14 aylık bebe

Kizimi gordum bir an. Oncelikle onu boyle kabul edin. Ama elbette zamanla gun ve gun sinirlari da cizin. Benim dusturum su idi. Kendine zarar vermiyorsa kafasina gore takilsin.Ne bileyim bicakla oynamasina izin vermezdim elbette o cekmecd kitliydi ama tum mutfak malzemeleri salonda banyoda evin icide dagilmis durumda idi. Tabii uyku saatini vs pas gecmek gibi seylere karsiyim bazi konularda cok katiyim. Sizi anliyorum ne kadar yorgun oldgunuzu biliyorum uzgunum ama uzun bir sure daha boyle ilerleyecek. Ben bu tip cocuklari seviyorum. Yine evladim olsa yine kuzu gibi duran cocuk istemezdim secme sansim olsa. Su an 3 yasinda hala cook hareketli ama sorguluyor arastiriyor umut saciyor icime. Kiymetini bilin evladinizin Allah saglik versin bu gunlerde gececek.
Amin, sağolun. Tabi ki çok şükür. Bende aynı şeyi düşünüyorum sizin gibi. Ama ağlamasa daha verimli olucam ona karşı.
Uyku ve beslenme de sıkıntı yok şükür ki.
Bir tane daha yaparsam koyucam tv önüne vericem biberonu diyorum bazen.
Şaka tabi. Tv hiç izletmedik, şimdi de o hiç izlemiyor :)
Allah onlara sağlık, bize de sabır versin. Amin :)

Her seye de izin vermemek lazimmis demek ki =) sinir cizilmeli. Bugun evde boyle ama yarin okulda kreste her yerde kurallar var =) hayatta kurallar "var" yani, bunu da ogretmemiz gerek ki egitimciyim ve cocuklarin kurallari bildiginde kendilerini daha rahat hissettiklerini biliyorum.

Amin, sağolun. Tabi ki çok şükür. Bende aynı şeyi düşünüyorum sizin gibi. Ama ağlamasa daha verimli olucam ona karşı.
Uyku ve beslenme de sıkıntı yok şükür ki.
Bir tane daha yaparsam koyucam tv önüne vericem biberonu diyorum bazen.
Şaka tabi. Tv hiç izletmedik, şimdi de o hiç izlemiyor :)
Allah onlara sağlık, bize de sabır versin. Amin :)
Size kötü bir haberim var biz su an kontrollu olarak izlemesine musade ediyoruz fakat izlemiyorum. Dergi yapalim oyun oynayalim vs vs. Tablet tv vb seylere ilgisi yok. Icinde oyun var umrunda degil ama bizimle oynamak istiyor. Dogru yoldasiniz evet yol cok sikintili zorluklarla dolu ama deger. Topluma faydali bir birey kazandirmaya deger.

Bende kendisine zarar vermeyecek herşeye izin verdim çokta iyi yaptım, adem güneşin çocuk deyip geçmeyin diye bir kitabı var şiddetle tavsiye ediyorum herşeyi çok güzel anlatmış okursanız çok beğeneceğinize eminim

Sizinki ne kadarlık?
Merakından yana sıkıntım yok zaten, karıştırsın dağıtsın ama günlük yaşamımı engelliyor cidden,
Hayır yok onun için.
Ki çok az gerçekten gerektiğinde hayır derim sadece.
Mesela sürekli koltuk tepesinde.
Biz onun kadar oturmuyoruz o koltuklarda
Çıksın cıkmasına ama inişi var bunun bazen düşüyor, bazen iniyor.
Resmen nöbetçi asker gibiyim başında.
Çünkü düştü mü yüzüstü bırakıyor kendini fena canı acıyor :KK43:
Kızım 20 aylık.
Buzdolabının ona yakın alçak olan rafına onun eşyalarını diziyorum ( peyniri, akşamdan doldurduğum sütünün olduğu bardak, yıkayıp kurulayıp koyduğum meyvesi gibi) dolaba kafasını soktuğunda onlardan birini alıp çıkıyor genelde.
Çekmecelere de küçük oyuncaklarından koyuyorum ve dönüşümlü değiştiriyorum oyuncakları, böylelikle unutmuş ve özlemiş oluyor. Çekmeceyi açtığında oyuncağını görünce ilgisi dağılmış oluyor ve oyuncağı alıp gidiyor.

Ben "hayır" diyorum hatta gözlerimi belerterek diyorum. Eşim bile bazen sıçrıyor. Ben de bile isteye değil de o an panik oluyorum, kendine zarar verecek diye höykürüp bir hayır diyorum ki o an yapacağı şeyi engellemiş oluyorum ama tabii onun hizasına inip eğilip yumuşak bir ses tonu ile ve de sebeplerini açıklayarak anlatmak falan lazım...ben de bu konuda kendimi eğitmek istiyorum.

Ayni beni ve oglumu anlatan bir yazi
Bu aralar bis damacanalari ve dolu tursu kavanozlarim salonun ortasindadir
Erinmiyor da getirmeye:)
En ufak bir hayir kelimesi çıksın deliriyor
Iyi yapmadık galiba...bende bilmiyorum

Her seye de izin vermemek lazimmis demek ki =) sinir cizilmeli. Bugun evde boyle ama yarin okulda kreste her yerde kurallar var =) hayatta kurallar "var" yani, bunu da ogretmemiz gerek ki egitimciyim ve cocuklarin kurallari bildiginde kendilerini daha rahat hissettiklerini biliyorum.
Öyle ama bunları yaramazlıktan değil merakından yapıyor bunu biliyorum.
Öğrenmeye çalışıyor, kreş çağıyla aynı değil.
Ama yıne de dayanılmaz oluyor.
Ben tahammülüm azalıp, bağırıcam, ilişkimiz zedelenecek diye de endişe ediyorum.

Öğrenme ve keşfetme zamanındalar ben doğal karşılıyorum. Benim kızım da günde 600 kere buuuu? Buuuu? Diye kör tuttuğunu getirir hesabı ne bulsa kulağından tutup getirip soruyor.:KK53:

Bana bağlılık derecesini şöyle anlatayım; 2 saat önce ben banyodayken babasının telefonundan beni görüntülü aradılar. Ben de açtım, su sesi ve fayans arka planı ile görüşme yaptık:KK53:

Konuyu takipteyim.
Ya cok tatli :)
Benimki de emzirirken oleydi suan 4 yasinda yine ayni odada ben onun arkasina denk gelirim misal beni kaybeder baslar aglamaya butun odalari gezer en son yine oturma odasinda bulur :) cok korktum anne diyo :)

Ayni beni ve oglumu anlatan bir yazi
Bu aralar bis damacanalari ve dolu tursu kavanozlarim salonun ortasindadir
Erinmiyor da getirmeye:)
En ufak bir hayir kelimesi çıksın deliriyor
Iyi yapmadık galiba...bende bilmiyorum
Damacanalara değinmemişim, unutmuşum. Aynen bizimki de damacanaya basıyor bir yandan da içiyor, korkuyorum boğulacak diye.
Daha da pisini söyleyim size.
Gidip gidip mutfak tüpüne dadanıyor, yaladığı da olmuştu :KK43:

Öyle ama bunları yaramazlıktan değil merakından yapıyor bunu biliyorum.
Öğrenmeye çalışıyor, kreş çağıyla aynı değil.
Ama yıne de dayanılmaz oluyor.
Ben tahammülüm azalıp, bağırıcam, ilişkimiz zedelenecek diye de endişe ediyorum.
ben cocugunuzun bunu neden yaptigindan bahsetmedim veya yaramaz demedim. Sadece sizin evvela izin verdiginiz seylerden suan yine siz rahatsizsiniz ve tahammulunuzun azaldigini belirtiyorsunuz.
Demek ki evde de kurallar olmali. Kural ocu degildir. Buzdolabini bulasik makinasini karistiramadigi icin hicbir cocugun yaraticiligi meraki zarar gormez. Ki durumdan sikayet eden konu acan da sizsiniz

Damacanalara değinmemişim, unutmuşum. Aynen bizimki de damacanaya basıyor bir yandan da içiyor, korkuyorum boğulacak diye.
Daha da pisini söyleyim size.
Gidip gidip mutfak tüpüne dadanıyor, yaladığı da olmuştu :KK43:
Uok benim damacanalarbos kucaginda tasiyor :KK70: ve cok komik oluyor...
Benimki tupun oldugu yeri cok nadir aciyir ve bil bakalim niye...cunku orayi her kurcalamak istediginde tepki veriyordum simdi orayi yok sayiyor...

Onun erisebilecegi yerlerden zarar veren seyleri kaldirin ve ilgisini cekebilecek seyleri koyun buzdolabinin raflarina meyve koyabilirsiniz mesela diger dolaplarada ilgisini cekebilecek oyuncaklar benimde bir kizim var karistirmasina hic karismadim desem yeridir su an 3.5 yasinda hic bir yeri nedensiz karistirmaz mesela kendi evimizde karistirabilirsin ama baskasinin evinde olmaz diye uyaririm baskasinin bi seyini karistirmaz baskasinin esyalarini izinsiz almaz bir sure karistirsin sıkılır merak etmeyin.

Bende kendisine zarar vermeyecek herşeye izin verdim çokta iyi yaptım, adem güneşin çocuk deyip geçmeyin diye bir kitabı var şiddetle tavsiye ediyorum herşeyi çok güzel anlatmış okursanız çok beğeneceğinize eminim
Mutlaka okuycam, teşekkür ederim, yarın ilk iş alıcam bir de mahallemin en mutlu yumurcağını almayı düşünüyorum, onu okudunuz mu acaba?

Karşıdan öyle görünüyor, sağolun :KK37:
Tatlim iki oglum var Allah bagislarsa küçük oglum 5 yaşında abartmıyorum etrafindaki herkes ona aşık okadar sevimli ama amaaaa yaramazlik ise konu şöyle başlıyim 1.5 yaşında bile olmadan başladi benim bütün krem makyaj malzemelerim hepsi gitti ve erkek çocuğu iki telefonum klozete kurban yatak odası mobilyasını degistim ay başlığı kırdı yeni başlık yaptırdık.kırılan Mama sandalyesi akulu araba halilara dökülen sıvı yağları saymıyorum ayda bir yikamada idi vs. Bunlar maddi zararlar manevi olarak soruyorsan hic baslamiyim ama iyiki Rabbim nasip etmiş bana cok zeki bir çocuk ve tam bir kız sirinligi var .Birde bana prenses annem balli annem kaymaklı annem demiyormu aman Yarabbi

Onun erisebilecegi yerlerden zarar veren seyleri kaldirin ve ilgisini cekebilecek seyleri koyun buzdolabinin raflarina meyve koyabilirsiniz mesela diger dolaplarada ilgisini cekebilecek oyuncaklar benimde bir kizim var karistirmasina hic karismadim desem yeridir su an 3.5 yasinda hic bir yeri nedensiz karistirmaz mesela kendi evimizde karistirabilirsin ama baskasinin evinde olmaz diye uyaririm baskasinin bi seyini karistirmaz baskasinin esyalarini izinsiz almaz bir sure karistirsin sıkılır merak etmeyin.
Karıştırsın ama hayırı da bilsin istiyorum aslında. Hayıra tahammül edemiyor, bir de mesela ben tuvaletteysen bile ağlıyor.
Ağlaması beni benden alıyor.

Tatlim iki oglum var Allah bagislarsa küçük oglum 5 yaşında abartmıyorum etrafindaki herkes ona aşık okadar sevimli ama amaaaa yaramazlik ise konu şöyle başlıyim 1.5 yaşında bile olmadan başladi benim bütün krem makyaj malzemelerim hepsi gitti ve erkek çocuğu iki telefonum klozete kurban yatak odası mobilyasını degistim ay başlığı kırdı yeni başlık yaptırdık.kırılan Mama sandalyesi akulu araba halilara dökülen sıvı yağları saymıyorum ayda bir yikamada idi vs. Bunlar maddi zararlar manevi olarak soruyorsan hic baslamiyim ama iyiki Rabbim nasip etmiş bana cok zeki bir çocuk ve tam bir kız sirinligi var .Birde bana prenses annem balli annem kaymaklı annem demiyormu aman Yarabbi
Oh maşallah. Allah ayırmasın.
Peki ben şunu merak ettim, bu kadar şeye si nasıl tepki verdiniz? Yani hiç mi kızıp bağırmadınız?
Yapabildiyseniz de nasıl sakin kaldınız bunalrı merak ediyorum cidden :)

ben cocugunuzun bunu neden yaptigindan bahsetmedim veya yaramaz demedim. Sadece sizin evvela izin verdiginiz seylerden suan yine siz rahatsizsiniz ve tahammulunuzun azaldigini belirtiyorsunuz.
Demek ki evde de kurallar olmali. Kural ocu degildir. Buzdolabini bulasik makinasini karistiramadigi icin hicbir cocugun yaraticiligi meraki zarar gormez. Ki durumdan sikayet eden konu acan da sizsiniz
Teşekkür ederim yorumunuz için. :)

X