14 aylık bebe

Ağlama krizlerinde sabredeksiniz kararlı olacaksınız. Oğlunuz sınırı iyi bilir ne kadar kuvvetli ağladığımda annem yumuşuyor diye
Kızımın öyle sinir harbi hali vardıki sizinkinin ayında epilepsi mi diye video çekip doktora göstermiştim.

Birde sıkıldığını belirtmişsiniz birebir ilacı parka gitmek ben ev işini bıraktım olmuyor yani.
Sabah ilk işim onun yemeğini yapmak öğlen uykusunda da bize yemek yapmak.
Günde 2 kere gidiyoruz parka 1 saatte olsa yetiyor

Oturup beklemez ki, oyalanmaz.
Duşa kabinin camını eller, çamaşır makinesini yalar, arkadaşın dediği gibi tuvalet fırçasına dokunmaya çalışır.
Durmaz yani, keşfe çıkar direk. :)
Bunlar da oluru olan şeyler değil benim için. Tuvalet fırçası falan çok iğrenç bir bebek için.
Yani tabi öyleyse birşey diyemem. :) Bazı bebeklerin eli çabuk oluyor. Tutamiyorsunuz atom karınca gibi. :))
Dikkatini toparlayacak şeylere çok ihtiyacı oluyor boylelerinin. Bunun başında legolar geliyor. Yaşına göre. Gerisi büyüdükçe zaten düzelecek şeyler.

Birde sıkıldığını belirtmişsiniz birebir ilacı parka gitmek ben ev işini bıraktım olmuyor yani.
Sabah ilk işim onun yemeğini yapmak öğlen uykusunda da bize yemek yapmak.
Günde 2 kere gidiyoruz parka 1 saatte olsa yetiyor
Yürümüyor ama henüz, parktan ziyade sahile götürüyorum, orda emekliyor istediği gibi.
Park da olmuyor tabi, başka çocuklar da olduğu için tehlikeli oluyor.
Parkta ben elinden tutuyorum, kaydırağa çıkıyor, e diğer çocuklar koşturuyor haliyle.

Hiçbir sıkıntısı olmadan tamamen keyfi ağlıyor, çünkü istediği olduğu anda gülmeye başlıyor .
Ama ben dayanamıyorum işte o onca anırmaya. Nasıl taviz vermicem ki. :KK64:
bu hataya düşmeyin lütfen sonra söz dinlemeyen nesiller geliyor hayır dediyseniz hayır olarak kalsın başka birşeyler oyalayin ağlama devam ederse göz seviyesine inin kollarından yavaşca tutup sakin ol diyin ve onu sevdiginizi hissetirin sarilin opun oyun oynayib onla niye olmıycağını anlatın. Benimde oğlum sizinki gibi başta çok taviz verdik ama toparladık çok şükür çocuklar kuralları seviyor

Ben alıştırdım diye kendiniz söylüyorsunuz. Çocuğun elbette özgür alanları olacak,keşfedecek,öğrenecek ama bu şekilde değil. Şuanda ağlayarak istediğini yaptırma modunda. Herşeyi anlatın,neden yapamayacağını söyleyin ağlarsada ağlasın elbet susacaktır.. bu şekilde öğrenecek sonra herşeye ağlamayacak.

Benim kızım da aynı böyle..2,5 yaşında şimdi daha da zıvanadan çıktı..çok çaresizim akışına bıraktım artık

İstediği her şeyin verilmesi yaramazlıklarına müsamaha gösterilmesi çocuğu şu anki haline getirmiş.
Dolapla, buzdolabıyla vs ne işi olur çocuğun.
En baştan bunlara dokunmaması öğretilecek yolsa işiniz zor.
Kesinlikle katılmıyorum..ben en başından beri izin vermedim ama değişen bişey yok her izin vermediğimde aynı tepkiyi gösteriyor..hadi mutfaktakilere izin vermiş olayım..banyodaki dokunmasına asla izin vermediğim şeylere ısrarla dokunmak istemesi tuvalet fırçası çöp vs. Benim suçum olamaz heralde..ragat bi anne değilim ama bazı çocuklar çok hareketli ve inatçı işte

Ben mi çok rahatım bilemedim ki. Girsin sizinle tuvalete ne olacak? Siz içeri girip kapıyı kapatınca kaybolduğunu zu düşünüyor. Ona göre duvardan devasa bir boşluk açılıyor ve içine anne girip kayboluyor. Bebeğinizin yerine bir koyun kendinizi. :)) Girsin sizinle koyun önüne küçük su dolu bir leğen içine plastik bardak büyüklüğünde bir kap, suyu boşaltıp koysun, oynasın. Böyle kapıda aglatirsaniz yarın biraz büyüyünce babaya bırakıp bir AVM çarşı dolaşıp geliyim dersiniz ona da izin vermez.

Söylediğin şeyde kesinlikle haklısın. Sana katılıyorum.
Kendi evimdeyken beraber giriyorduk tuvalete ama öyle eline verdiğim şeylerle ilgilenmek yerine, klozete elini sokmakla meşgul oluyor :KK70:

Şuan annem var diye rahatım, eve gidince yine beraber gireceğiz :))))

Zaten babasına bırakıp bir yerlere gidebileceğim günü iple çekiyorum :)))))

Söylediğin şeyde kesinlikle haklısın. Sana katılıyorum.
Kendi evimdeyken beraber giriyorduk tuvalete ama öyle eline verdiğim şeylerle ilgilenmek yerine, klozete elini sokmakla meşgul oluyor :KK70:

Şuan annem var diye rahatım, eve gidince yine beraber gireceğiz :))))

Zaten babasına bırakıp bir yerlere gidebileceğim günü iple çekiyorum :)))))
Ben bebekken bile bırakıp çıktım. Önce yarım saat sonra bir iki saat. İki yaşında arkamdan uğurladı beni. İnsanin kafa dağıtmaya da ihtiyacı oluyor. Zaten yalnız gezmeyi de severim. Bana iyi geliyordu.:))

İnanın dağılsın o kısmı hiç sorun değil benim için.
Dağıtsın, karıştırsın, öğrensin.. Tehlikeli olmadıkça. Kendi yesin, içsin. Daha bu sabah bardağından tek basına su içti, içine de ekmek doğradı, üstüne birde bize ikram etti, sonra yere döktü :)
Ohh ohh lezzetli bir karisim yapmis:)

Kesinlikle katılmıyorum..ben en başından beri izin vermedim ama değişen bişey yok her izin vermediğimde aynı tepkiyi gösteriyor..hadi mutfaktakilere izin vermiş olayım..banyodaki dokunmasına asla izin vermediğim şeylere ısrarla dokunmak istemesi tuvalet fırçası çöp vs. Benim suçum olamaz heralde..ragat bi anne değilim ama bazı çocuklar çok hareketli ve inatçı işte
Elbet bizim, yada benim diyim kendi üzerimden konuşayım yanlışlarım, tavizlerim olmuştur..
ama çocuğun kişiliği diye bir gerçek de var. Yetişemediğimiz yerler oluyor.

bu hataya düşmeyin lütfen sonra söz dinlemeyen nesiller geliyor hayır dediyseniz hayır olarak kalsın başka birşeyler oyalayin ağlama devam ederse göz seviyesine inin kollarından yavaşca tutup sakin ol diyin ve onu sevdiginizi hissetirin sarilin opun oyun oynayib onla niye olmıycağını anlatın. Benimde oğlum sizinki gibi başta çok taviz verdik ama toparladık çok şükür çocuklar kuralları seviyor
Ne güzel toparlamışsınız, darısı basımıza.

12 aylıkken anladi mi bu oto koltuğu olayini? Benim suan 1 yaş oto koltuğuna binince 5 dk sonra dehşet ağlıyor gözlerinden yaşlar süzülüyor. Asla pusetle gidemiyoruz asla sevmiyor baya denedim yolun ortasinda cocuk taciri muamelesi gördüm o bagiriyor ben hizla eve gitmeye calisiyorum :KK43: yani sonumuz bi kolumda (kucağımda) oglum bi kolumla da puseti taşıdım sagolsun kas yaptim sayesinde. Puseti aldığına pişman olan tek anneyim sanirim :KK43:
oto koltuguna dogdugundan itibaren oturtursaniz cocuk normalin bu oldugunu anliyor zaten. ve evet 12 13 aylik falandi gayette anladi.

Elbet bizim, yada benim diyim kendi üzerimden konuşayım yanlışlarım, tavizlerim olmuştur..
ama çocuğun kişiliği diye bir gerçek de var. Yetişemediğimiz yerler oluyor.
Aynen öyle.. canım uykusu yemeği nasıl ?bizimki ne versem tükürür meme meme diye çekiştirir üstümü..uyku da en az bi saat uğraşırım uyutmak için sadece kucağımda ve yanımda uyur gece boyu da çok kalkar..

Akil vermeyi cok isterdim ama kelin ilaci olsa kendi basina surer...:emir_bebek:1dk durmuyor dolaplari acip icini bosaltiyor kavaonoz sise kiriyor ben onlari temizlerkekn seker kovasini bulup yuzune yerlere suruyor onu temizlerken e ee diyor bir de hicbir yerde rahat oturamiyorum evden disari cikmak istemiyorum o yuzden ama evde olunca da daha cok delirtiyor:halay:

Aynen öyle.. canım uykusu yemeği nasıl ?bizimki ne versem tükürür meme meme diye çekiştirir üstümü..uyku da en az bi saat uğraşırım uyutmak için sadece kucağımda ve yanımda uyur gece boyu da çok kalkar..
Şükür ki, iştahı iyi, ne versem yer :)
Uykusu diş çıkarmadığı zamanlarda iyiydi, yani ta ki 3. Ayına kadar. O gün bugündür diş çıkardığı için sık uyanır..
Yanımda hiç yatırmadım, uyuyamıyorum zaten bebeğimle ben. Ya teper, ya vurur, itekler, sağa sola döner sürekli. Hep beşiğinde ve ayrı oda da uyur çok ekstrem durumlar hariç :)

Akil vermeyi cok isterdim ama kelin ilaci olsa kendi basina surer...:emir_bebek:1dk durmuyor dolaplari acip icini bosaltiyor kavaonoz sise kiriyor ben onlari temizlerkekn seker kovasini bulup yuzune yerlere suruyor onu temizlerken e ee diyor bir de hicbir yerde rahat oturamiyorum evden disari cikmak istemiyorum o yuzden ama evde olunca da daha cok delirtiyor:halay:
Allah korusun, kavanozları ulaşamayacağı yerlere koysanız, bir yerini kesmesin kırarken.

oto koltuguna dogdugundan itibaren oturtursaniz cocuk normalin bu oldugunu anliyor zaten. ve evet 12 13 aylik falandi gayette anladi.
Bizim zibidi doğduğundan beri var oto koltugu ilk once kucuk olablardan simdiyse buyugu var ve savas veriyoruz anlamıyor yada anlamak istemiyor ah ahhhhh masallah kuzunuza rabbim nazardan saklasin. Pusete koyuyoruz mesela 10 dk ka kadar yuruyoruz sonra başlıyor ağlamaya ama nasil aglama etini kesiyorlar sanirsin kucağıma aldığım an susar hatta egilir puseti tutar beraber süreriz. :KK43: cok dertliyiz puset ve otokoltugu mevzusunda...

X