14 aylık bebe

Evet kurcalıyor. Çok kişiye gitmiyorum, gittiklerimde bunu sorun etmeyecek insanlar oluyor. Anane, babaanne, teyze vb :)

Amanin cok zor Allah kolaylik versin size. Bazi seyler ogretmeyle olmuyor aslinda. Ben ogluma pek cok seyi ogrettim diyorum ama ogretemedigim de bir suru sey vardir. Buyusun azicik degisir insallah bebeginiz.

İnanın dağılsın o kısmı hiç sorun değil benim için.
Dağıtsın, karıştırsın, öğrensin.. Tehlikeli olmadıkça. Kendi yesin, içsin. Daha bu sabah bardağından tek basına su içti, içine de ekmek doğradı, üstüne birde bize ikram etti, sonra yere döktü :)

Ben kapıyı kapatmıyorum yine ağlıyor, ben oyun parkına koyuyorum, orda kapalı kalmak istemiyor .

Ben kapıyı kapatmıyorum yine ağlıyor, ben oyun parkına koyuyorum, orda kapalı kalmak istemiyor .
Bunu diğer arkadaş için söylemiştim. Klozet imkanı varsa biraz yanınızda vakit geçirsin, oynasın sizin de. Bir müddet sonra alisiyorlar. Ben iki çocuğumda da bunu yaşadım. Böyle çözdüm.

Senin bu yavru balinadan çekeceğin var. Azıcık höt zöt yap anlasın şimdiden patron kim

Şaka bi yana gerçekten hayır demeyi öğrenmek lazım. Benim minik kurbağam da istediği olmayınca timsah gözyaşları döküyor. İstekleri makul değil. Soğan doğradığım bıçağı istiyor. Yok daha neler yavrum diyorum. Bazı şeyleri onların güvenliğini ve tabi ki disiplini sağlamak adına sıkı tutmak lazım. Annenin sinirleri çelikten olmalı Tüm analara kolay gelsin.

Ya varya iyi ki açmışsıniz konuyu daha 2 gün önce onca emeğim çöpe gitti milletin bebisleri ne guzel sakin diye salya sumuk ağladım meger tek değilmişim yorumlarin cogu ayni Bebek türü. Bizim parkta oyun grubu var onlarin bebeleri allam bi sakin bi güzel kovayla kumla oynar saatlerce... bizimki freni patlamış kamyon gibi koşuyor arkasından da ben hayir bide komsular sen böyle alıştırmışsin diyorlar ya deliriyorum. Hele bi kiz var ölürsün ya hem cok güzel hem cok uslu akıllı masallahi var her gördüğümde caktirmadan kizin totosunu kasiyorum nazarim degmesin diye. Bizimki o uslu kizin bile tepesine çıkıyor. Daha 1 yasina yeni girdi kaydiragin kaykay kismina tirmaniyor merdivenine çıkıyor... evde tum dolaplara cekmecelere kilit taktık 2 aydir her yerden kasik catal kepçe topluyordum onlar kapali olunca oyuncaklarla oynamaya basladi

Bende kepceyle tencereyle özgür birakilmamasi gerektigini öğrendim tencerenin kapagi elinde kırıldı kasla göz arasi bi baktim dolaba girmjs ben o kapagin orada oldugunu bile utmusum. Sonra kilitlemeye basladik. Kitaplarim var bi dolapta hepsiyle oynadi zararsiz ya doydu onlara simdi yüzlerine bakmiyor asla o kapagi acmiyor birinin evine gidince asla kitaplarina dokunmuyor ama is zararli seylere gelince durum degisiyor insallah unutturucam tencelerle ve catal kaşıkla oyun olmayacağını. ( 4 gündür kapalilar unuttu gibi) kilitleri de e bebekten aldik tavsiye ederim

14 aylik cocukta nesne surekliligi vardir. Yani kaldirilan esyanin kaybolmadigini veya iceri giden anne babanin yok olmadigini artik biliyordur. Bu bir gelisim donemi ve aslinda anne baba egitimi alip bunlari bilmeli herkes...

Uzun uzadıya bu cevapları yazacak vaktim olmadığı için yazamıyorum.
Teşekkür ederim yazdığınız için.
Aslında benim derdim çılgınlar gibi karıştırması değil, nadir hayır dediğim anlarda beni dinlemesi ve ağlama krizlerine girmemesi.
Arabasında oturmaması mesela gezerken.
Benim verdiğim fazla tavizlerin sonucu olabilir.
Bir süre sonra ağlamasına tahammül edemediğimden istediğini yaptığım için olabilir.
Ama işte her çocuk da, her anne de bir olmuyor.
Benim oğlum çok küçük diş çıkardı, bunun verdiği aşırı huysuzluk, ağlamalar, uykusuzluklar ikimizi de bu aşamaya getirdi.
Şuan son 4 dişi de çıkarsa tamamlanıyor.
Sonra belki huysuzluğu azalır diye umut ediyoruz babasıyla :)
Çünkü dişler taarruza geçmeden önce varlığı yokluğu belirsiz bir bebekti.
Hep hareketliydi ama huzursuz değildi.
Yoksa bir tane daha evladım olsa yıne tv açmam, yıne karıştırmasına izin veririm.
Herşeyi kendi deneyimlesin isterim.
Ama daha sakin ve kararlı hayır diyerek, yada ilgisini dağıtarak kısıtlarım.
Buzdolabı ve bulaşık makinesinin üstündeki magnetlerle çok güzel oynuyor mesela.
Oyuncak sevmiyor. Hak veriyorum keşfetme arzusuna. Ama bir yerde patlayınca çok üzülüyorum, yıpranıyorum..

Ay elinde bıçak varsa nasıl sakin olacaksınız, öyle durumlarda bağırılır yani istemsiz. Ki mesela çocukların elini tutmayın özgürlük duygusuna zarar vermeyin denir, ama trafiğe açık yerde ne olursa olsun tutarsınız elini. Veya ağlasa bile oto koltuğundan kaldırmazsınız. Canı diğer her şeyden daha önemli, onun telafisi yok. Diğer yaptığımız hataları zamanla telafi edebiliriz ama.

İzin vermediğiniz dolapları bantlandınız vs mi?
Yoksa hayır deyince dinliyor mu?
Benim de kilitli dolap ve çekmecelerim var. Onları denemiyor zaten, şartlandı artık. Mesela ayakkabılık kilitli değil ama orayı da hiç zorlamıyor artık, demek oraya gayet net hayır demişim :)

Bunu diğer arkadaş için söylemiştim. Klozet imkanı varsa biraz yanınızda vakit geçirsin, oynasın sizin de. Bir müddet sonra alisiyorlar. Ben iki çocuğumda da bunu yaşadım. Böyle çözdüm.
Oturup beklemez ki, oyalanmaz.
Duşa kabinin camını eller, çamaşır makinesini yalar, arkadaşın dediği gibi tuvalet fırçasına dokunmaya çalışır.
Durmaz yani, keşfe çıkar direk. :)
Bunlar da oluru olan şeyler değil benim için. Tuvalet fırçası falan çok iğrenç bir bebek için.

Bu özgür bırakmak değil yalniz.
Merak giderildikten sonra çocuklar sınırlar dahilinde özgür birakilir.
Ama ben o çekmece vs değişik oyuncaklar, ıvırzıvırlar koyuyorum sürekli.
Tehlikeli olan herşeyi kaldırdım, sadece birkaç kere eli sıkıştı çekmeceye, onu da öğrendi artık :)

Aynen ya birde biz çocuğu böyle yapmışız gibi bakıyorlar ya. Yanı çocuk durmuyor, bağlayım mı napim:)
Sıkılıyor benim oğlum buna da Eminim, evde babası bile olsa yalnızken olduğu kadar tepinmiyor. :)
Denize gitmiştik mesela orda da bütün sahili emekleyip dolaştı, maskot oldu.
Denizde, kumla oynayıp sağa sola el salladı :)
Çok şirin, mutluluk pıtırcığı karşıdan.
Eziyetin çoğu bana :)

Hiç bir dolabı bantlamadım çocuk kiliti takmadım. En başından beri hayır dedim.
Tabi ki direndi attı kendini yerlere
Zaten biryerden sonra gitmiyor oralara arada şansını deniyor sadece:)
Karıştırması izinli yerlerde istediği gibi takılıyor

Şartlanmış, tebrik ederim sizi.
Şuan farkediyorum ki ben bu kararlılığı sadece ayakkabılık için göstermişim :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…