğünü aynen devam etmem gerektiğini belirtti. eveeett benden haberler bunlar kızlar.

şimdi geçelim bugüne

kahvaltı

2 dilim çavdar ekmeği
1 çay kaşığı kadar tereyağı
2 çatal sosis
domates
salatalık
2 bardak açık ve çok az esmer şeker katılmış çay

ara öğün

2 adet yeşil erik

öğlen hiçbirşey yemedim

akşam yemeğinden 1-2 saat kadar önce 10 adet çilek

akşam

1 dilim çavdar ekmeği
zeytinyağlı taze fasulye
1 kase yoğurt

süpeeerrr:lepi:çoook teşekkürler PüsküütümŞenizlistenin 1. olmalıyım:jeyyar:

canım baban iyileşmiştir inşallah:Saruboceq:ateş çok tehlikeli...

Ceydacım süper haberler bunlar:lepi:çok sevindim canım,hadi bakalım hayırlısı yerimseniben
menünde çok güzelllcokacimcoook

iyi pazarlar arkadaşlarıımmma.s.
ben bu hafta kendi adıma güzel şeyler bekliyoruuummmm:lepi:tartılmadım ama öyle hissediyorum,Cumaya kadarda tartılmayı düşünmüyorum:jeyyar:

dün kü menümmm;

sabah;
1dilim kepekli ekmek,1 tatlı kaşığı krem peynir,domates,salatalık...
ara;
1 yeşil elma..
öğlen;
3 yk taze fasulye,1 kase cacık..
ara;
salatalık :)
akşam;
1 kase yayla çorbası,yeşil salata..
ara;
eurovision seyri yaparken 1 küçük kase erik yedim:lepi:

Manga süperdi gerçekten,çooook beğendim,gururlandım,heyecanlandım...
Tebrik ediyorum Mangayııııı...
1. liği hakediyorlardı gerçekten...

samanyolucum.. Babanla ilgili iyi haberler getirmeni diliyorum.. a.s. tekrar gelmiş olsun canım..

ceydacım.. yoldönümün için önerdiğim hediye gözünden kaçmış olmalı.. ara da bul bakalım.. sengözlerimebaksanab
Miktarı önemli olmasa da sosisle tereyağı yan yana iyi düşmemiş.. Çünkü sosiste zaten akıllara zarar bir yağ oranı var.. Ha-a haşlanıp yağın suya geçmesi sağlandıysa önemli değil elbette.. Patatesli sigara böreğine takılmadım fazla.. Nişasta ve karbonhidrat bir arada.. Eğer içi kıyma ya da peynir olsaydı o zaman depoya yolculuk başlayacaktı.. Yanında sebze yeseydin eğer midenin işini daha da kolaylaştıracaktın..
Arkadaşlar lütfen aklınızda olsun... Bu tip minik kaçamaklarda yanında mutlaka ve mutlaka sebze/salata gönderelim mideye.. Misal: patatesli sigara böreği (hatta 4 tane bile olabilir) yanında bol söğüş.
Öğlen öğününü yemeden atlatman ise hiç iyi değil zaten sen de biliyorsundur..
Sağlığınla ilgili gelişmelere sevindim.. a.s. Herşeyin hayırlısı.. Dilerim Pazartesiye kalan tahliller de en az diğerleri kadar güzel çıkar..

İkinci Hafta / 2. Gün

09:00 Corn Flakes
11:45 2 wasa üzerine light labne
14:00 Kıymalı bezelye yemeği, 1 dilim uno denge light
17:00 1 kase yoğurt, beyaz leplep
20:30 Haşlanmış ve soya sosunda döndürülmüş tavuk göğsü (1.5 tane), 2 tane haşlanmış patates (acısso sos ilavesi ile) yanında söğüş
22:30 5-6 çilek ve sade dondurma

Perşembe ve özellikle de Cuma gecesi çok az uyku uyuduğum için bugün güne çok geç başladım... Sonra lulutumu ve termosumu yanıma alıp parka gittim.. Eve şimdi döndüm.. Canım hala bir şey yemek istemiyor.. Zorlamam lazım biliyorum..

Bu arada, hep unutuyorum söylemeyi.. Standart sporumu size eksik söylemişim.. Bu benim lulutumla olan yürüyüşlerimiz günde 1.5-2 saati buluyor.. yerimseniben Haftada ort. 4 gün geziyoruz.. Kalan günlerde abisi gezdiriyor..

Bi'şey daha vardı ama ne... hatırlarsam yazarım..

Leylacım mönün olağan üstü, süper :lepi: sahiden de çok beğendim..

Manga 1. mi oldu????????????? Kafa buluyorsun di mi? Vallahi haberim yok. Bütün şarkıları seyrettim.. Sonra da önceki gece 1.5 saat uyuduğum için kaykıldım gittim..
Ama benim favorim Azerbeycandı.. Yok yok şaka söylüyorsun di mi? Sahiden 1. mi oldular yaaaaaaaaaaaaa

Şimdi baktım gazeteye.. 2. olmuşlar..
Demek ki sen 1. liği hak eden parça demek istedin, ben yanlış anladım..
Şaşırdım çok.. Hiç ama hiç beklemediğim bir başarı..
Ben seçseydim eğer:
Birinci.... Azerbeycan
ıkinci....Ukrayna
Üçüncü....Fransa
olurdu.. yerimseniben

E tebrik ederiz Mangayı o zaman.. yerimseniben O şarkıyla iyi başarı..

ya sanırım ben eksik bi msj yazmışım Püsküütm haklısın :S
2. oldular..
ben sadece 1. liği hakettiklerini düşünüyordum,öyle olması gerekirdi diye...belli çok heyecanlanmışım

Bak şimdi ya..

TÜRKıYE'YE PUAN VEREN ÜLKELER

Romanya 8, ırlanda 1, Almanya 10, Sırbistan 3, Arnavutluk 8, Hırvatistan 12, Bosna 10, Finlandiya 3, Slovenya 2, Estonya 6, Azerbaycan 12, Danimarka 6, Fransa 12, ıspanya 3, Bulgaristan 10, Ukrayna 8, Norveç 2, Litvanya 4, Beyaz Rusya 3, ısviçre 3, Belçika 6, ıngiltere 10, Hollanda 8, Makedonya 10, Gürcistan 5, ısveç 5.

Fransa BıLE 12 puan vermiş.... ama Yunanistan dan ve Kıbrıstan tık yok.. :roflol: :roflol: Sertaba verdikleri puandan hala çok rahatsızlar demek ki... :roflol: :roflol: Ay hiç güleceğim yoktu sabah sabah yaa.. (Utanmadan sabah dedim bu arada)

Püsküütüm senin menün de çok güzeeeellll:lepi:
bugün ben de öyleyim açıkçası...sadece 2 kuru kayısı yedim,bişey yiyesim yok...zorladım ama yiyemedim..biraz daha geçsin:1rolleyes:

evet evet haklısın:roflol:
genede puan beklemediğimiz Ülkelerden puan geldi..showumuz çok güzeldi bence...şarkımızda mesaj içerikli..aynı olabiliriz...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…